|
Қысқа мерзімді жоспары |
||||
|
Тәрбие сағаты |
|
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
Чавенова Салтанат |
|||
|
Күні |
14.02.2025 |
|||
|
Сынып |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
" От -доспа, әлде жау ма?" |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Өрттің қаншалықты қауіпті екені туралы балаларға түсіндіріп, білімдерін кеңейту. Өрттің алдын алуға балаларды ынталандыру. Сұрақ-жауап арқылы қоршаған ортаны қорғауға тәрбиелеу. |
|||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
1.Оқушылармен амандасу. 2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру. 3. Балаларды шаттық шеңберге шақыру. – Балалар, жан-жақтарыңа қараңдаршы, қандай әдемі! Терезеге қараңдаршы, күн алтын сәулелерін шашып тұр. Ендеше қане шеңбер жасап тұра қалып қоршаған ортамен амандасып жіберейік. |
1.Мұғаліммен амандасады. 2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 3.Сабақтың мақсаттарымен танысады. Армысыз, қайырлы күн! -Армысыз, қайырымды Аспан ата! - Армысыз, мейірімді жер-ана! -Армысыз, шұғылалы Алтын-күн! -Қуанайық, шаттанайық бәріміз! -Күліп шықты күн бүгін! -Бәріміз күндей жарқырайық! -Бәтіміз тату болайық! -Бәріміз дос болайық! Балаларды орындарына отырғызу. |
Мадақтау |
|
|
Сабақтың ортасы |
Жұмбақ шешу: 1.2.Қара сиырым жалап тұр, Қызыл сиырым қарап тұр. Өрттің шығу себептері: 1.Шылымның тұқылын сөндірмей тастаса; 2.Шырпымен ойнаса; 3.Үтікті қосып кетіп қалса; 4.Газды ашық қалдырып кетсе; Өрт қауіпсіздігін білу- әр баланың міндеті. «Сақтықта қорлық жоқ» деп аталатын бұл бөлімде балалар өрт қауіпсіздігін айтып береді және өрт қауіпсіздігіне керек құралдардың суреттерімен жұмыс жүргізеді. Дидактикалық ойын;»Өрт сөндіретін құралдарды тап» Жағдаяттық сұрақтар. Қалташалардың ішіндегі сұрақтарға жауап береміз. 1.Сен үйде жалғыз қалдың.Ата –анаң қонаққа кетті. Кенет электр тоғының пышырлап жана бастағанын байқадың. Не істер едің? 2.Екі досыңмен (үшеуің) демалыс күні бірігіп ойнап жүрсіңдер.Қарындарың ашып, күлге картоп көміп жегілерің келді. Сөйтіп сіріңке әкеліп, аулаға от жаға бастадыңдар. Бір кезде жаққан оттарың желмен ұшып ауладағы үйілген шөпке тиіп, шөп жана бастады.Не істейсің? 3. Үйге көп қонақ келді. Қонақтар шай ішіп болған соң үлкен кісілер шылым шегуге сыртқа шықты.Сөйтті де бір кісінің шеккен шылымының сөнбей қалған тұқылынан жердегі қураған шөп жана бастады.Мұндай жағдайда не істейсің? 4.Үйге анаң от жағып, өзі далаға шығып кетті.Жанып жатқан пештің есігі ашылып кетіп, ішінен жанған от түсіп кетті.Сен не істер едің? 5.Сен балабақшаға келгенде достарың оттық ұстап жүргенін көрдің.Мұндай жағдайда не істер едің? От туралы мақал –мәтелдер айтайық. 1.Отпен ойнама,күйерсің. 2.Ойын түбі –от. 3.Отын деген шөп болар, Жинай берсең көп болар. 4.От жақпа-пісерсің, Ор қазба –түсерсің. 5.Сумен ойнама –батарсың, Отпен ойнама –күйерсің. 6. От пен су –тілсіз жау. 7.Өзі саққа құдай жақ. 8.Сақ жүрсең сау жүрерсің. 9.Сақтықты сұңқырдан үйрен 10. Жау жоқ деме –жар астында. Бөрі жоқ деме –бөрік астында. Міне, балалар бүгін біз «От –досымыз, от -жауымыз» деген тақырыпта әңгімелестік. Жоғарыда айтылғандарды естеріңде сақтап, әдепті балалар болып жүріңдер. |
Мұғалімді тыңдайды құрудыдын командаларын дәптерге жазады |
|
компьютер |
|
Сабақтың соңы |
1.Оқушыларға өзін-өзі орналасқан. бағалауды ұйымдастырады 2.Кері байланыс: |
Өзін-өзі бағалау. |
|
|
|
Үй тапсырмасы |
|
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«От –досымыз, от -жауымыз»
«От –досымыз, от -жауымыз»
|
Қысқа мерзімді жоспары |
||||
|
Тәрбие сағаты |
|
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
Чавенова Салтанат |
|||
|
Күні |
14.02.2025 |
|||
|
Сынып |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
" От -доспа, әлде жау ма?" |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Өрттің қаншалықты қауіпті екені туралы балаларға түсіндіріп, білімдерін кеңейту. Өрттің алдын алуға балаларды ынталандыру. Сұрақ-жауап арқылы қоршаған ортаны қорғауға тәрбиелеу. |
|||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
1.Оқушылармен амандасу. 2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру. 3. Балаларды шаттық шеңберге шақыру. – Балалар, жан-жақтарыңа қараңдаршы, қандай әдемі! Терезеге қараңдаршы, күн алтын сәулелерін шашып тұр. Ендеше қане шеңбер жасап тұра қалып қоршаған ортамен амандасып жіберейік. |
1.Мұғаліммен амандасады. 2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 3.Сабақтың мақсаттарымен танысады. Армысыз, қайырлы күн! -Армысыз, қайырымды Аспан ата! - Армысыз, мейірімді жер-ана! -Армысыз, шұғылалы Алтын-күн! -Қуанайық, шаттанайық бәріміз! -Күліп шықты күн бүгін! -Бәріміз күндей жарқырайық! -Бәтіміз тату болайық! -Бәріміз дос болайық! Балаларды орындарына отырғызу. |
Мадақтау |
|
|
Сабақтың ортасы |
Жұмбақ шешу: 1.2.Қара сиырым жалап тұр, Қызыл сиырым қарап тұр. Өрттің шығу себептері: 1.Шылымның тұқылын сөндірмей тастаса; 2.Шырпымен ойнаса; 3.Үтікті қосып кетіп қалса; 4.Газды ашық қалдырып кетсе; Өрт қауіпсіздігін білу- әр баланың міндеті. «Сақтықта қорлық жоқ» деп аталатын бұл бөлімде балалар өрт қауіпсіздігін айтып береді және өрт қауіпсіздігіне керек құралдардың суреттерімен жұмыс жүргізеді. Дидактикалық ойын;»Өрт сөндіретін құралдарды тап» Жағдаяттық сұрақтар. Қалташалардың ішіндегі сұрақтарға жауап береміз. 1.Сен үйде жалғыз қалдың.Ата –анаң қонаққа кетті. Кенет электр тоғының пышырлап жана бастағанын байқадың. Не істер едің? 2.Екі досыңмен (үшеуің) демалыс күні бірігіп ойнап жүрсіңдер.Қарындарың ашып, күлге картоп көміп жегілерің келді. Сөйтіп сіріңке әкеліп, аулаға от жаға бастадыңдар. Бір кезде жаққан оттарың желмен ұшып ауладағы үйілген шөпке тиіп, шөп жана бастады.Не істейсің? 3. Үйге көп қонақ келді. Қонақтар шай ішіп болған соң үлкен кісілер шылым шегуге сыртқа шықты.Сөйтті де бір кісінің шеккен шылымының сөнбей қалған тұқылынан жердегі қураған шөп жана бастады.Мұндай жағдайда не істейсің? 4.Үйге анаң от жағып, өзі далаға шығып кетті.Жанып жатқан пештің есігі ашылып кетіп, ішінен жанған от түсіп кетті.Сен не істер едің? 5.Сен балабақшаға келгенде достарың оттық ұстап жүргенін көрдің.Мұндай жағдайда не істер едің? От туралы мақал –мәтелдер айтайық. 1.Отпен ойнама,күйерсің. 2.Ойын түбі –от. 3.Отын деген шөп болар, Жинай берсең көп болар. 4.От жақпа-пісерсің, Ор қазба –түсерсің. 5.Сумен ойнама –батарсың, Отпен ойнама –күйерсің. 6. От пен су –тілсіз жау. 7.Өзі саққа құдай жақ. 8.Сақ жүрсең сау жүрерсің. 9.Сақтықты сұңқырдан үйрен 10. Жау жоқ деме –жар астында. Бөрі жоқ деме –бөрік астында. Міне, балалар бүгін біз «От –досымыз, от -жауымыз» деген тақырыпта әңгімелестік. Жоғарыда айтылғандарды естеріңде сақтап, әдепті балалар болып жүріңдер. |
Мұғалімді тыңдайды құрудыдын командаларын дәптерге жазады |
|
компьютер |
|
Сабақтың соңы |
1.Оқушыларға өзін-өзі орналасқан. бағалауды ұйымдастырады 2.Кері байланыс: |
Өзін-өзі бағалау. |
|
|
|
Үй тапсырмасы |
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз













