Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі:
Сәндік-қолданбалы
өнер
Пән: көркем
еңбек
Сынып:
|
Мектеп:
Мұғалімнің аты-жөні
:
|
Күні:
|
Қатысқандар: Қатыспағандар
саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Табиғи материалдардан
жасалатын бұйым нобайын орындау
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары
|
6.1.5.2. Шығармашылық
идеяларын іске асыру үшін нобайлар, техникалық суреттер мен
сызбалар орындау.
|
Сабақ
мақсаты
|
1.Табиғи материалдардың
пішіндерін анықтап, әр түрлі бейнелермен ұқсастығын іздеп
табады;
2.Табиғи материалдардың
түрлерін ажыратады;
3. Бұйымдардың нобайын,техникалық
суреттер мен сызбаларын орындайды.
|
Бағалау
кркритерийлері
|
-Табиғи материалдардың түрлі
бейнелермен ұқсастықтарын табады.
-Шығармашылық идеяларына
байланысты нобайлар орындайды.
-Техникалық суреттерді
меңгереді.
|
Тілдік мақсаттар
|
Тақырыпқа қатысты сөздік
қор мен терминдер;
Пано, интерьер, бәрді,
композиция.
Пән лексикасы және
терминология:
Табиғи – Природный - Natural.
Материал – Материал – Material.
Сәндеу – Декорирование -
Decorating
|
Құндылықтарға
баулу
|
Жауапкершілікке, сыйластыққа,
қарым-қатынасқа
|
Пән аралық байланыстар
|
Биология, тарих, сызу
пәндерімен тығыз байланысты болады.
|
Алдыңғы меңгерілген
білім
|
Табиғи материалдардың түрлері
мен сипаттамалары.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақта жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
10мин
|
Ұйымдастыру
кезеңі:
1.Психологиялық
ахуал. «Жүректі
тазарту» Оқушыларға таза парақшалар
таратылады.Оған дәл қазіргі кездегі бойындағы
кірбіңді,ренішті,қолайсыз көңіл-күйді жазу ұсынылады.Жазып болған
соң қоқыс жәшігіне тастайды.Осылайша барлық жағымсыз көңіл күйден
арылып,тазарған жүрекпен,көтеріңкі көңіл күймен сабақ
басталады.
2.Топқа
бөлу «Сиқырлы
сандықша» әдісін қолданамын. Сандықшадан
түрлі түсті қағаздарды алып: сызғыш, қалам
,циркуль тобына
бөлінеді.
3.Алдыңғы сабақты еске түсіру
.«Сақина
салмақ» әдісі арқылы сұрақтар
қойылады.
1)Табиғи материалдарға нелер
жатады?
Жауап (талдың қабығы
бұтақтар,құм,жапырақ,гүл күлтелері,кепкен
жемістер)
2)Табиғи материалдар шығу
тегіне қарай қаншаға бөлінеді?
Жауап (өсімдіктекті,минералды,жануартекті)
3) Үйлеріңде табиғи материалдан
жасалған бұйымдар бар ма?Олар туралы айтып
беріңдер.
4)Табиғи материалдардан бұйым
жасауға қандай құрал-жабдықтар қажет?
Жауап (жиналмалы ара, қысқыш,
бәрді, желім, қағаз, сым т.б)
|
Таза парақшалар, қоқыс
жәшігі
|
Сабақ
ортасы
5 мин
10
мин
15мин
|
1-тапсырма.
«Кім
жүйрік» ойыны.Жаңа тақырып бойынша
топтар жарысын ұйымдастыру.
Сипаттама:
Слайдта көрсетілген
бұйымдардың қандай табиғи материалдардан жасалғанын анықтап,
айту.
(
уақытқа.)
Дискриптор:
- Табиғи материалдарды
ажыратады.
- Табиғи материалдың
тиімділігін анықтайды.
«Бас
бармақ» әдісі бағалау.
2-тапсырама.
«Айналмалы
бекет» әдісі
.
Сипаттама:Табиғи
материалдардың түрін ажырату.
Әр топқа карточка
беріледі.
1-топ.Өсімдіктекті (жапырақ,бүр,жаңғақ,сабан)
2-топ.Минералды (тас, қабыршақ,
құм,саз)
3-топ.Жануартекті.
(жүн,сүйек,қауырсын,тері)
Дискриптор:
-Табиғи материалдардың
айырмашылығын табады.
-Мматериалдың түрлерін
ажыратады.
Топтар бір
–бірін «Бағдаршам» әдісімен
бағалайды.
3-тапсырама.
«Ойланайық» әдісі арқылы өзіндік жұмыс
беріледі.
Сипаттама: Әр топқа табиғи
материалдардан жасалған бұйымдардың суреті беріледі.Әр топ берілген
суретке қарап (шырағдан,сағат,құмыра) нобайын, техникалық суретін,
сызбасын орындайды.
Дискриптор:
-Сызбаны,техникалық суретті
,нобайды орындайды.
Бағалау:
«Смайликтер» әдісі
.
|
Презинтация,
слайдтар,
Үйлестірмелі
карточка
А4 формат, қарындаш, сызғыш
циркуль
|
Сабақтың
соңы
5
мин
|
Рефлексия « - - »
стратегиясы
-Бүгінгі сабақтан
алған маңызды
ақпарат;
-Бүгінгі сабақта қиындық
тудырған аспекті;
-Бүгінгі сабақта
ұнаған іс-әрекет.
Оқушылар сабақ бойынша пікір
айтып, жетістіктер мен жіберілген кемшіліктерді сараптап, келесі
қадамды айқындап, сабақты
қорытындылайды.
|
|
Саралау – оқушыларға
көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары
оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап
ротырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың
материалды меңгеру деңгейін тексеру
жоспарыңыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы
|
1-тапсырмада. Қарқынды тәсілі
бойынша
«Кім
жүйрік» әдісі қолданылды топтық
жұмыс.
2-тапсырма
«Айналмалы
бекет»әдісі Дерек көздер
тәсілі.
3-
тапсырма
«Ойланайық» әдісі өзіндік жұмыс.Тапсырма
тәсілі.
|
«Бас
бармақ»
«Бағдаршам»
«Смайликтер» әдістерімен
қалыптастырушы бағалау жүргізіледі.
|
Оқу құралдарын пайдалану
барысында қауіпсіздік ережесін сақтайды.
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу
мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді
ме?
Жеткізбесе,
неліктен?
Сабақта дифференциация
дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері
сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай
ауытқулар болды, неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз
пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ
бағанда берілген сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
|
Жалпы
баға
Сабақтың жақсы өткен екі
аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы
даойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал
ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып
туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы
нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу
қажет?
|