Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 5. Экономикалық географияТабиғи ресурстар
| Мектеп: «Қызыл таң» жалпы орта мектебі коммуналдық мемлекттік мекемесі
|
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Арыстанбекова Маржан |
Сынып: 8 | Оқушылар саны:
| Қатыспаған оқушы саны: |
Сабақтың тақырыбы | Табиғи ресурстарды өңдеу технологиясы, орталықтары және дайын өнім түрлері |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 8.5.1.3 қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде жекелеген табиғат ресурстарын өңдеу технологиясын сипаттай отырып, орталықтары мен дайын өнім түрлерін атайды |
Сабақтың мақсаты | Оқушылар :Табиғат ресурстарының өңдеу технологиясын сипаттайды, дайын өнім түрлерін атайды, орталықтарын анықтайды. |
Бағалау критерийлері | Оқушылар:Табиғат ресурстарының өңдеу технологиясын сипаттайды, дайын өнім түрлерін атайды. Табиғи ресурстардың шикізат базасын, өңдеу орталықтарын картадан көрсетеді. |
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар орындай алады: дайын өнімді алудың технологиялық схемаларын. (оқылым, айтылым, жазылым, тыңдалым)Пәнге қатысты арнайы лексика мен терминология: кен орнының шикізатөндіру жолдарыдайын өнім орталығы Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы: Шикізаттан өнім алу үшін ............. үрдістерден өтеді.Ауыл шаруашылығының өнімді болуы..................... байланысты. |
Құндылықтарды дарыту | Бұл сабақ оқушыларды академиялық шынайылық, дайын өнім технологиясын жасау арқылы мамандыққа баулумен қатар, өмір бойы оқу құндылықтарын дарытуға бағыттайды |
Пәнаралық байланыстар | Информатика пәнімен мәліметтерді ғаламтордан іздеу, қолдану барысында байланысады. |
Бастапқы білім
| Оқушылар Экономикалық география бөлімін, Табиғи ресурстар тақырыбын төмендегі мақсаттар бойынша оқыды, біледі.7.5.1.2 жергілікті компонентті қосымша қамту негізіндетабиғи ресурстардың таралу заңдылықтарын талдайды 7.5.1.3 табиғи ресурстардың шоғырлануын картада көрсетеді
|
| Сабақтың барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
| Ресурстар |
Сабақтың басы 0-3
4-10
| 1. Ұйымдастыру кезеңі. Сыныппен сәлемдесу.2. Тақтаға сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаттары көрсетіледі.3. (С) Ресурс, кен орны, шикізат, өнім, завод, фабрика терминдерінің бір- бірімен байланысын тірек схема арқылы түсіндіріңіз
4. (М) Мұнай өндірісі негізінде дайын өнімнің қалай алынатыны жөнінде қысқаша түсінік беріледі. Мұнайдан алынатын дайын өнім түрлерін сұралады. | Стикер
|
Сабақтың ортасы 11-25
26-36
| 5.(Т/Ж) Берілген картаны және жоспарды негізге ала отырып, кез келген табиғи ресурстан дайын өнімге дейінгі технологиялық үдеріс схемасын көрсетіңізЖоспар:1.шикізат базасы, кен орнының атауы2.шығаратын өнімі, негізгі орталықтары3.өндіру жолдары
1- топ. Қара металлургия2- топ. Түсті металлургия3- топ. Химия өнеркәсібі
Оқушылар бірін- бірі бағалайды.Мұғалімнің кері байланысы
6. (Т) Карта арқылы зерттеу жүргізеді. Құрылыс, жеңіл, тамақ өнеркәсібі салаларының технологиялық үдерісін сипаттаңыз.
7. Мұғалімнің кері байланысы. Оқушылардың жұмысын бағалау.
8. Оқушылардың оқу жетістіктерін бағалайды. | Мәтін, суреттер
Атлас.Кескін карта
Қосымша 1 |
Сабақтың соңы37-40 | 9. РефлексияОқушылар сабақты қаншалықты түсінгенін бағалайды. Үйрендім. Қиын болды. Білгім келеді. |
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
Бастапқы білімді еске түсіру барысында 7 сынып оқу бағдарламасының табиғи ресурстар тақырыбына шолу жасап, ресурсты шаруашылықта пайдалану, шикізаттан дайын өнімге дейінгі технологиялық процесті талдайды. Металлургиялық заводтардың өңдеу технологияларын сипаттайды. | Сабақтың бастапқы бөлігінде алдыңғы білім бойынша қорытынды жасап, кері байланыс беріледі. Білім меңгеру кезеңінде, оқушылар белгіленген талаптар бойынша бағаланады. | Оқушылар сабақ барысында: топтық жұмыс, интербелсенді тақтамен жұмыс жасау барысында техникалық қауіпсіздікті сақтау ескертіледі. |