|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: №3 жалпы орта білім беретін мектеп Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Сатымова Жұлдызай Сынып: 8 |
|
|
Сабақтың тақырыбы
|
Табиғи ресурстарды экономикалық және экологиялық тұрғыдан бағалау |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)
|
8.5.1.1. Табиғи ресурстарды экономикалық және экологиялық тұрғыдан бағалайды |
|
Сабақтың мақсаты
|
1.Табиғи ресурстарды экономикалық және экологиялық тұрғыдан бағалайды; 2.Табиғи ресурстарды экономикалық және экологиялық тұрғыдан салыстыра отырып талдайды; 3.Кейбір елдердің минералды ресурс түрлерімен қамтамасыз етілу корсеткіштерін есептеп шығарады; |
|
Бағалау критериі
|
|
|
Тілдік мақсаттар
|
Диалогке арналған тармақтар: Оқулық мәтінімен жұмыс жасай отырып, сұрақтарды қою арқылы диалог құрдым. 1.Табиғи ресурс дегеніміз? 2.Жер ресурстарының ластануы дегеніміз не? 3.Қалпына келетін табиғи ресурстар дегеніміз не? Жазылымға арналған тіркестер: 1.Сарқылатын ресурстар дегеніміз...... 2.Сарқылмайтын ресурстар дегеніміз...... 3.Қалпына келмейтін ресурстар қатарына............. Терминология: -табиғи ресурс, табиғи ресурстарды экономикалық бағалау, табиғи ресурстарды экологиялық бағалау
|
|
Құндылықтарға баулу
|
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеасының «индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу» құндылығы арқылы табиғи ресурстарды экономикалық-экологиялық тұрғыдан талдап, баға бере отырып, инновациялық-индустриялық кластерлерді дамытуға үлес қосу |
|
Пәнаралық байланыс
|
Жаратылыстану (табиғи ресурстарды тиімді пайдалану) |
|
Алдыңғы білім
|
7-сыныптан Табиғи ресурстардың жіктей алады
|
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Дереккөздер, ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі: «Жылы лебіз»әдісі арқылы оқушыларға жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру. (Дәйектеме:бұл әдіс ең алдымен,оқушылардың көңіл күйін көтеруге негіз болады және сабаққа қызығушылығын оятады.) «Адасқан әріптер» әдісі. Топқа бөлу 1.Табиғи ресурс 2.Экономика 3.Экология Жаңа тақырып бойынша термин сөздер тақтаға жазылады (табиғи ресурс,табиғи ресурстарды экономикалық бағалау, табиғи ресурстарды экологиялық бағалау). Осы атауларға қатысты мынадай сұрақтарға жауап беріңіз. - Табиғи ресурс дегеніміз? - Экономикалық және экологиялық бағалаудың айырмашылығы не? Осы атаудағы сөздер арқылы жаңа тақырып ашылады. |
Тілектер жазылған түрлі түсті қима қағаздар
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
1-тапсырма. «Талдау» әдісі. Жұптық жұмыс Жергілікті жердегі компонент негізінде екі көмір алабына талдау жасап, экономикалық баға беріңіз
Б) А тапсырмасының нәтижесі бойынша тапсырманы орындаңыз. Орналасу ерекшелігінің, өндіру әдісінің, шаруашылықта қолдануының экологиялық зиянын анықтаңыз.
Қ.Б: «Мен саған, сен маған» әдісі арқылы білімдерін өзектендіру мақсатында алынған ақпараттармен алмасып оқушылар бір-бірін бағалайды
Әдісі: «Эйлер шеңбері» (постер қорғау) Елдердің экономикасына, экологиясына әсерінің жағымды жағымсыз жағынан бағалайды. Қытай, Қазақстан, Жапония
«Бас бармақ» әдісі топтар бірін- бірі бағалайды
3-тапсырма«Математикалық әлем» әдісі. Жеке жұмыс Оқулықтағы елдердің минерал ресурстар корсеткіші кестесін қолдана отырып, берілген формула арқылы есептеу Р=Қ/Х Р-ресурспен қамтамасыз етілуі; Қ-қорлары; Х-халық саны
Дескриптор: -формуламен жұмыс жасай алады -жеке елдің мұнай кенін есептей алады -жеке елдің темір кенін есептей алады Қ.Б 5 балдық жүйе арқылы топтағы оқушыларды бағалаймын.
4-тапсырма «Менің ойым» әдісі бойынша спикерлер өз ойын дәлелдейді. Табиғи ресурстарға экономикалық және экологиялық бағалау жүргізу қажет/қажет емес сұрағына дәлелді себебін жазады.
|
8 сыныпқа арналған оқулық
8-сынып оқулығындағы кесте, формула
Интернет материалдарды
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Сатымова Жұлдызай Нартайқызы Шағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз
Тақырып бойынша 16 материал табылды
"Табиғи ресурстарды экономикалық және экологиялық тұрғыдан бағалау" 8 - сыныпМатериал туралы қысқаша түсінік
Табиғат ресурстарын біледі. Минералды ресурстарға экономикалық тұрғыда баға береді; Табиғи ресурстарға экономикалық экологиялық баға береді.; Минералды ресурс түрлерімен қамтамасыз етілу корсеткіштерін есептеп шығарады;
Материалдың қысқаша нұсқасы
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||














