Қазақ тілі пәнінен қысқа мерзімді жоспар
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Мамытбекова Ж.Б |
|||||||||||||
|
Сынып: 8 а Күні: |
20.11.2023 |
|||||||||||||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
3-бөлім: Кәсіп пен еңбек. Болашақ мамандықтары.Лексика |
|||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Біртүрлі мамандықтар |
|||||||||||||
|
Оқу мақсаттары: |
8.1.5.1 перифраз түрінде берілген сұрақтар арқылы мәтіннен қажетті ақпаратты таба білу, көтерілген мәселе бойынша ой тұжырымдау. 8.4.3.1 сөздік қор және сөздік құрам ерекшеліктерін түсініп қолдану. |
|||||||||||||
|
Сабақ мақсаты: |
Перифраз түрінде берілген сұрақтар арқылы мәтіннен қажетті ақпаратты таба алады. Сөздік қор және сөздік құрам ерекшеліктерін түсінеді, диалект туралы мәлімет алады.. |
|||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
бағалау |
ресурстар |
|
|||||||||
|
Ұйымдас тыру 5мин 5мин |
1.Кезекші мәлімдемесі. 2.Қызығушылығын арттыру мақсатында логикалық жұмбақты айту. Логикалық жұмбақтарды шешу 1-жұмбақты 1 қатардың оқушылары шешеді.
Ертеде бір маркетолог Таяу Шығыстағы жарнама компаниясын сәтсіздікке ұшыратады. Көрнекі суретте бәрі дұрыс болатын. Бірақ компания банкрот болды. Неге? Жоғарыдағы суретке қарап, жұмбақты шешіңіз. 2-жұмбақты 2-қатардың оқушылары шешеді Шалғайда жатқан ауылға қонаққа барған бір кісі шашын қысқартпақ болады. Ауылда екі ғана шаштараз бар екен. Шығыс жақтағысына барғанында іші біраз ескірген, еденінде шаштар шашылып жатты. Ал шаштараздың шашы қисық-қыңыр, жаман алынған болатын. Батыс жағындағы шаштаразға барғанында іші тап-таза, жаңа және шашатараздың шашы өте жақсы алынған болатын. Ойлана келіп әлгі кісі бірінші көрген шығыстағы шаштаразға барып шашын қысқартады. Мұның себебі не? 2.Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатымен таныстыру; 3. Мамандық атаулары жазылған суреттер арқылы топқа бөлу |
Психологиялық ахуал Оқушылар логикалық сұрақтарға жауап береді. Шешуі: Таяу Шығыстың халқы оңнан солға қарай оқиды. Маркетологтың қатесі сол — адамдар сусынды кері әсер етеді деп ойлап қалған еді Шешуі: Ауылда екі ғана шаштараз бар болғанына қарағанда шашы жақсы алынған батыстағы шаштараздың шашын шығыстағы шаштараз алған болуы тиіс. Сондықтан әлгі кісі шашын шығыстағы шаштаразға алдырды.
|
Қойылған логикалық жұмбақты шешеді |
|
|
|||||||||
|
Жаңа сабақ 7мин 6мин |
Ойтүрткі сұрақтар.
2. Біртүрлі мамандық дегенді естуіңіз бар ма? Кіріспе. Әлем тез дамыған сайын жаңа мамандықтар қатары күн сайын артып жатыр. Бірақ оның көбі біздің қоғамға, бізге бейтаныс. Дегенмен, қазіргі жастар жаңа заманның талабына сай жұмыс істегенді қалайды. Қысқаша айтқанда, маман атану – табысқа жеткізетін жол. Сондай біртүрлі мамандықтардың түрлерімен тансыңыздар. Әр топқа Q код беру. Код бойынша берілген мәтінмен танысады. 1-тапсырма. Аталған мамандықтардың қайсысы сіз үшін біртүрлі, қайсысы қалыпты екенін ой таразысынан өткізіңіз. Берілген бағанға бөліп жазыңыз |
3 топ өздеріне берілген Q код бойынша мәтінмен танысып, кестені толтырады
|
Дескриптор: -ойтүрткі сұрақтарына жауап береді. -Мәтінмен тансады; -кестені толтырады; |
Q код
суреттер |
|
|||||||||
|
Тапсырма лар 6мин
6мин |
Диалект туралы мәлімет беру. Оқушылардан диалект деген не? Әдеби тілден қандай айрмашылығы бар? Қазақстанның өзінде бір облыс 2-облыстың сөзін түсінбей жатады неліктен деп ойлайсыз? деген сынды сұрақтар арқылы білімдерін тексеріп, қосымша мәліметтер беру.
3-тапсырма. Олар заман талабына сай қандай жаңа мамандықтардың пайда болып жатқанын білмейді деуге болады. Енді бұл мәселе шешіледі. Алдағы бес жылда сұранысқа ие болатын жаңа 100 мамандық жайлы энциклопедия жарық көреді. Қазақстанда жоғары оқу орындарында таңдау көп. Алайда жас түлектердің көпшілігі тегін оқу деп жаны қалайтын мамандық бойынша оқуға түспейді. Қалаған мамандығын меңгермеген соң, қолында дипломы болғанымен, жұмыс істеуге құлқы болмайды. «Ұрпақ тағдыры – білім» қозғалысының жетекшісі Ерсайынның есебінше, мектеп бітірушілердің 20-30 пайызы ғана мамандықты дұрыс таңдайды.Тағы бір үлкен проблема: қолына диплом алғандардың 90 пайызы өз мамандығына сай жұмыс таба алмайды. – Қазақстанда мамандықтарға талдау жасалмайды. Ал түлектер тек грантқа ие болуды ойлайды. Ол мамандыққа сұраныс бар ма, бітірген соң жұмыс таба алады ма, оны ойламайды.Жылда жоғары білім алған жастардың 10-20 пайызы ғана өз мамандығымен жұмысқа тұратыны шындық. Қалғаны ақша табу үшін құрылысқа, күзетке орналасады, – дейді Ерсайын.
Оқушылар берілген деңгейлік тапсырмалардың 1-2- деңгейін орындайды. Диалект сөздерге байланысты.
|
Оқушылар өз ойларын айтады. Түртіп алу әдісі арқылы керекті ақпаратты дәптерге жазып алады.
Сұрақтарға жауап береді. Неге түлектер қажетті кәсіп түрлерінен хабарсыз? Бұл проблема қалай шешімін таппақ? Неге ЖОО-нын бітірген жастардың жұмыс жасауға ниеті жоқ?
Өзіңізді тексеріңіз!
Кеспе қағаз арқылы берілген деңгейлік тапсырмаларды орындайды.
|
Дескриптор: -жеке көзқарасын білдіреді; -таразылай алады;
Дескриптор: -Перифраз түрінде берілген сұрақтар арқылы мәтіннен қажетті мәліметті таба біледі;
Дескриптор: -Диалект сөздерге байланысты деңгейлік тапсырмаларды орындай алады.
|
кесте |
|
|||||||||
|
Сабақтың соңы 5мин |
Үйге: 6-тапсырма, 64-бет Рефлексия. «Аяқталмаған сөйлем» әдісі арқылы |
Бүгінгі сабақ бойынша өздерінің алған әсерлерімен бөліседі. |
|
|
|
|||||||||
Гольф добын суда жүзіп
алып беруші
Нағыз джентельмендерге арналған гольф алаңы өзен, көлдердің жағасына салынады. Бұл ойынды тәжірибесіз адамдар да ойнауға құмар. Олардың добы белгіленген межеге емес, өзен-суларға қарай кетіп жатады. Сол доптардың алып беруші мамандар жылына 100 мың доллларға жуық табыс табады. Екі гольфсүңгуірінің жұмыс кезінде суға батып, қайтыс болғаны тіркелген екен. Сондықтан бұл мамандықты бәрі бірдей атқара алмайды

Әңгімелесуші мамандығы алғаш Жапонияда пайда болды. Әңгімелесуші арнайы үйшікте отырады. Кез келген адам мұңы, реніші, ашуы, қорқынышы, қуанышымен бөлісіп, ішіндегі сезімін сыртқа шығара алады. Мұндай маман аптасына 10 мыңнан аса адам қабылдауы мүмкін.

Жыланның уын алушы. Жыланның көптеген түрі улы болатынын білесіздер. Осы тұрғыда жыланның уын алуға сарысу пайдаланылады. Жыланның аузын ашып тұрып, уын алу тек кәсіби маманның ғана қолынан келеді.

Құрт жинаушы
Балық аулауды жаны сүйетін, бірақ, өздері жерден құрт қазуға ерінетіндер үшін арнайы құрт жинаушылар да табылады.
Манекен адамдар. Көптеген дүкендер манекен болып тұру үшін модельдерді жалдайды. Олар әртүрлі қалыпта тұрып, киім жарнамалайды

Спичрайтер – көпшілік алдында сөйлейтін мәтінді жазып, дайындап беретін маман.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тақырыбы: Біртүрлі мамандықтар 8-сынып
Тақырыбы: Біртүрлі мамандықтар 8-сынып
Қазақ тілі пәнінен қысқа мерзімді жоспар
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Мамытбекова Ж.Б |
|||||||||||||
|
Сынып: 8 а Күні: |
20.11.2023 |
|||||||||||||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
3-бөлім: Кәсіп пен еңбек. Болашақ мамандықтары.Лексика |
|||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Біртүрлі мамандықтар |
|||||||||||||
|
Оқу мақсаттары: |
8.1.5.1 перифраз түрінде берілген сұрақтар арқылы мәтіннен қажетті ақпаратты таба білу, көтерілген мәселе бойынша ой тұжырымдау. 8.4.3.1 сөздік қор және сөздік құрам ерекшеліктерін түсініп қолдану. |
|||||||||||||
|
Сабақ мақсаты: |
Перифраз түрінде берілген сұрақтар арқылы мәтіннен қажетті ақпаратты таба алады. Сөздік қор және сөздік құрам ерекшеліктерін түсінеді, диалект туралы мәлімет алады.. |
|||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
бағалау |
ресурстар |
|
|||||||||
|
Ұйымдас тыру 5мин 5мин |
1.Кезекші мәлімдемесі. 2.Қызығушылығын арттыру мақсатында логикалық жұмбақты айту. Логикалық жұмбақтарды шешу 1-жұмбақты 1 қатардың оқушылары шешеді.
Ертеде бір маркетолог Таяу Шығыстағы жарнама компаниясын сәтсіздікке ұшыратады. Көрнекі суретте бәрі дұрыс болатын. Бірақ компания банкрот болды. Неге? Жоғарыдағы суретке қарап, жұмбақты шешіңіз. 2-жұмбақты 2-қатардың оқушылары шешеді Шалғайда жатқан ауылға қонаққа барған бір кісі шашын қысқартпақ болады. Ауылда екі ғана шаштараз бар екен. Шығыс жақтағысына барғанында іші біраз ескірген, еденінде шаштар шашылып жатты. Ал шаштараздың шашы қисық-қыңыр, жаман алынған болатын. Батыс жағындағы шаштаразға барғанында іші тап-таза, жаңа және шашатараздың шашы өте жақсы алынған болатын. Ойлана келіп әлгі кісі бірінші көрген шығыстағы шаштаразға барып шашын қысқартады. Мұның себебі не? 2.Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатымен таныстыру; 3. Мамандық атаулары жазылған суреттер арқылы топқа бөлу |
Психологиялық ахуал Оқушылар логикалық сұрақтарға жауап береді. Шешуі: Таяу Шығыстың халқы оңнан солға қарай оқиды. Маркетологтың қатесі сол — адамдар сусынды кері әсер етеді деп ойлап қалған еді Шешуі: Ауылда екі ғана шаштараз бар болғанына қарағанда шашы жақсы алынған батыстағы шаштараздың шашын шығыстағы шаштараз алған болуы тиіс. Сондықтан әлгі кісі шашын шығыстағы шаштаразға алдырды.
|
Қойылған логикалық жұмбақты шешеді |
|
|
|||||||||
|
Жаңа сабақ 7мин 6мин |
Ойтүрткі сұрақтар.
2. Біртүрлі мамандық дегенді естуіңіз бар ма? Кіріспе. Әлем тез дамыған сайын жаңа мамандықтар қатары күн сайын артып жатыр. Бірақ оның көбі біздің қоғамға, бізге бейтаныс. Дегенмен, қазіргі жастар жаңа заманның талабына сай жұмыс істегенді қалайды. Қысқаша айтқанда, маман атану – табысқа жеткізетін жол. Сондай біртүрлі мамандықтардың түрлерімен тансыңыздар. Әр топқа Q код беру. Код бойынша берілген мәтінмен танысады. 1-тапсырма. Аталған мамандықтардың қайсысы сіз үшін біртүрлі, қайсысы қалыпты екенін ой таразысынан өткізіңіз. Берілген бағанға бөліп жазыңыз |
3 топ өздеріне берілген Q код бойынша мәтінмен танысып, кестені толтырады
|
Дескриптор: -ойтүрткі сұрақтарына жауап береді. -Мәтінмен тансады; -кестені толтырады; |
Q код
суреттер |
|
|||||||||
|
Тапсырма лар 6мин
6мин |
Диалект туралы мәлімет беру. Оқушылардан диалект деген не? Әдеби тілден қандай айрмашылығы бар? Қазақстанның өзінде бір облыс 2-облыстың сөзін түсінбей жатады неліктен деп ойлайсыз? деген сынды сұрақтар арқылы білімдерін тексеріп, қосымша мәліметтер беру.
3-тапсырма. Олар заман талабына сай қандай жаңа мамандықтардың пайда болып жатқанын білмейді деуге болады. Енді бұл мәселе шешіледі. Алдағы бес жылда сұранысқа ие болатын жаңа 100 мамандық жайлы энциклопедия жарық көреді. Қазақстанда жоғары оқу орындарында таңдау көп. Алайда жас түлектердің көпшілігі тегін оқу деп жаны қалайтын мамандық бойынша оқуға түспейді. Қалаған мамандығын меңгермеген соң, қолында дипломы болғанымен, жұмыс істеуге құлқы болмайды. «Ұрпақ тағдыры – білім» қозғалысының жетекшісі Ерсайынның есебінше, мектеп бітірушілердің 20-30 пайызы ғана мамандықты дұрыс таңдайды.Тағы бір үлкен проблема: қолына диплом алғандардың 90 пайызы өз мамандығына сай жұмыс таба алмайды. – Қазақстанда мамандықтарға талдау жасалмайды. Ал түлектер тек грантқа ие болуды ойлайды. Ол мамандыққа сұраныс бар ма, бітірген соң жұмыс таба алады ма, оны ойламайды.Жылда жоғары білім алған жастардың 10-20 пайызы ғана өз мамандығымен жұмысқа тұратыны шындық. Қалғаны ақша табу үшін құрылысқа, күзетке орналасады, – дейді Ерсайын.
Оқушылар берілген деңгейлік тапсырмалардың 1-2- деңгейін орындайды. Диалект сөздерге байланысты.
|
Оқушылар өз ойларын айтады. Түртіп алу әдісі арқылы керекті ақпаратты дәптерге жазып алады.
Сұрақтарға жауап береді. Неге түлектер қажетті кәсіп түрлерінен хабарсыз? Бұл проблема қалай шешімін таппақ? Неге ЖОО-нын бітірген жастардың жұмыс жасауға ниеті жоқ?
Өзіңізді тексеріңіз!
Кеспе қағаз арқылы берілген деңгейлік тапсырмаларды орындайды.
|
Дескриптор: -жеке көзқарасын білдіреді; -таразылай алады;
Дескриптор: -Перифраз түрінде берілген сұрақтар арқылы мәтіннен қажетті мәліметті таба біледі;
Дескриптор: -Диалект сөздерге байланысты деңгейлік тапсырмаларды орындай алады.
|
кесте |
|
|||||||||
|
Сабақтың соңы 5мин |
Үйге: 6-тапсырма, 64-бет Рефлексия. «Аяқталмаған сөйлем» әдісі арқылы |
Бүгінгі сабақ бойынша өздерінің алған әсерлерімен бөліседі. |
|
|
|
|||||||||
Гольф добын суда жүзіп
алып беруші
Нағыз джентельмендерге арналған гольф алаңы өзен, көлдердің жағасына салынады. Бұл ойынды тәжірибесіз адамдар да ойнауға құмар. Олардың добы белгіленген межеге емес, өзен-суларға қарай кетіп жатады. Сол доптардың алып беруші мамандар жылына 100 мың доллларға жуық табыс табады. Екі гольфсүңгуірінің жұмыс кезінде суға батып, қайтыс болғаны тіркелген екен. Сондықтан бұл мамандықты бәрі бірдей атқара алмайды

Әңгімелесуші мамандығы алғаш Жапонияда пайда болды. Әңгімелесуші арнайы үйшікте отырады. Кез келген адам мұңы, реніші, ашуы, қорқынышы, қуанышымен бөлісіп, ішіндегі сезімін сыртқа шығара алады. Мұндай маман аптасына 10 мыңнан аса адам қабылдауы мүмкін.

Жыланның уын алушы. Жыланның көптеген түрі улы болатынын білесіздер. Осы тұрғыда жыланның уын алуға сарысу пайдаланылады. Жыланның аузын ашып тұрып, уын алу тек кәсіби маманның ғана қолынан келеді.

Құрт жинаушы
Балық аулауды жаны сүйетін, бірақ, өздері жерден құрт қазуға ерінетіндер үшін арнайы құрт жинаушылар да табылады.
Манекен адамдар. Көптеген дүкендер манекен болып тұру үшін модельдерді жалдайды. Олар әртүрлі қалыпта тұрып, киім жарнамалайды

Спичрайтер – көпшілік алдында сөйлейтін мәтінді жазып, дайындап беретін маман.
шағым қалдыра аласыз
















