Материалдар / Тақырыбы:Ұлттық сәндік натюрморт
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Тақырыбы:Ұлттық сәндік натюрморт

Материал туралы қысқаша түсінік
Көркем еңбек мұғалімдеріне көмегім болсын.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
08 Желтоқсан 2020
269
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді сабақ жоспары.

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:


Визуалды өнер.


Мектеп: №18 орта мектеп

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:Консбаева Жанылай

Сынып: 5

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:0


Сабақ тақырыбы:

Ұлттық сәндік натюрморт

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме)

5.1.6.4 – Таңдаған тәсілдеріңнің қасиеттерін ескере отырып ,көркем өнер материалдарын, техникаларын пайдалану және эксперемент жүргізу.

5.2.3.3 – Шығармашылық жұмыстар мен бұйым дайындау үдерісінде қазақтың ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану

Сабақ мақсаттары

(SMART мақсаттар бойынша» - 

Specific -нақты,

Measurable -өлшене білетін,

Action-oriented -әрекетке негiзделген,

Realistic-қол жетiмдi,

Time-уақыт



Оқушылардың басым бөлігі.Таңдап алынған құралдардың ерекшелігін ескере отырып, техниканы, көркемдік материалдарды пайдаланып,тәжірибе жасайды.

Кейбір оқушылар(дарынды):Шығармашылық жұмыстар мен бұйымдарды жасаған кезде қазақ ұлттық мәдениетінің элементтерін пайдаланады.



Бағалау критерийлері

Білу: Сәндік натюрморттың реалистік натюрморттан айырмашылығын

Түсіну: Сәндік натюрморт үшін пайдаланатын техниканың, сәндік натюрморттың не екенін анықтайды.

Қолдану:Шығармашылық жұмыс барысында қазақ ұлттық мәдениеті элементтерін сипаттайды.

Тілдік мақсаттар


Айтылым-Топтардың және мұғалімнің сұрақтарына жауап беру.

Жазылым-Тәжірибелік тапсырмалар орындау барысында жазбаша жұмыстар жасау.

Оқылым –Тәжірибелік тапсырмалар барысында суреттер және мәтінмен жұмыс.

Тыңдалым-Оқушылардың бір-бірінің жауаптарын тыңдау барысында.

Терминология-пішінін,түсін,түрін стильдеу.


Құндылықтарды

дарыту

Оқушылардың өнерге деген қызығушылығын дамыту.

Жауапкершілікке тәрбиелеу.



Пәнаралық байланыс-

Қазақ тілі

Бейнелеу

География

Математика

Тарих



Биология

Бейнелеу-Ұлттық натюрморттың жасалу кезеңдері бойынша бейнелейді.

Қаз.тілі- жаңа сөздермен терминдер.

Сызу- Ұлттық натюрмортты бейнелеуде симметриялық қатынасты, сызықтық – конструктивтік құрылымын сақтайды.

География - табиғи ресурстармен танысады.

Математика- геометриялық пішіндерді қолданады.

Тарих- натюрморттың шығуы, экономика-материалдарды қайта өңдеу.

Биология- табиғи материалдарды сипаттайды.




Бастапқы білім

Ұсынылған бұйымдардың ішінен өзінің натюрмортын құрастыруға қажетті нысандарды таңдау.

Сабақ барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин



Белсенді оқыту әдіс-Миға шабуыл.

Мақсаты- Оқушының өз бетінше жұмыс жасау дағдысын қалыптастыру,сұрақ қою дағдыларын дамыту.

Тиімділігі- Өз бетінше ойлап,ақпаратты меңгере алады

Қолданылуы- Мәтінді толық немесе бір бөлігін оқыту,оқылған мәтіннің мазмұнына әр деңгейлі сұрақтар қою

Дескриптор:

1.сұраққа жауап береді.

2.тапсырманы орындау арқылы тақырыпты ашады.


Кері байланыс (тиімді сұрақ-жауап, пікір):

1.Қазақстандық натюрморттың бейнелену ерекшелігі неде?

2.Композиция дегеніміз не?


қосымша ресурстар-слайд презентация, постер, плакат



Оқулық

Көркем еңбек

5-сынып

16-17 бет

Р.Ш.Алимсаева

И.А.Развенкова

Н.А.Якупова

О.С.Лосенко

Е.Е.Велькер

қосымша ресурс-түрлі таратпа материалдарын, кеспе қағаздар, постер

Сабақтың ортасы

30 мин





Белсенді оқыту әдіс-«Екі жұлдыз бір тілек»

Мақсаты- постер бойынша қорытынды жұмыс немесе өнімді ұсыну арқылы өз жұмысын ұсыну,идеяларын қорғау ,ерекше идеялар ұсыну.

Тиімділігі- ұсынылған мәселе ,ақпарат туралы елестетуі мен таныстырады ұсынылған мәселе туралы өзгелердің пікірін біледі.

Қолданылуы- қабырға газеттерін қарайды ,сараптайды ,талдайды және жапсырма қағазға пікірін немесе сұрағын жабыстырып кетеді.

Тапсырма(тапсырманы орындау қадамдары):Сәндік ұлттық натюрморттың басты міндеті-заттарды,олардың пішінін түсін ,түрін стильдеу.Бейнеленетін заттардың пішіні жазық және шартты болады.

Дескриптор:

1. Сәндік натюрморттың негізгі белгілерін атайды.

2. Сәндік натюрморттың реалисті натюрмортытан айырмашылығын анықтайды.

ҚБ оқушы-Бір – бірін бағалайды

ҚБ мұғалім-Смайликтер арқылы





қосымша ресурстар-слайд презентация, постер, плакат,смайлик,стикер,фломастер,карандаш,маркерт.б.



Оқулық

Көркем еңбек

5-сынып






















Сабақтың

соңы

5 мин.



Белсенді оқыту әдіс-«Сұраққа жетіп ал»

Мақсаты--Нақты болған немесе ойдан шығарған жағдайатты талдау,болжау


Тиімділігі- Мәселелерді шешуге , баламасын анықтауға ,мақсаттарын айтуға ,талдауға мүмкіндік береді.


Қолданылуы- Жұмысты жүргізу үшін бір жағдайат ұсынылады,оны бөліп-бөліп кезекпен оқиды немесе айтады, қалғандары талдау жасап өз ойларын ортаға салады.


Дескриптор:

1. Контур сызықтарын дұрыс келтіреді

2. Түстердің үйлесімділігін сақтайды

3. Суреттің формасын жарық,көлеңке арқылы шығарады

Тапсырма(орындау қадамдары):

1. Ұсақ тастар, ермексаз дайындау

2. Ермексазды мысық пішініне келтіру

3. . Сәйкесінше тастармен мозаикалау

Кері байланыс:

1.Не білдім?

2.Не үйрендім?

3.Не білгім келеді?

ҚБ оқушы-«екі жұлдыз бір тілек әдісі.

ҚБ мұғалім-керемет,өте жақсы,жақсы.






қосымша ресурстар-слайд презентация, постер, плакат, смайлик,стикер,фломастер,карандаш,маркерт.б.



Оқулық

Көркем еңбек

5-сынып



қосымша ресурс,плакат,постер т.б.

Саралау - оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетті жоғары қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау –оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

(смайликтер, тағыбасқа)


Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы



Саралау-сабақ кретирийі,кері байланыс,сұрақ-жауап,қолдау көрсету арқылы саралау.

Сабақтын басы-

«Миға шабуыл»


Ортасы-«Сұраққа жетіп ал,»


Соңы-«Екі жұлдыз бір тілек»






Қалыптастырушы бағалау-

Сабақтын басы-

ҚБ оқушы-бір – бірін бағалай

ҚБ мұғалім-керемет,өте жақсы,жақсы

Ортасы-

ҚБ оқушы-Смайликтер арқылы

ҚБ мұғалім-Бір сөйлем арқылы

Соңы-

ҚБ оқушы-Бас бармақ әдісі арқылы

ҚБ мұғалім-Бағдаршам әдісі арқылы

Оқушылар АКТ құралдарымен жұмыс жасау барысында,ноутбук әлде телефоннан белгілі ара қашықтықты сақтайды.



Бояу краскаларымен жұмыс жасағанда арнайы киімдер киеді.

Сабақ бойынша

рефлексия


Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсаттарына қол жеткізді ме?

Егер оқушыларда оқу мақсаттарына қол жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?

Сабақты саралау дұрыс жүргізілді ме?

Натюрмортты салу кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба?

Сабақ жоспарында ауытқулар болды ма, болса неліктен?


Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы,қол жетімді болды.

Барлық оқушылар оқу мақсаттарына қол жеткізді.

Сабақты саралау дұрыс жеткізілді.

Натюрмортты салу кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландым.

Сабақ жоспарында ауытқулар болмады.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)

1:Сабақтың басы,өйткені оқушылар өздері тақырыпты ашып,белсенді сабақты бастады.

2:Жек жұмыс кезеңі,себебі оқушылар өздігінен ізденіп,АКТ құралдарын пайдаланып,натюрморт салды.

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1: Нақты,қол жетімді оқу мақсаттары.

2:Оқу мақсаттарына негізделген тапсырмалар.

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесісабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

Сабақта оқушылардың белсенді,шапшаң екендігін білдім,келесі сабаққа тапсырма санын көбейтіп қызықты ойын ретін ұйымдастыру керек деп шештім.








Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!