Тақырыбы:Табиғи ресурстарды экономикалық және экологиялық тұрғыдан бағалау

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Тақырыбы:Табиғи ресурстарды экономикалық және экологиялық тұрғыдан бағалау

Материал туралы қысқаша түсінік
Мұғалімдерге әдістемелік көмек
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бөлім

Экономикалық география. 5.1 Табиғи ресурстар

Педагогтің аты-жөні

Каржаубаева Нуржамал Исановна

Күні:

Сынып:

8 а ә б в г

Сабақтың тақырыбы

§39.Табиғи ресурстарды экономикалық және экологиялық тұрғыдан бағалау

Оқу мақсаттары

8.5.1.1-табиғи ресурстарды экономикалық және экологиялық тұрғыдан бағалайды.

Сабақтың мақсаты

Табиғи ресурстардың сапасы және пайдалану жағдайын сипаттап талдау жасай алады.

Табиғи ресурстарды экономикалық және экологиялық тұрғыдан бағалаудың ерешеліктерін ажыратады.

Елдердің табиғи ресурстармен қамтамассыз етілу жағдайы мен шаруашылықтағы маңызын дәлелдеп болжам келтіреді.

Бағалау критерийі

Табиғи ресурстардың шаруашылықтағы маңызын сипаттайды

Табиғи ресурстарға экономикалық және экологиялық тұрғыдан баға береді.

Сабақтың барысы

Сабақ

кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

1-кезеңҰйымдастыруынталандыру:

Сәлеметсіздер ме?

Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Табиғи ресурстарды экономикалық және экологиялық тұрғыдан бағалау

Бүгінгі сабақта

Сенің білетінің: Табиғи ресурстарды экономикалық және экологиялық тұрғыдан бағалауды үйренесің.

Сенің меңгеретінің: Қазақстанның екі көмір алабына экономимкалық және экологиялық тұрғыдан баға беріп салыстырады.

минералды ресурс түрлерімен қамтамассыз етілу көрсеткіштерін есептеп және қорытынды жазады.



Жаңа сабақ тақырыбын жұмыс дәптерлерін жазады.



2-кезең.

Теориялық-

практикалық:

Қысқаша конспект

Қазақстанның демографиялық мәселесі

 Адамзат ежелгі уақыттардан бері экологиялық шараларды аңғармай жүзеге асырды. Өсімдіктерді сақтап қалу мақсатында бір аумақтан екіншісіне мал айдап көшті; балық аулайтын орындарда балықтарды жемге үйретті; аумақты дауыл құлатқан ағаштан және арамшөптерден тазартты; құстарды ұя салу кезінде, кәсіптік жануарлардың төлдеуі немесе кәсіптік балықтардың уылдырық шашқан кезінде аулауға тыйым салды.

Ғылыми-техникалық төңкеріс адамның табиғатқа ықпал ету қарқынын шұғыл күшейтті. Сондықтан адамның іс-әрекетін табиғатпен өзара әсер кезінде қатаң реттеу қажеттігі туды. Барлық елдерде адамның табиғи ортаны реттеу бойынша және табиғатты қорғау мен табиғи ресурстарды ұтымды пайдалану бойынша сансыз көп заңнамалық актілер қабылданды. Әр түрлі экологиялық шараларды жүзеге асыру үшін ең алдымен белгілі уақыт кезеңінде литосферагидросфера және атмосфераның терең де жан-жақты экологиялық зерттеулерін жүргізу қажет. Мұндай зерттеулер мониторинг (бақылау) деп аталады. Белгілі уақыт аралықтары арқылы бақылау, зерттеулерін салыстыру қоршаған ортадағы экологиялық өзгерістер қозғалыстарының зерзаттық көрінісін береді.

Оқулық беттеріне, Интернет-ресурстарға сілтеме: Дарын кз «Мектеп» баспасы, Параграф

§39

178-182 беттер









Орында

Оқу тапсырмалары.

1 тапсырма Қазақстандағы Ертіс өзенінің жағдайына экологиялық тұрғыдан баға беріңіз және қорғау шараларын ұсыныңдар.

-Ертіс өзеніне қысқаша сипаттама;

-Қорғасын мырыш комбинаттары зауыттардың әсері;

-Ластану типін анықтау; /биологиялық, химиялық, физикалық/

-Тиімді технология түрлерін ұсыну;

2 тапсырма Сызбанұсқа арқылы Қазақстанның екі көмір алабына экономимкалық және экологиялық тұрғыдан баға беріп салыстырыңыз.

Қарағанды көмір алабы

Сапасы

Қолдану аумағы

Өндіру кезіндегі кететін шығын мөлшері

Тасымалдау кезіндегі болатын шығын мөлшері бағалау







Екібастұз көмір алабы

Өндіру кезінде қоршаған ортаға әсері

Карьердің

пайда болуы

Қалпына келу жолдарын ұсыныңыз






2 тапсырма Төмендегі кейбір минералды ресурс түрлерімен қамтамассыз етілу көрсеткіштерін есептеп және қорытынды жазыңдар.

Есептеу формуласы: Р- ресурспен қамтамассыз етілуі

Р= Қ/Х Қ- табиғи ресурс қоры

Х- халық саны

Мемлекет

тер

Қорлары млрдт


Халық саны

Ресурспен қамтассыз етілуі

(1 адамға т есебімен)

мұнай

темір

мұнай

темір

1

Венесуэлла

46,6

16,0

31,0



2

Сауд Арабиясы

36,7

0,0

31,7



3

Канада

27,9

35,0

36,2



4

Иран

21,7

33,0

79,5



5

Ресей

14,1

100,0

146,0




Жеке жұмыс ретінде тапсырманы орындайды.






Дескриптор

-Ластану типін анықтайды.

-Тиімді технология түрін

ұсынады.


Қарағанды көмір бассейніне экономикалық тұрғыдан баға береді.

-Екібастұз көмір бассейіне экологиялық тұрғыдан баға береді.


-Көрсеткіштерді формулаға салып есептейді.

- Елдер туралы қорытынды жасайды.



























3-кезең. Рефлексиялық-

қорытындылау:

Бүгінгі сабақта: Табиғи ресурстарды экономикалық және экологиялық тұрғыдан бағалауды үйренесің.




Өткізілген сабаққа талдауым

(сабақ жоспарында нені өзгертуге болатыны туралы түсініктеме)




Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
11.05.2021
784
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі