Қазақ әдебиеті пәні бойынша қысқа мерзімді жоспар
|
1-бөлім: Дананың сөзі – ақылдың көзі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Мамытбекова Жадра Болатовна |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
14.09.2023жыл |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8а |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Байбөрі баласы Бамсы-Байрақ туралы жыр |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
8.3.1.1 шығарманың тақырыбы мен идеясын осы тектес басқа шығармалармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Шығарманың тақырыбы мен идеясын осы тектес басқа шығармалармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалайды; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басталуы 5 минут Сабақтың ортасы 9 минут 10 минут 14 минут Сабақтың аяқталуы 7 минут |
Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу. 2.Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатымен таныстыру; «Желпуіш» әдісі арқылы өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап беру. 1-тапсырма 1-қатар 1.Қорқыт ата кім? 2 «Қорқыт ата кітабы» қандай жырлардан тұрады ? 3.Жырдың басты идеясы не туралы? 4.Шығарма кейіпкерлерін ата? 5. Жырда қандай салт-дәстүрлер кездеседі? 6.Бану шешек Бамсы- Байраққа қандай шарт қойды? 2-қатар 1. Қорқыт ата кітабының екінші қолжазба нұсқасы қай кітапханада сақталған? 2.Байбөрі баласы Бамсы –Байрақ жырының тақырыбы не туралы? 3. Байбөрі туралы не білесіңдер? 4. Байбөрі көпестерді қандай мақсатпен сапарға жібереді? 5. Бану Шешек кім? 6. Бамсы-Байрақтың тұтқыннан босауына кім көмектеседі?
2-тапсырма Қорқыт ата «Бамсы-байрақ туралы жыр» мен қазақ эпосы «Алпамыс батыр» жыры арасындағы тарихи байланыстарды ашу. 1-жұп
2-жұп
3-жұп
4-жұп
5-жұп
6-жұп
3-тапсырма "Бамсы Байрақ жырының тарихи және көркемдік құндылығына баға беріңіз" шағын ой толғау жаз
SMS – хабарлама» Әдісі арқылы бүгінгі сабаққа қорытынды рефлексия жасайды. Қағаздан жасалған телефон алдын-ала таратылып беріледі.
Оқушылар өздерін-өздері орындаған тапсырмадағы критерийлерге сай бағалап отырады. Үйге тапсырма: ЭССЕ жазу |
Кезекші мәлімдемесі Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатымен танысады.
«Желпуіш» әдісі арқылы өткен сабақ барысында алған білімдерін пысықтайды
Қорқыт ата «Бамсы-Байрақ туралы жыр» мен қазақ эпосы «Алпамыс батыр» жыры арасындағы ұқсатықтарды салыстырады, дәлелдер келтіреді.
3-тапсырма "Бамсы Байрақ жырының тарихи және көркемдік құндылығына баға беріңіз" шағын ой толғау жазады.
«SMS – хабарлама» Әдісі арқылы бүгінгі сабаққа қорытынды рефлексия жасайды. Бүгінгі сабақта не үйренгендерін, жұпта қалай жұмыс жасағандарын, қандай білім алғандарын таразылайды. |
Оқушылардың психолигиялық ахуалы қалыптасады.
Дескриптор Білім алушы Өткен бойынша қойылған сұрақтарға жауап береді. Екі дұрыс сұраққа 1 балл беріледі.
Жалпы -3балл
Дескриптор Білім алушы -жырдың мазмұнын біледі; - шығармалар дың өзіндік ерекшелігі мен айырмашы лығын анықтайды; дәлел келтіре алады; жалпы - 3 балл
Дескриптор Білім алушы - жыр бойынша өзіндік пікірін білдіреді; (2балл) -шығарманың тарихи және көркемдік құндылығына баға береді. (2балл) Жалпы - 4 балл
Қағаз телефондарын жинап алып, бүгінгі сабаққа барысында жинаған балдарын сай бағалау
|
Оқулық 8-сынып «Мектеп » баспасы 2018жыл
Қалыптас тырушы бағалауға арналған
тапсырма лар жинағы 8-сынып
Қағаз желпуіштер
Сандықша мен кеспе қағаздар
дәптер
Қағаз телефон |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сұраулы сөз |
Оқушы түсініктері, жырдан үзінді |
|
Қартайған ата-аналардың перзентсіздік зарын тартуы қалай суреттеледі? |
Бамсы-Байрақ туралы жыр: |
|
Алпамыс батыр жыры: |
|
Сұраулы сөз |
Оқушы түсініктері, жырдан үзінді |
|
Басты кейіпкердің тұтқынға түсуі |
Бамсы-Байрақ туралы жыр: |
|
Алпамыс батыр жыры: |
|
Сұраулы сөз |
Оқушы түсініктері, жырдан үзінді |
|
Батырдың үйлену оқиғасы |
Бамсы-Байрақ туралы жыр: |
|
Алпамыс батыр жыры: |
|
Сұраулы сөз |
Оқушы түсініктері, жырдан үзінді |
|
Батырлардың сыннан өтуі |
Бамсы-Байрақ туралы жыр: |
|
Алпамыс батыр жыры: |
|
Сұраулы сөз |
Оқушы түсініктері, жырдан үзінді |
|
Жырдың қатты әсер еткен тұсы |
Бамсы-Байрақ туралы жыр: |
|
Алпамыс батыр жыры: |
|
Сұраулы сөз |
Оқушы түсініктері, жырдан үзінді |
|
Жырдағы сатиралық кейіпкер (ұнамсыз) |
Бамсы-Байрақ туралы жыр: |
|
Алпамыс батыр жыры: |
|
Сұраулы сөз |
Оқушы түсініктері, жырдан үзінді |
|
Жырдың қатты әсер еткен тұсы |
Бамсы-Байрақ туралы жыр: |
|
Алпамыс батыр жыры: |
3
4
_______________________________________________________________
3
3
2
2
1
2
1

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тақырыбы: Байбөрі баласы Бамсы-Байрақ туралы жыр. 8-сынып
Тақырыбы: Байбөрі баласы Бамсы-Байрақ туралы жыр. 8-сынып
Қазақ әдебиеті пәні бойынша қысқа мерзімді жоспар
|
1-бөлім: Дананың сөзі – ақылдың көзі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Мамытбекова Жадра Болатовна |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
14.09.2023жыл |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8а |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Байбөрі баласы Бамсы-Байрақ туралы жыр |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
8.3.1.1 шығарманың тақырыбы мен идеясын осы тектес басқа шығармалармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Шығарманың тақырыбы мен идеясын осы тектес басқа шығармалармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалайды; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басталуы 5 минут Сабақтың ортасы 9 минут 10 минут 14 минут Сабақтың аяқталуы 7 минут |
Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу. 2.Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатымен таныстыру; «Желпуіш» әдісі арқылы өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап беру. 1-тапсырма 1-қатар 1.Қорқыт ата кім? 2 «Қорқыт ата кітабы» қандай жырлардан тұрады ? 3.Жырдың басты идеясы не туралы? 4.Шығарма кейіпкерлерін ата? 5. Жырда қандай салт-дәстүрлер кездеседі? 6.Бану шешек Бамсы- Байраққа қандай шарт қойды? 2-қатар 1. Қорқыт ата кітабының екінші қолжазба нұсқасы қай кітапханада сақталған? 2.Байбөрі баласы Бамсы –Байрақ жырының тақырыбы не туралы? 3. Байбөрі туралы не білесіңдер? 4. Байбөрі көпестерді қандай мақсатпен сапарға жібереді? 5. Бану Шешек кім? 6. Бамсы-Байрақтың тұтқыннан босауына кім көмектеседі?
2-тапсырма Қорқыт ата «Бамсы-байрақ туралы жыр» мен қазақ эпосы «Алпамыс батыр» жыры арасындағы тарихи байланыстарды ашу. 1-жұп
2-жұп
3-жұп
4-жұп
5-жұп
6-жұп
3-тапсырма "Бамсы Байрақ жырының тарихи және көркемдік құндылығына баға беріңіз" шағын ой толғау жаз
SMS – хабарлама» Әдісі арқылы бүгінгі сабаққа қорытынды рефлексия жасайды. Қағаздан жасалған телефон алдын-ала таратылып беріледі.
Оқушылар өздерін-өздері орындаған тапсырмадағы критерийлерге сай бағалап отырады. Үйге тапсырма: ЭССЕ жазу |
Кезекші мәлімдемесі Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатымен танысады.
«Желпуіш» әдісі арқылы өткен сабақ барысында алған білімдерін пысықтайды
Қорқыт ата «Бамсы-Байрақ туралы жыр» мен қазақ эпосы «Алпамыс батыр» жыры арасындағы ұқсатықтарды салыстырады, дәлелдер келтіреді.
3-тапсырма "Бамсы Байрақ жырының тарихи және көркемдік құндылығына баға беріңіз" шағын ой толғау жазады.
«SMS – хабарлама» Әдісі арқылы бүгінгі сабаққа қорытынды рефлексия жасайды. Бүгінгі сабақта не үйренгендерін, жұпта қалай жұмыс жасағандарын, қандай білім алғандарын таразылайды. |
Оқушылардың психолигиялық ахуалы қалыптасады.
Дескриптор Білім алушы Өткен бойынша қойылған сұрақтарға жауап береді. Екі дұрыс сұраққа 1 балл беріледі.
Жалпы -3балл
Дескриптор Білім алушы -жырдың мазмұнын біледі; - шығармалар дың өзіндік ерекшелігі мен айырмашы лығын анықтайды; дәлел келтіре алады; жалпы - 3 балл
Дескриптор Білім алушы - жыр бойынша өзіндік пікірін білдіреді; (2балл) -шығарманың тарихи және көркемдік құндылығына баға береді. (2балл) Жалпы - 4 балл
Қағаз телефондарын жинап алып, бүгінгі сабаққа барысында жинаған балдарын сай бағалау
|
Оқулық 8-сынып «Мектеп » баспасы 2018жыл
Қалыптас тырушы бағалауға арналған
тапсырма лар жинағы 8-сынып
Қағаз желпуіштер
Сандықша мен кеспе қағаздар
дәптер
Қағаз телефон |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сұраулы сөз |
Оқушы түсініктері, жырдан үзінді |
|
Қартайған ата-аналардың перзентсіздік зарын тартуы қалай суреттеледі? |
Бамсы-Байрақ туралы жыр: |
|
Алпамыс батыр жыры: |
|
Сұраулы сөз |
Оқушы түсініктері, жырдан үзінді |
|
Басты кейіпкердің тұтқынға түсуі |
Бамсы-Байрақ туралы жыр: |
|
Алпамыс батыр жыры: |
|
Сұраулы сөз |
Оқушы түсініктері, жырдан үзінді |
|
Батырдың үйлену оқиғасы |
Бамсы-Байрақ туралы жыр: |
|
Алпамыс батыр жыры: |
|
Сұраулы сөз |
Оқушы түсініктері, жырдан үзінді |
|
Батырлардың сыннан өтуі |
Бамсы-Байрақ туралы жыр: |
|
Алпамыс батыр жыры: |
|
Сұраулы сөз |
Оқушы түсініктері, жырдан үзінді |
|
Жырдың қатты әсер еткен тұсы |
Бамсы-Байрақ туралы жыр: |
|
Алпамыс батыр жыры: |
|
Сұраулы сөз |
Оқушы түсініктері, жырдан үзінді |
|
Жырдағы сатиралық кейіпкер (ұнамсыз) |
Бамсы-Байрақ туралы жыр: |
|
Алпамыс батыр жыры: |
|
Сұраулы сөз |
Оқушы түсініктері, жырдан үзінді |
|
Жырдың қатты әсер еткен тұсы |
Бамсы-Байрақ туралы жыр: |
|
Алпамыс батыр жыры: |
3
4
_______________________________________________________________
3
3
2
2
1
2
1

шағым қалдыра аласыз













