Материалдар / Табиғи қоректік тізбекті салыстыру
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Табиғи қоректік тізбекті салыстыру

Материал туралы қысқаша түсінік
Табиғи қоректік тізбекті салыстыру. Әртүрлі экожүйелерде мекен ететін ағзалардың мысалында қоректік тізбектер мен қоректік тор құрастыру
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
12 Наурыз 2024
54
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
900 тг 675 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Педагогтің аты-жөні

Касымкулова Дидар Сагынтаевна

Күні:


Сабақ

3-4

Сынып:

Қатысушылар саны: -

Қатыспағандар саны: -

Сабақтың тақырыбы

Табиғи қоректік тізбекті салыстыру 

Сабақтың мақсаты

Әртүрлі экожүйелерде мекен ететін ағзалардың мысалында қоректік тізбектер мен қоректік тор құрастыру

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Оқушылармен амандасып, түгелдеу.

Ынтмақтастық атмосферасын қалыптастыру.

Оқушылар амандасып,
сабаққа назар аударады



Сабақтың ортасы
























































1-тапсырма

  1. Суретте бейнеленген ағзалардың ішінде тұтынушыларды ата

  2. Суретте бейнеленген ағзалардың ішінде қай ағзалар түзушілерге жатады?

  3. Бұл жануарлар табиғи ортада бір-бірімен қандай байланыста болуы мүмкін?



2-тапсырма

Қиылған карточкалар бойынша терминдерді анықтамалармен сәйкестендіреді.

Терминдер

Terminology

Definition

Етқоректілер

carnivores

animals that eat other animal

Экологя

ecology


the study of how living (biotic) and nonliving (abiotic) parts of the environment interact with each other.


Экожүйе

ecosystem


a system formed by the interaction of a community of organisms with their physical environment.


Қоректік тізбек

food chain

a system that carries energy through living organisms

Етпен және шөппен қоректенетін ағзалар

omnivore

animals that eat both plants and animals

Жыртқыштар

predators

animals who hunt their food

1реттік тұтынушылар

primary consumers


the first level of the food chain after producer - an herbivore or omnivore which eats plant life


Өндірушілер

producers


plants are the producers in the food chain because they are the cause of passing food energy


Абиотикалық

abiotic

nonliving factors in the environment. The abiotic factors of the environment include light, temperature, soil, climate and atmospheric gases.

Биотикалық

biotic


pertaining to life or living things.




3-тапсырма

Назарларыңа ұсынылған бейнебаянды мұқият көре отырып, төмендегі тапсырмаларды орындаңдар:

Сұрақтар:

  • Бейнебаянда қандай экожүйе түрі туралы көрсетілген;

  • Бұл экожүйедегі абиотикалық факторларды анықта (3-тен кем емес);

  • Бейнебаянда қандай жануарлар мен өсімдіктердің түрлері туралы айтылды (5-тен кем емес);

  • Бейнебаянда көрсетілген ағзалардың арасындағы қоректік қатынастарды ата (2-ден кем емес).

Анықталған ақпаратты кесте түрінде жүйелеп әзірлеңдер.



4-тапсырма

  1. Топ

Әр ағзаның тұсындағы бағыттауышқа:

(а) өндіруші, 1-реттік тұтынушы, 2-реттік тұтынушы, 3-реттік тұтынушы, 4-реттік тұтынушыны анықтап жаз.

(b) Ағзаларды етқоректі, шөпқоректі, екі типке де жататын топтарға жікте.

(с) Су экожүйесіндегі ағзалардың қоректік торын құраңдар.

* Төмендегі идеялардың бірін пайдалануға болады.

Қажетті құралдар: киім ілгіш, қағаз қиындылары, жіп, түрлі түсті маркерлер;

Қажетті құралдар: киттің сұлбасы, маркерлер, қағаз



2 – топ

(а)Ұсынылған қоректік тордың ішіне сұрақ белгілерінің орнына тиісті ағзаларды табу керек. Қызыл түспен тұтынушылар, жасылмен өндірушлілер, көкпен ыдыратушылар, ал сары күнді бейнелейді.

(b) Егер осы қоректік тордағы тұтынушылардың кез-келген біреуі жойылып кететін болса, қандай өзгерістер туындар еді? Өз жауаптарыңа 3-тен кем емес дәлел келтіріңдер.

................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................. 1....................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

2....................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

3.............................................................................................................................................................................................................


Дескриптор:

Топтарға берілген карточкалар бойынша түрлі тапсырма орындайды











































































ҚБ «Үш шапалақ» әдісі

















































































































































ҚБ «Бағдаршам» әдісі

























ҚБ: Мұғалім тарапынан жүретін бағалау «Ауызша мадақтау













Интербелсенді тақта



https://www.tes.com/teaching-resource/starter-for-food-chains-webs-6071142























https://twig-bilim.kz/mindmap/1533/changing-ecosystems/

























675тг - Сатып алу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!