Білім беру ұйымының
атауы
|
Подстепный жалпы орта білім
беретін мектебі
|
Педагогтің Т.А.Ә.
|
Избулатова Г
|
Күні:
|
13.02.2025 жыл
|
Сынып:
|
5г
|
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
«Қауіпсіз қоғам»
|
Құндылық
|
•
Өзара құрмет, жауапкершілік
және ынтымақтастық құндылықтарын насихаттау.
|
Мақсаты:
|
Мақсаты:
• Оқушыларға қауіпсіз қоғам ұғымын таныстыру;
• Қоғамдық тәртіп пен заңдардың маңызын түсіндіру;
• Әр азаматтың қауіпсіз қоғам құрудағы рөлін
көрсету;
|
Сабақтың кезеңі/
уақыт
|
Мұғалім
әрекеті
|
Оқушы
әрекеті
|
Ресурстар
Сабақтың техникалық
құрал-жабдықтары
|
Ұйымдастыру
кезеңі
|
Оқушылармен амандасады, тәрбие сағатының
мақсатымен таныстырады:
|
Оқушылар мұғаліммен
амандасады
|
Компьютер
|
Сабақ басы
5
мин
Негізгі бөлім
25 мин
Топтық талқылау
Практикалық
жаттығу
|
«Қауіпсіз қоғам дегеніміз
не?» сұрағын қойып, түсініктемелер мен мысалдар келтіреді.
– Қоғамдық ережелер мен заңдардың рөлі туралы
әңгімелейді.
Оқушыларды шағын топтарға
бөліп, «Қауіпсіз қоғамды қамтамасыз ететін элементтер: заңдар,
тәртіп, жауапкершілік» мәселелерін талқылауды тапсырады.
– Әр топ өз идеяларын қысқаша ортаға шығарады.
–
«Мен қауіпсіз қоғам үшін не
істей аламын?» сұрағына жеке жазбаша жұмыс жүргізеді.
– Кейбір оқушылардың жазбаша нәтижелерін ортаға
шығарады.
|
Тыңдап, сабаққа
қызығушылықпен қатысады.
– Өз ойларын қысқаша білдіреді.
Өз түсініктерін бөліседі,
мысалдар келтіреді.
Топ ішінде пікір алмасып,
талқылауға белсенді қатысады.
– Өз ұсыныстарын ортаға шығарады.
|
Компьютер
Презентация, диаграммалар,
суреттер.
Ақ қағаз, маркерлер,
плакаттар.
|
Қорытынды бөлім
10 мин
|
–
Сабақтағы
негізгі ойларды қорытындылайды.
– «Қауіпсіз қоғамға өз үлесімізді қалай қосамыз?» деген сұрақты
қойып, рефлексия жүргізеді. – Оқушылардың пікірлерін
тыңдап, кері байланыс береді.
|
Сабақтан алған білімдерін
қысқаша баяндайды.
– Өз ойларын ортаға шығарып, талқылауға қатысады.
|
Әр түрлі суреттер
|
Үй тапсырмасы
5 мин
|
|
|
|
Сабақтың тақырыбы: «Көшедегі қауіпті нысандардан қалай аулақ болуға болады?
(Фонтан)»
Мақсаты:
• Оқушыларға көшедегі қауіпті нысандардың, әсіресе фонтанның
ықтимал қауіптері туралы түсінік беру;
• Қауіпсіз жүріс-тұрыс және нысандардың жанында сақтық шараларын
меңгерту;
• Жеке және топтық жұмыс арқылы қауіпсіздік ережелерін бекіту;
• Өз қауіпсіздігіне жауапкершілікпен қараудың маңыздылығын
түсіндіру.
«Бүгін фонтан жанындағы қауіптер және сақтану
жолдары туралы сөйлесеміз».
–
Фонтан жанындағы ықтимал
қауіптерді қысқаша түсіндіреді: сырғып кету, суға түсіп қалу
мүмкіндігі.
– Қауіпсіз жүріс-тұрыс ережелерін атап өтеді (қашықтық сақтау, абай
болу).
Қысқа рөлдік ойын немесе
демонстрация жүргізеді: мысалы, мұғалім фонтан жанындағы қауіп
жағдайын көрсетіп, оқушыларға «не істер едіңіз?» деген сұрақ
қояды.
Сабақтағы негізгі ойларды
қысқаша қорытындылайды: қауіпсіздік ережелері мен жеке сақтану
шараларын қайталайды.
– Қысқа рефлексия сұрағын қояды: «Бүгіннен не
үйрендіңіздер?»