Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар
|
Тәрбие сағаты |
|
|
|
Күні |
|
|
|
Сынып жетекші: |
|
|
|
Сынып: 10 |
|
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Буллингтен қорған!»\ «Жетістігімді еліме арнаймын» челленджі Қауіпсіздік сабағы (10 минут) № 14-САБАҚ 10–сыныптар: «Бейтаныс адамдарға жеке фотосуреттерді жіберу қауіп» |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушыларға буллингтің түрінің ерекшеліктерін түсіндіру. Оқушыларды буллингке қарсы күресуге және қолдау көрсетуге үйрету. |
|
|
Қауіпсіздік мақсаты : |
Мақсаты: Оқушыларға жеке фотосуреттерді интернет арқылы тарату қауіптерін түсіндіру, ақпараттық қауіпсіздік ережелерін сақтау дағдыларын қалыптастыру. |
|
|
Қауіпсіздік міндеті |
Міндеттері: - Оқушыларға интернеттегі жеке ақпаратты қорғау маңыздылығын жеткізу. - Жеке фотосуреттердің таралуынан туындайтын қауіп-қатерлер туралы ақпарат беру. - Оқушыларды қауіпсіз интернет пайдалануға шақыру. |
|
|
Дәйексөз |
Ынтымақ жүрген жерде ырыс бірге жүреді |
|
|
Құндылық |
Бірлік және ынтымақ |
|
|
Сабақтың барысы |
||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар Сабақтың техникалық құрал-жабдықтары |
|
Ұйымдастыру кезеңі (3 мин)
|
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу. Буллингтің анықтамасын талқылау. Реляцион буллингтің (қорқыту) ерекшеліктерін айту. |
Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді. Психологиялық ахуа |
Компьютер
|
|
Сабақ басы (10 мин)
|
ҚАУІПСІЗДІК САБАҒЫ Мұғалім оқушыларға сұрақ қояды: "Сіздер жеке фотосуреттеріңізді әлеуметтік желілерде немесе басқа платформаларда бөлісесіздер ме?". - Оқушылардан жауаптар алып, өз тәжірибелерімен бөлісу ұсынылады. - Интернетке жүктелген жеке мәліметтер мен суреттердің бақылаудан шығып кетуі мүмкін екендігі туралы ақпарат беріледі. 3. Негізгі бөлім - Түсіндіру: - Жеке фотосуреттердің интернетке жүктелгеннен кейінгі өмірі. - Бейтаныс адамдарға жеке фотосуреттерді жіберудің салдары: - Фотосуреттерді үшінші тұлғалар пайдалану мүмкіндігі; - Алаяқтардың суреттерді қолдану арқылы манипуляциялар жасауы; - Интернеттегі кибербуллинг пен қорқыту оқиғалары.
- Қауіпсіздік ережелері: - Жеке мәліметтер мен фотосуреттерді бөтен адамдарға жібермеу; - Әлеуметтік желілерде құпиялылық баптауларын дұрыстап орнату; - Бейтаныс адамдардан келетін күмәнді хаттар мен сілтемелерді ашпау; - Егер қандай да бір жағымсыз жағдай болса, ата-аналарға немесе сенімді адамдарға хабарлау. 5. Қорытынды - Мұғалім сабақта айтылған негізгі ережелерді қайталап өтеді. - Оқушылардан сабақтан алған маңызды ақпараттарын сұрау. - Оқушыларға жеке мәліметтерін қорғау бойынша жауапкершілік сезінуді ұғындыру. Қорытынды: Бұл сынып сағаты оқушылардың интернеттегі жеке ақпаратты қорғау туралы білімдерін арттырып, өз қауіпсіздіктерін қамтамасыз етуді үйретуге бағытталған.
|
Оқушылардан жауаптар алып, өз тәжірибелерімен бөлісу ұсынылады.
4. Топтық жұмыс (10 минут): - Оқушылар топтарға бөлініп, "Интернетте қалай қауіпсіз болуға болады?" деген тақырыпта шағын жоба немесе ереже дайындайды. Әр топ өз жұмысын сыныпқа ұсынады |
|
|
Ортасы (20 мин)
|
Булинг дегеніміз не? 1.Жүйелі қысым Булинг - бұл белгілі бір адамға қарсы жүйелі түрде физикалық, вербалды, психологиялық немесе әлеуметтік қысқм көрсету. 2.Кемсіту мен Қорқыту Булингтің мақсаты - адамды қорлау, сорлату және кемсіту арқылы қорқыту. 3.Билеушілік пен төмендету Булингті жасаушы өзін басқалардан жоғары қойып, өзіне билік жүргізеді және құрбанын төмендетеді.
-Буллинг пайда болу себептері
Әлеуметтік себептер-отбасындағы қақтығыстар, достар тобының әсері, мектептегі ортаның қолайсыздығы.
Жеке себептер-өзіне сенімсіздік, өз-өзіне қанағаттанбау, агрессивтілік, кек алғыштық.
Институционалдық себептер-мектепте буллингті тоқтатуға бағытталған саясаттың жоқтығы, қадағалаудың Булингтен зардап шеккендердің оқу үлгерімі мен денсаулығына әсері 1-Академиялық үлгерім Булингке ұшыраған студенттер мектептегі оқу үлгерімі мен сыныптағы қатысуы төмендейді. 2-Психологиялық ауыртпалықтар-булингтің салдарынан құрбандар стресс, қобалжу, депрессия сияқты психологиялық мәселелермен бетпе-бет келеді. 3-Денсаулық мәселелері-булингке ұшыраған студенттердің физикалық денсаулығы да нашарлайды, мысалы, ұйқы бұзылысы, тәбеті нашарлауы.
|
Оқушылар тыңдайды
Себептер мен салдарларды талқылау (15 минут)** - Оқушыларды топтарға бөліп, буллингтің себептерін талқылау. - Әр топ өз пікірлерін таныстырады. - Буллингтің салдарын және оған қарсы күресудің маңыздылығын талқылау.
- Буллингтен қорғану үшін нақты әдістерді қарастыру: - Ашық сөйлесу (ата-аналар, мұғалімдер). - Достармен бірігіп әрекет ету. - Көмек сұрау. - Оқушыларға қысқа рөлдік ойын ұйымдастыру. Оқушылар лекцияны тыңдайды.
|
|
|
Соңы
|
Қорытынды: буллингпен күрестегі жеңіс Жан-жақты күрес-булингпен тиімді күресу үшін оқушылар, ата-аналар, мұғалімдер және мектеп әкімшілігінің бірлескен күш-жігері қажет. Бірлескен жауапкершілік-әрбір тарап өз міндеттерін орындап, мектепте қауіпсіз және жайлы орта қалыптастыруы маңызды Жеңіс Үміті-булингпен табанды күрес пен қажырлы жұмыс арқылы оны жеңуге болады. Тек бірлесіп ғана оған қарсы тұра аламыз. Кері байланыс: әр оқушы буллинг туралы не білді, қандай сезімде болды, не өзгерту керек. |
Рефлексия жасайды. Сабақтан кейін қандай әсер алғанын, не сезінгенін, не ұнағанын айтып, алған әсерімен бөліседі |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тәрбие сағаты қмж-сы «Буллингтен қорған!»\ «Жетістігімді еліме арнаймын» челленджі Қауіпсіздік сабағы (10 минут) № 14-САБАҚ 10–сыныптар: «Бейтаныс адамдарға жеке фотосуреттерді жіберу қауіп»
Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар
|
Тәрбие сағаты |
|
|
|
Күні |
|
|
|
Сынып жетекші: |
|
|
|
Сынып: 10 |
|
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Буллингтен қорған!»\ «Жетістігімді еліме арнаймын» челленджі Қауіпсіздік сабағы (10 минут) № 14-САБАҚ 10–сыныптар: «Бейтаныс адамдарға жеке фотосуреттерді жіберу қауіп» |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушыларға буллингтің түрінің ерекшеліктерін түсіндіру. Оқушыларды буллингке қарсы күресуге және қолдау көрсетуге үйрету. |
|
|
Қауіпсіздік мақсаты : |
Мақсаты: Оқушыларға жеке фотосуреттерді интернет арқылы тарату қауіптерін түсіндіру, ақпараттық қауіпсіздік ережелерін сақтау дағдыларын қалыптастыру. |
|
|
Қауіпсіздік міндеті |
Міндеттері: - Оқушыларға интернеттегі жеке ақпаратты қорғау маңыздылығын жеткізу. - Жеке фотосуреттердің таралуынан туындайтын қауіп-қатерлер туралы ақпарат беру. - Оқушыларды қауіпсіз интернет пайдалануға шақыру. |
|
|
Дәйексөз |
Ынтымақ жүрген жерде ырыс бірге жүреді |
|
|
Құндылық |
Бірлік және ынтымақ |
|
|
Сабақтың барысы |
||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар Сабақтың техникалық құрал-жабдықтары |
|
Ұйымдастыру кезеңі (3 мин)
|
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу. Буллингтің анықтамасын талқылау. Реляцион буллингтің (қорқыту) ерекшеліктерін айту. |
Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді. Психологиялық ахуа |
Компьютер
|
|
Сабақ басы (10 мин)
|
ҚАУІПСІЗДІК САБАҒЫ Мұғалім оқушыларға сұрақ қояды: "Сіздер жеке фотосуреттеріңізді әлеуметтік желілерде немесе басқа платформаларда бөлісесіздер ме?". - Оқушылардан жауаптар алып, өз тәжірибелерімен бөлісу ұсынылады. - Интернетке жүктелген жеке мәліметтер мен суреттердің бақылаудан шығып кетуі мүмкін екендігі туралы ақпарат беріледі. 3. Негізгі бөлім - Түсіндіру: - Жеке фотосуреттердің интернетке жүктелгеннен кейінгі өмірі. - Бейтаныс адамдарға жеке фотосуреттерді жіберудің салдары: - Фотосуреттерді үшінші тұлғалар пайдалану мүмкіндігі; - Алаяқтардың суреттерді қолдану арқылы манипуляциялар жасауы; - Интернеттегі кибербуллинг пен қорқыту оқиғалары.
- Қауіпсіздік ережелері: - Жеке мәліметтер мен фотосуреттерді бөтен адамдарға жібермеу; - Әлеуметтік желілерде құпиялылық баптауларын дұрыстап орнату; - Бейтаныс адамдардан келетін күмәнді хаттар мен сілтемелерді ашпау; - Егер қандай да бір жағымсыз жағдай болса, ата-аналарға немесе сенімді адамдарға хабарлау. 5. Қорытынды - Мұғалім сабақта айтылған негізгі ережелерді қайталап өтеді. - Оқушылардан сабақтан алған маңызды ақпараттарын сұрау. - Оқушыларға жеке мәліметтерін қорғау бойынша жауапкершілік сезінуді ұғындыру. Қорытынды: Бұл сынып сағаты оқушылардың интернеттегі жеке ақпаратты қорғау туралы білімдерін арттырып, өз қауіпсіздіктерін қамтамасыз етуді үйретуге бағытталған.
|
Оқушылардан жауаптар алып, өз тәжірибелерімен бөлісу ұсынылады.
4. Топтық жұмыс (10 минут): - Оқушылар топтарға бөлініп, "Интернетте қалай қауіпсіз болуға болады?" деген тақырыпта шағын жоба немесе ереже дайындайды. Әр топ өз жұмысын сыныпқа ұсынады |
|
|
Ортасы (20 мин)
|
Булинг дегеніміз не? 1.Жүйелі қысым Булинг - бұл белгілі бір адамға қарсы жүйелі түрде физикалық, вербалды, психологиялық немесе әлеуметтік қысқм көрсету. 2.Кемсіту мен Қорқыту Булингтің мақсаты - адамды қорлау, сорлату және кемсіту арқылы қорқыту. 3.Билеушілік пен төмендету Булингті жасаушы өзін басқалардан жоғары қойып, өзіне билік жүргізеді және құрбанын төмендетеді.
-Буллинг пайда болу себептері
Әлеуметтік себептер-отбасындағы қақтығыстар, достар тобының әсері, мектептегі ортаның қолайсыздығы.
Жеке себептер-өзіне сенімсіздік, өз-өзіне қанағаттанбау, агрессивтілік, кек алғыштық.
Институционалдық себептер-мектепте буллингті тоқтатуға бағытталған саясаттың жоқтығы, қадағалаудың Булингтен зардап шеккендердің оқу үлгерімі мен денсаулығына әсері 1-Академиялық үлгерім Булингке ұшыраған студенттер мектептегі оқу үлгерімі мен сыныптағы қатысуы төмендейді. 2-Психологиялық ауыртпалықтар-булингтің салдарынан құрбандар стресс, қобалжу, депрессия сияқты психологиялық мәселелермен бетпе-бет келеді. 3-Денсаулық мәселелері-булингке ұшыраған студенттердің физикалық денсаулығы да нашарлайды, мысалы, ұйқы бұзылысы, тәбеті нашарлауы.
|
Оқушылар тыңдайды
Себептер мен салдарларды талқылау (15 минут)** - Оқушыларды топтарға бөліп, буллингтің себептерін талқылау. - Әр топ өз пікірлерін таныстырады. - Буллингтің салдарын және оған қарсы күресудің маңыздылығын талқылау.
- Буллингтен қорғану үшін нақты әдістерді қарастыру: - Ашық сөйлесу (ата-аналар, мұғалімдер). - Достармен бірігіп әрекет ету. - Көмек сұрау. - Оқушыларға қысқа рөлдік ойын ұйымдастыру. Оқушылар лекцияны тыңдайды.
|
|
|
Соңы
|
Қорытынды: буллингпен күрестегі жеңіс Жан-жақты күрес-булингпен тиімді күресу үшін оқушылар, ата-аналар, мұғалімдер және мектеп әкімшілігінің бірлескен күш-жігері қажет. Бірлескен жауапкершілік-әрбір тарап өз міндеттерін орындап, мектепте қауіпсіз және жайлы орта қалыптастыруы маңызды Жеңіс Үміті-булингпен табанды күрес пен қажырлы жұмыс арқылы оны жеңуге болады. Тек бірлесіп ғана оған қарсы тұра аламыз. Кері байланыс: әр оқушы буллинг туралы не білді, қандай сезімде болды, не өзгерту керек. |
Рефлексия жасайды. Сабақтан кейін қандай әсер алғанын, не сезінгенін, не ұнағанын айтып, алған әсерімен бөліседі |
шағым қалдыра аласыз













