Қазақ тілі пәнінен қысқа мерзімді жоспар
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Мамытбекова Ж.Б |
|||||||||||||
|
Пән/Сынып: |
қазақ тілі, 8 а сынып |
|||||||||||||
|
Күні: |
17.01.2024 |
|||||||||||||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
5-бөлім: Биоалуантүрлілік. Қызыл кітапқа енген жануарлар мен өсімдіктер.Синтаксис |
|||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстандағы қорықтар. Толықтауыш |
|||||||||||||
|
Оқу мақсаттары: |
8.2.4.1 - тақырыбы ұқсас ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің тақырыбын, түрлерін (әңгімелеу, сипаттау, талқылау), құрылымын салыстыра талдау |
|||||||||||||
|
Сабақ мақсаты: |
|
|||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||
|
Сабақ кезеңі |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
бағалау |
Ресурстар |
|
|||||||||
|
Ұйым дастыру |
Ұйымдастыру кезеңі. Өткен сабақта түсіндірілген тұрлаусыз мүшенің бірі толықтауышпен танысады. |
|
Дескрипторы: 2 балл -анықтауышқа қатысты сұрақтарға жауап береді. |
Кеспе қағаздар |
|
|||||||||
|
Жаңа сабақ |
Ой салу. «Қазақстанның қорықтары» деген бейнебаян көрсетіледі. Берілген суретпен таныса отырып, сабаққа болжау жасайды.
1-тапсырма Берілген сұрақтар бойынша «Қазақстанның қорықтары» тақырыбында мәтін (диолог) құрастырыңыз - Қазір Қазақстанда қанша қорық бар? -Басқа көрші елдермен салыстырғанда Қазақстанда қорықтардың саны неліктен аз? --Қазақстанда болашақта қанша қорық құрылады? Ықтимал жауап Ассалоумағалейум!Біржан, саған бүгін оқыған мәтін бойынша біраз сұрақтар берсем деп едім. -Жақсы ағай, білгенімше жауап беруге тырысайын. -Сіз білесіз, елімізде қорықтардың саны қанша екендігін және олардың ұлттық саябақтардан өзгешелігі барын,ендеше Қазақстанда қорықтарды көбейтудегі мақсат не? - Менің білуімше, . Қазақстандағы қорықтардың барлық ауданы 1 610 973 га. Бұлар, әрине, Қазақстан табиғатының алуан түрлі табиғат жағдайларын толық көрсету үшін жеткіліксіз. Сондықтан болашақта ғалымдардың, табиғатты қорғау коғамы өкілдерінің ұсынуымен тағы 15 қорық ұйымдастырылмақшы. -Дұрыс айтасыз, Қорықтардың табиғи ұлттық парктерден айырмашылығы;табиғи парктерде кіріп серуендеуге мүмкіндік бар.Ал қорықтарда оған тыйым салынған. - Өзіміз білетіндей, Қазақстанның бүкіл аумағында 10 қорық жұмыс істеп тұр.Болашақта қорықтың санын көбейте түсу міндеті тұр. |
Дескрипторы:
-Сұрақтарды нақты түсінеді. -Сұрақтар бойынша мәтінді диолог түрінде құрайды. -Ойларын нақты жеткізеді |
Бейне материал |
|
||||||||||
|
6 минут |
Тілдік бағдар. Тұрлаусыз мүше толықтауыш жайлы түсінік беру. Тән белгілер: 1) Сөйлемнің негізін құрауға қатыспайды (тұрлаусыз мүше); 2) Зат есімнен, есімдіктен, заттанған есімдерден жасалады; 3) Бағыныңқы сыңар ретінде өз басыңқысымен меңгеріле байланысады; 4) Толықтайтын сөзінің алдына орналасады; 5) Сөйлемде бастауышты толықтырып тұрады; 6) Толықтайтын сөзімен нысандық қатынаста тіркеседі. Толықтауыштың түрлері және жасалу жолдары: 1.Тура толықтауыш: Табыс септігінде тұрады.Атам ауланың қарын күреді. 2.Жанама толықтауыш: барыс, жатыс, шығыс, көмектес септіктерінің бірінде келеді. Мен досыммен театрға бардым. Қонақтар ауылдан ерте аттанып кетті.. Балаларға атамның ертгісік ұнап қалды. Менде қызықты кітап бар. Толықтауыш құрамына қарай екіге бөлінеді: 1.Дара толықтауыш. Мәкіш қызықты оқиғаларды кітаптан оқыды. Күрделі толықтауыш. Мұғалім балаларды мектепке шақырды. |
Оқушылар тілдік бағдар бойынша берілген тұрлаусыз мүшенің бірі толықтауышпен танысады. Мысал келтіреді |
|
Кеспе қағаздар |
|
|||||||||
|
|
3-тапсырма «Кім жүйрік?» ойыны. Берілген кесте бойынша қорықтар туралы мәтіннен дара, күрделі толықтауышқа мысалдар келтіріңіздер
|
|
Дескриптор: 4
балл -дара, күрделі түрлерін ажыратады.
|
оқулық |
|
|||||||||
|
Сабақтың соңы 3мин
7мин |
Сабақты қорытындылау. Кері байланыс: «3-2-1» Сабақтағы 3 маңызды ақпарат; Қиындық тудырған 2 мәселе; Сабақта ұнаған 1 аспект.
|
Сабақ бойынша қорытынды сұрақтарға жауап береді.
Сабақты қорытындылау. Кері байланыс: «3-2-1» Сабақтағы 3 маңызды ақпарат; Қиындық тудырған 2 мәселе; Сабақта ұнаған 1 аспект.
|
Дескрипторы: 1 балл -сұраққа жауап береді
|
«Домбыра» бағалау шкаласы |
|
|||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тақырыбы: Қазақстанның қорықтары 8-сынып
Тақырыбы: Қазақстанның қорықтары 8-сынып
Қазақ тілі пәнінен қысқа мерзімді жоспар
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Мамытбекова Ж.Б |
|||||||||||||
|
Пән/Сынып: |
қазақ тілі, 8 а сынып |
|||||||||||||
|
Күні: |
17.01.2024 |
|||||||||||||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
5-бөлім: Биоалуантүрлілік. Қызыл кітапқа енген жануарлар мен өсімдіктер.Синтаксис |
|||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстандағы қорықтар. Толықтауыш |
|||||||||||||
|
Оқу мақсаттары: |
8.2.4.1 - тақырыбы ұқсас ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің тақырыбын, түрлерін (әңгімелеу, сипаттау, талқылау), құрылымын салыстыра талдау |
|||||||||||||
|
Сабақ мақсаты: |
|
|||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||
|
Сабақ кезеңі |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
бағалау |
Ресурстар |
|
|||||||||
|
Ұйым дастыру |
Ұйымдастыру кезеңі. Өткен сабақта түсіндірілген тұрлаусыз мүшенің бірі толықтауышпен танысады. |
|
Дескрипторы: 2 балл -анықтауышқа қатысты сұрақтарға жауап береді. |
Кеспе қағаздар |
|
|||||||||
|
Жаңа сабақ |
Ой салу. «Қазақстанның қорықтары» деген бейнебаян көрсетіледі. Берілген суретпен таныса отырып, сабаққа болжау жасайды.
1-тапсырма Берілген сұрақтар бойынша «Қазақстанның қорықтары» тақырыбында мәтін (диолог) құрастырыңыз - Қазір Қазақстанда қанша қорық бар? -Басқа көрші елдермен салыстырғанда Қазақстанда қорықтардың саны неліктен аз? --Қазақстанда болашақта қанша қорық құрылады? Ықтимал жауап Ассалоумағалейум!Біржан, саған бүгін оқыған мәтін бойынша біраз сұрақтар берсем деп едім. -Жақсы ағай, білгенімше жауап беруге тырысайын. -Сіз білесіз, елімізде қорықтардың саны қанша екендігін және олардың ұлттық саябақтардан өзгешелігі барын,ендеше Қазақстанда қорықтарды көбейтудегі мақсат не? - Менің білуімше, . Қазақстандағы қорықтардың барлық ауданы 1 610 973 га. Бұлар, әрине, Қазақстан табиғатының алуан түрлі табиғат жағдайларын толық көрсету үшін жеткіліксіз. Сондықтан болашақта ғалымдардың, табиғатты қорғау коғамы өкілдерінің ұсынуымен тағы 15 қорық ұйымдастырылмақшы. -Дұрыс айтасыз, Қорықтардың табиғи ұлттық парктерден айырмашылығы;табиғи парктерде кіріп серуендеуге мүмкіндік бар.Ал қорықтарда оған тыйым салынған. - Өзіміз білетіндей, Қазақстанның бүкіл аумағында 10 қорық жұмыс істеп тұр.Болашақта қорықтың санын көбейте түсу міндеті тұр. |
Дескрипторы:
-Сұрақтарды нақты түсінеді. -Сұрақтар бойынша мәтінді диолог түрінде құрайды. -Ойларын нақты жеткізеді |
Бейне материал |
|
||||||||||
|
6 минут |
Тілдік бағдар. Тұрлаусыз мүше толықтауыш жайлы түсінік беру. Тән белгілер: 1) Сөйлемнің негізін құрауға қатыспайды (тұрлаусыз мүше); 2) Зат есімнен, есімдіктен, заттанған есімдерден жасалады; 3) Бағыныңқы сыңар ретінде өз басыңқысымен меңгеріле байланысады; 4) Толықтайтын сөзінің алдына орналасады; 5) Сөйлемде бастауышты толықтырып тұрады; 6) Толықтайтын сөзімен нысандық қатынаста тіркеседі. Толықтауыштың түрлері және жасалу жолдары: 1.Тура толықтауыш: Табыс септігінде тұрады.Атам ауланың қарын күреді. 2.Жанама толықтауыш: барыс, жатыс, шығыс, көмектес септіктерінің бірінде келеді. Мен досыммен театрға бардым. Қонақтар ауылдан ерте аттанып кетті.. Балаларға атамның ертгісік ұнап қалды. Менде қызықты кітап бар. Толықтауыш құрамына қарай екіге бөлінеді: 1.Дара толықтауыш. Мәкіш қызықты оқиғаларды кітаптан оқыды. Күрделі толықтауыш. Мұғалім балаларды мектепке шақырды. |
Оқушылар тілдік бағдар бойынша берілген тұрлаусыз мүшенің бірі толықтауышпен танысады. Мысал келтіреді |
|
Кеспе қағаздар |
|
|||||||||
|
|
3-тапсырма «Кім жүйрік?» ойыны. Берілген кесте бойынша қорықтар туралы мәтіннен дара, күрделі толықтауышқа мысалдар келтіріңіздер
|
|
Дескриптор: 4
балл -дара, күрделі түрлерін ажыратады.
|
оқулық |
|
|||||||||
|
Сабақтың соңы 3мин
7мин |
Сабақты қорытындылау. Кері байланыс: «3-2-1» Сабақтағы 3 маңызды ақпарат; Қиындық тудырған 2 мәселе; Сабақта ұнаған 1 аспект.
|
Сабақ бойынша қорытынды сұрақтарға жауап береді.
Сабақты қорытындылау. Кері байланыс: «3-2-1» Сабақтағы 3 маңызды ақпарат; Қиындық тудырған 2 мәселе; Сабақта ұнаған 1 аспект.
|
Дескрипторы: 1 балл -сұраққа жауап береді
|
«Домбыра» бағалау шкаласы |
|
|||||||||
шағым қалдыра аласыз














