Қысқа мерзімді сабақ жоспары.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Таулардың түзілуі
Таулардың түзілуі
Қысқа мерзімді сабақ жоспары.
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Тірі және өлі табиғаттағы үдерістер Пәні: Жаратылыстану |
Мектеп:Т.Жароков ат.ЖББОМ КММ
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 10.01.2018 |
Мұғалімнің аты-жөні: Гатауова Ж.Е. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Таулардың түзілуі |
|||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақтың көмегімен қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
5.4.1.1-өлі табиғатта болатын үдерістерді атау (табиғатта заттардың айналымы, тау түзілу, үгілу, климаттық үдерістер) |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушы: Өлі табиғатта болатын үрдерістерді атау, білу
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Көпшілік оқушы: Өлі табиғаттағы болып жатқан үдерістердің себеп-салдарларын түсіндіру |
||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушы: Өлі табиғатта болатын үдерістерінің байланысын анықтайды, себебін талдау |
||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Тау түзілу үрдісінің не екенін айта алды. Тау түзілу үрдісінің қалай түзілетінің түсіндіре алды. Тау түзілу мен үгілуге әкелетін ішкі және сыртқы күштерді атады. Тау түзілу мен үгілуге әкелетін ішкі және сыртқы күштерге мысал келтірді. Үгілудің түрлерін атады. Үгілудің 3 түріне мысал келтірді.
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Пән лексикасы және терминология: тау түзілу, үгілу, жанартау атқылау, литосфералық тақталар, эндогенді, экзогенді, үгілулер: физикалық, химиялық,биогенді.
Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы:
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
«Мәңгілік ел» құндылығы: жалпы әлемдік және аймақтық мәселелерді шешудегі ұлттық қауіпсіздік пен біздің еліміздің жаһандық қатысуы
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Жаратылыстану, дүниетану, биология, химия, физика |
|||||||||||||||||||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
5.4.1.1-өлі табиғатта болатын үдерістерді атау (табиғатта заттардың айналымы, тау түзілу, үгілу, климаттық үдерістер) |
|||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурсы |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
2 минут
7 минут
Сабақтың ортасы
15 мин
|
Ынтымақтастыру атмосферасын құру. Оқушылармен амандасып, көңіл – күйлерін қалыптастыру.
Бүгінгі сабақтың тақырыбын және мақсатын анықтау үшін өткен тақырыпты еске салу мақсатында жалпылама сұрақтар қою. «Миға шабуыл» әдісі 1.Зат айналымы деген не ? Оның табиғаттағы рөлі қандай? 2. Зат айналымына қатысатын тірі ағзаларды атаңдар. Ағзалардың ормандағы зат айналымына қатысу рөліне мысал келтіріңдер. 3. Табиғаттағы негізгі зат айналымын атаңдар 4. Тұтынушыларды атаңдар 5. Редуценттерге қандай ағзалар жатады?
ҚБ: жарайсың, тамаша
Жаңа сабақтың тақырыбын суреттерді сөйлету арқылы ашу 1 топқа Іле Алатауының, ІІ топқа Шарын каньонының суреттері Сабақ мақсатын айту «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі арқылы жеке, топтық жұмыс орындайды. Оқулықпен жұмыс.
Оқушылар таудың пайда болуы, жер сілкіну, жанартау атқылау т.б. айтады.
ҚБ: қолпаштау |
Оқулық 5 кл
Таудың суреттері
www.twig-bilim.kz
|
||||||||||||||||||||||||
|
5 минут
4 минут
Сабақтың соңы
2 мин
|
Тапсырма-1 Сәйкестігін тап
ҚБ: Жұлдызша тарату
Тапсырма -2 Кестеде көрсетілген табиғатта болатын үдерістердің себеп-салдарын анықтап жазыңыз.
Дескриптор Білім алушы
қардың жауу себебі мен салдарын жазады
Рефлексия“Тазалық” әдісі бойынша
оқушыларға чемодан, қоқыс жәшігі, еттартқыш суреттері бар парақтар
беріледі. Чемоданға тақырып бойынша ақпарат жазады.
|
Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар жинағы
|
||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
||||||||||||||||||||||||
|
Барлық оқушылар: Өлі табиғатта болатын үрдерістерді атауларын біледі. Көпшілік оқушылар: Өлі табиғаттағы болып жатқан үдерістердің себеп-салдарларын түсіндіреді. Кейбір оқушылар: Өлі табиғатта болатын үдерістерінің байланысын анықтайды, себебін талдайды. |
Үй тапсырмасын сұрау кезде «Миға шабуыл» әдісі арқылы сұрақтар қойдым, ҚБ жарайсыңдар, тамаша бағалаймын. Тақырыптың ашылуы кезінде суреттерді сөйлетеді.
«Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі арқылы жаңа сабақты меңгеру кезінде ҚБ:қолпаштау арқылы бағалаймын. Сабақтың соңында кесте тапсырмасын беру арқылы бекітемін, жұлдызша тарату арқылы бағалаймын. |
Табиғатты қорғау |
||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
















