| 
 Бөлім: Парасат пайымы  | 
 Мектеп:  | 
||||||||||||||||
| 
 Күні:  | 
 Мұғалімнің аты-жөні:  | 
||||||||||||||||
| 
 Сынып: 10  | 
 Қатысқандар саны:  | 
 Қатыспағандар саны:  | 
|||||||||||||||
| 
 Сабақ тақырыбы  | 
 Тасқұл қарттың арманы  | 
||||||||||||||||
| 
 Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары  | 
 10.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау; 10.2.2.1 автор бейнесінің шығармадағы белгілі бір оқиғадағы көрінісін анықтау;  | 
||||||||||||||||
| 
 Сабақ мақсаттары  | 
 Барлық оқушылар: көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау; Көпшілігі: автор бейнесінің шығармадағы белгілі бір оқиғадағы көрінісін анықтау; Кейбір оқушылар: көркем шығармадағы көтерілген мәселелердің жаңашылдығына баға беру.  | 
||||||||||||||||
| 
 Сабақ барысы  | 
|||||||||||||||||
| 
 Сабақтың кезеңі/ уақыт  | 
 Педагогтің әрекеті  | 
 Оқушының әрекеті  | 
 Бағалау  | 
 Ресурстар  | 
|||||||||||||
| 
 Сабақтың басы 
  | 
 Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу, оқушылардың назарын сабаққа аудару. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру: Оқушылар шеңберге тұрып, бір-біріне қол беру арқылы жақсы тілек айтады. Қызығушылықты ояту. Оқушылар «Шын - жалған» әдісімен шығарма мазмұнын еске түсіреді (оқушылар жауабы тыңдалады). Бұл әңгіме кейіпкері шашы ұзын қыз бала. (жалған); Мұнда қазақ халқының қиын-қыстау кезеңінің бір көрінісі суреттелген. (шын); Әңгіменің авторы ХІХ ғасырда өмір сүрген. (жалған); Әңгіменің оқиғасы Өзбек даласында болған. (жалған); Басты кейіпкер жылқышы түрікпен шал. (жалған); Түрікпендерден зардап шеккен екі тұтқын: бірі-қаңлы, бірі-қыпшақ (шын); Кенжебек елге жете алмай жолда қалады.(жалған); Кенжебекке қашуға үгіттіген тұтқын шал.(шын); Тұтқын шал Кенжебекпен бірге қашты. (жалған). Сабақ тақырыбы, сабақ мақсаты, бағалау критерийлері таныстырылады.  | 
 Оқушылар шеңберге тұрып, бір-біріне қол беру арқылы жақсы тілек айтады. Оқушылар «Шын - жалған» әдісімен шығарма мазмұнын еске түсіреді. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды.  | 
 
ҚБ «Одағайлар»
әдісі  Оооооо! – тамаша жауап; 
  | 
 10-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы  | 
|||||||||||||
| 
 Сабақтың ортасы 
  | 
 Мағынаны тану. Есіңде сақта! Жинақтау – әдеби тип жасау әрекеті. Көркем шығармадағы жинақтау-тип, даралау-мінез. «Типтендіру» деген суреткердің іс жүзінде өмір шындығын өз дүниетанымы тұрғысынан белгілі бір уақыт пен кеңістікке, әлеуметтік орта мен дәуірге сай талғап-тануы, таңдап іріктеуі және жинақтауы, сол арқылы өзі жасап отырған көркем бейнені сомдауы, тұлғаландыруы, даралуы болып табылады». З.Қабдолов 1-тапсырма. «Концептуалдық кесте» стратегиясы І топ. 
 Дескриптор: 
 ҚБ 2-топ. «Үшжақты күнделік» әдісі 
 Дескриптор: 
 ҚБ 3-топ. Тасқұл қарттың бейнесін даралайтын қасиеттерді анықтаңыз. 
 Тасқұл қарт Дескриптор: 
 ҚБ Бекіту. «Бір сөйлеммен түйіндеу» әдісімен Тасқұл қарттың арманын талдау арқылы бүгінгі тақырыпты қорытындылайды.  | 
 Оқушылар кейіпкер бейнесіне байланысты әдебиет теориясы бойынша білімдерін еске түсіреді. 
 Оқушылар топтық жұмыс жасайды. 1-топ. Кейіпкердің іс-әрекеті мен міне-құлықтарын талдайды. 
 
 2-топ. «Үшжақты күнделік» әдісімен Кейіпкерлердің ерекшеліктерін анықтайды. 
 
 
 
 
 3-топ. Тасқұл қарттың бейнесін даралайтын қасиеттерді анықтайды.  | 
 
 
 
 
 
 
 ҚБ 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Өзара бағалау. «Комментарий жасау» әдісі 
  | 
||||||||||||||
| 
 Сабақтың соңы 
  | 
 Рефлексия Бүгін мен . . . білдім. Мен үшін қызықты болды, себебі . . . Мен үшін қиындық туындады, ол . . . Мен тапсырманың барлығын орындадым, өйткені . . . Мен . . . түсіндім. Мен . . . сезіндім. Мен үшін . . . сәтті болды. Мені . . . таң қалдырды. . . . менің қолымнан келеді. Сабақ менің өмірім үшін . . . болды.  | 
||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тасқұл қарттың арманы
Тасқұл қарттың арманы
| 
 Бөлім: Парасат пайымы  | 
 Мектеп:  | 
||||||||||||||||
| 
 Күні:  | 
 Мұғалімнің аты-жөні:  | 
||||||||||||||||
| 
 Сынып: 10  | 
 Қатысқандар саны:  | 
 Қатыспағандар саны:  | 
|||||||||||||||
| 
 Сабақ тақырыбы  | 
 Тасқұл қарттың арманы  | 
||||||||||||||||
| 
 Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары  | 
 10.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау; 10.2.2.1 автор бейнесінің шығармадағы белгілі бір оқиғадағы көрінісін анықтау;  | 
||||||||||||||||
| 
 Сабақ мақсаттары  | 
 Барлық оқушылар: көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау; Көпшілігі: автор бейнесінің шығармадағы белгілі бір оқиғадағы көрінісін анықтау; Кейбір оқушылар: көркем шығармадағы көтерілген мәселелердің жаңашылдығына баға беру.  | 
||||||||||||||||
| 
 Сабақ барысы  | 
|||||||||||||||||
| 
 Сабақтың кезеңі/ уақыт  | 
 Педагогтің әрекеті  | 
 Оқушының әрекеті  | 
 Бағалау  | 
 Ресурстар  | 
|||||||||||||
| 
 Сабақтың басы 
  | 
 Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу, оқушылардың назарын сабаққа аудару. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру: Оқушылар шеңберге тұрып, бір-біріне қол беру арқылы жақсы тілек айтады. Қызығушылықты ояту. Оқушылар «Шын - жалған» әдісімен шығарма мазмұнын еске түсіреді (оқушылар жауабы тыңдалады). Бұл әңгіме кейіпкері шашы ұзын қыз бала. (жалған); Мұнда қазақ халқының қиын-қыстау кезеңінің бір көрінісі суреттелген. (шын); Әңгіменің авторы ХІХ ғасырда өмір сүрген. (жалған); Әңгіменің оқиғасы Өзбек даласында болған. (жалған); Басты кейіпкер жылқышы түрікпен шал. (жалған); Түрікпендерден зардап шеккен екі тұтқын: бірі-қаңлы, бірі-қыпшақ (шын); Кенжебек елге жете алмай жолда қалады.(жалған); Кенжебекке қашуға үгіттіген тұтқын шал.(шын); Тұтқын шал Кенжебекпен бірге қашты. (жалған). Сабақ тақырыбы, сабақ мақсаты, бағалау критерийлері таныстырылады.  | 
 Оқушылар шеңберге тұрып, бір-біріне қол беру арқылы жақсы тілек айтады. Оқушылар «Шын - жалған» әдісімен шығарма мазмұнын еске түсіреді. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды.  | 
 
ҚБ «Одағайлар»
әдісі  Оооооо! – тамаша жауап; 
  | 
 10-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы  | 
|||||||||||||
| 
 Сабақтың ортасы 
  | 
 Мағынаны тану. Есіңде сақта! Жинақтау – әдеби тип жасау әрекеті. Көркем шығармадағы жинақтау-тип, даралау-мінез. «Типтендіру» деген суреткердің іс жүзінде өмір шындығын өз дүниетанымы тұрғысынан белгілі бір уақыт пен кеңістікке, әлеуметтік орта мен дәуірге сай талғап-тануы, таңдап іріктеуі және жинақтауы, сол арқылы өзі жасап отырған көркем бейнені сомдауы, тұлғаландыруы, даралуы болып табылады». З.Қабдолов 1-тапсырма. «Концептуалдық кесте» стратегиясы І топ. 
 Дескриптор: 
 ҚБ 2-топ. «Үшжақты күнделік» әдісі 
 Дескриптор: 
 ҚБ 3-топ. Тасқұл қарттың бейнесін даралайтын қасиеттерді анықтаңыз. 
 Тасқұл қарт Дескриптор: 
 ҚБ Бекіту. «Бір сөйлеммен түйіндеу» әдісімен Тасқұл қарттың арманын талдау арқылы бүгінгі тақырыпты қорытындылайды.  | 
 Оқушылар кейіпкер бейнесіне байланысты әдебиет теориясы бойынша білімдерін еске түсіреді. 
 Оқушылар топтық жұмыс жасайды. 1-топ. Кейіпкердің іс-әрекеті мен міне-құлықтарын талдайды. 
 
 2-топ. «Үшжақты күнделік» әдісімен Кейіпкерлердің ерекшеліктерін анықтайды. 
 
 
 
 
 3-топ. Тасқұл қарттың бейнесін даралайтын қасиеттерді анықтайды.  | 
 
 
 
 
 
 
 ҚБ 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Өзара бағалау. «Комментарий жасау» әдісі 
  | 
||||||||||||||
| 
 Сабақтың соңы 
  | 
 Рефлексия Бүгін мен . . . білдім. Мен үшін қызықты болды, себебі . . . Мен үшін қиындық туындады, ол . . . Мен тапсырманың барлығын орындадым, өйткені . . . Мен . . . түсіндім. Мен . . . сезіндім. Мен үшін . . . сәтті болды. Мені . . . таң қалдырды. . . . менің қолымнан келеді. Сабақ менің өмірім үшін . . . болды.  | 
||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
 
 















