|
Сабақтың тақырыбы: Мезозой заманындағы жерде тіршіліктің дамуы. |
Мектеп: « № 19 Д. Қонаев атындағы мектеп- гимназия» КММ |
||
|
Күні: |
Мұғалім:Амирханова Салима Досанқызы |
||
|
Сыныбы: 11 «а» |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаттары |
Мезазой заманындағы тіршіліктің дамуы, негізгі кезеңдері түралы пікір алмасу арқылы түсінік қалыптастыру. |
||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
||
|
Мезозой заманындағы тіршіліктің дамуын түсінеді. |
|||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
|||
|
Мезозой заманындағы тіршіліктің дамуын анықтайды. |
|||
|
Кейбір оқушылар ; Мезозой заманындағы тіршіліктің дамуын ажыратады. |
|||
|
Мезозой заманындағы тіршіліктің дамуын сипаттайды. |
|||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар:Биологиялық термин сөздерді қатесіз жазу.(жазылым) Ережелерді түсініп, мағынасын ажыратып айту(айтылым). Теорияларды, тапсырмаларды мұқият тыңдай алу (тыңдалым). Мәтін ішінен биологиялық терминдерді; Мезозой заманынның кезеңдері:Триас, Юра, Бор кезеңдерін тауып оқу.(оқылым) . |
||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
|||
|
Мезозой заманындағы тіршіліктің дамуы, Мезозой заманының кезеңдері.. |
|||
|
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
|||
|
Талқылауға арналған тармақтар: |
|||
|
Мезозой замандарының кезеңдеріне сипаттама беріңдер? |
|||
|
Сіз неліктен ....екенін айта аласыз ба? |
|||
|
Өсімдіктер алғаш рет құрлықта өсуге қалай бейімделді? |
|||
|
Жазылым бойынша ұсыныстар: |
|||
|
Биология термин сөздері мен Мезозой заманының кезеңдерін сауатты қатесіз жазуға мән беру |
|||
|
Алдыңғы оқу: Жер тарихының шежіресі ; Полезой заманындағы тіршіліктің дамуы.. |
|||
|
|
Жоспар: |
|||
|
Жоспарланған уақыт |
Мұғалімнің іс-әрекеті: |
Оқушылардың іс – әрекеті: |
Оқыту ресурстары |
|
|
Басталуы: 5 минут |
1.Ұйымдастыру. Зерттеушілермен таныстыру Тарихшы Палеонтолог Географ Зоологтар Ботаниктер 2. Үй тапсырмасын пысықтау.« Айналмалы бекет» әдісі арқылы сұрақтар тізбегін жүргіземін. Мезазой заманы қандай ЭОН ға жатады? Мезазой заманы қандай кезеңдерге бөлінеді, кезеңдерді ата Триас кезеңінде қандай табиғи өзгерістер орын алды Юра кезеңінің атауы немен байланысты? Бор кезеңінде дамыған өсімдіктер мен жануарлар түрлерін атандар? Динозаврлар ғасыры деп қай кезең аталды? Алғашқы сүтқоректілер мезазойдың қай кезеңнінде шықты? Мезазой заманында бауырмен жорғалаушылар эволюциясы қанша тармаққа бөлініп дамыды? Сүтқоректілердің шығуына себеп болатын ароморфоздарды ата Қазіргі кезде сақталған нағыз тірі қазбаны ата және ол қай жерден табылған? |
Оқушылар жұптасып отырады Жеке оқушы өз еріктерімен жауап береді |
АКТ,интерактивті тақта. |
|
|
Ортасы: 25 минут |
3.Жаңа сабақ. Зерттеушілер оқулықтан өзіңе керекті мәліметтерді табады. Зерттеушілер жұмыстарын қорғайды Дәптермен жұмыс Термин сөздер Мезазой Триас Динозавр Юра Бор Цинодонттар Археоптерикс Гаттера Жарнама Мезозой заманны 3 кезеңнен тұрады; Триас, Юра, Бор. 1.Триас кезеңінде –бауырмен жорғалаушылар-динозаврлар, ихтиозаврлар, тасбақалар, ертедегі крокодилдер кеңіннен таралған.Ашық тұқымды өсімдіктерден саговалар, қылқанжапырақтылар, гинколар көптеп өсті. 2.Юра кезеңінде- диннозаврлар кезеңі деп атайды.Бұл кезеңде ауада да, теңізде де, құрлықта да бауырмен жорғалаушылар кеңінен таралған. Динозаврлардың ішінде денесі ірі, басы кішкене , мойны мен құйрығы ұзын, дене тұрқы 30м , салмағы 50т алып брахиозаврлар тіршілік еткен. Юра кезеңінде- жәндіктердің түрлері де көп таралды және алғашқы құс – археоптерикс пайда болды. 3. Бор кезеңінде- құрлықтардың бір-бірінен айқын бөліне тбастауы жалғасты.Бор кезеңінде Жер бетінндегі өсімдіктер жамылғысы да өзгере бастады.Жабық тұқымды өсімдіктер жер бетінде кеңінен тарала бастады. |
Оқулықпен жұмыс ой бөліседі талдайды талқылайды жұмысты қорғайды Термин сөздерді айтады Дәптерлеріне орындайды Кез келген үш оқушы кезеңдерге жарнама жасайды |
Оқулық, Слайд Электронды оқулықтар.. |
|
|
Аяқталуы: 10 минут |
4 «Класстер құру » арқылы жаңа сабақты қорытындылайды. . 5. «Екі жұлдыз бір тілек»
әдісі арқылы кері байланыс жүргізу. |
Кезең ерекшелітерін айтады |
Маркер,стикерлер. Бағалау парағы. |
|
|
Рефлексия: |
|
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тақырыбы: Мезозой заманындағы жерде тіршіліктің дамуы.
Тақырыбы: Мезозой заманындағы жерде тіршіліктің дамуы.
|
Сабақтың тақырыбы: Мезозой заманындағы жерде тіршіліктің дамуы. |
Мектеп: « № 19 Д. Қонаев атындағы мектеп- гимназия» КММ |
||
|
Күні: |
Мұғалім:Амирханова Салима Досанқызы |
||
|
Сыныбы: 11 «а» |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаттары |
Мезазой заманындағы тіршіліктің дамуы, негізгі кезеңдері түралы пікір алмасу арқылы түсінік қалыптастыру. |
||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
||
|
Мезозой заманындағы тіршіліктің дамуын түсінеді. |
|||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
|||
|
Мезозой заманындағы тіршіліктің дамуын анықтайды. |
|||
|
Кейбір оқушылар ; Мезозой заманындағы тіршіліктің дамуын ажыратады. |
|||
|
Мезозой заманындағы тіршіліктің дамуын сипаттайды. |
|||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар:Биологиялық термин сөздерді қатесіз жазу.(жазылым) Ережелерді түсініп, мағынасын ажыратып айту(айтылым). Теорияларды, тапсырмаларды мұқият тыңдай алу (тыңдалым). Мәтін ішінен биологиялық терминдерді; Мезозой заманынның кезеңдері:Триас, Юра, Бор кезеңдерін тауып оқу.(оқылым) . |
||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
|||
|
Мезозой заманындағы тіршіліктің дамуы, Мезозой заманының кезеңдері.. |
|||
|
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
|||
|
Талқылауға арналған тармақтар: |
|||
|
Мезозой замандарының кезеңдеріне сипаттама беріңдер? |
|||
|
Сіз неліктен ....екенін айта аласыз ба? |
|||
|
Өсімдіктер алғаш рет құрлықта өсуге қалай бейімделді? |
|||
|
Жазылым бойынша ұсыныстар: |
|||
|
Биология термин сөздері мен Мезозой заманының кезеңдерін сауатты қатесіз жазуға мән беру |
|||
|
Алдыңғы оқу: Жер тарихының шежіресі ; Полезой заманындағы тіршіліктің дамуы.. |
|||
|
|
Жоспар: |
|||
|
Жоспарланған уақыт |
Мұғалімнің іс-әрекеті: |
Оқушылардың іс – әрекеті: |
Оқыту ресурстары |
|
|
Басталуы: 5 минут |
1.Ұйымдастыру. Зерттеушілермен таныстыру Тарихшы Палеонтолог Географ Зоологтар Ботаниктер 2. Үй тапсырмасын пысықтау.« Айналмалы бекет» әдісі арқылы сұрақтар тізбегін жүргіземін. Мезазой заманы қандай ЭОН ға жатады? Мезазой заманы қандай кезеңдерге бөлінеді, кезеңдерді ата Триас кезеңінде қандай табиғи өзгерістер орын алды Юра кезеңінің атауы немен байланысты? Бор кезеңінде дамыған өсімдіктер мен жануарлар түрлерін атандар? Динозаврлар ғасыры деп қай кезең аталды? Алғашқы сүтқоректілер мезазойдың қай кезеңнінде шықты? Мезазой заманында бауырмен жорғалаушылар эволюциясы қанша тармаққа бөлініп дамыды? Сүтқоректілердің шығуына себеп болатын ароморфоздарды ата Қазіргі кезде сақталған нағыз тірі қазбаны ата және ол қай жерден табылған? |
Оқушылар жұптасып отырады Жеке оқушы өз еріктерімен жауап береді |
АКТ,интерактивті тақта. |
|
|
Ортасы: 25 минут |
3.Жаңа сабақ. Зерттеушілер оқулықтан өзіңе керекті мәліметтерді табады. Зерттеушілер жұмыстарын қорғайды Дәптермен жұмыс Термин сөздер Мезазой Триас Динозавр Юра Бор Цинодонттар Археоптерикс Гаттера Жарнама Мезозой заманны 3 кезеңнен тұрады; Триас, Юра, Бор. 1.Триас кезеңінде –бауырмен жорғалаушылар-динозаврлар, ихтиозаврлар, тасбақалар, ертедегі крокодилдер кеңіннен таралған.Ашық тұқымды өсімдіктерден саговалар, қылқанжапырақтылар, гинколар көптеп өсті. 2.Юра кезеңінде- диннозаврлар кезеңі деп атайды.Бұл кезеңде ауада да, теңізде де, құрлықта да бауырмен жорғалаушылар кеңінен таралған. Динозаврлардың ішінде денесі ірі, басы кішкене , мойны мен құйрығы ұзын, дене тұрқы 30м , салмағы 50т алып брахиозаврлар тіршілік еткен. Юра кезеңінде- жәндіктердің түрлері де көп таралды және алғашқы құс – археоптерикс пайда болды. 3. Бор кезеңінде- құрлықтардың бір-бірінен айқын бөліне тбастауы жалғасты.Бор кезеңінде Жер бетінндегі өсімдіктер жамылғысы да өзгере бастады.Жабық тұқымды өсімдіктер жер бетінде кеңінен тарала бастады. |
Оқулықпен жұмыс ой бөліседі талдайды талқылайды жұмысты қорғайды Термин сөздерді айтады Дәптерлеріне орындайды Кез келген үш оқушы кезеңдерге жарнама жасайды |
Оқулық, Слайд Электронды оқулықтар.. |
|
|
Аяқталуы: 10 минут |
4 «Класстер құру » арқылы жаңа сабақты қорытындылайды. . 5. «Екі жұлдыз бір тілек»
әдісі арқылы кері байланыс жүргізу. |
Кезең ерекшелітерін айтады |
Маркер,стикерлер. Бағалау парағы. |
|
|
Рефлексия: |
|
|||
шағым қалдыра аласыз













