Материалдар / Тәрбие сағаты, 9-11 сынып

Тәрбие сағаты, 9-11 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Буллинг және кибербуллинг туралы тәрбие сағаты
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
22 Қазан 2024
168
0 рет жүктелген
700 ₸
Бүгін алсаңыз
+35 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +35 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


«Батыс Қазақстан облысы әкімдігі білім басқармасының Бәйтерек ауданы білім беру бөлімінің Қасым Аманжолов атындағы жалпы орта білім беретін мектебі









Тәрбие сағаты

«Қарашы, бұл әлем қандай керемет!»


9 «А» сынып





Сынып жетекшісі: Суханова А.С.



















2024-2025 оқу жылы

Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар

Тақырыбы

«Қарашы, бұл әлем қандай керемет!»

Күні

18.10.2024

Сынып жетекшісі

Суханова Альбина Саматовна

Сынып

9 «А»

Мақсаты:

Буллинг және кибербуллинг туралы нақты анықтамалар бере отырып, оқушыларды буллинг және кибербуллингтен аулақ болуға, сондай жағдайлар болғанда қалай әрекет етуге үйрету болу. Өз-өзін бағалауды, құрметтеуді қалыптастыру, өзге адамды сыйлауға тәрбиелеу.

Құндылықтарды дарыту

Дәйек сөз

Ақырын жүріп анық бас, еңбегің кетпес далаға

Барысы:

Сабақтың кезеңі/уақыт

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру кезеңі



Амандасу.

Оқушылардың назарын сабаққа аудару.


Тренинг «Ақ парақ»

Оқушыларға парақтар үлестіріліп, оны бүктеп, мыжғылап, сонан соң оны бастапқы қалпына келтіру, яғни тегіс түрін жасау тапсырмасы беріледі.


Сұрақтар:

Қағаз қайтадан мінсіз тегіс бола ала ма?

Адам ренжітетін сөздерді естігенде не болады?


Қорытынды: адамды ренжіту оңай, бірақ сенімді қалпына келтіру ұзақ процесс.


Оқушыларды топқа бөлу.

Оқушыларға «жебе», «көз», «нысана», «заң» суреттері бар парақшалар үлестіріледі.

Мұғаліммен амандасады.




Тренингке қатысады. Қағазды мыжғылап, бүктейді. Қалпына келтіруге тырысады.



Сұраққа жауап береді, пікірлерін айтады








Алған суреттеріне сәйкес 4 топқа бөлінеді.





Ақ қағаз











Сурет бейнеленген парақтар

Сабақтың ортасы














Бүгін біз маңызды тақырыпты – оқушылар арасындағы буллинг, қорқыту, зорлық-зомбылық және қатыгездік тақырыбын талқылауға жиналдық. Әрқайсымыз өмірімізде кем дегенде бір рет зорлық-зомбылықты бастан өткердік. Бұл сізге қарсы қолданылуы мүмкін, сіз куә болуыңыз мүмкін немесе сіз өзіңіз құқық бұзушы болуыңыз мүмкін.

Біз бір балаға бағытталған зорлық-зомбылық пен қатыгездік туралы айтатын боламыз. Бұл құбылыс буллинг деп аталады. Бүгін біз буллинг құрбанының сезімін және агрессордың мінез-құлқын түсінуге тырысамыз. Ең бастысы, біз бірге зардап шеккен балаға көмектесу жолдарын тауып, буллинг рөлдерінің бірін ойнамау үшін өзімізді қорғауға тырысамыз. Сендерге қызықты және мазмұнды болып, уақытыңызды жақсы өткізесіңдер деп үміттенемін.


Бүгінгі таңда жасөспірімдер арасында балалардың бір-біріне жасаған зорлық-зомбылығы мәселесі күн тәртібінен түсер емес. Соңғы кезде буллинг сөзімен жиі кезедесіп жүрсіңдер.

Буллинг деген не? Оның қандай түрлері бар екенін анықтайық.



Сендер суретке сәйкес 4 топқа бөлініп отырсыңдар. Бұл суреттердің мәні неде деп ойлайсыңдар?

«Жебе» - агрессор,

«Нысана» - жәбірленуші

«Көз» - куәгер

«Заң» - жауапкершілік


Тапсырма: берілген тақырыпқа сәйкес постер жасап, оны қорғау.

«Жебе» тобы. Агрессордың мінез-құлқы мен іс-әрекеттері.

«Нысана» тобы. Жәбірленушінің мінез-құлқы мен іс-әрекеттері.

«Көз» тобы. Куәгер деген кім?

«Заң» тобы. Заң не дейді?





Тест

Мұғалімнің сөзін тыңдайды























Оқушылар слайдтарды оқып, талдайды. Кездескен түрлері болса, талқыға салады.
















Өз ойларын айтады, талқылайды.







Топтар өзіне берілген ақпаратпен танысып, постер жасап, оны қорғайды.











QR-код арқылы тестке өтіп, орындайды.

























Слайд






Слайд











Суреттер







Постер, ақпарат жазылған парақтар










Слайд, смартфон


Сабақтың соңы

Рефлексия

Қажетті білімді толық меңгердім бе?

Қай дағдыларды қалыптастырдым?

Сабақтағы іс-әрекетіне, көріп, біліп, естігенінен рефлексия жасайды





Агрессор, егер олар ұл болса, әдетте олар басқаларға қарағанда физикалық күшті; сыртқы түрімен, жүріс-тұрысымен, киім киісімен ерекшеленетін, олар балалар мен ересектерге жиі тым батыл және агрессивті болады; оқу үлгерімі төмен; достары немесе сыбайлас адамдары көп.

Агрессордың мінез-құлқы қандай болады?

  • Өз мақсатына жетуге үйренген;

  • Басқаларды өзіне бағындырады;

  • Тез ашуланады, албырт, қызба болады;

  • Әрекеттері тым батыл, агрессивті;

  • Жәбірленушіге аяушылық сезімі жоқ;

  • Физикалық тұрғыда күшті;

  • Өзіне назар аударылғанды ұнатады


Агрессор, егер олар ұл болса, әдетте олар басқаларға қарағанда физикалық күшті; сыртқы түрімен, жүріс-тұрысымен, киім киісімен ерекшеленетін, олар балалар мен ересектерге жиі тым батыл және агрессивті болады; оқу үлгерімі төмен; достары немесе сыбайлас адамдары көп.

Агрессордың мінез-құлқы қандай болады?

  • Өз мақсатына жетуге үйренген;

  • Басқаларды өзіне бағындырады;

  • Тез ашуланады, албырт, қызба болады;

  • Әрекеттері тым батыл, агрессивті;

  • Жәбірленушіге аяушылық сезімі жоқ;

  • Физикалық тұрғыда күшті;

  • Өзіне назар аударылғанды ұнатады


Куәгер құқық бұзушылар арасындағы балалар; сыныптастары; кездейсоқ оқушылар және т.б.

Куәгердің мінез-құлқы қандай болады?

  • Агрессордан қорқады немесе оның сыбайласы болады

  • Физикалық тұрғыдан әлсіздеу, сондықтан агрессорға қарсы шыға алмайды;

  • «Менің мәселем емес» деген қағиданы ұстанады;

  • Өзгенің қиналғанына мән бермейді;

  • Мәселенің қиын жағдай болғаны туралы ойламайды;


Жәбірленуші өзіне сенімсіз, тұйық балалар, үнсіз; мектепте белгілі бір орындардан аулақ жүретіндер (мысалы, үзіліс кезінде сыныпта отырады), көбінесе бірде-бір жақын досы жоқ балалар, құрдастарымен емес, үлкендермен достасатын балалар.

Жәбірленушінің мінез-құлқы қандай болады?

  • Қорқақ, әсершіл, тұйық, жуас;

  • Өзіне сенімсіз, өз-өзін құрметтеу деңгейі төмен;

  • Депрессияға бейім;

  • Құрдастарына қарағанда физикалық тұрғыда әлсіз;

  • Үйде физикалық жазалауға ұшыраған;

  • Өзін кем сезінетін;

  • Зорлық-қомбылық туралы айтпайтын;

  • Көмек сұрай алмайтын, үлкендерден көмек ала алатынына сенімсіз;


Жәбірленуші өзіне сенімсіз, тұйық балалар, үнсіз; мектепте белгілі бір орындардан аулақ жүретіндер (мысалы, үзіліс кезінде сыныпта отырады), көбінесе бірде-бір жақын досы жоқ балалар, құрдастарымен емес, үлкендермен достасатын балалар.

Жәбірленушінің мінез-құлқы қандай болады?

  • Қорқақ, әсершіл, тұйық, жуас;

  • Өзіне сенімсіз, өз-өзін құрметтеу деңгейі төмен;

  • Депрессияға бейім;

  • Құрдастарына қарағанда физикалық тұрғыда әлсіз;

  • Үйде физикалық жазалауға ұшыраған;

  • Өзін кем сезінетін;

  • Зорлық-қомбылық туралы айтпайтын;

  • Көмек сұрай алмайтын, үлкендерден көмек ала алатынына сенімсіз;


Куәгер құқық бұзушылар арасындағы балалар; сыныптастары; кездейсоқ оқушылар және т.б.

Куәгердің мінез-құлқы қандай болады?

  • Агрессордан қорқады немесе оның сыбайласы болады

  • Физикалық тұрғыдан әлсіздеу, сондықтан агрессорға қарсы шыға алмайды;

  • «Менің мәселем емес» деген қағиданы ұстанады;

  • Өзгенің қиналғанына мән бермейді;

  • Мәселенің қиын жағдай болғаны туралы ойламайды;

Заң не дейді?

Қылмыстық жауапкершілік:

Жала жабу (130-бап): 2 778 000 теңге, қоғамдық жұмыстар және тіпті 2 жылға дейін бас бостандығынан айыру

Қорлау (131-бап): 277 800 теңге айыппұл

Интернет және әлеумметтік желілер арқылы адамның жеке өмiрi туралы мәлiметтердi тарату (147-бап): 7 жылға дейiн бас бостандығынан айыру.

Әкімшілік жауапкершілік:

Ұсақ бұзақылық (434-бап): 18460 теңге айыппұл; егер кәмелетке толмаған адам жасаса (435-бап) - ата-анасынан 25844 теңге

409-бап: мұғалімдердің зорлық-зомбылық фактілері (буллинг пен кибербуллингті қоса алғанда) туралы хабарламау және жасау жауапкершілігі: 18460 теңге айыппұл.

73, 73-1, 73-2-баптары: Балаларға қатысты зорлық-зомбылық үшін ата-аналардың жауапкершілігі: ескерту немесе 5 тәулiктен 20 тәулікке дейiнгi мерзiмге қамаққа алу.



Заң не дейді?

Қылмыстық жауапкершілік:

Жала жабу (130-бап): 2 778 000 теңге, қоғамдық жұмыстар және тіпті 2 жылға дейін бас бостандығынан айыру

Қорлау (131-бап): 277 800 теңге айыппұл

Интернет және әлеумметтік желілер арқылы адамның жеке өмiрi туралы мәлiметтердi тарату (147-бап): 7 жылға дейiн бас бостандығынан айыру.

Әкімшілік жауапкершілік:

Ұсақ бұзақылық (434-бап): 18460 теңге айыппұл; егер кәмелетке толмаған адам жасаса (435-бап) - ата-анасынан 25844 теңге

409-бап: мұғалімдердің зорлық-зомбылық фактілері (буллинг пен кибербуллингті қоса алғанда) туралы хабарламау және жасау жауапкершілігі: 18460 теңге айыппұл.

73, 73-1, 73-2-баптары: Балаларға қатысты зорлық-зомбылық үшін ата-аналардың жауапкершілігі: ескерту немесе 5 тәулiктен 20 тәулікке дейiнгi мерзiмге қамаққа алу.







Picture 12





Picture 11









Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ