|
Пән: Мектеп: №17 орта мектеп Қысқа мерзімді жоспар бөлімі Мұғалімнің есімі: Алибекова Гүлнар Сабыровна Күні : Қатысқандар саны: Сынып: 1-сыныпҚатыспағандар саны: |
|
|
Сабақ тақырыбы: |
Табиғи жарық көздері дегеніміз не? |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме): |
1.5.2.2 жарықтың табиғи және жасанды көздерін ажырату; 1.1.2.3 қоршаған әлем құбылыстарына бақылау жүргізу; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Жарықтың табиғи және жасанды көздерін ажырату; Қоршаған әлем құбылыстарына бақылау жүргізу; Барлық оқушылар: табиғи және жасанды жарық көздерін ажырата алады; Көптеген оқушылар: қоршаған ортадағы құбылыстарға бақылау жасай алады. Кейбір оқушылар: жаңа сабақта алған білімдерін өмірде қолданады. |
|
Бағалау критерийлері: |
Табиғи және жасанды жарық көздерін біледі (мысалдар келтіреді) және ажырата алады. |
|
Тілдік мақсаттары: |
Оқушылар: Табиғи және жасанды жарық көздері тақырыбына қатысты сөздер мен терминдерді біледі және қолданады: Табиғи; естественный Жасанды; ескусственный Көзі; источник света Жарық; источник света
|
|
Құндылықтарды дарыту: |
Қоғам қолдайтын және адамдардың көпшілігі мойындайтын белгілі нысандардың және құбылыстардың, адамдық қасиеттер мен өзін өзі ұстау ережелерінің тұлғалық және әлеуметтік-мәдени маңыздылығы |
|
Пәнаралық байланыс: |
Дүниетану сабағы |
|
АКТ қолдану дағдылары: |
Жаңа сабақты ашу мен сабақ ортасы кезіндегі бейнежазба, суретпен жұмыс. |
|
Бастапқы білім: |
Жарық көздері туралы түсініктерін кеңейтеді. |
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
|
Ресурстар: |
||
|
Сабақтың басы
(5 мин.) |
Зейінін шоғырландыру Психологиялық ахуал Армысың досым, Кел, маған қосыл (қолымен шақырады). Алақанға салып алақан, Шеңберге бірге тұрайық (қолдарынан ұстайды).
Оқушыларға жұмбақтар жасырылады. Оқушылар шешуін табады.
Әлемге нұрын шашады. /Күн/
Көрінер кейде күндіз, кейде түнде, Бетіне ақ шағыдан перде тартқан, Балалар, ойлап қара, бұл немене? /Ай/
-Балалар, жұмбақтардың шешуі не болды? Жарық көздері екіге бөлінеді. Олар Табиғи және жасанды жарық көздері. -Балалар, біздің кабинетімізде қандай жарық көздері бар? -Олар жарық көздерінің қай түріне жатады? Неліктен? /оқушылардың жауаптарын тыңдау/ |
|
||
|
Сабақтың ортасы (27 мин)
Сабақтың соңы 13 минут |
* Қандай табиғи жарық көздерін білесіңдер?
*Табиғи жарық көзін жасанды жарық көзінен ажыратыңдар?
▪ Суретте қолданылған суреттердің сөздік терминдерін анықтау. Қ.б Оқушылардың табиғи жарық көздерін білетінін анықтау
Ө.ж: - балаларды үш топқа бөлу: ай, күн, жұлдыз; Тапсырма: Суреттегі жарық көздерінен табиғи жарық көздерін білдіретін суреттердің астындағы санды жасыл қарындашпен, жасанды жарық көздерін білдіретін санды көк түсті қарындашпен қоршаңыз.
1 2 3
4 5 6
7 8 9
10 11
12 .Қ.б Жұптасу жұмыстарын тексеру. Қасындағы жұбынан сұрау. |
жарық көздерінің суреттері АКТ-ны қолдану жарық көздерінің суреттері Үлестірме суреттер |
||
|
Дескриптор Бағалау крийтериі. 1.Табиғи және жасанды жарық көздерін білді және ажырата алады.
|
|
|
||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||
|
Оқушыларды білім дағдыларына қарай саралап.Үлгерімі төмен оқушыларға жеңіл сұрақтар қою:
Қабілеті жоғары оқушыларға қосымша тапсырма беру. |
◄ Мақтау ◄ Мадақтау ◄Жылы шырай таныту ◄Қолдау көрсету ◄Ынталандыру ◄Қолпаштау ◄Қошеметтеу
Бағдаршаммен
бағалау:
|
Ширату жаттығу: «кедергіден өту». |
||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
-Қане, балалар! Оқыдық, салыстырдық. Сөздік жұмыс жасадық, Соныменен сабақта Нені оқып үйрендік? |
|||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі: (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады: (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
|
||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Табиғи жарық көздері дегеніміз не?
Табиғи жарық көздері дегеніміз не?
|
Пән: Мектеп: №17 орта мектеп Қысқа мерзімді жоспар бөлімі Мұғалімнің есімі: Алибекова Гүлнар Сабыровна Күні : Қатысқандар саны: Сынып: 1-сыныпҚатыспағандар саны: |
|
|
Сабақ тақырыбы: |
Табиғи жарық көздері дегеніміз не? |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме): |
1.5.2.2 жарықтың табиғи және жасанды көздерін ажырату; 1.1.2.3 қоршаған әлем құбылыстарына бақылау жүргізу; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Жарықтың табиғи және жасанды көздерін ажырату; Қоршаған әлем құбылыстарына бақылау жүргізу; Барлық оқушылар: табиғи және жасанды жарық көздерін ажырата алады; Көптеген оқушылар: қоршаған ортадағы құбылыстарға бақылау жасай алады. Кейбір оқушылар: жаңа сабақта алған білімдерін өмірде қолданады. |
|
Бағалау критерийлері: |
Табиғи және жасанды жарық көздерін біледі (мысалдар келтіреді) және ажырата алады. |
|
Тілдік мақсаттары: |
Оқушылар: Табиғи және жасанды жарық көздері тақырыбына қатысты сөздер мен терминдерді біледі және қолданады: Табиғи; естественный Жасанды; ескусственный Көзі; источник света Жарық; источник света
|
|
Құндылықтарды дарыту: |
Қоғам қолдайтын және адамдардың көпшілігі мойындайтын белгілі нысандардың және құбылыстардың, адамдық қасиеттер мен өзін өзі ұстау ережелерінің тұлғалық және әлеуметтік-мәдени маңыздылығы |
|
Пәнаралық байланыс: |
Дүниетану сабағы |
|
АКТ қолдану дағдылары: |
Жаңа сабақты ашу мен сабақ ортасы кезіндегі бейнежазба, суретпен жұмыс. |
|
Бастапқы білім: |
Жарық көздері туралы түсініктерін кеңейтеді. |
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
|
Ресурстар: |
||
|
Сабақтың басы
(5 мин.) |
Зейінін шоғырландыру Психологиялық ахуал Армысың досым, Кел, маған қосыл (қолымен шақырады). Алақанға салып алақан, Шеңберге бірге тұрайық (қолдарынан ұстайды).
Оқушыларға жұмбақтар жасырылады. Оқушылар шешуін табады.
Әлемге нұрын шашады. /Күн/
Көрінер кейде күндіз, кейде түнде, Бетіне ақ шағыдан перде тартқан, Балалар, ойлап қара, бұл немене? /Ай/
-Балалар, жұмбақтардың шешуі не болды? Жарық көздері екіге бөлінеді. Олар Табиғи және жасанды жарық көздері. -Балалар, біздің кабинетімізде қандай жарық көздері бар? -Олар жарық көздерінің қай түріне жатады? Неліктен? /оқушылардың жауаптарын тыңдау/ |
|
||
|
Сабақтың ортасы (27 мин)
Сабақтың соңы 13 минут |
* Қандай табиғи жарық көздерін білесіңдер?
*Табиғи жарық көзін жасанды жарық көзінен ажыратыңдар?
▪ Суретте қолданылған суреттердің сөздік терминдерін анықтау. Қ.б Оқушылардың табиғи жарық көздерін білетінін анықтау
Ө.ж: - балаларды үш топқа бөлу: ай, күн, жұлдыз; Тапсырма: Суреттегі жарық көздерінен табиғи жарық көздерін білдіретін суреттердің астындағы санды жасыл қарындашпен, жасанды жарық көздерін білдіретін санды көк түсті қарындашпен қоршаңыз.
1 2 3
4 5 6
7 8 9
10 11
12 .Қ.б Жұптасу жұмыстарын тексеру. Қасындағы жұбынан сұрау. |
жарық көздерінің суреттері АКТ-ны қолдану жарық көздерінің суреттері Үлестірме суреттер |
||
|
Дескриптор Бағалау крийтериі. 1.Табиғи және жасанды жарық көздерін білді және ажырата алады.
|
|
|
||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||
|
Оқушыларды білім дағдыларына қарай саралап.Үлгерімі төмен оқушыларға жеңіл сұрақтар қою:
Қабілеті жоғары оқушыларға қосымша тапсырма беру. |
◄ Мақтау ◄ Мадақтау ◄Жылы шырай таныту ◄Қолдау көрсету ◄Ынталандыру ◄Қолпаштау ◄Қошеметтеу
Бағдаршаммен
бағалау:
|
Ширату жаттығу: «кедергіден өту». |
||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
-Қане, балалар! Оқыдық, салыстырдық. Сөздік жұмыс жасадық, Соныменен сабақта Нені оқып үйрендік? |
|||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі: (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады: (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
|
||||
шағым қалдыра аласыз























