Бекітемін.
Тәрбие ісінің меңгерушісі:
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
|
|
Күні: 06.09.2023 |
|
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Тәрбие тақырыбы |
«Жасөспірім ертеңгі көлік жүргізуші» |
|
|
Құндылық |
|
|
|
Мақсаттары |
Жолда жүру ережесін дұрыс түсініп оны
пайдалана білуге үйрету. |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Құрметті оқушылар
бүгінгі тәрбие сағатымыздың негізгі мақсаты: Қазақстан
Республикасының жол қозғалысы саласындағы нормативтiк құқықтық
актiлерiн Жол қозғалысы туралы халықаралық конвенцияның талаптарына
сәйкес келтiру, сондай - ақ Қазақстан Республикасы Конституциясы 4
- бөлiмнiң 92 - бабын және "Жол қозғалысының қауiпсiздiгi туралы"
Қазақстан Республикасының 1996 жылғы 15 шiлдедегi Заңының 12 -
бабын орындау мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы
етедi: Жол ережесін бұзатын жаяу жүргіншілерге қандай тәртіптік шаралар қарастырылған? Елімізде, оның ішінде өзіміздің өңірде орын алып жатқан жол көлік оқиғалары қай сипатта орын алуда? Қазір жастарымыз көлік айдауға құмар. Оның ішінде әкесінің немесе туыстарының көліктерін рұқсатсыз, тіпті құжатсыз айдап кететін жасөспірімдер көп десек қателеспейміз. Осы жандар туралы не айтуға болады?
|
Осы бойынша ой - пікірімізді, көзқарасымызды білдірейік! Автокресло туралы заң қаншалықты елімізге керек? Оқушылардың пікірі тыңдалады |
Бейнероликке назар аударайық(Автокресло
жайлы) |
|
Сабақтың ортасы |
«Қазір де қайнаған тіршілік күре жолдардың бойында. Жол – шын мәнінде өмірдің өзегі, бақуатты тірліктің қайнар көзі. Барлық аймақтар темір жолмен, тас жолмен, әуе жолымен өзара тығыз байланысуы керек. Астанада тоғысқан тоғыз жолдың торабы елорданың жасампаздық рухын тарататын өмір - тамырға айналуы тиіс. Аймақтардың өзара байланысын жақсарту елдің ішкі әлеуетін арттырады. Облыстардың бip - бipiмeн сауда - саттығын, экономикалық байланыстарын нығайтады. |
Жылдамдықты асырып көлік айдайтын кейбір жүргізушілерге қандай тұсау қойылған? Оқушылар өз ойларын айтады |
Презентация көрсетіледі |
|
Сабақтың соңы |
Жол ережесін сақтап жүрейік, жас өрен! |
Кері байланыс карточкадағы сұрақтарға жауап береді |
|
Бекітемін.
Тәрбие ісінің меңгерушісі:
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
|
|
Күні: 13.09.2023 |
|
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Тәрбие тақырыбы |
«Еріктілер елінің ертеңін ойлар» |
|
|
Құндылық |
|
|
|
Мақсаттары |
Адамдарға жақсылық ойлау, еріктілердің адами құндылықтарының алатын орны, олардың қоғам үшін маңызы жайлы, мемлекетімізді өркендетуде болашақ ұрпаққа білім мен тәрбие бере отыра, оқушылардың биік жетістерге жететіндеріне сенім білдіру |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Халқымызда
Жүз адам жүрген жер – соқпақ, Мың адам жүрген жерде жол қалады.
Бөлінсек жоқ боламыз.
|
Оқушылар мақалдарды талқылап, өз ойларын білдіреді. |
Стикерлерге жазады |
|
Сабақтың ортасы |
«Еріктілер» видеоролик. Ерікті деген бұл - әрбір жастың, әрбір азаматтың өзінің жеке жан қалауымен осы қоғамға кішкене болса да қосатын үлесі. Бұл – жастардың бойында азаматтық позицияны, потриоттық сезімді оятатын бағыттардың бірі. Ерікті болу арқылы біз жастарды осы қоғамға бейімдеп, келешекте өзінің отанына, қоғамдағы әлеуметтік жағдайларға бей-жай қарамай оған өзіндік үлесін қосуға шақыратын бірден-бір платформа деп айтсақ болады. Ерікті болу – ерлікпен тең. Сөз соңында айтарымыз. еріктілердің ерен еңбегі ақталып, азаматтық қоғам дамуында белсенділік жаңа деңгейге көтерілетініне сенім мол. Әрбір қазақстандықтың бойында белсенді өмір сүруге дағды қалыптасса алынбайтын асу жоқ. |
Әркім өз пікірлерін ортаға салады.
Экранда «Ерікті- болу еңбек пе, ермек пе?» видеоролигі көрсетіліп, оқушылар пікірлері ортаға салынды. |
«Ерікті- болу еңбек пе, ермек пе?» видеоролик |
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия. Достық – адам бойындағы асыл қасиеттердің бірі. Мұны жырға қоспаған, тақырыбына арқау етпеген ақын-жазушы кемде-кем. Тіпті, жоқ десек те болады. Соның бірі – ұлы Абай. Абай - ірі гуманист ақын. Сондықтан ол адам адамды сүйе білуі керек деген идеяны берік ұстады. Ол жалпы адам баласының достығын жыр етті. Абайдың көп өлеңдерінде адам баласы біріне-бірі жаулық емес, достық іздесін деген пікір өзек болып тартылып жатады. «Жігіттер, ойын - арзан, күлкі - қымбат» деген өлеңінде: Кемді күн қызық дәурен тату өткіз, Жетпесе біріңдікін бірің жеткіз. Күншілдіксіз тату боп шын көңілмен, Қиянатшыл болмақты естен кеткіз. |
|
|
Бекітемін.
Тәрбие ісінің меңгерушісі:
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
|
|
Күні: .20.09.2023 |
|
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Тәрбие тақырыбы |
«Қожа Ахмет Яссауидің хәл хикмет ілімі» |
|
|
Құндылық |
|
|
|
Мақсаттары |
|
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Сынып төрт топқа бөлінеді. Мұнда бірінші оқушы – «сарапшы», екіншісі – «сыншы», үшіншісі – «қорғаушы», төртіншісі – тапсырмаға жауап беретін «оқушы» рөлін ойнайды. Әр топтың тапсырмалары әр түрлі, бірақ бір күрделілік дәрежесінде. «Оқушы» жауап бергеннен кейін кезегімен «қорғаушы» (мақтап), «сыншы» (жауаптың жекелеген жақтарына күмән келтіре), «сарапшы» (қорыта) шығып сөйлейді. Жүргізуші бағалау парағына әр ойыншының рөлді ойнағанына баға қояды.
Топтық тапсырмалар: І,ІІІ топ - Ахмет Йасауидің өмірі мен ғылым жолына түсуі. Ахмет Йасауи - сопылық ілімді насихаттаушы ІІ, ІҮ топ - «Диуани хикмет» еңбегі «Диуани хикмет» - әдебиетіміздегі сыншылдық дәстүрдің басы.
3-кезең. «Брейн - ринг» ойыны. Ойынның құрал-жабдықтары: Алты бөлікке бөлінген жаймалар, реттік сан жазылған шеңберлер, жүргізушілер және әр топқа бір-бір сектордан таратып береді. 1-топ 2-топ
3-топ
|
Сынып алты оқушыдан топтарға бөлінеді, жүргізуші жайманы жаяды, қай нөмір түссе, сол нөмірдегі оқушы жауап береді. Әр секторға 12 сұрақ (әр оқушыға екі сұрақтан) беріледі. Секторлардағы сұрақтар бірдей болады.
Сұрақтар мен тапсырмалар:
Түркістан қаласындағы Йасауи кесенесі арасында қандай байланыс бар?
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Оқушылар әр сұраққа толық жауап берулері керек. Егер жауап толық болса, ойыншыға фишка беріледі. Көк түсті фишка – «5» деген баға Жасыл түсті - «4» Сары түсті - «3»
Егер жауап толық болмаса, онда
ке Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бекітемін.
Тәрбие ісінің
меңгерушісі: Педагогтің Т.А.Ә. (болған
жағдайда) Күні:
06.09.2023 Сынып: Қатысушылар
саны: Қатыспағандар
саны: Тәрбие
тақырыбы «Жасөспірім ертеңгі
көлік жүргізуші» Құндылық Мақсаттары Жолда жүру ережесін дұрыс түсініп оны
пайдалана білуге үйрету. Сабақтың
барысы: Сабақтың кезені/
уақыт Педагогтың
әрекеті Оқушының
әрекеті Ресурстар Сабақтың
басы Құрметті оқушылар
бүгінгі тәрбие сағатымыздың негізгі мақсаты: Қазақстан
Республикасының жол қозғалысы саласындағы нормативтiк құқықтық
актiлерiн Жол қозғалысы туралы халықаралық конвенцияның талаптарына
сәйкес келтiру, сондай - ақ Қазақстан Республикасы Конституциясы 4
- бөлiмнiң 92 - бабын және "Жол қозғалысының қауiпсiздiгi туралы"
Қазақстан Республикасының 1996 жылғы 15 шiлдедегi Заңының 12 -
бабын орындау мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы
етедi: Жол ережесін
бұзатын жаяу жүргіншілерге қандай тәртіптік шаралар
қарастырылған? Елімізде, оның
ішінде өзіміздің өңірде орын алып жатқан жол көлік оқиғалары қай
сипатта орын алуда? Қазір жастарымыз
көлік айдауға құмар. Оның ішінде әкесінің немесе туыстарының
көліктерін рұқсатсыз, тіпті құжатсыз айдап кететін жасөспірімдер
көп десек қателеспейміз. Осы жандар туралы не айтуға
болады? Осы бойынша ой - пікірімізді,
көзқарасымызды білдірейік! Автокресло туралы заң
қаншалықты елімізге керек? Оқушылардың пікірі
тыңдалады Бейнероликке назар аударайық(Автокресло
жайлы) Сабақтың
ортасы «Қазір де қайнаған тіршілік
күре жолдардың бойында. Жол – шын мәнінде өмірдің өзегі, бақуатты
тірліктің қайнар көзі. Барлық аймақтар темір жолмен, тас жолмен,
әуе жолымен өзара тығыз байланысуы керек. Астанада тоғысқан тоғыз
жолдың торабы елорданың жасампаздық рухын тарататын өмір - тамырға
айналуы тиіс. Аймақтардың өзара байланысын жақсарту елдің ішкі
әлеуетін арттырады. Облыстардың бip - бipiмeн сауда - саттығын,
экономикалық байланыстарын
нығайтады. Жылдамдықты асырып көлік
айдайтын кейбір жүргізушілерге қандай тұсау
қойылған? Оқушылар өз ойларын
айтады Презентация көрсетіледі Сабақтың
соңы Жол ережесін сақтап
жүрейік, жас өрен! Кері байланыс карточкадағы
сұрақтарға жауап береді
Бекітемін.
Тәрбие ісінің
меңгерушісі: Педагогтің Т.А.Ә. (болған
жағдайда) Күні:
13.09.2023 Сынып: Қатысушылар
саны: Қатыспағандар
саны: Тәрбие
тақырыбы «Еріктілер елінің
ертеңін ойлар» Құндылық Мақсаттары Адамдарға жақсылық ойлау,
еріктілердің адами құндылықтарының алатын орны, олардың қоғам үшін
маңызы жайлы, мемлекетімізді өркендетуде болашақ ұрпаққа білім мен
тәрбие бере отыра, оқушылардың биік жетістерге жететіндеріне сенім
білдіру Сабақтың
барысы: Сабақтың кезені/
уақыт Педагогтың
әрекеті Оқушының
әрекеті Ресурстар Сабақтың
басы Ой
қозғау: Халқымызда Жұмыла көтерген жүк жеңіл
деген мақал бар.
Он адам жүрген жерде із
қалады,
Жүз адам жүрген жер –
соқпақ,
Мың адам жүрген жерде жол
қалады.
Бөліссек тоқ
боламыз,
Бөлінсек жоқ
боламыз.
Біреу – біреуге сүйеу т.с.с
керемет ұлылық сөздер бар. Мақалдың мағынасы қалай деп
ойлайсыңдар:
Оқушылар мақалдарды талқылап,
өз ойларын білдіреді. Стикерлерге
жазады Сабақтың
ортасы «Еріктілер»
видеоролик. Ерікті деген бұл - әрбір
жастың, әрбір азаматтың өзінің жеке жан қалауымен осы қоғамға
кішкене болса да қосатын үлесі. Бұл – жастардың бойында азаматтық
позицияны, потриоттық сезімді оятатын бағыттардың бірі. Ерікті болу
арқылы біз жастарды осы қоғамға бейімдеп, келешекте өзінің отанына,
қоғамдағы әлеуметтік жағдайларға бей-жай қарамай оған өзіндік
үлесін қосуға шақыратын бірден-бір платформа деп айтсақ
болады. Ерікті болу – ерлікпен тең.
Сөз соңында айтарымыз. еріктілердің ерен еңбегі ақталып, азаматтық
қоғам дамуында белсенділік жаңа деңгейге көтерілетініне сенім мол.
Әрбір қазақстандықтың бойында белсенді өмір сүруге дағды қалыптасса
алынбайтын асу жоқ.
Әркім өз пікірлерін ортаға
салады. Экранда
«Ерікті- болу еңбек пе,
ермек пе?» видеоролигі көрсетіліп,
оқушылар пікірлері ортаға салынды. «Ерікті- болу еңбек пе,
ермек пе?» видеоролик Сабақтың
соңы Рефлексия. Достық – адам бойындағы
асыл қасиеттердің бірі. Мұны жырға қоспаған, тақырыбына арқау
етпеген ақын-жазушы кемде-кем. Тіпті, жоқ десек те болады. Соның
бірі – ұлы Абай. Абай - ірі гуманист
ақын. Сондықтан ол адам адамды сүйе білуі керек деген идеяны берік
ұстады. Ол жалпы адам баласының достығын жыр етті. Абайдың көп
өлеңдерінде адам баласы біріне-бірі жаулық емес, достық іздесін
деген пікір өзек болып тартылып жатады. «Жігіттер, ойын - арзан,
күлкі - қымбат» деген өлеңінде: Кемді күн қызық дәурен тату
өткіз, Жетпесе біріңдікін бірің
жеткіз. Күншілдіксіз тату боп шын
көңілмен, Қиянатшыл болмақты естен
кеткіз.
Бекітемін.
Тәрбие ісінің
меңгерушісі: Педагогтің Т.А.Ә. (болған
жағдайда) Күні:
.20.09.2023 Сынып: Қатысушылар
саны: Қатыспағандар
саны: Тәрбие
тақырыбы «Қожа Ахмет
Яссауидің хәл хикмет ілімі» Құндылық Мақсаттары Оқушылардың рухани
дүниесін байыта отырып, эстетикалық, интеллектуалдық, адамгершілік,
азаматтық тәрбие беру. Оқушының оқу
еңбегіндегі ой дербестігін арттыру, сөйлеу және жазба тіл мәдениеті
қалыптасқан жеке тұлға ретінде
дамыту. Сабақтың
барысы: Сабақтың кезені/
уақыт Педагогтың
әрекеті Оқушының
әрекеті Ресурстар Сабақтың
басы
Сынып төрт топқа бөлінеді.
Мұнда бірінші оқушы – «сарапшы», екіншісі – «сыншы», үшіншісі –
«қорғаушы», төртіншісі – тапсырмаға жауап беретін «оқушы» рөлін
ойнайды. Әр топтың тапсырмалары әр түрлі, бірақ бір күрделілік
дәрежесінде. «Оқушы» жауап бергеннен кейін кезегімен «қорғаушы»
(мақтап), «сыншы» (жауаптың жекелеген жақтарына күмән келтіре),
«сарапшы» (қорыта) шығып сөйлейді. Жүргізуші бағалау парағына әр
ойыншының рөлді ойнағанына баға қояды.
Топтық
тапсырмалар:
І,ІІІ топ - Ахмет Йасауидің
өмірі мен ғылым жолына түсуі.
Ахмет Йасауи - сопылық ілімді
насихаттаушы
ІІ, ІҮ топ - «Диуани хикмет»
еңбегі
«Диуани хикмет» -
әдебиетіміздегі сыншылдық дәстүрдің басы.
3-кезең. «Брейн - ринг»
ойыны.
Ойынның құрал-жабдықтары: Алты
бөлікке бөлінген жаймалар, реттік сан жазылған шеңберлер,
жүргізушілер және әр топқа бір-бір сектордан таратып
береді.
1-топ
2-топ 1 2 3 4 5 6 1 2 3 4 5 6
3-топ 1 2 3 4 5 6 1 2 3 4 5 6
Сынып алты оқушыдан топтарға
бөлінеді, жүргізуші жайманы жаяды, қай нөмір түссе, сол нөмірдегі
оқушы жауап береді.
Әр секторға 12 сұрақ (әр
оқушыға екі сұрақтан) беріледі. Секторлардағы сұрақтар бірдей
болады.
Сұрақтар мен
тапсырмалар: Қожа Ахмет Йасауи кім? Оның
өмірін таратып айтып бер. Сопылық ілімнің негізгі
мақсаты қандай? Ахмет Йасауи жоғарғы діни
лауазымға қай жасында ие болды? Арыстанбабқа сипаттама бер.
Арыстанбаб кесенесі қай жерде орналасқан? Йасауи өзінің сопылық ілімін
қай тілде жүргізді және оның себебін айт. «Диуани хикмет» («Даналық
кітабы») қай тілде жазылды? Әдебиетіміздегі сыншылдық
дәстүр дегеніміз не? Қожа Ахмет сыншылдық дәстүрді әдебиетімізге
әкелді деп не себептен айтады? «Диуани хикмет» кітабын Ахмет
Йасауи қай жасында жазды және ол неше хикметтен
тұрады? Қожа Ахмет махаббат деп қандай
сезімді айтады? «Даналық кітабындағы»
жырлардың екі топқа бөлінуі олардың қандай сипаттары бойынша
топталады? Ахмет Йасауи жинақта қандай
сұрақтарға жауап іздейді? Йасауи нені жырлады? Нені
насихаттады? «Қылует» дегеніміз не? Ахмет
Йасауидің жер астына түсуінің себебі неде? Қожа Ахмет атына Йасауи
сөзінің тіркесу себебі неде? Ақын мен Түркістан қаласындағы Йасауи
кесенесі арасында қандай байланыс бар?
Сабақтың
ортасы
Оқушылар әр сұраққа толық
жауап берулері керек. Егер жауап толық болса, ойыншыға фишка
беріледі.
Көк түсті фишка – «5» деген
баға
Жасыл түсті -
«4»
Сары түсті -
«3»
Егер жауап толық болмаса, онда
ке | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













