Сабақ
кезеңі/Уақыты
|
Педагогтің
іс-әрекеті
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
Қызығушылықты
ояту.
Ұжымдық
жұмыс.
5
мин.
|
Ұйымдастыру
кезеңі:
1.Оқушылармен амандасу,
түгендеу.
2.Оқушыларды топтарға
біріктіруді ұйымдастыру:
Оқу құралдары арқылы (өшіргіш,
қалам, қарындаш т.б.) ортаға бала санына қарай оқушыларды 3 топқа
біріктіру.
I-«Мергендер» тобы
(қызыл)
II «Ептілер» тобы
(сары)
III– «Жүйріктер» тобы
(жасыл)
Саралау: Бұл жерде
қолданудың
«Жіктеу» тәсілі арқылы
көрінеді. Оқушылардың оқуға деген
қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға қолдану
еркіндігі беріледі.
|
(Ұ) «Сиқырлы қапшық»
әдісі арқылы оқушылар бір-біріне
жақсы тілек айту арқылы жағымды ахуал
қалыптастырады.
Мақсаты: Оқушылар бойында идея немесе
тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ
барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын
теңестіру.
Тиімділігі: Оқушыны бір-біріне тілек айту
арқылы жақындастырады, көңіл -күйін көтереді, бауырмалдығын
оятады.
|
Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде
белсенділік танытқан оқушыларды
«Мадақтау сөз»
әдісі арқылы бағалайды:
«Тамаша! Керемет! Өте жақсы!
Талпын!»
|
|
Миға шабуыл.
«Кезектескен интервью»
әдісі.
Ұжымдық
жұмыс.
6
мин.
|
Алдыңғы білім мен жаңа сабақты
байланыстыру мақсатында экранда көрсетілген суреттерге мұғалімнің
көмегімен (бағыт-бағдары, нұсқауымен) жауап
береді.
Саралау: Бұл жерде
саралаудың «Үйрете отырып
үйренемін» тәсілі қолданылады. Бірін-бірі
оқыту арқылы жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға
қосымша ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға
қосымша жетелеуші сұрақтар қойылады.
Оқушылар сұрақтарға жауап
беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім
экраннан сабақтың тақырыбы мен
сабақтың мақсатын таныстырады.
|
Сұрақтар:
1.
Ертегі қанша түрге
бөлінеді?
2.Жақсы көретін ертегіңді
ата?
3Үй жануарларын қалай
күтеміз?
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде
сыни ойлауды дамыту.
Тиімділігі: Оқушының танымдық дағдысы
артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді
және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік
береді.
|
Дескриптор:
-1 сұраққа жауап
береді;
-2 сұраққа жауап
береді;
-
3 сұраққа жауап
береді;
Жалпы-2балл.
Сонымен қатар, өз ойын дұрыс
мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан
оқушыларды «Бағдаршам»
әдісі арқылы
бағалау
|
ДК
экраны
Сұрақтар
топтамасы.
Оқулық
4-сынып.
|
Сабақтың
ортасы
Мағынаны
ашу.
Топтық
жұмыс.
8
мин.
|
«Суреттер сөйлейді»
әдісі арқылы
оқушыларға тақырыпқа
байланысты суреттер көрсетіліп, тапсырма
беріледі.
|
№ 1
-тапсырма:
Суреттерді пайдаланып өлең
жайлы әңгімелеу.
|
Дескриптор:
-
Малыаяқ иттің аты екенін
анықтайды;
- Ертегіні мазмұны бойынша
әңгімелейді;
Жалпы-2балл.
|
ДК
экраны
4-сынып
оқулығы
|
«Түртіп алу»
әдісі.
Оқулықтағы «Тілдік бағдар»
айдарының тапсырмасы беріледі.
|
Керекті сөздермен танысып, өз
дәптерлеріне тапсырманы орындайды.
|
Мұғалім сабақ барысында
белсенділік танытқан оқушыларды
«Білім пирамидасы»
әдісі арқылы
бағалайды:
|
ДК
экраны
4-сынып
оқулығы.
Бағалау
парақтары
|
Топтық
жұмыс.
8мин.
|
№2-тапсырма:
Мектепте өлең жолдарын
салыстырмалы түрде айт?
Мақсаты: Табиғат құбылыстарын
ажыратады.
Тиімділігі: Тыңдалым мен оқылым дағдысы
қалыптасады.
Саралау: Бұл тапсырмада
саралаудың «Түсіну» тәсілі көрініс
табады.
|
Берілген тапсырма бойынша өз
ойларын ортаға салып, пікірлерін білдіріп, топтық талдау жасайды.
Талқылау нәтижесінде өзара бір келісімге келіп кестені
толтырады.
|
Дескриптор:
-
Өлеңді мәнерлеп
оқиды;
-
Өлең мазмұны бойынша
салыстырмалы түрде әңгімелейді;
Жалпы-1
балл.
|
ДК
экраны
4-сынып
оқулығы.
|
Жеке
жұмыс.
8
мин.
|
№3-тапсырма:
«Суреттер
сөйлейді» әдісі арқылы оқушыларға
тақырыпқа байланысты суреттер көрсетіліп, тапсырма беріледі.
Суреттердің көмегімен сұрақтарға жауап
бер.
Мақсаты: Заттардың атқаратын қызметімен
таныстыру.
Тиімділігі: Оқылым мен айтылым дағдысы
қалыптасады.
Саралау: Бұл тапсырмада
саралаудың «Қолдану» тәсілі көрініс
табады.
|
Берілген тапсырма бойынша
сұрақтарға жауап береді. Өзіндік ойын тұжырымдайды. Оқып, танысқан
кеңестерді басшылыққа алып, сұрақтарға жауап
береді.
|
Дескриптор:
-Кеңестерді
оқиды.
-Сұрақтарға жауап
береді.
Жалпы –
1балл.
|
ДК
экраны
4-сынып
оқулығы.
Жұмыс
дәптерлері.
|
Жұптық
жұмыс.
5
мин.
Жазылым.
|
Жұмыс дәптердегі Кестені
толтыр.
Мақсаты: Берілген сөздердің атқаратын
қызметін жазу арқылы бір-бірінен айырмашылығын
ажыратады.
Тиімділігі: Оқушының сын тұрғысынан ойлау
дағдысы мен жазылым дағдысы қалыптасады.
Саралау: Бұл тапсырмада
саралаудың «Тапсырма» тәсілі көрініс
табады.
|
Төменде берілген сөздердің
атқаратын қызметін жазады.
1.Ертегіге қатысты
сөздер
2.Термин
сөздер
3.Кәсіби
сөздер
|
Дескриптор:
-
Ертегіге байланысты мысал
жазады-1б.
-Термин сөздерге ереже мен
мысал жазады-1б.
- Кәсіби сөздерге ереже мен
мысал жазады-1б.
|
ДК
экраны
4-сынып
оқулығы.
Жұмыс
дәптерлері.
|
Сабақтың
соңы.
Ой
толғаныс.
Рефлексия
Жеке
жұмыс:
5
мин.
|
«Білім
пирамидасы» әдісін пайдаланып сабақ
бойынша түсінгеніңді жаз.
Пікір: Оқыған мәтін бойынша өз
пікіріңді бір сөйлеммен жаз.
Дәлел:Өз пікіріңді бір сөйлеммен
дәлелде.
Мысал:Пікіріңді өмірмен
байланыстырып, бір мысал келтір.
Қорытынды: Тақырып бойынша қорытынды
жаз.
|
Оқушылар өздерінің тақырып
бойынша оқып, зерделегенін сөйлемдер арқылы
тұжырымдайды.
Мақсаты: Өз ойын айтып, сабақты бекіту,
қорытындылау.
Тиімділігі: Оқушы алған білімін жинақтап,
саралай білуге дағдыланады.
Саралау: Бұл тапсырмада
саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрініс
табады.
|
Дескриптор:
«Білім пирамидасы» әдісі
бойынша берілген тапсырманы толық
орындайды-1б.
Оқушылар бір-бірінің сабаққа
қатысу белсенділігіне қарай «Білім гүлі»
әдісі арқылы
бағалайды.
|
ДК
экраны
4-сынып
оқулығы.
Жұмыс
дәптерлері.
|
|
|
|
|
|