Тақырып бойынша 11 материал табылды

Тақырыбы: Тақырыбы: Менің көршілерім. Артық . Кем. Сонша.

Материал туралы қысқаша түсінік
Топтардағы заттарды алып тастап немесе қоса отырып, санын салыстыру /теңдік пен теңсіздікті анықтау, топтарды салыстыру жəне санау негізінде сандық мəнін жалпылау.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Пәні:Математика


Күні:07.11.17ж

Сыныбы:0 “Г”

Тақырыбы: Тақырыбы: Менің көршілерім. Артық . Кем. Сонша.


Мұғалім:Булекбаева С.

ҰОҚ-нің

оқу мақсаттары

0.2.1.3.Топтардағы заттарды алып тастап немесе қоса отырып,

санын салыстыру /теңдік пен теңсіздікті анықтау, топтарды салыстыру жəне санау негізінде сандық мəнін жалпылау.

Күтілетін нәтижелер

Барлық тəрбиеленушілер:


-сандарды салыстырады.


Көптеген тəрбиеленушілер:


-заттарды қоса отырып немесе алып тастап, топтардағы заттардың

теңдігі мен теңсіздігін анықтайды.

Кейбір тəрбиеленушілер: -санау жəне топтарды салыстыру негізінде сандық мəнді

Жалпылайды



Тілдік мақсаттар



Дағдыларын дамыту:

-өзінің сұрақтарын қойғанда жəне педагог пен тəрбиеленушілердің сұрақтарына жауап берген кезде сөйлемде лексика мен терминологияны пайдалана алады.

Пəндік лексика жəне терминология:

-артық, кем, сонша.

Пікір алмасуға арналған сұрақтар:

Саны бойынша заттарды қалай салыстыру керек екенін түсіндір.

Қай заттар көп деп ойлайсың?

Неге?

Салыстырудың қандай тəсілдерін білесің?

Жазу:

-түрлі түсті қарындаштармен бояу, біріктіру сызықтарын жүргізу.

Өткен ҰОҚ-нен алған білім, білік

. Заттардың сандық ұғымы туралы алғашқы білім, геометриялық фигуралар мен денелердің атауы.

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған іс-әрекет



Ресурстар




І. Жұмыс істеуге жағымды көңіл күй қалыптастыру 0 – 1 минут











II. Өмірлік тәжірибені белсендіру. Мақсатты тұжырымдау. 2 – 5 минут





















ҰОҚ-ның ортасы

III. Тақырып бойынша жұмыс

6 – 27мин














ҰОҚ-нің соңы Рефлексия 26-30 минут






Ынталандыру.

Педагог ҰОҚ-нің алдында балалардың көңіл күйін көтеру мақсатында шаттық шеңберін құруды ұсынады.

Өзектендіру.

Балалар 20-ға дейін санамақ-əнін айтады. Педагог балалардан сұрайды:

- Қандай сандар осы санға қатысты көрші сандар деп аталады? (сандық қатарда бірлікке тең аралықпен осы санның екі жағында тұрған сандар).

Мақсат қою (проблемалық жағдай).

(Ұ)Педагог балаларға əліппе-дəптердегі 1-тапсырманы орындауды ұсынады. Балалар үйлерді олардың нөмір тізбегінің тəртібімен біріктіріп, содан кейін нөмірлері тапсырмада айтылған жарық қосылған үйлердің терезелерін бояйды.

Педагог:

  • Қай үйлер көбірек?

  • Қай үйлер азырақ?

  • Неге? – деп сұрайды.

Жаңалық ашу.

(Ұ)Проблемалық жағдайды шешу үшін, педагог балалардан:

  • Мұны қалай анықтауға болады? – деп сұрайды. Қиындық туындаған жағдайда, педагог балаларға заттардың санын салыстыру тəсілдерінің бірін ұсынады. Балалар жарық жағылған əрбір үйді жарықсыз үймен сызықпен біріктіре отырып, бірыңғай сəйкестік тəсілін таңдайды. Балалар өз бетінше қорытынды жасайды: өйткені қалған жарықсыз үйлерді біріктіретін ештеңе жоқ, яғни олардың саны жарығы бар үйлердің санынан көбірек. Əрі қарай балалар жарығы бар үйлердің саны жарықсыз үйлердің санынан аз деген кері сəйкестікке келеді.

Сергіту сəті.

Педагогтің қалауы бойынша. (Əдістемелік нұсқаудың соңына қараңыз.)

Жаңаны қолдану.

(Ж) Торкөз қағаз бетінде бағдарлау іскерлігін бекіту үшін балалар 2-тапсырмадағы нүктені белгілеуден бастап торкөздер бойынша суретті көшіріп салады. Балалар торкөздердің санын санайды жəне ұсынылған суретке сəйкес оларды санау бағытын сақтайды. Мұндай жаттығулардың маңыздылығы мынада: жазықтықта бағдарлай білуін бекіту, санау дағдыларын жетілдіру, өлшеу əрекетін енгізу – бір торкөз өлшем бірлігі ретінде қабылданады.

(Т) Əліппе-дəптердің 3-тапсырмасында балаларға үйлер көп пе, əлде шатырлар көп пе екенін анықтау ұсынылады. Балалар үйді шатырмен жұптастырып сызық арқылы біріктіреді. Педагог:

Олар тең болу үшін не істеу керек? – деп сұрайды.

Рефлексия.

Педагог қорытынды жасап, балаларды мадақтайды. Сабақтағы өз жұмысын «Сəттілік сатысы» арқылы бағалауды ұсынады.

Педагог түсіндіреді: егер қателіктер көп болса, төменгі сатыда көңілсіз смайликтің суретін салуға болады.

Қателіктер аз болса, ортаңғы сатыда аузы түзу смайликті салуға болады. Қателіктер болмаса жəне бала барлығын жақсы түсінсе, жоғарғы сатыда күлімдеген смайликті салуға болады.









































Әліппе дәптер













Әліппе дәптер








Пәні:Мүсіндеу

Тақырыбы: Ақ дастарқан үстіне, әдемі табақ сән берген (ою өнері)

Педагогтің аты-жөні: Булекбаева С күні.07.11.17ж

ҰОҚ-нің оқу мақсаттары

0.1.3.1. Пластикалық, конструктивтік және мүсіндеу техникаларын қолданып, түрлі пішіндегі кескіштерді пайдалана отырып, Қазақстанның және әлемнің халық кәсіпшілігі негізінде ойыншықтар, ыдыс-аяқ жасау.

0.1.2.2. Бұйымды тұғырға орнату техникасын пайдалану, бір тұғырға

бірнеше бұйымды орналастыру.


Күтілетін нәтижелер












Барлық тәрбиеленушілер:

  • өз бетімен ұлттық бұйымдар негізінде түрлі ойыншықтар, ыдыс-аяқтар жасап, оларды ою-өрнектермен, қолтаңбалармен безендіре алады;

  • табақты безендіру ерекшеліктерін табады.

Көпшілік тәрбиеленушілер:

  • образды қалай жасау қажеттігін өз бетінше айқындай алады;

  • ою-өрнектерді орналастырғанда симметрияны сақтай алады;

  • өткір және кескіш құралдармен жұмыс істегенде техника қауіпсіздігі талаптарын сақтайды.

  • Кейбір тәрбиеленушілер:

  • ыдыс-аяқты безендіру техникасын пайдалана алады;

  • түстерді бір-бірімен үйлестіріп пайдалана алады.

Тілдік мақсаттар

Дағдыларын дамыту:

  • өзгелермен сөйлескенде құрылымы әртүрлі сөйлемдерді пайдалану қабілеті.

Көптілділік: табақ – блюдо – dish.

Негізгі терминдер мен сөз тіркестері:

  • ою-өрнек өнері, ою-өрнек.

ҰОҚ-де диалог/хат жазу үшін пайдаланылатын тіл:

Талқыланатын сұрақтар:

  • Ою-өрнек дегеніміз не?

  • Шеңбердегі ою-өрнек элементтері қалай орналасады?

Өткен ҰОҚ-нен алған білім, білім

Ою-өрнектің түрлерімен танысу.



Жоспарланған уақыт

Жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар


І. Жұмыс істеуге жағымды көңіл күй қалыптастыру 0-1 минут










II. Өмірлік тәжірибені белсендіру. Мақсатты тұжырымдау. 2-5 минут













ҰОҚ-нің ортасы

III. ҰОҚ-нің тақырыбы

бойынша жұмыс

6 – 25 минут





















ҰОҚ-нің соңы Рефлексия 26 – 30 минут

(Ұ) Педагог ҰОҚ жұмыс істеуге қолайлы жағдай жасайды.

(Ұ) Күрделі жағдай тудыру: Ермек топқа жуғаннан (тазартқаннан) кейін ою-өрнегі кетіп қалған табақ алып келеді.

(Ұ) Пікір.

Табақ – қазақтың ұлттық ыдыстарының бірі. Ет салатын жайпақ ыдыс. Бас табақты ақсақалдар мен сыйлы кісілерге тартады.

Ермек: Анам үйге қонақ шақырғанда етті осындай табаққа салып береді.

(Ұ) Балалардың өмірден көрген-түйгенін анықтау:

  • Күн сайын дастарқанның басында сенімен бірге кімдер жиналады?

  • Отбасы мүшелерін атап көрсет.

  • Табақтағы өрнектер қалай аталады? (Ою-өрнек)

  • Табақтағы ені әртүрлі жолақтардан, басқа да үйлесімді элементтерден көмкеріп жасалған ою- өрнектер қалай аталады?

Ұ) Әліппе-альбоммен жұмыс. Иллюстрацияларды қарап шығады, ою-өрнек элементтерін және олардың орналасу реті туралы айтып береді.

(Ұ) Тәрбиеленушілер ҰОҚ-інде не туралы айтылатынын болжап, зерттеудің тақырыбы мен мақсатын айқындайды.

Ситуациялық жағдайдың шешуі.

(Ұ) Әліппе-альбоммен жұмыс істеу: Мүсінші Ермек қазақ ою-өрнегінің түрлерін мұқият қарап шығып, олардың атауын атап беруге және сипаттап беруге шақырады.

(Ұ) Сызбамен танысу: «Ою-өрнекті шеңберге орналастыру».

Тәрбиеленушілер ою-өрнек элементтерінің орналасу ретін есте сақтайды.

(Ө) Ермектің сұрағы:

Ермексаздан жасалған дайын бұйым үстіне ермексаздан жасалған ұсақ бөлшектерін (оюды) жапсырып әшекейлеу дегенді қалай түсінесің?

(Ұ) Табақтың бетіне ұсақ бөлшекті жапсыру арқылы әшекейлеу тәсілін түсіндіру:

  1. Алдымен ермексаздан жайпақ ыдыс жасап аламыз. Бұл – табақ.

  2. Бір үзік ермексазды ширатамыз.

  3. Оны кескішпен ұсақ дөңгелектерге бөліп, сопақша, ромб, үшбұрыш немесе шаршы пішіндер жасаймыз. Содан ою құрастырамыз.

  4. Кертпелер жасап, бөлшектерді қылқаламның көмегімен сулаймыз. Оларды тиісті орнына орналастырамыз.

Саусақтарға арналған жаттығу: «Жабысқақ саусақтар…»

(Т) Ойын: «Болады – болмайды».

Ойын барысында балалар ермексазбен жұмыс істеу ережелерін пысықтайды:

  1. Жұмысқа қажетті ермексаздың түсін таңдап ал.

  2. Ермексаздан өзіңе қажеттісін пышақпен кесіп ал.

Кесіп алған ермексазды қолыңмен жылытып, жұмсарт

4. Жұмысты аяқтағаннан кейін құрғақ әрі жұмсақ майлықпен қолыңды сүртіп, содан соң сабындап жу.


(Ө) Ойын-жаттығу: «Ермексазбен достас».

Ермексазды жұмыс істеуге дайындау.


(Ө) Балалардың өзіндік жұмысы, жеке көмек көрсету. Балалар жұмыстарының көрмесі. Дастарқанды безендіру.

Педагог балаларды жұмыстарды талқылап, бұйымдарға баға беруге шақырады.

Ермек балаларға ҰОҚ-інде өзі жасаған жұмысқа баға беруді ұсынады:

  1. Жұмысына көңілі толғандар қалпақты жасыл түспен бояйды.

Қиналғандар қызыл түспен бояйды








Музыкалық сүйемелдеу.


Безендірілмеген табақ.

Әліппе-альбом




















Әліппе-альбом.




Түрлі түсті ермексаз, қатырғықағаз қиындылары, пышақ, тақтайша, қағаз майлық.

















Балалардың жұмыстарына арналған көрме. Әліппе-альбом, қарындаштар.




Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
17.12.2017
1505
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі