Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінен қысқа мерзімді жоспар Қазақ әдебиеті 3-сабақ
|
Бөлім: |
1-бөлім: Таза, мінсіз асыл сөз |
|
|
Педагогтің тегі, аты : |
Мамытбекова Ж.Б |
|
|
Күні: |
10.09.2024 |
|
|
Сынып: 5а |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Кендебай және қойшы бала. Керқұла ат пен Кендебай. Малшы Кендебай |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5. 2. 1. 1 әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді анықтай алады. |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Ұлттық мүдде құндылығы: Ұлттық мұраға ұқыпты қарау, ұлттық мәдениетті дәріптеу, қазақ тілінің қолдану аясын кеңейту. Ар-ұят құндылығы: Адал еңбекті құрметтеу, сөзіне берік, ісіне адал болу, шешім қабылдай білу және жауапкершілікті сезіну. Достарына, сыныптастарына, отбасы мүшелеріне қамқор болу, мейірімділік таныту. Талап құндылығы: Білуге, жаңаны тануға құштарлық, сыни және креативті ойлау, дұрыс қарым-қатынас орната білу. |
|
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басталуы 6 минут Сабақтың ортасы 6 минут 9 минут 9 минут 10 минут 5 минут |
Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу. 1.Психологиялық ахуал қалыптастыру «Өзіңізге тілегенді басқаларға тілеңіз!» 2.Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатымен таныстыру; Үй тапсырмасын сұрау «Конверт-сұрақ» әдісі 1. Қаратаудың етегінде, Қарасудың бойында кім өмір сүреді? 2.Кендебай еліне қандай пайда келтіреді? 3. Неліктен Кендебай буаз биенің қарнын жарып, құлынын алады? 4. Неге Кендебай қойшы баланың ата-анасын іздеп шығады? 5. Керқұла атқа тіл біткенін қалай түсінесіңдер? 6. Кендебайдың жеті басты дәумен ақырған арыстанды жеңуі нені білдіреді? 7. Неліктен «Керқұла атты Кендебай» ертегісі қиял-ғажайып ертегілер түріне жатады? Қиял-ғажайып ертегілеріне тән ерекшеліктерді атаңдар. 1-тапсырма Жұптық жұмыс «Венн диаграммасы» арқылы Кендебай мен Ер Төстікті, Керқұла ат пен Ер Төстіктің аты Шалқұйрықты салыстырыңдар. («Ер Төстік» ертегісі хрестоматияда берілген.) 1-жұп Кендебай Ер Төстік
2-жұп
ЕББҚ оқушыға тапсырма Кендебай кім? Қандай адам? Кендебай бойындағы асыл қасиеттерді топтастыр
Кендебай
2-тапсырма Шығармадағы кейіпкерлерге қатысты 5 қарама-қарсы немесе салыстыра суреттеуді тауып, көркемдік түрін анықтаңыз.
3-тапсырма «Керқұла атты Кендебай» ертегісінен цитаталар келтіре отырып, Кендебай мен хан балаларының образдарын салыстырыңыз.
Қорытындылау «Диалог-ертегі» құрастыру ойынын өткізіңдер. Ойынның шарты: Ойынды бастаушы оқушы ойдан шығарып, кез келген бір ертегіні бастайды. Қалған оқушылар басталған ертегіні бір-бір сөйлемнен ары қарай жалғастырады. Ең соңғы оқушы ертегіні ұтқыр шешіммен аяқтауы тиіс. Ертегінің дәстүрлі бастамасы, дамуы, аяқталуы болуы керек. «Шығу парағын» пайдаланып, төмендегі сұрақтарға жауап бер. 1. Бүгін не үйрендім? 2. Сабақ бойынша нені түсінбедім? 3. Келесі сабақта қандай мәселеге көңіл аудару керек? |
Психологиялық ахуал «Өзіңізге тілегенді басқаларға тілеңіз!» Әр оқушыға 10-15 секунд уақыт аралығында ішінде өзіне бір немесе бірнеше ізгі тілек тілеу тапсырылады. Содан кейін қатысушылар жұпқа бөлініп, бір-бірінің қолынан алып, жаңағы өзіне тілегенді жұптасына айту керек. Мұғалімнің да бұл іске қатысқаны дұрыс. Тілектерді бір-біріне топ ішінде де айтуға болады. «Конверт-сұрақ»әдісі арқылы конверттегі сұрақтарға жауап береді.
«Венн диаграммасы» арқылы Кендебай мен Ер Төстікті, Керқұла ат пен Ер Төстіктің аты Шалқұйрықты салыстырады. Кендебай бойындағы асыл қасиеттерді топтастырады. Шығармадағы кейіпкерлерге қатысты 5 қарама-қарсы немесе салыстыра суреттеуді тауып, көркемдік түрін анықтайды. «Диалог-ертегі» құрастыру ойыны арқылы оқушы жанынан ертегі құрастырады. Қалған оқушылар әрі қарай жалғастырады. Ертегінің құрылымын сақтауы тиіс. Шығу парағын толтырып, сұрақтарға жауап береді.
|
Талқылау кезінде оқушылардың айтылған пікірлері мен көзқарастары ауызша мадақтау арқылы бағаланып, сабақтың келесі кезеңінде белсенді қатысуына ынталандыра ды Жарайсың!
Керемет
шешім! Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін! Дескриптор Білім алушы -ертегіден кейіпкерлерге қатысты бір суреттеуді анықтайды; -анықталған суреттеуге шығармадан қарама-қарсы немесе салыстыра суреттеуді табады; -суреттеу лердің түрін ажыратады Дескриптор Білім алушы -шығармадан цитаталар келтіреді; -екі кейіпкердің іс-әрекетін берудегі салыстыра суреттеулерді табады; Жетон арқылы бағалау
|
Оқулық 5-сынып Қазақ әдебиеті «Атамұра» баспасы 2017 ж «ОҚЫТУДАҒЫ ЖАҢА ӘДІС-ТӘСІЛДЕР ҚОРЖЫНЫНАН» ЕСБОСЫН НАҒИША ҚОЖАҚҚЫЗЫ Оқулық 5-сынып Қазақ әдебиеті «Атамұра» баспасы 2017 ж
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тақырыбы: Кендебай және қойшы бала
Тақырыбы: Кендебай және қойшы бала
Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінен қысқа мерзімді жоспар Қазақ әдебиеті 3-сабақ
|
Бөлім: |
1-бөлім: Таза, мінсіз асыл сөз |
|
|
Педагогтің тегі, аты : |
Мамытбекова Ж.Б |
|
|
Күні: |
10.09.2024 |
|
|
Сынып: 5а |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Кендебай және қойшы бала. Керқұла ат пен Кендебай. Малшы Кендебай |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5. 2. 1. 1 әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді анықтай алады. |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Ұлттық мүдде құндылығы: Ұлттық мұраға ұқыпты қарау, ұлттық мәдениетті дәріптеу, қазақ тілінің қолдану аясын кеңейту. Ар-ұят құндылығы: Адал еңбекті құрметтеу, сөзіне берік, ісіне адал болу, шешім қабылдай білу және жауапкершілікті сезіну. Достарына, сыныптастарына, отбасы мүшелеріне қамқор болу, мейірімділік таныту. Талап құндылығы: Білуге, жаңаны тануға құштарлық, сыни және креативті ойлау, дұрыс қарым-қатынас орната білу. |
|
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басталуы 6 минут Сабақтың ортасы 6 минут 9 минут 9 минут 10 минут 5 минут |
Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу. 1.Психологиялық ахуал қалыптастыру «Өзіңізге тілегенді басқаларға тілеңіз!» 2.Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатымен таныстыру; Үй тапсырмасын сұрау «Конверт-сұрақ» әдісі 1. Қаратаудың етегінде, Қарасудың бойында кім өмір сүреді? 2.Кендебай еліне қандай пайда келтіреді? 3. Неліктен Кендебай буаз биенің қарнын жарып, құлынын алады? 4. Неге Кендебай қойшы баланың ата-анасын іздеп шығады? 5. Керқұла атқа тіл біткенін қалай түсінесіңдер? 6. Кендебайдың жеті басты дәумен ақырған арыстанды жеңуі нені білдіреді? 7. Неліктен «Керқұла атты Кендебай» ертегісі қиял-ғажайып ертегілер түріне жатады? Қиял-ғажайып ертегілеріне тән ерекшеліктерді атаңдар. 1-тапсырма Жұптық жұмыс «Венн диаграммасы» арқылы Кендебай мен Ер Төстікті, Керқұла ат пен Ер Төстіктің аты Шалқұйрықты салыстырыңдар. («Ер Төстік» ертегісі хрестоматияда берілген.) 1-жұп Кендебай Ер Төстік
2-жұп
ЕББҚ оқушыға тапсырма Кендебай кім? Қандай адам? Кендебай бойындағы асыл қасиеттерді топтастыр
Кендебай
2-тапсырма Шығармадағы кейіпкерлерге қатысты 5 қарама-қарсы немесе салыстыра суреттеуді тауып, көркемдік түрін анықтаңыз.
3-тапсырма «Керқұла атты Кендебай» ертегісінен цитаталар келтіре отырып, Кендебай мен хан балаларының образдарын салыстырыңыз.
Қорытындылау «Диалог-ертегі» құрастыру ойынын өткізіңдер. Ойынның шарты: Ойынды бастаушы оқушы ойдан шығарып, кез келген бір ертегіні бастайды. Қалған оқушылар басталған ертегіні бір-бір сөйлемнен ары қарай жалғастырады. Ең соңғы оқушы ертегіні ұтқыр шешіммен аяқтауы тиіс. Ертегінің дәстүрлі бастамасы, дамуы, аяқталуы болуы керек. «Шығу парағын» пайдаланып, төмендегі сұрақтарға жауап бер. 1. Бүгін не үйрендім? 2. Сабақ бойынша нені түсінбедім? 3. Келесі сабақта қандай мәселеге көңіл аудару керек? |
Психологиялық ахуал «Өзіңізге тілегенді басқаларға тілеңіз!» Әр оқушыға 10-15 секунд уақыт аралығында ішінде өзіне бір немесе бірнеше ізгі тілек тілеу тапсырылады. Содан кейін қатысушылар жұпқа бөлініп, бір-бірінің қолынан алып, жаңағы өзіне тілегенді жұптасына айту керек. Мұғалімнің да бұл іске қатысқаны дұрыс. Тілектерді бір-біріне топ ішінде де айтуға болады. «Конверт-сұрақ»әдісі арқылы конверттегі сұрақтарға жауап береді.
«Венн диаграммасы» арқылы Кендебай мен Ер Төстікті, Керқұла ат пен Ер Төстіктің аты Шалқұйрықты салыстырады. Кендебай бойындағы асыл қасиеттерді топтастырады. Шығармадағы кейіпкерлерге қатысты 5 қарама-қарсы немесе салыстыра суреттеуді тауып, көркемдік түрін анықтайды. «Диалог-ертегі» құрастыру ойыны арқылы оқушы жанынан ертегі құрастырады. Қалған оқушылар әрі қарай жалғастырады. Ертегінің құрылымын сақтауы тиіс. Шығу парағын толтырып, сұрақтарға жауап береді.
|
Талқылау кезінде оқушылардың айтылған пікірлері мен көзқарастары ауызша мадақтау арқылы бағаланып, сабақтың келесі кезеңінде белсенді қатысуына ынталандыра ды Жарайсың!
Керемет
шешім! Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін! Дескриптор Білім алушы -ертегіден кейіпкерлерге қатысты бір суреттеуді анықтайды; -анықталған суреттеуге шығармадан қарама-қарсы немесе салыстыра суреттеуді табады; -суреттеу лердің түрін ажыратады Дескриптор Білім алушы -шығармадан цитаталар келтіреді; -екі кейіпкердің іс-әрекетін берудегі салыстыра суреттеулерді табады; Жетон арқылы бағалау
|
Оқулық 5-сынып Қазақ әдебиеті «Атамұра» баспасы 2017 ж «ОҚЫТУДАҒЫ ЖАҢА ӘДІС-ТӘСІЛДЕР ҚОРЖЫНЫНАН» ЕСБОСЫН НАҒИША ҚОЖАҚҚЫЗЫ Оқулық 5-сынып Қазақ әдебиеті «Атамұра» баспасы 2017 ж
|
шағым қалдыра аласыз















