|
Бөлім: |
|
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Тәрбие тақырыбы |
Тарих пен тіл тамырлас |
|
|
Мақсаттары |
Оқушыларды ана тілімізді құрметтеуге тәрбиелеу, тіл – біздің тіршілігіміз, бабаларымыздан қалған асыл мұра екенін түсіндіру. |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Тіл – ұлттың ұлттық сипатын ерекшелейтіні белгілі. Тілі жоқ халықтың ұлты да жоқ болатыны дау тудырмайтын ақиқат. Қазіргі таңдағы қазақ қоғамындағы ұлттық бірліктің дамуын қамтамасыз ететін рухани байлық пен материалдық өндірісті бейнелейтін негізгі құрал – мемлекеттік тіл екенін сезіну тіл зерттеу мәселесіне бұрынғыдан басқаша қарауымызды қажет етеді. Олай дейтін себебіміз мемлекеттік тілімізді бекемдей түсу жолында жауапкершілік пен тиянақты істер өте қажет. Ана тілге деген сүйіспеншілік бала кезден
басталады. Ана тіліміз арқылы ғана біз халқымызды, Отанымызды танып
білеміз. Ел – жұртымыздың, туған жеріміздің ерекшелігін, қасиетін
ана тіліміз арқылы қабылдап, соған деген махаббатымызды ана тіліміз
арқылы жеткіземіз. Біздің ана тіліміз – қазақ тілі. Қазақ тілі –
дүние жүзіндегі ең бай, беделді де, бейнелі тілдердің
бірі. Тіл тарихы – ел тарихы, тіл тағдыры – ел тағдыры. Себебі, еліміз бен тіліміз болашақ үшін бірнеше тарихи бұралаңдар мен шатқалдардан адаспай, сүрінбей, ақыры мақсатына жетті. Тарих пен тіл тамырлас. Ана тіліміз бүгінде барлық Қазақстан халықтарының мәртебесі, мақтанышы. Тіл халық тарихы, тіл ұлттық қазына, тіл біздің намысымыз, арымыз, байлығымыз, барымыз. Ана тілі – бұл атаңның тілі, анаңның тілі, туған халқыңның тілі.Ана тілін біз кішкентай кезімізден қастерлеп, құрметтеп үйрене бастаймыз. Әр халықтың жер бетінде жасағаннан бергі басынан кешкен өмірі, ерлік істері, аңыз ертегілері, шығарған өлең-жырлары, жазған кітаптары, табиғат пен қоғам құблыс атаулары, көрген-білген жалпы дүние жайындағы ұғымдары ойы, сезімі бәрі-бәрі де ана тілінде сақталады, ана тілі арқылы атадан балаға ауысып отырады. |
оқушылар тілдің тарихы жөнінде айтады 1.Тіл мерекесі қай күні аталып өтіледі?(22-қыркүйек) 2. Әдеби тіл түрлерін атаңыз?(ауызша-жазбаша) 3. ҚР Конституциясы қай жылы қабылданды?(1992) 4. Тіл саясаты туралы тұжырымдаманы қай жылы қабылдады? (1996) 5. ҚР Тіл туралы Заңы қай жылы қабылданды? (1992) 6. Тіл туралы Заң қанша баптан, қанша тараудан тұрады? (6-тарау, 27баптан) 7. Сүйемін туған тілді- анам тілін, Бесікте жатқанымда-ақ берген білім. /Өлеңнің авторыкім? (С. Торайғыров.) 8. Қазақ тілі қай тілдер тобына жатады? (түркі тілдес) 9.Абай Құнанбаевтың табиғат лирикасы туралы өлеңдерін ата және біршумағын айт? 10.Абайдың бес асыл ісін ата? |
|
презентация |
|
Сабақтың ортасы |
Бабалардан қалған асыл сөз» деп
аталады. |
Оқушылар тіл туралы мақалдарды айтады |
|
Интербелсенді тақта/ компьютер |
|
Қорытынды |
Туған тілде сыры терең жаным бар, Туған тілде мың-мың ыстық қаным бар. Туған тілде әнім менен сәнім бар, Туған тілім- жүрек үнім наныңдар. Нанбасаң дар жүрегімді суырып-ақ алыңдар. Ана тілі
бүгінде барлық Қазақстан халықтарының мәртебесі, мақтанышы. Тіліміз
мемлекеттік мәртебеге ие болды. Енді осы ана тіліміздің өрісін
кеңейту, қолданыс аясын барынша ұлғайту біздің міндетіміз. |
Ана тіліне, қазақтың ел болып қалыптасуына үлкен үлес қосқан хан, билердің есімі тарихтан белгілі. Ақ пен қараның, шындық пен жалғанның, достық пен қастықтың ара – жігін ұстаған зерделі ақыл иелері, асыл сөздің шебері : Бұқар жырау, Аяз би, Жиренше шешендеріміз, Төле, Қазыбек, Әйтеке билеріміз «Тура биде тума жоқ» деп әділдігін айтқан, туған тілге деген тілектері бір емес пе еді?! Осы даналық сөздер, аңыз - әңгімелер, мақал – мәтелдер, ұрпақтан – ұрпаққа жетті. Бүгінгі жас ұрпақ, сендердің міндеттерің осы қасиетті сөздердің мән – мағынасын ұғыну, түсіну. |
|
|
Тақырыбы:
Тарих пен тіл тамырлас
Өткізген.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тарих пен тіл тамырлас тәрбие сағаты қмжсы
Тарих пен тіл тамырлас тәрбие сағаты қмжсы
|
Бөлім: |
|
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Тәрбие тақырыбы |
Тарих пен тіл тамырлас |
|
|
Мақсаттары |
Оқушыларды ана тілімізді құрметтеуге тәрбиелеу, тіл – біздің тіршілігіміз, бабаларымыздан қалған асыл мұра екенін түсіндіру. |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Тіл – ұлттың ұлттық сипатын ерекшелейтіні белгілі. Тілі жоқ халықтың ұлты да жоқ болатыны дау тудырмайтын ақиқат. Қазіргі таңдағы қазақ қоғамындағы ұлттық бірліктің дамуын қамтамасыз ететін рухани байлық пен материалдық өндірісті бейнелейтін негізгі құрал – мемлекеттік тіл екенін сезіну тіл зерттеу мәселесіне бұрынғыдан басқаша қарауымызды қажет етеді. Олай дейтін себебіміз мемлекеттік тілімізді бекемдей түсу жолында жауапкершілік пен тиянақты істер өте қажет. Ана тілге деген сүйіспеншілік бала кезден
басталады. Ана тіліміз арқылы ғана біз халқымызды, Отанымызды танып
білеміз. Ел – жұртымыздың, туған жеріміздің ерекшелігін, қасиетін
ана тіліміз арқылы қабылдап, соған деген махаббатымызды ана тіліміз
арқылы жеткіземіз. Біздің ана тіліміз – қазақ тілі. Қазақ тілі –
дүние жүзіндегі ең бай, беделді де, бейнелі тілдердің
бірі. Тіл тарихы – ел тарихы, тіл тағдыры – ел тағдыры. Себебі, еліміз бен тіліміз болашақ үшін бірнеше тарихи бұралаңдар мен шатқалдардан адаспай, сүрінбей, ақыры мақсатына жетті. Тарих пен тіл тамырлас. Ана тіліміз бүгінде барлық Қазақстан халықтарының мәртебесі, мақтанышы. Тіл халық тарихы, тіл ұлттық қазына, тіл біздің намысымыз, арымыз, байлығымыз, барымыз. Ана тілі – бұл атаңның тілі, анаңның тілі, туған халқыңның тілі.Ана тілін біз кішкентай кезімізден қастерлеп, құрметтеп үйрене бастаймыз. Әр халықтың жер бетінде жасағаннан бергі басынан кешкен өмірі, ерлік істері, аңыз ертегілері, шығарған өлең-жырлары, жазған кітаптары, табиғат пен қоғам құблыс атаулары, көрген-білген жалпы дүние жайындағы ұғымдары ойы, сезімі бәрі-бәрі де ана тілінде сақталады, ана тілі арқылы атадан балаға ауысып отырады. |
оқушылар тілдің тарихы жөнінде айтады 1.Тіл мерекесі қай күні аталып өтіледі?(22-қыркүйек) 2. Әдеби тіл түрлерін атаңыз?(ауызша-жазбаша) 3. ҚР Конституциясы қай жылы қабылданды?(1992) 4. Тіл саясаты туралы тұжырымдаманы қай жылы қабылдады? (1996) 5. ҚР Тіл туралы Заңы қай жылы қабылданды? (1992) 6. Тіл туралы Заң қанша баптан, қанша тараудан тұрады? (6-тарау, 27баптан) 7. Сүйемін туған тілді- анам тілін, Бесікте жатқанымда-ақ берген білім. /Өлеңнің авторыкім? (С. Торайғыров.) 8. Қазақ тілі қай тілдер тобына жатады? (түркі тілдес) 9.Абай Құнанбаевтың табиғат лирикасы туралы өлеңдерін ата және біршумағын айт? 10.Абайдың бес асыл ісін ата? |
|
презентация |
|
Сабақтың ортасы |
Бабалардан қалған асыл сөз» деп
аталады. |
Оқушылар тіл туралы мақалдарды айтады |
|
Интербелсенді тақта/ компьютер |
|
Қорытынды |
Туған тілде сыры терең жаным бар, Туған тілде мың-мың ыстық қаным бар. Туған тілде әнім менен сәнім бар, Туған тілім- жүрек үнім наныңдар. Нанбасаң дар жүрегімді суырып-ақ алыңдар. Ана тілі
бүгінде барлық Қазақстан халықтарының мәртебесі, мақтанышы. Тіліміз
мемлекеттік мәртебеге ие болды. Енді осы ана тіліміздің өрісін
кеңейту, қолданыс аясын барынша ұлғайту біздің міндетіміз. |
Ана тіліне, қазақтың ел болып қалыптасуына үлкен үлес қосқан хан, билердің есімі тарихтан белгілі. Ақ пен қараның, шындық пен жалғанның, достық пен қастықтың ара – жігін ұстаған зерделі ақыл иелері, асыл сөздің шебері : Бұқар жырау, Аяз би, Жиренше шешендеріміз, Төле, Қазыбек, Әйтеке билеріміз «Тура биде тума жоқ» деп әділдігін айтқан, туған тілге деген тілектері бір емес пе еді?! Осы даналық сөздер, аңыз - әңгімелер, мақал – мәтелдер, ұрпақтан – ұрпаққа жетті. Бүгінгі жас ұрпақ, сендердің міндеттерің осы қасиетті сөздердің мән – мағынасын ұғыну, түсіну. |
|
|
Тақырыбы:
Тарих пен тіл тамырлас
Өткізген.
шағым қалдыра аласыз













