2024-2025 оқу жылына арналған
Қысқа мерзімді сабақ жоспарларын жүктеп алғыңыз келеді ме?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен жасалған
Материалдар / Тақырыбы: Аңыз. Асанқайғы (Хасан) Сәбитұлы. "Асанқайғының жерге айтқан сыны" аңызы

Тақырыбы: Аңыз. Асанқайғы (Хасан) Сәбитұлы. "Асанқайғының жерге айтқан сыны" аңызы

Материал туралы қысқаша түсінік
5-сыныпқа арналған сабақ жоспары
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Қысқа мерзімді сабақ жоспары Қазақ әдебиеті 13-сабақ

 

Бөлім:

1-бөлім: Таза, мінсіз асыл сөз


Педагогтің аты-жөні

Мамытбекова Ж.Б

Күні:

15.10.24

Сынып: 5 а

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Аңыз. Асанқайғы (Хасан) Сәбитұлы. « Асанқайғының жерге айтқан сыны» аңызы.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

5. 1. 1. 1 әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау;

5. 2. 2. 1 эпикалық шығармадағы автор бейнесін анықтау;

Сабақтың мақсаты

Әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттай алады. Эпикалық шығармадағы автор бейнесін анықтай алады.

Құндылықтарға баулу

Ұлттық мүдде құндылығы: Ұлттық мұраға ұқыпты қарау, ұлттық мәдениетті дәріптеу, қазақ тілінің қолдану аясын кеңейту. Қоғам игілігі үшін қызмет ету.

Ар-ұят құндылығы: Халқына адал қызмет ету. Адал еңбекті құрметтеу, сөзіне берік, ісіне адал болу, шешім қабылдай білу және жауапкершілікті сезіну. Достарына, сыныптастарына, отбасы мүшелеріне қамқор болу, мейірімділік таныту.

Талап құндылығы: Білуге, жаңаны тануға құштарлық, сыни және креативті ойлау, дұрыс қарым-қатынас орната білу.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Білім алушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басталуы

5 минут



























































Сабақтың ортасы

6 минут























7 минут

















5 минут











10 минут







7 минут































Сабақтың аяқталуы



5 минут




Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу.

Психологиялық ахуал

Топқа бөлу

Суреттер арқылы оқушылар топқа бөлінеді.















Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаттарын хабарлау

Ойтүрткі

Жүзеге асыру қадамдары:

1-қадам: сабақ тақырыбын жариялау .

2-қадам: тақырып бойынша болжамды жүк журналының сол жағына жазу:





Жүк журналы

Болжам


Жаңа ақпарат

Тақырып бойынша бұрыннан не білемін? Бұл туралы не білуім керек?


Бұл туралы енді не білдім? Қандай маңызды сәттерді мен енді анықтадым?




Мұғалім түсіндірмесі

1.Аңыз әңгімелер 

2.Аңыз әңгімелердің тақырыбы 

3.Аңыз әңгімелердің кейіпкерлері

4.Асан қайғы туралы мәлімет.

1-тапсырма

Жұптық жұмыс

Ертегілер мен аңыз-әңгімелердің айырмашылығы мен ұқсастығын салыстыр.

Аңыз әңгімелер Ертегілер

Овал 1 Овал 2







2-тапсырма

Топтық жұмыс

Асан­қай­ғы­ның­ жер­ге­ айт­қан­ сы­нын оқыңдар.

Топтағы өз рөліңізге қатысты берілген міндетті орындаңдар.

2 баяндаушы - мәтіннің мазмұнын баяндайды.

2 сұрақ қоюшы - мәтін сюжетінің дамуына қарай сұрақтар қояды.

Тыңдаушылар - баяндаушыларды тыңдайды, сұрақ қоюшылардың сұрақтарына жауап береді.

3-тапсырма

Жеке жұмыс

Асан қайғының жерге айтқан сындарын мұқият оқи отырып, Асан қайғы бейнесін ментальді картаға түсір.


Группа 2

дәлел

көріпкел




Білім алушы








Үйге: 5 тапсырма (оқулықтан)

Рефлексия

3Қ әдісә





Психологиялық ахуал











Топтық жұмыс

3-қадам: жұмыс жұбын құру, жұпта және топта талқылайды.

Әр топтан баяндамашы шығып, өз жұмыстарын қорғайды.























Жұптық жұмыста

ертегілер мен аңыз-әңгімелердің айырмашылығы мен ұқсастығын салыстырады.















Топтағы өз рөліне қатысты берілген міндетті орындайды.

2 баяндаушы – мәтіннің мазмұнын баяндайды.

2 сұрақ қоюшы – мәтін сюжетінің дамуына қарай сұрақтар қояды.

Тыңдаушылар – баяндаушыларды тыңдайды, сұрақ қоюшылардың сұрақтарына жауап береді.



Асан қайғының жерге айтқан сындарын мұқият оқи отырып, Асан қайғы бейнесін ментальді картаға түсіреді.













































Оқушылар бүгін сабақтан пайдалы не алғанын, не қиын болғанын, алдағы уақытта не істеуге болатындығы жөнінде рефлексия жасайды

Ауызша

мадақтау

Жарайсың!

Керемет шешім!
Ойлы шешім!

Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін!













Бағалау

Алшы – асықтың иірілгенде тегіс табаны жерге тиіп, тұрық түсуі. Ойын кезінде оған бірінші дәрежелі мән беріледі. (9-10 балл)

Тәйке (тауа) – асықтың иіріленде шұңқырлау табаны жерге тиіп, тұрық түсуі. Ол екінші дәрежелі мәнге ие. (7-8 балл)

Бүге (бүк) – асықтың иірілгенде дөңес жоны үстіне қарап, етпетінен жатық түсуі. Ол үшінші дәрежелі мәнге ие. (4-6 балл)

Шіге (шік) – асықтың иірілгенде шұңқыр құрсақ жағы үстіне қарап, шалқасынан жатық түсуі. Ол төртінші дәрежелі мәнге ие. (1-4 балл)



Дескриптор

Білім алушы

-аңыздың мазмұнын баяндайды;

-сюжеттік дамуына қатысты 6 сұрақ дайындайды;

-шығарма мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді.







Дескриптор

Білім алушы

-шығармадағы автор бейнесін

ментальді картаға түсіреді;

-әр бейнеге аңыз мазмұнынан

дәлел келтіреді.







Оқулық

5-сынып

«Атамұра» баспасы

2017жыл









Қалыптас

тырушы бағалауға арналған



тапсырма

лар жинағы

5-сынып

















Оқулық

5-сынып

«Атамұра» баспасы

2017жыл
















31 Қаңтар 2025
80
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі