Материалдар / Танысым. Кіруге бола ма? ашық сабақ жоспары
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Танысым. Кіруге бола ма? ашық сабақ жоспары

Материал туралы қысқаша түсінік
мұғалімдерге
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
03 Қаңтар 2019
373
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Өткізілген күндері

3-сабақ

Сабақтың тақырыбы:

1) Лексикалық тақырып: Танысым. Кіруге бола ма?

2) Грамматикалық тақырып: Орфографиялық және орфоэпиялық нормалар. Үндестік заңына сәйкес жалғаулар мен қосымшалар.

Сабақтың мақсаты: білімділік: Өткен тақырыпты еске түсіру, жаңа сөздермен, сөз тіркестірін талдау.

Дамытушылық: қазақша сөйлеу мәдениетін дамыту, пәнге деген қызығушылықтарын арттыру, сөздік қорларын молайту, қызығушылық іс-әрекеттерін дамыту, сауатты сөйлеп, әдемі жаза білуді үйрету;

тәрбиелік: ұйымшылдыққа, ұстамдыққа, адамгершілікке үйрету тәрбиелеу.

Сабақтың көрнекілгі: плакаттар, суреттер, слайд.

Сабақтың барысы:

І Ұйымдастыру кезеңі

  • Амандасу

ІІ Үй тапсырмасын сұрау.

Ереже:

Үндестік заңы – закон сингармонизма.

В казахском языке различают два вида сингармонизма.

А) дауысты дыбыстар үндестігі (гармония гласных звуков);

б) дауыссыз дыбыстар үндестігі (гармония согласных звуков).

Буын үндестігі

Суть закона сингармонизма в следующем: в зависимости от слогообразующего гласного в корне слово может принять только твердые или только мягкие аффиксы әже-лер, бала-лық, оқу-шы-лар-ға.

Если последний слог слова твердый, то к нему присоединяется твердый аффикс. Если последний слог слова мягкий, то к нему присоединяется мягкий аффикс.


Дыбыс үндестігі

Прогрессивная и регрессивная ассимиляция

Гармония согласных бывает двух видов: прогрессивная и регрессивная ассимиляция. По прогрессивной ассимиляции: Последний звук основы влияет на первый звук окончание. Если последний звук глухой или звонкий б, в, г, д, то начальный звук аффикса глухой.

Например: кітап тар. Иванов тар.

Если последний звук основы звонкий, сонорный или гласный, то начальный согласный звук аффикса звонкий или сонорный.

Например: ақын дар, үй-дің, қыз-ға.

Буын үндестiгi

1.Егер сөздiң алдыңғы буыны жуан болса, келесi буын да жуан болады.(Если первый слог слова твердый, то и следующие слоги бывают твердыми)

жуан буын +жуан буынба+лақа+ғаз

қа+лам

2.Егер түбiрдiң соңғы буыны жуан болса, қосымша да жуан болады.(Если последний слог корня (основы) твердый (с твердыми гласными), то прибавляются твердый суффикс и твердое окончание(с твердыми гласными)

жуан буын+жуан қосымша(твердый слог+твердый суффикс и окончание)қағаз+ды

бала+лар

қалам+дар

3.Егер сөздiң алдыңғы буыны жiңiшке болса, келесi буыны да жiңiшке болады.(Если первый слог слова мягкий, то и следующие слоги бывают мягкими)

жiңiшке буын+жiңiшке буын(мягкий слог+мягкий слог)те+ре+зе

ең+бек

4.Егер түбiрдiң соңғы буыны жiңiшке жiңiшке дыбысқа (жiңiшке дауыстыға) бiтсе, қосымша да жiңiшке болып келедi.

Жiңiшке буын+жiңiшке қосымша(мягкий слог+мягкий суффикс)терезе+ге

еңбек+тiң

Буын үндестігіне бағынбайтын қосымшалар

  1. көмектес септік жалғауы: -мен, -бен, -пен

  2. нікі, (-дікі, -тікі), -тай,-тал, -дар, -еке, -тар

  3. бей, би, -кер, -гер, -қор, -паз, -қой,

-кеш, -хана, -кес

4. –ов, -ова, -ев, -ева, -ин, -ина [1,12б.] .



  1. Көп нүктенің орнына тиісті дыбыстарды қойыңыз [1,14 б.].

Менің атым Г...лнұр.

Менің атым С...лтан.

Қ...лым таза.

Мен к...лге барамын.

Мен Астан...да қалдым.

Ол театрға к...лді.

...кем келді.

С...кен университетте оқиды.

М...нау менің ұял... телефоным.

Мен дәптерд... үстелге қойдым .


  1. Көп нүктенің орнына тиісті дыбысты қойыңыз [1,15б.].



а/е


қ...лам

т...резе

ад...м

к...ме

т...мақ

жарық бөлм....

ақ қ...ғаз


о/ө


...тан

...сімдік

К...мір

...рындық

...қушы

...рнек

Ұзақ ...мір


ұ/ү


д...кен

...йрек

К...міс

ж...мыс

к....рек

...стелдің беті

Қазақ ...лты


ы/і


тапс...рма

с...нақ

көл...к

ес...к

жылқ...

Алмат.... қалас...

Ауа рай...

3.Тыңдалым [2,10 б.]

Тыңдаңыз және жазыңыз (аудио құрылғымен жұмыс).


4. тыңдаңыз және жазыңыз [2,11б.].

4. сандарды тыңдаңыз және жазыңыз [2,11б.].


Сөйлесім

4.Жұптық жұмыс. Рөлдерге бөлініп амандасыңыздар [2,11 б.].

Работа в паре. Приветствуйте друг друга, разделившись по ролям.

Оқытушы ректор

Студент президент

Директор министр

Қызметкер – қызметкер


6. сөйлемді амандасу үлгісімен толықтырыңыз [2,11б.].

Дополните предложения по образцу приветствия .


Ілес

Серік Ермекұлы

Мәдина

Пайдаланылған әдебиеттер:

  1. Қазақ тілін оқытуға арналған грамматикалық анықтағыш. Г.Қ.Досмамбетова, З.С.Ерназаров, З.С.Күзекова, А.О.Тымболова – Астана: Ұлттық тестілеу орталығы, 2012 – 308 бет

  2. Қазақ тілі. Қарапайым деңгей: оқулық/ Г.Қ.Досмамбетова, А.К.Балабекова, А.Т.Бозбаева-Хунг, А.Д.Сейсенова. – Астана: Ұлттық тестілеу орталығы, 2012 -164 бет






Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!