Материалдар / Тәуекел хан қазақ жерлерін біріктіру мақсатында қандай саясат ұстанды?

Тәуекел хан қазақ жерлерін біріктіру мақсатында қандай саясат ұстанды?

Материал туралы қысқаша түсінік
Тәуекел хан қазақ жерлерін біріктіру мақсатында жүргізге саясатына сараптама жасалады.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
10 Сәуір 2018
2783
25 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

6.4 А Қазақ хандығының XVI – XVII ғасырлардағы дамуы

Мектеп: Арыс қаласы, Жиделі жалпы орта мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Жүнісбекова Гүлшахар Нұрхасымқызы

Сынып: 7

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:


Сабақ тақырыбы

Тәуекел хан қазақ жерлерін біріктіру мақсатында қандай саясат ұстанды?



Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.3.1.10 қазақ хандарының мемлекетті нығайтудағы рөлін анықтау

6.3.2.6 Қазақ хандарының сыртқы саясатын талдау

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: Қазақ хандарының мемлекетті нығайтудағы рөлін анықтау

Оқушылардың басым бөлігі: Қазақ хандарын салыстыру

Кейбір оқушылар: Қазақ хандарының сыртқы саясатына талдау жасау

Бағалау критерийлері

Қазақ хандарының мемлекетті нығайтудағы рөлін анықтай отырып, қазақ хандарының сыртқы саясатына талдау жасау

Тілдік мақсаттар


Пәнге қатысты лексика мен терминология:

әлеуметтік топ, ақсүйектер, қара сүйектер, мүліктік теңсіздік, жер иелену түрлері хандық, орда, хан, сұлтан, уәзір, жасақ, феодализм, аристократия, жарғы, би.

Айтылым/жазылымға қажетті тіркестер

Тыңдалым дағдысы: Бейнефильм көре отырып, автор сөзін тыңдау

Айтылым дағдысы: Топта тақырып бойынша негізгі мәселені талқылау

Жазылым дағдысы: Оқушылар ХVІ ғасырдағы Қазақ ханы Тәуекелдің Мәуереннахрға жасаған жорықтары туралы негізгі ой түйінді шығарады (жазылым дағдысы).

Оқылым дағдысы: Топқа берілетін тапсырма арқылы оқылым дағдысын қалыптастыру:

Тәуекел хан тұсындағы қазақ хандығы.

Диалогтық сұрақтар:

  • Тәуекелдің Мауараннахрдан Қазақ даласына қайтып оралу себептері туралы айтыңдар.

  • Тәуекел ханның ХУІ ғасырдың соңындағы сыртқы саясатының негізгі бағыттарын анықтаңдар.

  • Сыр бойы қалалары үшін күрес неілктен Тәуекел хан саясатының негізгі бағыты еді?

  • Тәуекел ханның сыр бойы қалалары үшін күресі қандай нәтижемен аяқталды?

Құндылықтарды

дамыту

Сабақта ынтымақтастыққа баули отырып, жауапкершілікке, «Рухани жаңғыру» бағдарламасының басымдықтарын насихаттай отырып Отанға деген патриотизмге тәрбиелеу, қазақ хандарына деген құрмет сезімін қалыптастыру.

Пәнаралық байланыстар

Дүние жүзі тарихы, география

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақта, бейнебаян, презентация

Бастапқы білім


Қазақ хандығы құрылуының негізгі алғышарттарын біледі, Керей мен Жәнібектің Қазақ хандығы тарихындағы рөлі мен орнын анықтай алады, Қасым хан, Хақназар хан кезіндегі Қазақ хандығының ерекшелігін талдайды.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы



10 минут










«Шаңырақ» әдісі арқылы ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыра отырып, сабаққа деген қызығушылықтарын арттыру.

(Шаңырақтың ленталарының ұшында жабыстырылған сұрақтарға жауап береді, әрі қарай түстері арқылы өз түстері орналасқан топқа отырады).

Топқа ұлы хандар Хақназар, Тәуекел, Есім хандардың суреттері арқылы бөлінеді.

1-топ: «Хақназар хан»

2-топ: «Тәуекел хан»

3-топ: «Есім хан»


Сабақтың ортасы

10 минут





10 минут





5 минут





5 минут

























5 минут

Жаңа сабақ.

Жаңа тақырыпты меңгеру мақсатында «Stop-кадр» әдісін қолдану. Бейнероликтен Тәуекел хан тұсындағы хандықтың ішкі және сыртқы саясатымен оқушыларды таныстыру. Кадрды экранда тоқтатып қойып, сұрақтар қою арқылы оқушыларды диалогқа тарту арқылы ортаға сұрақтар беріледі, оған топ мүшелері жауап береді.

  1. «Хақназар хан» тобына: 1582 ж Тәуекел хан билік басына келгенде қазақ хандығының сыртқы жағдайы қандай еді?

  2. «Тәуекел хан»тобына: 1564 ж Тәуекел хан тұсындағы айтулы оқиғаны атаңдар.

  3. «Есім хан» тобына: 1598 ж Тәуекел ханның шайбанидтерге қарсы жасаған жаңа жорығы туралы не айта аласыңдар?


«Эббингаузе» әдісі арқылы мәтінмен танысып, топтық жұмыс жасап, постер қорғайды.

  1. «Хақназар хан» тобына: Тәуекел хан

  2. «Тәуекел хан»тобына: Тәуекел ханның сыртқы саясаты

  3. «Есім хан» тобына: Сырдария бойы аймағы үшін күрес



«Хақназар хан» тобына: ВЕНН диаграммасы

Т әуекел мен Хақназар хандардың ішкі және сыртқы саясатының 2 ұқсастықтары мен 2 ерекшеліктерін Венн диаграммасы арқылы салыстырыңыз











«Тәуекел хан»тобына: Картамен жұмыс

Тәуекел хан тұсындағы қазақ хандығын территориясы мен көрші мемлекеттерін және астанасын картаға түсіріңіз.





«Есім хан» тобына: «Суретпен жұмыс»


Источник: http://e-history.kz/kz/publications/view/1795

© e-history.kz

Тәуекел хан

http://e-history.kz/kz/scorm/course/217


Сабақтың соңы

5 минут

Рефлексия.

Бас бармақ ________________________________________________ __________________________________________________________

Балалы үйрек______________________________________________ __________________________________________________________

Ортан терек________________________________________________ __________________________________________________________

Шылдыр шүмек ____________________________________________ __________________________________________________________

Кішкене бөбек _____________________________________________ _________________________________________________________

Күні________________



Бағалау: Әр тапсырма арасында медальдар тарату арқылы бағалау.

Үйге тапсырма. «Синквейн» әдісі. Тәуекел ханның тұсындағы қазақ хандығы туралы 5 сөйлемді эссе жазу.

Рефлексия үшін дайындалған карточкалар.





Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгерудең кейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Сабақ бойы интербелсенді тақта 10 минут көлемінде пайдаланылды. АКТ тек бейнебаян, презентация




Сабақ бойынша рефлексия




Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:



2:



Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:



2:








Сабақтың тақырыбы

Тәуекел хан қазақ жерлерін біріктіру мақсатында қандай саясат ұстанды?

Оқу мақсаттары

6.3.1.10 қазақ хандарының мемлекетті нығайтудағы рөлін анықтау

6.3.2.6 Қазақ хандарының сыртқы саясатын талдау

Ойлау дағдыларының деңгейі

Талдау, жинақтау, бағалау

Бағалау критерийлері

Қазақ хандарының мемлекетті нығайтудағы рөлін анықтай отырып, қазақ хандарының сыртқы саясатына талдау жасау

Тапсырма

«Шаңырақ» әдісі арқылы өткен тақырыптарға шолу жасау:

1. Қазақ хандығының негізін қалаған хандарды ата.

2. Қазақ хандығы қай жылдары құрылды?

3. Керей мен Жәнібекті құшақ жая қарсы алған қай елдің ханы еді?

4. 1511-1518 жж билік құрған қазақ ханы.

5. Қасым ханның шығарған заңын ата және ол қанша бөлімнен тұрды?

6. Қазақ хандығында ең ұазқ ел билеген ханды ата.

7. Қазақ хандығының алғашқы территориясы:

8. Қазақ хандығы үшін саяси-эканомикалық және әскери-стратегиялық жағынан маңызы зор болған қалалар :

9. Қазақ хандығының құрылуы жайында айтқан тарихшы

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ