-
-
Мұғалімнің аты-жөні: Мусатаева Салтанат Турсуновна
Мектебі: «№17 жалпы білім беретін орта мектебі»КММ
Сыныбы: 7 «б»
Күні:15.11.2018ж
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: 4.Қазақстанның ежелгі қалалары және Ұлы Жібек жолы
Сабақ тақырыбы
Тараздың бойтұмары
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
Жаңа сөздерді ауызша және жазбаша тілдесім барысында қолдану
Сабақтың мақсаты:
Т6.Тыңдалымматериалдарының мазмұны негізінде өз пікірін өзгелердің пікірімен салыстыра отырып жауап беру.
А2. Талап етудің түрлі формалары мен жағдаяттарына сай ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын қолдана білу
Ж5. Тақырып бойынша сын есімдерді ажырата алу,орынды қолдану.
Барлығы: мәтіннің мазмұнын түсіну, негізгі аспектін анықтау.
Көпшілігі: мәтінге жоспар құрастыру және сұрақтар дайындау.
Кейбірі: мәтіннің негізгі ойын анықтау, толық баяндай алу.
Ойлау дағдыларының деңгейлері
-
Білу, түсіну,қолдану, жинақтау.
Бағалау критерийі:
Білу.Тараз қаласы туралы біледі
Мәтін бойынша сұрақтарға жауап берді
Түсіну.
«Тараздың бойтұмары» мәтінінің мазмұнын түсінеді
Түсініксіз сөздерді сөздіктен тауып, мағынасын таба алады
Қолдану.
Жаңа сөздерді түсініп, қолдана біледі.
Берілген кестелермен жұмыс жасай біледі
Жинақтау
Мәтінді түйіндеп, қорытындылап,постер жасай алады.
Тілдік мақсаттар:
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: бойтұмар,жаугершілік, күмбез,шайқас,неке қию,балғын.
Құндылықтарға баулу:
-
қарым-қатынас жасау;
-
Қазақ халқының тарихын білуге деген қызығушылығын арттыру;
Құндылықтарға баулу топтық, жұптық жұмыстарға бағытталаған тапсырмалар арқылы іске асырылады
Пәнаралық байланыс:
Қазақстан тарихы
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері
Ресурстар
10мин.
Ұйымдастыру кезеңі:
1.Сәлемдесу
2.Ұйымдастыру кезеңі
А.Психологиялық ахуал: Оқушылар күлегіштермен өздерінің көңіл күйлерін білдіреді.
Ә.Топқа бөлу: түсті қағаздармен бөлу.
(Алма пішінді стикерлер)
Тыңдалым.Миға шабуыл
1.Жаңа тақырыпты болжау мақсатында оқушылар назарына интербелсенді тақтадан Тараз қаласы жайлы бейнеролик көрсетіледі.
-
Балалар, бұл бейнебаян не туралы?
-
Бүгінгі тақырыпқа қандай қатысы бар?
Біз бүгін сабақтың тақырыбы «Тараздың тұмары». Мақсаты:
Критерийлер:
Дескриптор:
Мәтін бойынша сұрақтарға жауап берді
- топпен оқи отырып, мәтін мазмұнын түсінеді .
Түсініксіз сөздерді сөздіктен тауып, мағынасын таба алады
- мәтіннен сын есімді тіркестерді табады
Жаңа сөздерді түсініп, қолдана біледі.
- жұбымен ақылдаса отырып, тақырыпқа сай сұрақ дайындайды, сұраққа жауап береді.
Мәтінді түйіндеп, қорытындылап,постер жасай алады.
- Берілген тапсырмаларды орындай алды.
2. Мәтінмен жұмыс: «Тараздың бойтұмары» мәтінін топтарға оқып, танысу үшін таратып беру.
Күлегіштер




Алма пішінді стикерлер
Табан іздерінің суреті
Интербелсенді тақта, бейнеролик

10 мин.
Мәтінмен жұмыс. «Тараздың бойтұмары»
Тапсырма: мәтінді мазмұнымен таныса отырып, күрделі сөздерді табу.
Айтылым.Тараздың бойтұмары
1-топ. Тараз- Талас өзені бойында орналасқан тарихи қала. Ол V ғасырға дейін салынған. 2000 мың жылдық тарихы бар. Тараздың өзіндік тарихы бар. Оның даму жолдарының құпиясы мен сыры көп.
Әр қаланың өзінің ерекше бойтұмары болады. Тараздың бойтұмары –Қарахан мен Айша Бибі күмбездері. Аңыз бойынша, Айша Бибі Түркістанда жас батыр Қараханмен кездеседі.Бірін бірі ұнатқан екі жас үйленуге келіседі.
2-топ.Жаугершілік заман болғандықтан,елін, жерін қорғап шайқаста жүрген Қарахан уәделі мерзімде Айша Бибіге бара алмай қалады.
Арада біраз уақыт өтеді. Айша Бибі Қараханның мекені –Тараз қаласына бару үшін қасына күтушісін ертіп, жолға шығады. Бірнеше күн жол жүріп, Таразға жетеді.
Қаланың төбесі көрінгеннен кейін өзеннің жағасына тоқтап, сол арада суға түсіп,біраз демалмақ болады.Күтушісі ас әзірлеуге кіріседі.Салқын суға шомылып, денесі сергіп шыққан Айша Бибі жұмсақ төсенішке келіп жатады. Ұзақ жолдан шаршаған жас ару маужырап ұйқыға кетеді. Осы кезде оны даланың улы жыланы шағып алады.
3-топ.Денесін у жайлап, тынысы тарылған Айша Бибі дереу Қараханға хабар бергізеді. Қарахан емші мен молданы алып жеткенде, ару қыз есінен танып жатыр екен. Қарахан молдаға Айша екеуінің некесін қиғызады. Содан кейін ол қызды қолына алып,жаны үзіліп бара жатқан Айшаның құлағына : « Айша,сен енді Бибі болдың !»- деп үш рет айқайлапты.
Ханның өлі қызбен неке қиғаны басқа еш халықтың тарихынан кездеспейді.Қайғырып, қан жұтқан Қарахан сүйген жарының денесін жерлеп, басына әсем күмбез орнатады. Қанша уақыт өтсе де,сол күмбез екі ғашықтың махаббатының өшпес белгісі болып Тараз қаласының іргесінде әлі тұр.
3.Жаңа сөздер және сөз тіркестерімен жұмыс: топтар өздеріне ұсынылған суреттер бойынша сөздердің орысша баламасын анықтап, сөз тіркестері мен сөйлемдер құрастырады.

Тарихи қала күмбез бойтұмар

Жаугершілік шайқаста

Неке қию балғын
Жазылым.
2.Мәтіннің негізгі ойды анықтайық.
Сөйлемдерді дұрыс жалғасын табыңыздар.
Т
араз- Талас өзені бойындаТараз қаласына бару үшін қасына күтушісін ертіп, жолға шығады.
А
ңыз
бойынша, Айша Бибі Түркістандаорналасқан тарихи қала.
Айша Бибі Қараханның мекені –
жас батыр Қараханмен кездеседі.
Сөйлемдерді рет- ретімен қойыңыздар.
Сөйлемдер
Реті
Ханның өлі қызбен неке қиғаны басқа еш халықтың тарихынан кездеспейді.
3
Тараздың бойтұмары –Қарахан мен Айша Бибі күмбездері.
1
Ұзақ жолдан шаршаған жас ару маужырап ұйқыға кетеді
2
Интернет материалдары
Мәтін жазылған парақтар,
кестелер.
Дескриптор:
- топпен оқи отырып, мәтін мазмұнын түсінеді .
- мәтіннен сын есімді тіркестерді табады
- жұбымен ақылдаса отырып, тақырыпқа сай сұрақ дайындайды,сұраққа жауап береді.
- Берілген тапсырмаларды орындай алды.
3 минут
Кері байланыс: «Бас бармақ әдісі»

Мәтіннен кейінгі жұмыс.
10 мин.
Потер дайындау.
1-топ.
2-топ.
3-топ.
Дискрипторлар ұсынылады ( тақтада көрсетіліп, топтарға таратылады):
-
Кенес беру,ұсыныс жасау, өтініш ету, бұйрық беру формалары қолданылады;
-
Ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу этикеті сақталды .
Бағалау: дискриптордың әр пункті бойынша «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісімен сағат тілі бағытында топтар бірін-бірі бағалайды.
Түрлі түсті маркер, қайшы, желім
Қалыптастырушы бағалау әдісі
Сабақтың соңы.
Соңы 4 минут
3 минут
Кері байланыс:
-
Оқушылар «Кофе таяқшалары» әдісі бойынша « Бүгін сабақта мен не үйрендім?» сұрағына жауап береді.
2.Алма ағашын толтыру (тілек білдіру)
Кофе таяқшалары
Сабақтың басында берілген
стикерлер
Саралау: Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырма бересіз?
Бағалау: Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
Оқушылар сабақтың бастапқы бөлігінде –ақ өздерінің ойлау қабілеттерін анық көрсете бастайды. Берілген сөздерді қолдана отырып, диалог құру кезінде қабілетті оқушылар креативті ойлар айтады, тығырықтан шығады
Оқушылардың жеке, жұптық, топтық жұмыстары оқушылардың дескрипторға сүйеніп, бір-бірлеріне берген кері байланыстары арқылы тексеріліп отырады. Топтық жұмыстарда жекелеген оқушылардың жұмысқа қатысуы қадағаланып, оларға дербес сұрақтар қойылады. Алғашқы тапсырмада оқушыларға мадақтау арқылы уәж беріледі. Келесі тапсырмада оқушылар бір –біріне кері байланыс береді
«Постер», балалардың жас ерекшелігіне сай таңдалып алынды
Берілген тапсырмалардың ешқайсысы оқушылардың қауіпсіздігіне немесе денсаулығына қауіп төндірмейді.
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары мен оқу мақсаттары қолжетімді болды. Тапсырмадағы мәтін мазмұны қызықты, оқушы деңгейіне сай келсе ғана оқушылардың мәтінді зерделеу үдерісі барынша табысты болатынын ескере отырып, оқушылардың сыни талдау дағдыларын дамыту үшін топқа мәтінмен жұмыс, жұпқа диалог құрастырып,постер дайындау, жеке жұмысқа өз бетімен жұмыс ұсындым
Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландым. Әріптестерімнің ықшам сабақтарын көре отырып, критериалды бағалауды және дескрипторларды нақтыладым.
Жалпы бағалау
«Оқу үшін бағалауда» оқушылардың оқуына сабақ үдерісінің әр кезеңінде қолдау көрсетіп отырдым. Қолдау көрсету үшін «бас бармақ», жарайсың, смайлик жапсыру секілді ынталандыру сабақ процесінде жүріп жатты.
Жақсы жауап берген оқушыларды кәмпит беру арқылы бағалай отырып, басқа оқушылардың да ынтасын сабаққа бұрдым.
Критерий- оқу мақсатының нақты тұжырымы, ал дескриптор –жетістік деңгейі туралы түсіндірме екенін ұғынып, әр тапсырманы дескриптор арқылы өлшедім.
Сабақта ең жақсы өткен 2 нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
-
Топтық жұмыс бойынша постер құрастыру
-
Жалпы жұптық,топтық жұмыстарды белсенді жасау әрекеттері
-
-
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тараздың бойтұмары
Тараздың бойтұмары
-
-
Мұғалімнің аты-жөні: Мусатаева Салтанат Турсуновна
Мектебі: «№17 жалпы білім беретін орта мектебі»КММ
Сыныбы: 7 «б»
Күні:15.11.2018ж
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: 4.Қазақстанның ежелгі қалалары және Ұлы Жібек жолы
Сабақ тақырыбы
Тараздың бойтұмары
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
Жаңа сөздерді ауызша және жазбаша тілдесім барысында қолдану
Сабақтың мақсаты:
Т6.Тыңдалымматериалдарының мазмұны негізінде өз пікірін өзгелердің пікірімен салыстыра отырып жауап беру.
А2. Талап етудің түрлі формалары мен жағдаяттарына сай ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын қолдана білу
Ж5. Тақырып бойынша сын есімдерді ажырата алу,орынды қолдану.
Барлығы: мәтіннің мазмұнын түсіну, негізгі аспектін анықтау.
Көпшілігі: мәтінге жоспар құрастыру және сұрақтар дайындау.
Кейбірі: мәтіннің негізгі ойын анықтау, толық баяндай алу.
Ойлау дағдыларының деңгейлері
-
Білу, түсіну,қолдану, жинақтау.
Бағалау критерийі:
Білу.Тараз қаласы туралы біледі
Мәтін бойынша сұрақтарға жауап берді
Түсіну.
«Тараздың бойтұмары» мәтінінің мазмұнын түсінеді
Түсініксіз сөздерді сөздіктен тауып, мағынасын таба алады
Қолдану.
Жаңа сөздерді түсініп, қолдана біледі.
Берілген кестелермен жұмыс жасай біледі
Жинақтау
Мәтінді түйіндеп, қорытындылап,постер жасай алады.
Тілдік мақсаттар:
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: бойтұмар,жаугершілік, күмбез,шайқас,неке қию,балғын.
Құндылықтарға баулу:
-
қарым-қатынас жасау;
-
Қазақ халқының тарихын білуге деген қызығушылығын арттыру;
Құндылықтарға баулу топтық, жұптық жұмыстарға бағытталаған тапсырмалар арқылы іске асырылады
Пәнаралық байланыс:
Қазақстан тарихы
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері
Ресурстар
10мин.
Ұйымдастыру кезеңі:
1.Сәлемдесу
2.Ұйымдастыру кезеңі
А.Психологиялық ахуал: Оқушылар күлегіштермен өздерінің көңіл күйлерін білдіреді.
Ә.Топқа бөлу: түсті қағаздармен бөлу.
(Алма пішінді стикерлер)
Тыңдалым.Миға шабуыл
1.Жаңа тақырыпты болжау мақсатында оқушылар назарына интербелсенді тақтадан Тараз қаласы жайлы бейнеролик көрсетіледі.
-
Балалар, бұл бейнебаян не туралы?
-
Бүгінгі тақырыпқа қандай қатысы бар?
Біз бүгін сабақтың тақырыбы «Тараздың тұмары». Мақсаты:
Критерийлер:
Дескриптор:
Мәтін бойынша сұрақтарға жауап берді
- топпен оқи отырып, мәтін мазмұнын түсінеді .
Түсініксіз сөздерді сөздіктен тауып, мағынасын таба алады
- мәтіннен сын есімді тіркестерді табады
Жаңа сөздерді түсініп, қолдана біледі.
- жұбымен ақылдаса отырып, тақырыпқа сай сұрақ дайындайды, сұраққа жауап береді.
Мәтінді түйіндеп, қорытындылап,постер жасай алады.
- Берілген тапсырмаларды орындай алды.
2. Мәтінмен жұмыс: «Тараздың бойтұмары» мәтінін топтарға оқып, танысу үшін таратып беру.
Күлегіштер




Алма пішінді стикерлер
Табан іздерінің суреті
Интербелсенді тақта, бейнеролик

10 мин.
Мәтінмен жұмыс. «Тараздың бойтұмары»
Тапсырма: мәтінді мазмұнымен таныса отырып, күрделі сөздерді табу.
Айтылым.Тараздың бойтұмары
1-топ. Тараз- Талас өзені бойында орналасқан тарихи қала. Ол V ғасырға дейін салынған. 2000 мың жылдық тарихы бар. Тараздың өзіндік тарихы бар. Оның даму жолдарының құпиясы мен сыры көп.
Әр қаланың өзінің ерекше бойтұмары болады. Тараздың бойтұмары –Қарахан мен Айша Бибі күмбездері. Аңыз бойынша, Айша Бибі Түркістанда жас батыр Қараханмен кездеседі.Бірін бірі ұнатқан екі жас үйленуге келіседі.
2-топ.Жаугершілік заман болғандықтан,елін, жерін қорғап шайқаста жүрген Қарахан уәделі мерзімде Айша Бибіге бара алмай қалады.
Арада біраз уақыт өтеді. Айша Бибі Қараханның мекені –Тараз қаласына бару үшін қасына күтушісін ертіп, жолға шығады. Бірнеше күн жол жүріп, Таразға жетеді.
Қаланың төбесі көрінгеннен кейін өзеннің жағасына тоқтап, сол арада суға түсіп,біраз демалмақ болады.Күтушісі ас әзірлеуге кіріседі.Салқын суға шомылып, денесі сергіп шыққан Айша Бибі жұмсақ төсенішке келіп жатады. Ұзақ жолдан шаршаған жас ару маужырап ұйқыға кетеді. Осы кезде оны даланың улы жыланы шағып алады.
3-топ.Денесін у жайлап, тынысы тарылған Айша Бибі дереу Қараханға хабар бергізеді. Қарахан емші мен молданы алып жеткенде, ару қыз есінен танып жатыр екен. Қарахан молдаға Айша екеуінің некесін қиғызады. Содан кейін ол қызды қолына алып,жаны үзіліп бара жатқан Айшаның құлағына : « Айша,сен енді Бибі болдың !»- деп үш рет айқайлапты.
Ханның өлі қызбен неке қиғаны басқа еш халықтың тарихынан кездеспейді.Қайғырып, қан жұтқан Қарахан сүйген жарының денесін жерлеп, басына әсем күмбез орнатады. Қанша уақыт өтсе де,сол күмбез екі ғашықтың махаббатының өшпес белгісі болып Тараз қаласының іргесінде әлі тұр.
3.Жаңа сөздер және сөз тіркестерімен жұмыс: топтар өздеріне ұсынылған суреттер бойынша сөздердің орысша баламасын анықтап, сөз тіркестері мен сөйлемдер құрастырады.

Тарихи қала күмбез бойтұмар

Жаугершілік шайқаста

Неке қию балғын
Жазылым.
2.Мәтіннің негізгі ойды анықтайық.
Сөйлемдерді дұрыс жалғасын табыңыздар.
Т
араз- Талас өзені бойындаТараз қаласына бару үшін қасына күтушісін ертіп, жолға шығады.
А
ңыз
бойынша, Айша Бибі Түркістандаорналасқан тарихи қала.
Айша Бибі Қараханның мекені –
жас батыр Қараханмен кездеседі.
Сөйлемдерді рет- ретімен қойыңыздар.
Сөйлемдер
Реті
Ханның өлі қызбен неке қиғаны басқа еш халықтың тарихынан кездеспейді.
3
Тараздың бойтұмары –Қарахан мен Айша Бибі күмбездері.
1
Ұзақ жолдан шаршаған жас ару маужырап ұйқыға кетеді
2
Интернет материалдары
Мәтін жазылған парақтар,
кестелер.
Дескриптор:
- топпен оқи отырып, мәтін мазмұнын түсінеді .
- мәтіннен сын есімді тіркестерді табады
- жұбымен ақылдаса отырып, тақырыпқа сай сұрақ дайындайды,сұраққа жауап береді.
- Берілген тапсырмаларды орындай алды.
3 минут
Кері байланыс: «Бас бармақ әдісі»

Мәтіннен кейінгі жұмыс.
10 мин.
Потер дайындау.
1-топ.
2-топ.
3-топ.
Дискрипторлар ұсынылады ( тақтада көрсетіліп, топтарға таратылады):
-
Кенес беру,ұсыныс жасау, өтініш ету, бұйрық беру формалары қолданылады;
-
Ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу этикеті сақталды .
Бағалау: дискриптордың әр пункті бойынша «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісімен сағат тілі бағытында топтар бірін-бірі бағалайды.
Түрлі түсті маркер, қайшы, желім
Қалыптастырушы бағалау әдісі
Сабақтың соңы.
Соңы 4 минут
3 минут
Кері байланыс:
-
Оқушылар «Кофе таяқшалары» әдісі бойынша « Бүгін сабақта мен не үйрендім?» сұрағына жауап береді.
2.Алма ағашын толтыру (тілек білдіру)
Кофе таяқшалары
Сабақтың басында берілген
стикерлер
Саралау: Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырма бересіз?
Бағалау: Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
Оқушылар сабақтың бастапқы бөлігінде –ақ өздерінің ойлау қабілеттерін анық көрсете бастайды. Берілген сөздерді қолдана отырып, диалог құру кезінде қабілетті оқушылар креативті ойлар айтады, тығырықтан шығады
Оқушылардың жеке, жұптық, топтық жұмыстары оқушылардың дескрипторға сүйеніп, бір-бірлеріне берген кері байланыстары арқылы тексеріліп отырады. Топтық жұмыстарда жекелеген оқушылардың жұмысқа қатысуы қадағаланып, оларға дербес сұрақтар қойылады. Алғашқы тапсырмада оқушыларға мадақтау арқылы уәж беріледі. Келесі тапсырмада оқушылар бір –біріне кері байланыс береді
«Постер», балалардың жас ерекшелігіне сай таңдалып алынды
Берілген тапсырмалардың ешқайсысы оқушылардың қауіпсіздігіне немесе денсаулығына қауіп төндірмейді.
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары мен оқу мақсаттары қолжетімді болды. Тапсырмадағы мәтін мазмұны қызықты, оқушы деңгейіне сай келсе ғана оқушылардың мәтінді зерделеу үдерісі барынша табысты болатынын ескере отырып, оқушылардың сыни талдау дағдыларын дамыту үшін топқа мәтінмен жұмыс, жұпқа диалог құрастырып,постер дайындау, жеке жұмысқа өз бетімен жұмыс ұсындым
Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландым. Әріптестерімнің ықшам сабақтарын көре отырып, критериалды бағалауды және дескрипторларды нақтыладым.
Жалпы бағалау
«Оқу үшін бағалауда» оқушылардың оқуына сабақ үдерісінің әр кезеңінде қолдау көрсетіп отырдым. Қолдау көрсету үшін «бас бармақ», жарайсың, смайлик жапсыру секілді ынталандыру сабақ процесінде жүріп жатты.
Жақсы жауап берген оқушыларды кәмпит беру арқылы бағалай отырып, басқа оқушылардың да ынтасын сабаққа бұрдым.
Критерий- оқу мақсатының нақты тұжырымы, ал дескриптор –жетістік деңгейі туралы түсіндірме екенін ұғынып, әр тапсырманы дескриптор арқылы өлшедім.
Сабақта ең жақсы өткен 2 нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
-
Топтық жұмыс бойынша постер құрастыру
-
Жалпы жұптық,топтық жұмыстарды белсенді жасау әрекеттері
-
-
шағым қалдыра аласыз













