|
Сабақ тақырыбы: |
Менің отбасым Отбасылық дәстүр |
Мектеп: №4 ЖББОМ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні : |
|
Мұғалімнің есімі: Абдисаматова К.Т |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
СЫНЫП: 1 «Б» сынып |
Қатысқандар саны: 27 |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
Барлық оқушылар: «Отбасы» деген не екенін біледі,отбасы мүшелерін атай алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Оқушылардың басым бөлігі: «отбасылық шежіре», «отбасылық дәстүр» сөздерінің мағынасын өз деңгейінде айта алады; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: Отбасылық дәстүрлерді өздігінен көрсете алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тірек сөздер: |
отбасы – cемья – family; отбасылық шежіре – родословная – geneology; отбасылық дәстүрлер – семейные традиции – family traditions. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
1.1.1.1 түрлі дереккөздерді зерттей отырып, «отбасы» ұғымын түсіну және мәнін түсіндіру 1.1.1.2 отбасындағы өзге мүшелерге қатысты өзінің туыстық байланыстар жүйесіндегі орнын анықтау 1.1.6.1 отбасылық мерекелердің бірін сипаттау 1.1.1.3 отбасы мүшелерінің арасындағы қамқор қарым-қатынастың маңызын түсіндіріп, мысалдар келтіру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабаққа кезеңдері |
Сабақтың мазмұны |
Ресурстар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут Жаңа білімді меңгерту. 2минут Жұмбақ шешу 2минут Ойын:«Мынау кім?» 3 минут Ізденіс: 6 минут Суретті жұмбақ 5минут Зеттеу 8 минут Сабақтың соңы. Асық жинау 4мин |
Оқушылармен амандасу. Сабақты шаттық шеңберінен бастау. Көтеріліп шаңырақ, Уықтары шаншылар. Керегелер керіліп, Өрімдей болып өрілер. Бәріміз жүрсек айналып, Киіз үй болып көрінер. -Балалар біз қандай заттың бейнесін жасадық? -Ал киіз үйде кімдер тұрады? -Оларды бір сөзбен қалай атаймыз? -Иә ,балалар ,әр үйдің өз отбасылары болады.Олар бір бірімен тату-тәтті тұрады. -Қане ,балалар қазір мен сендерге жұмбақ жасырамын,жауабын табуға дайынсыңдар ма? Онсыз қызық жоқ маған, Онсыз бақыт жоқ маған. Ол әр баланың панасы, Ол не екен ,балалар? (Отбасы) -Міне балалар бұл жұмбақтың шешуі отбасы екен. Олай болса барлығымыз тақтаға назар аударайық. -Бұл суретте кімдердің суретін көріп тұрсыңдар? -Иә,бұл суретте сүйіспеншілігі мол,бір-біріне ыстық ықыласпен ,аялы сезіммен қарап отырған дастарқан басындағы отбасы мүшелерін көріп отырмыз.Отбасы туралы әңгімелеу. Ойын: «Мынау кім?» Көркем Ернат Меруерт Қыдыркелді Атам айтса «Ұлым»деп, Әжем айтар «Күнім»деп. Екеуінен қаймығам, Айтады әкем «Інім»деп. Ізденіс: Балалар,өткен сабақта мен сендерге ізденіп,ата-аналарыңмен бірге Мәуелі ағаш суретін жасай отырып,оған өз отбасы мүшелерін ораластырып келуді берген болатынмын. Балалар жұптаса қалып,бір біріне өз отбасыларын таныстырады. Сыныпқа жұп мүшелері көршілерінің отбасын айтып өтеді. Суретті жұмбақ Оқушылар отбасы мүшелерін түгендеу үшін сөз жұмбақты шеше отырып,үйде кім жоқтығын тауып алулары керек.Арнайы дайындалған сөзжұмбақтар парта үстіне қойылған,сынып 4ке бөлініп орындайды.
Зерттеу. Отбасы – ең жақын және туыс адамдар. Әр отбасында жақсы қарым-қатынас болуы өте маңызды. Отбасы мүшелерін Отбасылық дәстүрлер біріктіреді. Біздің сыныпта жас зеттеушілер бар.Олар Зейнеп,Әлия,Асылзат Зейнеп.Шашу-қуаныш айғағы ретінде жасалатын өте сұлу да салтанатты дәстүр.Шашу бала туылғанда,тұсау кескенде,сүндетке отырғызғанда шашылады.Шашуға көбіне балалар жақсы көретін тәтті кәмпиттер шашылады.Ал олай болса біздің сыныпқа да мектебіміздің аяулы ұстаздары ат басын бұрған екен соның құрметіне шашу шашып жіберейін. Әлия.Қырқынан шығару- қазақ халқында дүние есігін жаңадан ашқан сәбиге қырық күн толғанда баланы 40қасық суға жуындырады.Қазақ үшін 40саны киелі.Ал,қазір біз де осы сыныпта осы дәстүрді жасап көрсетеміз. Асылзат.Тысау кесу рәсімі- бала өміріндегі тағы да бір маңызды шараның бірі.Бұл сәби аяғын 2-3 рет анық басқан кезде жасалады.Тұсауды ала жіппен кеседі.Оны кез келген адамға кестірмейді.Ал қазір мен өз қуыршағымның тысауын осы өз сыныбымдаға сабырлы,ақылды досымның бірі Аминаға кестіргім келіп тұр. Оқушылар бүгінгі сабақтан білгендерін,естерінде қалғандарын асықты дорбаға жинау арқылы қорытындылайды. |
Шаттық шеңберіне арналған ленталар
Тақтаға ілінген отбасы мүшелерінің суреттері
Жекелеген ата,әже,ана,әкенің суреттері
шежіре ағашы бейнеленген А4 қағаздары
Суретті жұмбаққа арналған сызбалар.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың қорытындысы |
Тілдік құзыреттілікті қалыптастыру
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Зертте. Оқушылардан Наурыз мерекесі туралы әңгімелеп келуді сұраймын. Олар өз отбасында бұл мерекені қалай атап өтетіні туралы естеріне түсіріп, әңгімелеп беруі тиіс. Олардың әңгімесін тойда айтылатын тілектер, ұлттық тағам, киіз үй және т.б. туралы қосымша ақпаратпен толықтырамын. Наурыз мерекесінің тарихы туралы қысқаша түсінік беремін. |
Жұмыс дәптеріндегі тапсырма тілдік мақсатты іске асыруды көздейді. Оқушылар «ана», «әке», «әже», «ата», «аға», «іні», «әпке», «сіңілі» сөздерін үш тілде айта алады.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау
|
Оқушылар – отбасылық дәстүрлер туралы; – Наурыз мерекесі туралы білді; – өз отбасы шежіресін жасауды; – қонақжайлылық ережелерін сақтауды үйренді. -Ұлттық дәстүрлерді айта
алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды ? 1: Оқушыларды сабақтың әр кезеңінде бағалау. 2: Дарынды және үлгерімі төмен оқушылардың ерекшелігіне көңіл бөлу. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады ( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: Сабақтың нәтижесіне көңіл бөлу. 2: Рефлексия. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

Сабақ шаттық шеңберінен басталды.Сабақтың тақырыбын Киіз үйді құрудан бастадым.

Сынып топқа бөлініп,суретті сөзжұмбақты шешті.

Сабақ соңында асық жинау әдісі бойынша әр оқушы сабақтан алған , естігендерінен ой түйіп асықты қорапқа салды.

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тақырыбы: Менің отбасым.Отбасылық дәстүр 1 сынып
Тақырыбы: Менің отбасым.Отбасылық дәстүр 1 сынып
|
Сабақ тақырыбы: |
Менің отбасым Отбасылық дәстүр |
Мектеп: №4 ЖББОМ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні : |
|
Мұғалімнің есімі: Абдисаматова К.Т |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
СЫНЫП: 1 «Б» сынып |
Қатысқандар саны: 27 |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
Барлық оқушылар: «Отбасы» деген не екенін біледі,отбасы мүшелерін атай алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Оқушылардың басым бөлігі: «отбасылық шежіре», «отбасылық дәстүр» сөздерінің мағынасын өз деңгейінде айта алады; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: Отбасылық дәстүрлерді өздігінен көрсете алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тірек сөздер: |
отбасы – cемья – family; отбасылық шежіре – родословная – geneology; отбасылық дәстүрлер – семейные традиции – family traditions. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
1.1.1.1 түрлі дереккөздерді зерттей отырып, «отбасы» ұғымын түсіну және мәнін түсіндіру 1.1.1.2 отбасындағы өзге мүшелерге қатысты өзінің туыстық байланыстар жүйесіндегі орнын анықтау 1.1.6.1 отбасылық мерекелердің бірін сипаттау 1.1.1.3 отбасы мүшелерінің арасындағы қамқор қарым-қатынастың маңызын түсіндіріп, мысалдар келтіру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабаққа кезеңдері |
Сабақтың мазмұны |
Ресурстар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут Жаңа білімді меңгерту. 2минут Жұмбақ шешу 2минут Ойын:«Мынау кім?» 3 минут Ізденіс: 6 минут Суретті жұмбақ 5минут Зеттеу 8 минут Сабақтың соңы. Асық жинау 4мин |
Оқушылармен амандасу. Сабақты шаттық шеңберінен бастау. Көтеріліп шаңырақ, Уықтары шаншылар. Керегелер керіліп, Өрімдей болып өрілер. Бәріміз жүрсек айналып, Киіз үй болып көрінер. -Балалар біз қандай заттың бейнесін жасадық? -Ал киіз үйде кімдер тұрады? -Оларды бір сөзбен қалай атаймыз? -Иә ,балалар ,әр үйдің өз отбасылары болады.Олар бір бірімен тату-тәтті тұрады. -Қане ,балалар қазір мен сендерге жұмбақ жасырамын,жауабын табуға дайынсыңдар ма? Онсыз қызық жоқ маған, Онсыз бақыт жоқ маған. Ол әр баланың панасы, Ол не екен ,балалар? (Отбасы) -Міне балалар бұл жұмбақтың шешуі отбасы екен. Олай болса барлығымыз тақтаға назар аударайық. -Бұл суретте кімдердің суретін көріп тұрсыңдар? -Иә,бұл суретте сүйіспеншілігі мол,бір-біріне ыстық ықыласпен ,аялы сезіммен қарап отырған дастарқан басындағы отбасы мүшелерін көріп отырмыз.Отбасы туралы әңгімелеу. Ойын: «Мынау кім?» Көркем Ернат Меруерт Қыдыркелді Атам айтса «Ұлым»деп, Әжем айтар «Күнім»деп. Екеуінен қаймығам, Айтады әкем «Інім»деп. Ізденіс: Балалар,өткен сабақта мен сендерге ізденіп,ата-аналарыңмен бірге Мәуелі ағаш суретін жасай отырып,оған өз отбасы мүшелерін ораластырып келуді берген болатынмын. Балалар жұптаса қалып,бір біріне өз отбасыларын таныстырады. Сыныпқа жұп мүшелері көршілерінің отбасын айтып өтеді. Суретті жұмбақ Оқушылар отбасы мүшелерін түгендеу үшін сөз жұмбақты шеше отырып,үйде кім жоқтығын тауып алулары керек.Арнайы дайындалған сөзжұмбақтар парта үстіне қойылған,сынып 4ке бөлініп орындайды.
Зерттеу. Отбасы – ең жақын және туыс адамдар. Әр отбасында жақсы қарым-қатынас болуы өте маңызды. Отбасы мүшелерін Отбасылық дәстүрлер біріктіреді. Біздің сыныпта жас зеттеушілер бар.Олар Зейнеп,Әлия,Асылзат Зейнеп.Шашу-қуаныш айғағы ретінде жасалатын өте сұлу да салтанатты дәстүр.Шашу бала туылғанда,тұсау кескенде,сүндетке отырғызғанда шашылады.Шашуға көбіне балалар жақсы көретін тәтті кәмпиттер шашылады.Ал олай болса біздің сыныпқа да мектебіміздің аяулы ұстаздары ат басын бұрған екен соның құрметіне шашу шашып жіберейін. Әлия.Қырқынан шығару- қазақ халқында дүние есігін жаңадан ашқан сәбиге қырық күн толғанда баланы 40қасық суға жуындырады.Қазақ үшін 40саны киелі.Ал,қазір біз де осы сыныпта осы дәстүрді жасап көрсетеміз. Асылзат.Тысау кесу рәсімі- бала өміріндегі тағы да бір маңызды шараның бірі.Бұл сәби аяғын 2-3 рет анық басқан кезде жасалады.Тұсауды ала жіппен кеседі.Оны кез келген адамға кестірмейді.Ал қазір мен өз қуыршағымның тысауын осы өз сыныбымдаға сабырлы,ақылды досымның бірі Аминаға кестіргім келіп тұр. Оқушылар бүгінгі сабақтан білгендерін,естерінде қалғандарын асықты дорбаға жинау арқылы қорытындылайды. |
Шаттық шеңберіне арналған ленталар
Тақтаға ілінген отбасы мүшелерінің суреттері
Жекелеген ата,әже,ана,әкенің суреттері
шежіре ағашы бейнеленген А4 қағаздары
Суретті жұмбаққа арналған сызбалар.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың қорытындысы |
Тілдік құзыреттілікті қалыптастыру
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Зертте. Оқушылардан Наурыз мерекесі туралы әңгімелеп келуді сұраймын. Олар өз отбасында бұл мерекені қалай атап өтетіні туралы естеріне түсіріп, әңгімелеп беруі тиіс. Олардың әңгімесін тойда айтылатын тілектер, ұлттық тағам, киіз үй және т.б. туралы қосымша ақпаратпен толықтырамын. Наурыз мерекесінің тарихы туралы қысқаша түсінік беремін. |
Жұмыс дәптеріндегі тапсырма тілдік мақсатты іске асыруды көздейді. Оқушылар «ана», «әке», «әже», «ата», «аға», «іні», «әпке», «сіңілі» сөздерін үш тілде айта алады.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау
|
Оқушылар – отбасылық дәстүрлер туралы; – Наурыз мерекесі туралы білді; – өз отбасы шежіресін жасауды; – қонақжайлылық ережелерін сақтауды үйренді. -Ұлттық дәстүрлерді айта
алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды ? 1: Оқушыларды сабақтың әр кезеңінде бағалау. 2: Дарынды және үлгерімі төмен оқушылардың ерекшелігіне көңіл бөлу. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады ( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: Сабақтың нәтижесіне көңіл бөлу. 2: Рефлексия. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

Сабақ шаттық шеңберінен басталды.Сабақтың тақырыбын Киіз үйді құрудан бастадым.

Сынып топқа бөлініп,суретті сөзжұмбақты шешті.

Сабақ соңында асық жинау әдісі бойынша әр оқушы сабақтан алған , естігендерінен ой түйіп асықты қорапқа салды.

шағым қалдыра аласыз
















