ҰОҚ. Тақырыбы: Табиғаттың сыйы. Заттарды салмағы бойынша салыстырамын.
МЕКТЕП/МҰ:
Күні: Педагогтің аты-жөні:
Мектепалды сынып/топ Қатысушылардың саны: Қатыспағандардың
саны:
Оқыту мақсаттары 0.2.4.3.Шартты өлшемнің көмегімен заттарды ұзындығы/салмағы
бойынша салыстыру.
Күтілетін
нəтижелер
Барлық тəрбиеленушілер:
-барикалық сезімнің негізінде заттарды салмағы бойынша
салыстырады;
-заттарды саны бойынша салыстырып, олардың реттік нөмірін
атайды;
-көрнекіліктің негізінде қарапайым мысалдар мен есептерді
шешеді.
Көптеген тəрбиеленушілер:
-шартты өлшемнің көмегімен заттарды салмағы бойынша
салыстырады.
Кейбір тəрбиеленушілер:
-салмақты анықтау үшін өлшемді таңдайды.
Тілдік мақсаттар Дағдыларын дамыту:
-шартты өлшемнің көмегімен заттарды салмағы бойынша
салыстыру алгоритмін құрастыра алады;
-заттың көлемі мен өмірлік тəжірибенің негізінде салмақ туралы
болжам жасай алады.
Пəндік лексика жəне терминология:
-ауыр, жеңіл.
Пікір алмасуға арналған сұрақтар:
– Қандай зат ауырырақ екенін қалай білуге болады?
– Салмақты өлшеу үшін қандай аспап керек?
– Екі затты салмағы бойынша қалай салыстыруға болады?
– Егер зат үлкен болса, оны ауыр деп айтуға бола ма?
– Қандай зат екінші заттан ауырырақ екенін қалай білуге болады?
– Қандай зат жеңілірек екенін қалай анықтауға болады?
– Екі затты өлшемнің көмегімен қалай салыстыруға болады?
– Өлшемдер бірдей болу керек пе?
Жазу:
-жиектеу, бояу.
Алдыңғы білім Ауыр – жеңіл.
Жоспар
Жоспарланған
уақыт
Жоспарланған іс-əрекет Ресурстар
Басталуы
0–5 минут
Ынталандыру.
Педагог «Анамызбен бірге тамақ əзірлейміз» ойынына
тартады.
– Аналарың (əжелерің) бақшада (фермада, бақта) өсірілген
өнімдерден қандай дəмді тағамдар əзірлейді?
– Сендер асүйде оларға көмектесесіңдер ме?
– Сендер не істеп көрдіңдер?
Өзектендіру.
Тапсырмаларға кіріспес бұрын, суреттер жұбын ұсынады,
оларда қайсысы ауырырақ екенін белгілеу керек.
Əрі қарай педагог сұрайды:
– Мына жануарлардың қайсысы сүт береді?
– Түйе беретін сүт қалай аталады ? (шұбат)
– Жылқының сүтінен не жасайды? (қымыз
Мақсат қою (проблемалық жағдай).
(Ұ) Бүгін біз шартты өлшемнің көмегімен заттарды
салмағы бойынша салыстырамыз. Тек бірдей заттар ғана
өлшем бола алады. 1-тапсырманы орындауды ұсынады.
Жаңалық ашу.
(Ө) 2-тапсырманы орындауды ұсынады, онда ең ауыр
(жеңіл) затты анықтау керек.
– Салмақты салыстыру үшін не істеу керек? (Өлшемдерді
санап, санын салыстыру.)
16–25 Жаңаны қолдану.
(Т) Шартты өлшемнің көмегімен өлшеу бойынша
тəжірибелік жұмыс ұйымдастырады.
Балалар топқа бөлініп, тəжірибелік жұмысты орындайды.
Сыныптағы жабдыққа байланысты сыныпта əрқайсысы 1-2
рет өлшейді, нəтижесін карточкаларда көрсетуге болады.
3-тапсырманы өз бетінше орындауды ұсынады.
(Ж) 4-тапсырманы орындауды ұсынады, онда ауыр жəне
жеңіл өнімдерді жапсыру керек.
Ілгері деңгейдегі балаларға күрделірек тапсырма ұсынуға
болады: Болат, Қайрат, Күлəш жəне Мақпал бір-бірден
жеміс немесе жидек алды.
– Кімнің жемісі ең ауыр?
– Кімнің жемісі ең жеңіл?
Рефлексия
26–30
Рефлексия.
Педагог қорытынды жасап, балаларды мадақтайды.
Сабақтағы өз жұмысын «Сəттілік сатысы» арқылы
бағалауды ұсынады.
Педагог түсіндіреді: егер қателіктер көп болса, төменгі
сатыда көңілсіз смайликтің суретін салуға болады.
Қателіктер аз болса, ортаңғы сатыда аузы түзу смайликті
салуға болады. Қателіктер болмаса жəне бала барлығын
жақсы түсінсе, жоғарғы сатыда күлімдеген смайликті
салуға болады.
Əліппе-дəптер
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Табиғаттың сыйы. Заттарды салмағы бойынша салыстырамын
Табиғаттың сыйы. Заттарды салмағы бойынша салыстырамын
ҰОҚ. Тақырыбы: Табиғаттың сыйы. Заттарды салмағы бойынша салыстырамын.
МЕКТЕП/МҰ:
Күні: Педагогтің аты-жөні:
Мектепалды сынып/топ Қатысушылардың саны: Қатыспағандардың
саны:
Оқыту мақсаттары 0.2.4.3.Шартты өлшемнің көмегімен заттарды ұзындығы/салмағы
бойынша салыстыру.
Күтілетін
нəтижелер
Барлық тəрбиеленушілер:
-барикалық сезімнің негізінде заттарды салмағы бойынша
салыстырады;
-заттарды саны бойынша салыстырып, олардың реттік нөмірін
атайды;
-көрнекіліктің негізінде қарапайым мысалдар мен есептерді
шешеді.
Көптеген тəрбиеленушілер:
-шартты өлшемнің көмегімен заттарды салмағы бойынша
салыстырады.
Кейбір тəрбиеленушілер:
-салмақты анықтау үшін өлшемді таңдайды.
Тілдік мақсаттар Дағдыларын дамыту:
-шартты өлшемнің көмегімен заттарды салмағы бойынша
салыстыру алгоритмін құрастыра алады;
-заттың көлемі мен өмірлік тəжірибенің негізінде салмақ туралы
болжам жасай алады.
Пəндік лексика жəне терминология:
-ауыр, жеңіл.
Пікір алмасуға арналған сұрақтар:
– Қандай зат ауырырақ екенін қалай білуге болады?
– Салмақты өлшеу үшін қандай аспап керек?
– Екі затты салмағы бойынша қалай салыстыруға болады?
– Егер зат үлкен болса, оны ауыр деп айтуға бола ма?
– Қандай зат екінші заттан ауырырақ екенін қалай білуге болады?
– Қандай зат жеңілірек екенін қалай анықтауға болады?
– Екі затты өлшемнің көмегімен қалай салыстыруға болады?
– Өлшемдер бірдей болу керек пе?
Жазу:
-жиектеу, бояу.
Алдыңғы білім Ауыр – жеңіл.
Жоспар
Жоспарланған
уақыт
Жоспарланған іс-əрекет Ресурстар
Басталуы
0–5 минут
Ынталандыру.
Педагог «Анамызбен бірге тамақ əзірлейміз» ойынына
тартады.
– Аналарың (əжелерің) бақшада (фермада, бақта) өсірілген
өнімдерден қандай дəмді тағамдар əзірлейді?
– Сендер асүйде оларға көмектесесіңдер ме?
– Сендер не істеп көрдіңдер?
Өзектендіру.
Тапсырмаларға кіріспес бұрын, суреттер жұбын ұсынады,
оларда қайсысы ауырырақ екенін белгілеу керек.
Əрі қарай педагог сұрайды:
– Мына жануарлардың қайсысы сүт береді?
– Түйе беретін сүт қалай аталады ? (шұбат)
– Жылқының сүтінен не жасайды? (қымыз
Мақсат қою (проблемалық жағдай).
(Ұ) Бүгін біз шартты өлшемнің көмегімен заттарды
салмағы бойынша салыстырамыз. Тек бірдей заттар ғана
өлшем бола алады. 1-тапсырманы орындауды ұсынады.
Жаңалық ашу.
(Ө) 2-тапсырманы орындауды ұсынады, онда ең ауыр
(жеңіл) затты анықтау керек.
– Салмақты салыстыру үшін не істеу керек? (Өлшемдерді
санап, санын салыстыру.)
16–25 Жаңаны қолдану.
(Т) Шартты өлшемнің көмегімен өлшеу бойынша
тəжірибелік жұмыс ұйымдастырады.
Балалар топқа бөлініп, тəжірибелік жұмысты орындайды.
Сыныптағы жабдыққа байланысты сыныпта əрқайсысы 1-2
рет өлшейді, нəтижесін карточкаларда көрсетуге болады.
3-тапсырманы өз бетінше орындауды ұсынады.
(Ж) 4-тапсырманы орындауды ұсынады, онда ауыр жəне
жеңіл өнімдерді жапсыру керек.
Ілгері деңгейдегі балаларға күрделірек тапсырма ұсынуға
болады: Болат, Қайрат, Күлəш жəне Мақпал бір-бірден
жеміс немесе жидек алды.
– Кімнің жемісі ең ауыр?
– Кімнің жемісі ең жеңіл?
Рефлексия
26–30
Рефлексия.
Педагог қорытынды жасап, балаларды мадақтайды.
Сабақтағы өз жұмысын «Сəттілік сатысы» арқылы
бағалауды ұсынады.
Педагог түсіндіреді: егер қателіктер көп болса, төменгі
сатыда көңілсіз смайликтің суретін салуға болады.
Қателіктер аз болса, ортаңғы сатыда аузы түзу смайликті
салуға болады. Қателіктер болмаса жəне бала барлығын
жақсы түсінсе, жоғарғы сатыда күлімдеген смайликті
салуға болады.
Əліппе-дəптер
шағым қалдыра аласыз













