Материалдар / Тақырыбы "Абай атаның сөзін жақсы тыңдаймын" 2 сынып

Тақырыбы "Абай атаның сөзін жақсы тыңдаймын" 2 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Мәтінді оқи отырып, мазмұнын түсінеді, бағалауға қатысады, тақырыпты болжайды, өмірден мысал келтіріп, жазушыға еліктеп, көркем сөйлей алады.
Авторы:
21 Желтоқсан 2017
469
1 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Пән: Әдебиеттік оқу

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Чопен З.

Сынып: 2

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Бөлім

Өзім туралы

  • 1

сабақтың тақырыбы

Абай атаның сөзін жақсы тыңдаймын

Сабақтың оқыту мақсаттары

1.1 Шығарманың мазмұнын түсіну.

Күтілетін нәтиже

Оқушылардың бәрі: мәтінді оқиды, мазмұнын түсінеді, бағалауға қатысады.

Оқушылардың көпшілігі: ребусты жылдам шешеді, тақырыпты болжайды.

Кейбір оқушылар: өмірден мысал келтіріп, жазушыға еліктеп, көркем сөйлей алады.



Жоспар



Уақыт

Жоспарланған жұмыс түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут

Қызығушылықты ояту:

Сыныпты қалыпқа келтіру.

Ой сергек: «Досымды іздеймін»

Әр оқушы стикерге өзінің жақсы қасиеттерін жазады, төменгі жағына өзінің атын жазып, тақтаға жапсырады. Екінші адам өзіне ұнаған қасиеттер жазылған стикерге өз атын жазып кетеді.







Стикерлер

Сабақтың ортасы

3035 минут





























































































Мағынаны ажырату

Ой қозғау

«Балалар философиясы» әдісі.
Балаларға жаңа сабаққа тиісті сұрақтар қою. Адам бойында қандай қасиеттер болады?

Осы мінездердің қайсысы жағымды, қайсысы жағымсыз деп ойлайсыздар?

(Өсек, өтірік, мақтаншақ, еріншек, талап, еңбек, қанағат сияқты мінездер бар деп жауап берулеріне жетелеу.)

Білу (оқушы әдістер мен жұмыстың орындалу

ретін біледі).

Тақырыпты болжау.

,

,,,

,,,




Ребустан «Абай» деген сөзді табады.

Ребустың шешімі арқылы жаңа сабақтың тақырыбын табуға жетелеу.

Сабақтың мақсатымен таныстыру.

Мақсатқа сәйкес оқушылармен бірлесе отырып, жетістік критерийі анықталады.

Бүгінгі сабақтың жетістік критерийлері:

сабаққа белсенді қатысады;

мәтіннің мазмұнын түсіне алады;

жаңа сөздерді түсіне алады;

жақсы мен жаманды ажырата алады.

(Әр сабақтың мақсатына қарай жетістік критерийін құрып отыру.)



Түсіну (Трансляция, Интерпретация, Жорамалдау).

Оқылымалды тапсырма: «Жақсы деген немене, жаман деген немене?» деген сұрақтарға жауап беріп көр. (Қасында отырған оқушымен жұптасып, пікір алмасады.)



Оқылым. Мәтінді түсініп оқу.

Ғылым таппай мақтанба





Жаңа сөздермен жұмыс.

Бекер мал шашпақ – текке шығындану.

Қанағат – барға риза болу.

Рақым – кеңшілік, ризашылық.



Жұптық жұмыс. Көршіңмен жұптас.

Сызбаға сүйеніп, өлеңнің авторы туралы әңгімелеу.



Қолдану (ұғымдар мен қағидаларды, теорияларды

тәжірибеде нақты жағдайларда қолданады).

Топтық жұмыс

Топқа бөлу: Оқушылардың өз қалауларымен

топтыстыру.

1-тапсырма: Тақтаға күн мен бұлттың суреті ілінеді. Топта ақылдасып, топтан бір оқушы шығып, мәтінде айтылған жақсы қасиеттерді күнге, жаман әдеттерді бұлтқа жазады. Не үшін жазғандарын түсіндіреді. Мәтін мазмұнын түсінгендерін көрсетеді.



2-тапсырма: Әр қағазға бір жақсы қасиет пен бір жаман әдетті жаз. Осы сөз­дерге қандай сурет салар едің? Түсіндір. (Әр топқа 5 үлестірме қағаз таратылады.)

Бағалау: Басқа топ сөйлеген топты «Бас бармақ» әдісімен бағалайды. Бағалаушы топтың әр оқушысы бас бармақтарын көтеріп көрсетеді.

Жоғары көтерілген – керемет, бәрі түсінікті.

Көлденең тұрса – ұсынысым бар.

Төмен қарап тұрса – келіспеймін.

Көлденең, төмен көрсеткен оқушылар себебін айтады.

Синтез (теорияларды практикалық тұрғыдан нақты

ситуацияларда қолданады; қандай да болмасын

проблеманы шешу үшін өз білімдерін шығармашылықпен

қолданады).

Жеке жұмыс

1-тапсырма: Абай ата қандай жақсы қасиет пен жаман әдетті атайды. Дәптеріңе бөліп жаз.

Ой толғау

Айтылым.

Абай атаның сөзінен қандай сабақ алдың? Өз бойыңда қандай жақсы, жаман мінез-құлық белгілері бар деп ойлайсың? Дәптердегі кестені толтыру.

Бағалау. Қол соғу арқылы бір-бірін бағалау.













Ребустың суреттері



Абай Құнанбайұлы

(1845-1904)









Постер

Интербелсенді тақта











































Түрлі түсті қағаздар

Сабақтың соңы

5 минут

Кері байланыс. Ауызша. Сабақтың жетістік критерийін еске түсіріп, бүгінгі сабақтың мақсатына жеткен, жетпегендері туралы айтады (барлық сабақтарда осылай қайталанып отырады).

Рефлексия. «Бағдаршам» әдісі арқылы. Сабақты түсінгендігін көрсету үшін бағдаршамның түстерін пайдаланады. Оқушыларда қызыл, жасыл, сары түсті карточкалар бар, соларды көтереді. Қызыл – түсінбедім, жасыл – барлығы түсінікті болды, сары – түсіндім, бірақ сұрағым бар.



Қосымша мағлұматтар



Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс
Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

А, А+ мәтін мазмұнын өмірмен байланыстырып, ақын сөздерін пайдаланып, көркем сөйлейді

Жетістік критерийлері арқылы


Құндылықтарды дарыту:

ынтымақтастық, құрмет.

Пәнаралық байланыс: қазақ тілі, сурет, өнер.

АКТ-ны қолдану дағдылары: осы сабақ барысында оқушыларға тақырыпқа қатысты көрнекі құралдар интербелсенді тақта арқылы көрсетіледі.

Тәрбиелік мәні: жақсылыққа жақын, жамандықтан аулақ болуға тәрбиелеу.


Ойлану

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы баға

Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты):

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1.

2.

Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?




Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі