Тақырыбы: « Шоқан - жарық жұлдыз
»
Мақсаты: Білімділік: Оқушыларға жарық жұлдыз
Шоқан Уәлихановтың мәдени мол мұрасы жайында білім бере отырып
танымдық қабілеттерін арттыру.
Дамытушылық:Оқушылардың ойлау, сөйлеу дағдысын
дамыта отырып, ойын жеткізе білуге,тұжырымды пікір айта білуге
қалыптастыру.
Тәрбиелік: Шоқан өмірін үлгі ете отырып,
оқушыларды сыни ойлай білуге, еңбексүйгіштікке, бәсекеге қабілетті
тұлға бола білуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: танымдық сайыс Сабақтың
көрнекілігі: Ш. Уәлиханов жайлы мәліметтер , бейнебаян, тапсырмалар
Сабақтың барысы I. Ұйымдастыру
кезеңі
Психологиялық
дайындық
Адамның басшысы
–ақыл,
Жетекшісі –талап,
Шолушысы –ой,
Сынаушысы- халық,
Қорғаушысы-
сабыр,
Қорғанышы –мінез,
Ең қымбаттысы
–ар,
Таусылмайтын
–арман,
Барлығынан ардақтысы
-өмір.
-Оқушылар, бүгін қазақ аспанында құйрықты
жұлдыздай жарқ етіп, қысқа ғұмырында халқына өлмес, өшпес мұра
қалдырған қазақтың біртуар ғалымы «Шоқан –жарық жұлдыз» тақырыбында
танымдық сайысымызды бастаймыз.
Сайыс кезеңдері
1-кезең «Білгенге
маржан»
2-кезең «Артық болмас
білгенің»
3-кезең «Талаптыға нұр
жауар»
Сайыстың ұраны:
«Халықтың кемеліне келіп, өркендеуі үшін алдымен
азаттық пен білім қажет»
Ш.Уәлиханов.
1-кезең «Білгенге
маржан»
Бұл бөлімде экраннан сұрақтар
көрсетіледі
1 топ «Зерттеуші»
-Қостанай облысы Құсмұрын бекетінде дүниеге
келген қазақтың тұңғыш ғалымы
-Шоқанның шын аты
кім?
-Шоқанның білім, ғылым жолына түсуіне ықпал еткен
әжесі
2-топ «Суретші»
-Үш жүздің басын біріктірген, қазақтың ақ киізге
отырғызып,көтеріп сайлаған ханы
-Шоқан мұсылман мектебінен ең алғаш қай тілде хат
таниды?
-Абылай ханның шын есімі
кім?
3-топ «Ғалым»
-Шоқан туралы түсірілген кинофильмдегі Шоқан
ролін сомдаған актер кім?
-Сурет өнері дарыған немере інісі Шота- Аман
Уәлиханов
кім?
-18 мамыр мектебіміз үшін атаулы күн
себебі:
2-кезең «Артық болмас
білгенің»
Шоқан өмірі жайлы видеоролик көрсету соңынан
тапсырмалар орындау
1-топ «Зерттеуші» Дұрыс-дұрыс
емес
2-топ «Суретші» Сөйлемді
толықтыр
3-топ «Ғалым» Артығын алып
тастау
3-кезең «Талаптыға нұр жауар» топпен
жұмыс
1-топ «Зерттеуші» «Мүсінші мысық» мәтіні бойынша
көрініс
2-топ «Суретші» «Табиғатым –тамаша» сурет
салады
3-топ «Ғалым» Мозайка құрастыру (Рухани жаңғыру
құсын құрайды)
Әр топтың жұмыстарын
қорғауы
Мұғалімнің қорытынды
сөзі:
Ғылым оқып
білгенше,
Тыным,тыныштық
таппаған.
Дүниені кезіп
көргенше,
Рахат іздеп
жатпаған.
Құйрықты жұлдыз
секілді,
Туды да көп
тұрмады.
Көрген, білген
өкінді,
Мін тағар жан болмады. Абай
Құнанбаев
Кері байланыс: «Шоқан- жарық жұлдыз» сөзін
жазу