Сабақ
тақырыбы:
Мен өз елімнің
патриотымын!
|
Мектеп: №20 орта
мектеп
|
|
Уақыты:
02.09.2017ж
|
Мұғалімнің аты – жөні:
Мусахан Р.М.
|
|
Сынып: 8
«ә»
|
Қатысқан оқушылар
саны:
|
Қатыспағандар:
|
|
Сабақтың мақсаты
|
1. Оқушыларды
Отанды сүюге, құрметтеп қастерлеуге, өз елін, тегін тарихын білуге
тәрбиелеу.
2. Оқушылардың
таным белсенділіктерін, қызығушылықтарын
дамыту.
3. Оқушыларға патриоттық,
эстетикалық, адамгершілік тәрбие беру, өз ой-пікірін білдіре алатын
оқушыларды
тәрбиелеу.
|
|
Жетістік критерийлері
|
Білу және түсіну:
Өз елінің патриоты ретінде әр
азаматтың алдындағы борышын біледі;
Қолдану және зерттеу:
Отбасыдан келген тәрбиеден
басталатын патриоттық тәрбиені әр ортада
қолданады;
|
|
Құндылықтарды дарыту
|
Танымдық бағыт - таным мәдениеті, интеллект,
білім, ақыл-ой мәдениеті, шығармашылық, дүниетаным, ғылым, сындарлы
ойлау білу, сананы жетілдіру, өз-өзіне баға беру;
Әлемдік бағыт – азаматтық, толеранттылық, басқа
адамның құқықтарын құрметтеу, өзге ұлттармен ынтымақтастық,
полимәдениеттілік, тілдің үштұғырлығы, ұлттаралық қарым-қатынас,
т.б.
|
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Интербелсенді
тақта,
|
|
Жоспар
|
|
Сабақ кезеңдері
|
Жоспарланған іс -
әрекеттер
|
Деректер
|
|
Сабақтың басы
10
мин
|
І.Тақырыпқа
шығу Мұғалімнің кіріспе
сөзі:
-Отан – әр
адамның жүрегіне жылы тиер қасиетті сөз.Отан –сенің туған елің,
туған жерің, дос –жарандарың, туған туысқаның. Отан- бұл өзіңнің
тұратын, өмір сүретін, қызмет ететін жерің. Отан адам үшін біреу
ғана. Отанды анаға теңейді. Себебі, Отан сендерді анаңдай қорғайды,
көмектеседі, күш береді.Біз Отанымызды, елімізді сүйеміз. Біз,
Қазақстанның патриотымыз!
Отан деген не, кім қалай түсінеді?
Көп аузынан
түспейтін,
Отан деген
немене?
Оның тұлға түс
кейпін,
Достым білгің келе
ме?
|
Мәтін
|
|
Сабақтың
ортасы
5 мин
10 мин
7-10
мин
|
ІІ. Мақсат
қою
ІІІ. Оқушылардың
іс-әрекеті. Бұл жағдаятта кездескен жәйттар әр оқушы басынан өткені
де өтпегені бар. Жалпы оқушы осы жәйттардың дұрыс еместігін және
оған қандай шара қолдану керек екендігі туралы талдаулар
жасайды.
№1 тапсырма. Жағдаяттар
талдау:
Ситуациялық сұрақтар
қоры: 1. «Ура, мама, мен бес алдым!»- деп бірінші
сыныптың оқушысы өзінің қуанышын жасыра алмай үйге жүгіре басып
кірді. Бірақ жылдар өте келе мұндай қуанышты сөздер сирей бастайды.
Неліктен? 2. Мектепте озат, үлгілі оқушы үй
шаруашылығымен айналысқаннан гөрі бос отырғанды жақсы көреді,
ештеңе істегісі келмейді. Оны қалай қызықтыруға болады? Сіздің
пікіріңіз? 3. Қызы мектептен келіп анасына: «Сізге
маңызды бір нәрсе айтқым келеді»- десе, анасы: «Сенсіз де басым
ауырып тұр, мазамды алма»- депті. Сіз қалай жауап берер
едіңіз? 4. Балаңыз үйге мектептен уақытынан кеш
келді. Қалай қарсы
аласыз? 5. Сіз балаңызға дүкенге барып келуін
өтіндіңіз. Ол: «Ән тыңдап отырмын» - деп барудан бас тартты. Сіздің
әрекетіңіз? 6. Балаңызға үй шаруасымен айналысуды
тапсырдыңыз. Бірақ ол оқитын сабағы көп екенін айтып жасағысы
келмеді. Сіздің
әрекетіңіз? 7. Сіз шаршап, өзіңізді нашар сезініп тұрсыз.
Сіздің балаңызға достары қонаққа келетінін естідіңіз. Сол сәттегі
әрекетіңіз? 8. Сіз балаңыздың кез келген ортада көп
өтірік айтатынын байқадыңыз. Қандай әрекет
қыласыз? 9. Сіздің балаңыз соңғы кезде мұғалімдер
туралы жағымсыз пікірді көп айтады. Сіз бұл жағдайда не істер
едіңіз? 10. Балаңыздың досы сізге ұнамайды. Сіз бұл
достыққа өзіңіздің тарапыңыздан әсер етесіз
бе? 11. Сіз балаңыздың күнде сабаққа барғысы
келмей, көңіл - күйі төмендеп жүргенін байқадыңыз. Онда тәрбиенің
қай түрін
пайдаланасыз? 12. Жоғарғы сыныпта оқитын ұлыңыздың темекіге
әуестеніп жүргенін білдіңіз. Оны дұрыс жолға қалай
саласыз? 13. Бала мектептен қатты ашуланып келді.
Себебін сұрадыңыз, бала сынып жетекшісіне ренжіп келгенін айтып
шағымданды. Сіздің
әрекетіңіз? 14. 9 - сыныпта оқитын кенже ұлыңыз немесе
қызыңыз сыныптасының туған күніне сұранды. Бірақ сіз ондай
мерекелерді мектеп оқушысына үйде тойлауға болмайтынын естіп
жүрсіз. Қайтесіз?
Рұқсат бересіз бе, әлде?
№2 тапсырма. Жеке жұмыс.
«Менің отбасым» тақырыбына 10-12 сөйлемнен тұратын мәтін
құрастыру;
|
|
|
Соңы
5 мин
|
VІІ.
Рефлексия
Бүгінгі сабақтан алған
әсерім........
|
|
Сабақ
бойынша
рефлексия
|
|
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту
туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген
оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі
сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|