|
|
Ә. Молдағұлова шағын орталықты негізгі мектебі |
|
|
Күні: 18.05.2018ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Шынжарбекова Динагуль Кемелбекқызы |
|
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Тарихтан қалған өлкеміздегі көне жәдігерлер. |
|
|
Сабақтың өткізілу түрі |
Мұражайдағы сабақ |
|
|
Сабақ мақсаты |
Барлығы: Өлкеміздегі зерттелген көне жәдігерлер жаңалықтарын біледі Көпшілігі: Өлкеміздегі сәулет өнері, жәдігерін өнер туындысы ретінде сипаттайды Кейбірі: Заттай, зерттелген қазба жұмыстары кезінде табылған жәдігерлерімізді анықтайды. |
|
|
Дескрипторлары: |
1. Деректермен жұмыс жасап, археологтардың жаңалықтары туралы мәлімет жинап, кестені толтырады. 2. Қырбас ата кесенесінің мағынасын ашады. 3. Құралай Сұлу кесені көне жәдігерлер мұрасын суреттейді. 4. Биназар баба кесенесінің маңыздылығын біледі . |
|
|
Құндылықтарды Дарыту |
Қазақстанның мәдениетін, Отанды, туған жерді сүюге баулу, ата - бабамызды құрметтеуге тәрбиелеу. Өз елінің тарихи құндылықтарын құрметтеуге үйрету. |
|
|
Пәнаралық байланыстар |
Өзін-өзі тану. Өнер |
|
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интерактивті тақта, презентация арқылы оқушылардың шығармашылық түрде жұмыс жасауына мүмкіндік ашылып, пәнге қызығушылығы артады. Мүмкін болған жағдайда интернет желісі арқылы деректер, ақпараттар, суреттер табу. |
|
|
Сабақ барысы |
||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер |
Ресурстар |
|
Үйымдастыру кезеңі 2 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру: Қуаныш бүгін ерекше Шуағын шашып тұр әлем Білімнің түскен жолына Достарым саған мың сәлем Тарихтың зерттеп қойнауын Өлкеге қарап таңғалып, |
|
|
Мұғалім сөзі 5 минут Сабақтың басы 8 минут
|
Жамбыл жері – көне замандардан сыр шерткен шаһарларымыз бен тарихи –мәдени жәдігерлеріміздің жайлы қоныс тапқан жері. «Жері байдың – елі бай» демекші. Мәдениет – адамның өз қолымен, ақыл-ойымен жасағандары және жасап жатқандарының бәрін түгел қамтиды. Жай ғана сауат ашудан және тазалық ережелерін сақтаудан бастап, өмірдің асқан үлгілі шығармаларын жасағанға дейінгі ұғымды қамтып жатқан – мәдениет саласының өрісі кең. Қызығушылықты ояту кезеңі «Стоп кадр әдісі» оқушылары «Алтын адамның» баскиімі, камзолы, белбеу, тостағаны суреттері. Сонымен қатар тақтада осы суреттер жинағын қосып қою арқылы оқушылардың жаңа тақырыпқа қызығушылығы артады. СУРЕТТЕР ЖИНАҒЫМЕН ЖҰМЫС:
Болжамдарын негіздейді. Ықтимал жауаптар:
Көпшілігі: жауап береді |
|
|
Сабақтың ортасы 15 минут |
|
|
|
Сабақтың аяғы 10 минут |
Сәйкестендіру тест суреттер арқылы сабақты қорытындылау
1.Бұл кесене Биназар батардың кесенесі Ұлы жүздің дулат тайпасынан шыққан шымыр руынан. Қоқан хандығына қарсы күресте Сыпатай батырдың сенімді серігінің бірі болған. Шу өзеніне тоған салыпғ ауылын егіншілікпен айналысуға баулыған. Биназар батырдың бейіті Хантауы қыратының «Сұңқар» деген шықтығында орналасқан. 2.Бұл кесене 18 ғасырдың соң кейіпкері мен 19 ғасыр басындағы архтектуралық ескерткіш. Мойынқұм ауданы Кіші Қамқалы ауылының маңында орналасқан. Құралай сұлу зиратының үстіне салынған кесенені Келден батыр салғызған.Құралай сұлу тарихи кейіпкер ақын И.Байзақовтың «Құралай сұлу » поэмасының басты 3. Тектұрмас кесенесі ХІҮ ғасырда салынған. Талас өзенінің оң жағалауында Тектұрмас кесенесі салынған және бұл діни орындарының бірі болған. 2002 жылы кесененің алғашқы орнында жағадан кесене тұрғызылған. .
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тарихтан қалған өлкеміздегі көне жәдігерлер.
Тарихтан қалған өлкеміздегі көне жәдігерлер.
|
|
Ә. Молдағұлова шағын орталықты негізгі мектебі |
|
|
Күні: 18.05.2018ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Шынжарбекова Динагуль Кемелбекқызы |
|
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Тарихтан қалған өлкеміздегі көне жәдігерлер. |
|
|
Сабақтың өткізілу түрі |
Мұражайдағы сабақ |
|
|
Сабақ мақсаты |
Барлығы: Өлкеміздегі зерттелген көне жәдігерлер жаңалықтарын біледі Көпшілігі: Өлкеміздегі сәулет өнері, жәдігерін өнер туындысы ретінде сипаттайды Кейбірі: Заттай, зерттелген қазба жұмыстары кезінде табылған жәдігерлерімізді анықтайды. |
|
|
Дескрипторлары: |
1. Деректермен жұмыс жасап, археологтардың жаңалықтары туралы мәлімет жинап, кестені толтырады. 2. Қырбас ата кесенесінің мағынасын ашады. 3. Құралай Сұлу кесені көне жәдігерлер мұрасын суреттейді. 4. Биназар баба кесенесінің маңыздылығын біледі . |
|
|
Құндылықтарды Дарыту |
Қазақстанның мәдениетін, Отанды, туған жерді сүюге баулу, ата - бабамызды құрметтеуге тәрбиелеу. Өз елінің тарихи құндылықтарын құрметтеуге үйрету. |
|
|
Пәнаралық байланыстар |
Өзін-өзі тану. Өнер |
|
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интерактивті тақта, презентация арқылы оқушылардың шығармашылық түрде жұмыс жасауына мүмкіндік ашылып, пәнге қызығушылығы артады. Мүмкін болған жағдайда интернет желісі арқылы деректер, ақпараттар, суреттер табу. |
|
|
Сабақ барысы |
||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер |
Ресурстар |
|
Үйымдастыру кезеңі 2 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру: Қуаныш бүгін ерекше Шуағын шашып тұр әлем Білімнің түскен жолына Достарым саған мың сәлем Тарихтың зерттеп қойнауын Өлкеге қарап таңғалып, |
|
|
Мұғалім сөзі 5 минут Сабақтың басы 8 минут
|
Жамбыл жері – көне замандардан сыр шерткен шаһарларымыз бен тарихи –мәдени жәдігерлеріміздің жайлы қоныс тапқан жері. «Жері байдың – елі бай» демекші. Мәдениет – адамның өз қолымен, ақыл-ойымен жасағандары және жасап жатқандарының бәрін түгел қамтиды. Жай ғана сауат ашудан және тазалық ережелерін сақтаудан бастап, өмірдің асқан үлгілі шығармаларын жасағанға дейінгі ұғымды қамтып жатқан – мәдениет саласының өрісі кең. Қызығушылықты ояту кезеңі «Стоп кадр әдісі» оқушылары «Алтын адамның» баскиімі, камзолы, белбеу, тостағаны суреттері. Сонымен қатар тақтада осы суреттер жинағын қосып қою арқылы оқушылардың жаңа тақырыпқа қызығушылығы артады. СУРЕТТЕР ЖИНАҒЫМЕН ЖҰМЫС:
Болжамдарын негіздейді. Ықтимал жауаптар:
Көпшілігі: жауап береді |
|
|
Сабақтың ортасы 15 минут |
|
|
|
Сабақтың аяғы 10 минут |
Сәйкестендіру тест суреттер арқылы сабақты қорытындылау
1.Бұл кесене Биназар батардың кесенесі Ұлы жүздің дулат тайпасынан шыққан шымыр руынан. Қоқан хандығына қарсы күресте Сыпатай батырдың сенімді серігінің бірі болған. Шу өзеніне тоған салыпғ ауылын егіншілікпен айналысуға баулыған. Биназар батырдың бейіті Хантауы қыратының «Сұңқар» деген шықтығында орналасқан. 2.Бұл кесене 18 ғасырдың соң кейіпкері мен 19 ғасыр басындағы архтектуралық ескерткіш. Мойынқұм ауданы Кіші Қамқалы ауылының маңында орналасқан. Құралай сұлу зиратының үстіне салынған кесенені Келден батыр салғызған.Құралай сұлу тарихи кейіпкер ақын И.Байзақовтың «Құралай сұлу » поэмасының басты 3. Тектұрмас кесенесі ХІҮ ғасырда салынған. Талас өзенінің оң жағалауында Тектұрмас кесенесі салынған және бұл діни орындарының бірі болған. 2002 жылы кесененің алғашқы орнында жағадан кесене тұрғызылған. .
|
|
шағым қалдыра аласыз
















