Материалдар / Тармақталған алгоритмді программалау. Практикум.

Тармақталған алгоритмді программалау. Практикум.

Материал туралы қысқаша түсінік
Тармақталған алгоритм туралы практикалық тапсырмалар. Python программасында жұмы с істеу болады.
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Қысқа мерзімді жоспары

Бөлім

4- бөлім. Python тіліндегі алгоритмдерді программалау.

Педагогтың аты –жөні

Аубекерова Мольдир Нурболатовна

Күні:

30.01.2023 жыл

Сынып: 7 «в»

Қатысушылар саны


Қатыспағандар саны


Сабақтың тақырыбы:

Тармақталған алгоритмді программалау. Практикум.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

7.3.2.1.Python программалау тілінде тармақталған алгоритмдерді жазу.

Сабақтың мақсаты:

Тармақталған алгоритмдерді программалау жолдарын біледі.

Тапсырмаларды Python программалау тілінде тармақталған алгоритмді қолданып, жазу.

Бекітемін: Л.М.Умирзахова

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы




І.Ұйымдастыру кезеңі.

1)Оқушыларды түгендеу оқушы зейінін сабаққа аудару.

2)Психологиялық ахуал қалыптастыру.




3)Топқа бөлу.


Әр ұлттың амандасу түрлері арқылы

сәлемдеседі.

Мұғалімді тыңдайды



https://www.flippity.net/ ресурсы арқылы топқа бөлу.

II. Үй тапсырмасы

«Миға шабуыл»











Сабақтың

ортасы


«Ой қозғау»









.













Жеке жұмыс. (15-20 мин)































Қорытынды











Сабақтың соңы



V.Бағалау

VI.Үйге тапсырма


1.Python программалау тілінде файлдың неше типі бар? (мәтіндік және бинарлық)

2 . f=open( file_name,access_mode) қандай режим? (файлды ашу синтаксисі, ащу режимі.)

3. Қандай жағдайда тармақталу алгоритм орындалады?

( командалар басынан бастап аяғына дейін, бірінен соң бірі ретімен орындалады)

4. Программада тармақталу орындалады, бұл программалау тілінің маңызды құрылымы қандай оператормен жүзеге асады?

(шартты оператормен)

5.Тармақталу алгоритмнің блок-схемасындағы шарттың берілуі қандай фигурамен беріледі?

( тіктөртбұрыш)

6. Шартты оператордың денесі дегеніміз не?

(өрнектер орналасқан жолдар)

II. Практикалық жұмыс.

Сабақтың тақырыбымен, оқу мақсаттарымен таныстыру.

А деңгейі тапсырмасы. Алматы мен Көкшетаудың арақашықтығы 1614 км. Пойыз бірқалыпты қозғалып, 1 сағатта 50 км жол жүреді. Ол Алматыдан Көкшетауға қанша уақытта жетеді?

Арақашықтық – S деп алып жылдамдықты V деп аламыз.

S= 1614 print (t, ‘-1 taulikten artiq)

V=50

t=S/V

if t > 24:

В деңгейі тапсырмасы:

Екі сан берілген. Егер екі сан да оң болса, онда олардың арифметикалық ортасын табатын программа құрыңдар?

a=int (input())

b=int (input())

if a>0 and b>0:

print ((a+b)/2)

С деңгейі тапсырмасы:

Пернетақтадан екі сан енгізіңдер. Егер олар тең болмаса, онда нәтижесіне «yes» мәнін шығаратын программа құрыңдар.

a= a=int (input())

b=int (input())

if a!=b:

print (‘Yes’)

Бекіту.

ІІІ . Топтық жұмыс. Талдау жаса.

1-топ:

1) Қолшатыр ал алгоритміне блок-схема құрыңдар.

  • 1. Терезеден қара

  • 2.Егер жаңбыр жауып тұрса, онда қолшатыр ал.

  • Киноға бару” алгоритміне блок –сызба құр.

  • 1. Анаңнан рұқсат сұра.

  • 2. Егер анаң рұқсат берсе онда киноға барасың әйтпесе бөлмені тазалау қажет.

2-топ:

2) Программаның блок –схемасын, программа кодын, программа нәтижесін жазыңдар.

Программа қолданушыдан екі сан енгізуді сұрап, оларды салыстыру керек. Егер олар тең болса, онда a=b логикалық өрнегі ақиқат екені туралы хабарлама шығару қажет.



ІV.Рефлексия.

Тик ток әдісі арқылы кері байланыс береді.

Мен бүгінгі сабақта не істей алдым?

Мен бүгінгі сабақтан қандай әсер алдым?

Маған не қиындық келтірді?

«Бағалау» бетшесі арқылы бағалау

В деңгейі

3-тапсырмасы. (154-бет)







Ресурс арқылы оқушылар

сұраққа жауап береді














пойыздың уақытын есептейді












екі санның арифметикалық ортасын табады











екі санды табады








алгоритм блок-схемасын құрады.








логикалық өрнек ақиқатын шығарады








өз ойларын ортаға салады













Әр дұрыс жауапқа

1 ұпай














Дескриптор.

-айнымалыны енгізеді

-t есептеу

үшін шартты алгоритмді пайдаланып, программа кодын жазады.

қ\б. 2 ұпай


-айнымалыны енгізеді

- шартты алгоритмді пайдаланып, программа кодын жазады.

-нәтижесін шығарады.

Қ\б:3 ұпай


айнымалыны енгізеді

- шартты алгоритмді пайдаланып, программа кодын жазады.

-нәтижесін талдау жасайды.

Қ\б:3 ұпай








Дескриптор:

-шартты оператор денесін құрастырады.

Дескриптор:

-сандарды енгізеді

оларды салыстырады

нәтижесін жазады

1 ұпай









ФБ

Kundelik.kz сайты





https://wordwall.net/ru/myactivities

сілтемесі


Слайд












Арман ПВ баспасы «Информатика»

оқулығы













Слайд



плакаттар

















Оқулық

153-154 бет








Python программасы





компьютер







А4 қағаз бетшесі











24 Қазан 2023
913
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі