Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі: Тамақтану
мәдениеті
|
Мектеп: №18 орта мектеп
КММ
|
Сабақ
тақырыбы: Қазақтың ұлттық
тағамдары.
|
Пән
мұғалімі:Консбаева Жанылай
Дусенбаевна
|
Сынып
:
|
Қатысқандар
саны
|
Қатыспағандар
саны
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары
(оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
7.2.4.2. Әлем халықтарының
және ұлттық тағамдардың
жасалу
технологияларын
зерделеу және қолдану.
|
Сабаққа
негізделген оқу
мақсаты
|
|
Сабақ
мақсаттары:
|
Барлық
оқушылар:ұлттық тағамдар түрлерін
біледі.
|
Оқушылардың басым
бөлігі:ұлттық тағамдардың
мағыналарын, қай өңірге
тиесілі екенін
біледі.
|
Кейбір
оқушылар:ұлттық тағамдардың құрамын,
әзірлеу жолдарын біледі.
|
Бағалау
критерийлері:
|
-
АКТ ақпараттарын қолдана
алады,
-
Ұлттық тағамдарды әзірлеу
технологиясын біледі және практика кезінде
қол-данады,
-
Ұлттық тағамдарды әзірлеу үшін
керекті құралдар мен тағамдарды
қолданады.
|
Тілдік
мақсаттар
|
Оқушылар:
-
әлем халықтары және белгілі
аспазшылардың тағамдарын сипаттау және
са-лыстырады;
-
азық-түлікті және әзірлеу тәсілерін таңдауды
негіздейді. Ұлттық тағамдар, дәстүрлер, рецепт, ашытқы,
наурыз көже,
бауырсак, шелпек, бас
аспазшы.
Тілдік мақсатқа байланысты
талқылауға арналған
сұрақтар:
-
Мен мына
азық-түліктерді…таңдаған себебім
...
-
Мен
келесі технологияны … қолдандым
-
Мен әлем халықтарының
тағамдарын зерттедім/зерделеніп,
онда….
-
Тағамдар…ерекшеленеді.
-
Аспазшылардың тағам дайындауда
ұқсастығы…
|
Құндылықтар-ғабаулу
|
-
ЖаҺандық азаматтық басқа
мемлекеттердің мәдениетін сыйлау, материалды үнемді пайдалануына
тәрбиелеу;
-
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы
индустрияландыру мен инновацияларға негіз-делген экономикалық
сауаттылықты дамыту
-
Ұлттық мәдениетке деген
сүйіспеншілігін сақтау және
арттыру
|
Педагогиқалық
технология
|
Міндетті нәтижелерге
негізделген деңгейлік саралап оқыту
технологиясы.
|
Пәнаралық
байланыс
|
Биология, жаратылыстану,
химия-тағам өнімдерінің құрамы мен ерекшеліктері, пайдалы және
зиянды тағамдарды талқылау.
|
АКТ қолдану
дағдылары
|
Тақырып бойынша қажетті
ақпараттарды іздеу, өңдеу.
Презентация жасау
барысында АКТ құрылғыларына жүгіну және топта немесе жұпта
бөлісу.
|
Алдыңғы
сабақ
|
Қайталау
|
Жоспар
|
Жоспарл
уақыты
|
Жоспарланған
жаттығулар
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
7
мин
|
-
А мандасу, түгендеу, сынып
тазалығын қадағалау.
-
Пазл арқылы сыныпты үш топқа
бөлу.
І топ – Баурсақ
тобы;
ІІ топ – Қымыз
тобы;
ІІІ топ – Қазы
тобы.
Өзін-өзі бағалау парақшасы және сабақ
барысында қолданылатын бар-лық тапсырмалардың дискрипторлары
таратылады. Алдыңғы сабақ қай-талау болғандықтан жаңа сабаққа
біртіндеп кірісіп кетемін, яғни та-ғамдардың түрлерін санау арқылы
бастаймын. Оқушылар білген тағам-дарын
айтады.
|
|
Сабақтың
ортасы
7
мин
Деңгейлік
тапсырма (жеке
орындауға)
15
мин
|
Топтық тапсырма
№1
Әр топқа бірнеше тағамдардың
суреттерін беремін. Оқушыларға өзде-рінің топтарында берілген
суреттер бойынша тағамдарды топтастыру-ды тапсырамын. Ет тағамдары,
ұнан жасалынған тағамдар, дәнді-да-қылдан жасалған тағамдар және
сусындар деп топтастырулары
керек.
Бағалау
критерийлері:
-
Дұрыс топтастырады – 3
ұпай;
-
Қателіктер жібереді – 2
ұпай;
-
Мұғалімнің көмегін қажет
етеді - 1 ұпай.
Топтық тапсырма
№2
Топтастырылған тағамдардың
ішінен ұлттық тағамдарды ажыратып алуларын тапсырамын. Оқушылар
өздерінің топ мүшелерімен ойласа отырып тағамдардың ұлттық
тағамдарды ажыратып алады. Неліктен екенін түсіндіру
сұралады.
Бағалау
критерийлері:
-
Мағынасын толық жеткізе
біледі – 4 ұпай
-
Дұрыс ажыратады – 3
ұпай;
-
Қателіктер жібереді – 2
ұпай;
-
Мұғалімнің көмегін қажет
етеді - 1 ұпай.
Практикалық
жұмыс:
Оқушылар ашытқы
дайындау технологиялық үрдісіне эксперимент
өткізеді.
-
Салқын сұйықтықты
қолданып, ашытқы дайындау;
-
Жылы сұйықтықты
қолданып, ашытқы дайындау;
-
Ыстық сұйықтықты қолданып,
ашытқы дайындау.
Бағалау
критерийлері:
Оқушылар эксперимент кезінде
барлық байқаған үдерістерін сұрақтар қоя отырып
қорғайды.
-
Тағамды әзірлеу
технологиясын біледі және практика кезінде
қолданады
-
Тағамды әзірлеу үшін
керекті құралдар мен тағамдарды
қолданады
-
Берілген уақытты ұтымды
пайдаланады
Қорытынды
жасайды
|
Суреттер, бағалау
дискрип-торлар
|
Сабақтың
соңы
8
минут
Кері
байланыс
3мин
|
Сабақты аяқтағалы кезеңде
оқушыларға интербелсенді тақтада тізбек-тей жалғанған шеңбер
көрсетіледі және тақтада көрсетілген тапсырма-ның көшірмесі әр
топқа үлестіріледі. Тапсырма қазының жасалу әдісін тізбектей
орын-орнына жазулары тиіс болатын. Оқушылар топпен жұ-мыс жасай
отырып рет-ретімен өз ойларын тиісті шеңберге жазып
шы-ғады.
Үйге
тапсырма:
Қазақтың ұлттық тағамдарына
эссе жазып келу.
«Желкенді
қайық»стартегиясы арқылы кері
байланыс жасаймын.
-
Егер саған сабақ ұнаса,
тапсырмаларды сәтті орындасаң–желкенді жасыл түсті
боя;
-
Сабақ үрдісінде қиындықтар
кездескен болса–желкенді сары түске
боя;
-
Сабақ үрдісінде тапсырмаларды
орындау қиын болған болса, мұға-лім көмегін қажет еткен
болсаң-желкенді қызыл түске
боя.
|
|
Қосымша
ақпарат
|
Саралау-Сіз қосымша
көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға
қандай міндет қоюды
жоспарлайсыз?
|
Қабілеті жоғары
оқушылар Зерттеу жұмысын толық әрі
нақты орындайды. Қосымша ақпараттар
қолданады.
|
Бағалау -
Оқушылардың үйренгенін, материалды меңгергенін тексеруді қалай
жоспарлайыз?
|
Қалыптастырушы
бағалау
Өзара
бағалау
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасы-ның сақталуы
|
Ноутбук немесе компьютермен
жұмыс жасаған соң міндет-ті түрде өшіру. Сергіту сәті ретінде сабақ
ортасында оқу-шыларға жаттығу жасатуға немесе бір-біріне жақсы
тілек-тер айтқызуға болады
|
Қорытынды
бағамдау
|
Қандай екі нәрсе
табысты болды (оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
1.
2.
Қандай екі нәрсе
сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
1.
2.
Сабақ барысында
сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы
не білдім? Менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектеседі, неге
көңіл бө-лу керек?
1.
2.
|