Ұзақ мерзімді жоспар
тарауы: ІХ бөлім. Табиғи ресурстарды
тиімді пайдалану. Пунктуация
Мектеп: «Сәкен жалпы орта білім беру
мектебі»
Күні:
Мұғалімнің
аты-жөні: Смагул Асем
Жарылгапкызы
Сынып: 9 Қатысқандар:
Қатыспағандар:
|
Сабақ тақырыбы
|
Табиғи ресурстар-ел байлығы
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сәйкес)
|
9.2.7.1 ғаламтор,
энциклопедия, газет-журналдар, оқулықтар, ғылыми еңбектерден
алынған деректерді дәлел ретінде қолдану, авторына сілтеме
жасау
9.3.6.1 жазба жұмысын
абзацтармен бөліктерге бөлу, ойын дұрыс жүйелеп, логикалық
түзетулер енгізу, редакциялау
|
Сабақ мақсаты
|
1.Оқулықтан алынған деректерді
дәлел ретінде қолданып, авторына сілтеме
жасайды;
2.Мәтінді абзацтармен
бөліктерге бөледі;
3.Мәтінге логикалық түзетулер
енгізеді, редакциялайды;
|
Бағалау критерийі
|
- «Табиғи ресурстар-ел
байлығы» мәтінінен алынған деректерді дәлел ретінде қолданып,
авторына сілтеме жасайды;
- мәтіннің абзацтарын тақырыптық,қолдаушы,
қорытынды бөліктерге бөледі;
- «Табиғи ресурстар-ел
байлығы» мәтініне логикалық түзетулер енгізеді,
редакциялайды;
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар орындай алады: мәтінді оқиды, авторына
сілтеме жасайды, мәтінге логикалық түзетулер енгізіп
редакциялайды.
Пәнге қатысты сөздік қор
мен терминдер:
литосфера, гидросфера,
атмосмфера, кендер, қорлар, табиғи газ, шикізат
Мәтін жазуға пайдалы
тіркестер:
сарқылатын ресурстар,
минералдық қорлар , табиғи газ, кен орындары
Талқылауға арналған
сұрақтар:
-
Табиғи
ресурстардың түрлерін атаңыз?
-
Сарқылатын ресурстар тобына қандай ресурстар
жатады?
-
Сарқылмайтын ресурстар тобын
жіктеңіз?
-
Тыныс белгілердің түрлері,
атқаратын қызметі?
|
Құндылықтарға баулу
|
«Мәңгілік Ел»жалпыұлттық
идеясының құндылықтары.
Жалпыға ортақ Еңбек
қоғамы
- Қазақстандық патриотизм және азаматтық
жауапкершілікке;
- ынтымақтастық, еңбек және
шығармашылыққа;
-
ашықтық пен өмір бойы оқып үйренуге баулу;
|
Пәнаралық байланыс
|
Табиғи ресурстардың түрлерін
анықтау үшін география пәнімен,
сарқылмайтын ресурстарды
ажырату мақсатында биология пәнімен,
ақын-жазушылардың
дәйексөздерімен, өлеңдерімен түйіндеу мақсатында әдебиет пәнімен
байланыстырылады;
|
Алдыңғы білім
|
Оқушылар бүгінгі күнге дейін
табиғи ресурстардың түрлері мен пайдалы қасиеттерімен
танысады.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақта жоспарланған жаттығу
түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы 10
минут
|
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен
сәлемдесу.
Психологиялық
ахуал.
Тұлғаралық қарым-қатынас
орнату ,алдыңғы білімді еске түсіру
мақсатында
«
Мен-қандаймын....» әдісі жүзеге
асырылады.
Орындалуы:Оқушылар шеңберге тұрып, өткен
сабақтағы сарқылатын ресурстардың қасиеттерін өз бойларындағы
ерекшеліктерімен байланыстырып айтады. Мысалы: Мен-алтынмын,
себебі...
Топқа
біріктіру: Сарқылатын ресурстардың түсіне
қарай топқа бөлінеді және сол ресурстардың қасиетіне қарай топтың
атын анықтайды.
Ширатығу
жаттығу:«1
минут» әдісі арқылы алдыңғы білім мен
жаңа білімді байланыстырады, сұрақтар арқылы кері байланыс
жасайды.
Алдыңғы білімді меңгертуге қойылатын
сұрақтар:
-
Табиғи ресурстардың түрлерін
атаңыз?
-
Сарқылатын ресурстар тобына қандай ресурстар
жатады?
-
Сарқылмайтын ресурстарды
жіктеңіз?
Оқушыларға сабақтың
тақырыбы мен мақсаты таныстырылады
Сабақтың
тақырыбы: «Табиғи ресурстар - ел
байлығы»
Сабақтың
мақсаты: оқулықтан алынған деректерді
дәлел ретінде қолданып, авторына сілтеме
жасайды;
мәтіндегі абзацтарды
бөліктерге бөлу;
мәтінге логикалық түзетулер
енгізеді, редакциялайды;
Оқушыларға мәтін мазмұнын
болжату мақсатында Оқылымалды тапсырмасы
СЖ.
1-тапсырма
ҚБ. «Бағдаршам
» әдісі арқылы оқушылар өзін-өзі
бағалайды, тақырып бойынша қанша сөзді анықтай алғанына кері
байланыс жасайды.
|
Түрлі-түсті
қағаздар
Сандықша

![]()

|
Сабақтың ортасы 25
минут
|
Оқылым кезі тапсырмасы:
ЖЖ.
«Сканер» әдісі арқылы мәтінді түсініп
оқиды, жұптасып бір-біріне түсіндіреді.
ТЖ.
2-тапсырма
- Мәтіннің авторына сілтеме
жасаңыз.
А деңгейіндегі
оқушылар: авторға сілтемені
«Хронологиялық кесте» әдісі арқылы
жасайды;
В
деңгейіндегі
оқушылар: авторға сілтемені «Кластер»
әдісі арқылы жасайды;
С
деңгейіндегі
оқушылар: авторға сілтемені «Ромбтық
жіктелім» әдісі арқылы жасайды;
Бағалау
критерийі:
Дескриптор:
ҚБ. «Екі жұлдыз, бір тілек»
әдісі арқылы топтар өзара бағалайды.
Бір-бірінің жұмыстарын тексеру кезінде екі оң сәтті анықтап және
бағыт береді.
Оқылым соңы
тапсырмасы:
ТЖ. 3-тапсырма Шығармашылық
жұмыс
- Өз жеріңіздегі табиғи ресурстарды
атаңыз....
- Оқиғаны басқа кейіпкердің көзқарасымен немесе
өз ойыңызбен түйіндеңіз...
Бұл тапсырманы оқушылар топта орындайды,
әдіс-тәсілдерді өздері қолданады, шығармашылық жұмыс
жасайды.
Бағалау
критерийі:
-
Оқушылар өз жерінің табиғи
ресурстарының суретін салады;
-
Өлеңмен, әнмен немесе
ақындардың дәйекті сөздерімен тақырыпты
түйіндейді;
Дескриптор:
-
Сыни тұрғыдан ойланады;
-
Өз көзқарасын білдіреді;
ҚБ.
«Баспалдақ» әдісі арқылы өзін-өзі
бағалайды, сұрақтарға кері байланыс
жасайды.
Жазылым
тапсырмасы:
ЖЖ. 1 –
тапсырма.
«Жарқын
ойлар» әдісі арқылы оқушылар жұппен
жұмыс жасайды, мәтінді бөліктерге бөліп,
редакциялайды.
Бағалау критерийі:
Дескриптор:
ҚБ. «Бас
бармақ» әдісі арқылы өзін-өзі
бағалайды.
|
www.okulyk-edu.kz
Жалпы білім беретін мектептің
9-сыныбына арналған Қазақ
тілі оқулығы.
Астана «Арман ПВ» баспасы. 2019 жыл. 175
бет
http://kk.m.wikipedia.org
«Табиғи қорлар»


Әлімов А.Қ
«Оқытудағы итербелсенді
әдіс-тәсілдер»

|
Сабақтың
соңы
5 минут
|
Оқушылар
рефлексиясы:
Оқушылар нені біліп, нені
үйреніп, қандай бағытта жұмыс жүргізу керектігін анықтау мақсатында
«Ақылдының алты қалпағы» әдісі арқылы өз пікірлерін
білдіреді.
Мұғалім рефлексиясы:
Оқушылардың сабақта жасаған
жұмыстарын талдап, ой-пікірін айтып қортындылайды. Сабаққа белсене
қатысқан оқушыларды мадақтап, әлі де жетілдіретін тұстарын
айтады.
Өздігінен ізденуге бағытталған
тапсырмалар:
|

|
|
Саралау: Сіз қандай тәсілмен көбірек
қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға
қандай тапсырма бересіз?
|
Бағалау: Сіз оқушылардың материалды
игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап
отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын
сақтау
|
Оқушыларға нәтиже немесе жауап
бойынша саралау әдісі барысында оқу
кезіндегі
1- тапсырмада бірдей тапсырма ұсынылғанмен ,
түрлі деңгейдегі жауап күтілді.
Сабақ барысында саралаудың
тапсырма тәсілі бойынша оқушылардың қажеттілігіне қарай деңгейлік
тапсырмалар беріледі. А деңгейдегі оқушылар «Кластер» әдісі арқылы
авторға сілтеме жасайды, В деңгейіндегі оқушылар «Хронологиялық
кесте» әдісі арқылы авторға сілтеме жасайды, С деңгейіндегі
оқушылар «Ромбтық жіктелім» әдісі арқылы авторға сілтеме жасайды.
Үй тапсырмасы дайын деректер жинау және шығармашылық жұмыс арқылы
саралап беріледі.
|
Оқушылардың нені үйренгендерін
бағалау үшін қолданылатын әдіс тәсілдер:
« Мен-қандаймын....» әдісі
«1 минут» әдісі
«Сканер»
әдісі
«Хронологиялық кесте», «Кластер», «Ромбтық
жіктелім» әдістері
«Жарқын
ойлар» әдісі
Қалыптастырушы бағалау
түрлері:
«Бағдаршам
» әдісі
«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі
«Бас бармақ» әдісі
«Баспалдақ»
әдісі
«Ақылдының алты қалпағы» әдісі
|
Сабақ басталмас бұрын сыныптағы ауа
тазартылады.
Қауіпсіздік ережелерін сақтауға көңіл
бөлінеді.
Оқушылардың кедергісіз жүріп тұруына жағдай
жасалады.
|