Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз

Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Текше, тіктөртбұрышты параллелепипед. Фотосуретке түсіру өнері.
Білім беру ұйымының атауы |
Т.Рысқұлов атындағы ЖББМ |
|||||
Пәні: |
Математика |
|||||
Бөлім: |
Өнер |
|||||
Педагогтің аты-жөні: |
Сейдалиева Н |
|||||
Күні:6.02.2025ж |
|
|||||
Сынып: 3 «Ә» |
|
|
||||
Сабақтың тақырыбы: |
№100 сабақ. Текше, тіктөртбұрышты параллелепипед. Фотосуретке түсіру өнері. |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.3.2.4 солға және оңға бұрғанда, үстінен және жанынан қарағанда кеңістіктік фигуралардың қалпындағы өзгерістерді түсіндіру |
|||||
Сабақтың мақсаты |
Кеңістіктік фигуралардың орналасуындағы өзгерістерді түсіндіреді. Кестеден тыс көбейту және бөлуді орындайтын болады. |
|||||
Құндылықтар: Ақпан айы: Жасампаздық және жаңашылдық |
Апта дәйексөзі: Жасампаздық- бәрімізге өнеге Құндылық мақсаты: Қарапайым өлшеулер жүргізу, практикалық іс-әрекетті шешуге арналған құралдармен жұмыс жасай алу |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8 минут Сабақтың соңы 5 минут Кері байланыс: ? Үй тапсырмасы: Рефлекция |
1. Психологиялық ахуал қалыптастыру -Біз қандаймыз? -Әдептісің,ақылдысың! -Біз қандаймыз? -Сенімдісің,талаптысың! -Біз қандаймыз? -Ақылдысың,тәп-тәттісің! 2.Өткенді пысықтау. «Түлкібас» аялдамасы Үй тапсырмасын тексеру. .Бүгінгі сабағымыз өткенді қайталау. Текше мен параллелепипедтің кеңістікте орналасуындағы өзгерістер туралы түсіндіреміз және кестеден тыс көбейту мен бөлуге тапсырмалар орындаймыз. Бүгінгі сабақ ерекше, саяхат сабағы. Астана қаласына саяхатқа барамыз. А)«Көршіме сенемін» әдісі. Ә) Математикалық диктант. 2²=4 9²=81 7²=49 6²=36 8²=64 4²=16 3.«Зерек» аялдамасы «Wordwall» әдісі арқылы сұрақтарға жауап беру 1. Текшенің беті қандай фигуралардан тұрады? (шаршы) 2. Текшенің қанша жағы бар? (6) 3. Текшеде неше қыры бар? (12) 4. Параллелепипед дегеніміз не? 5. Параллелепипедтің жазбасын дайындау үшін қандай өлшемдерді білу керек? (ұзындығы, ені,биіктігі) 6. Текшенің толық бетінің ауданын қалай табамыз? 4.«Тапқыр» аялдамасы. Өзіндің жұмыс «Іс-әрекет» әдісі. 1-топ. №1 тапсырма. Текшенің жазық түрінен текше құрастыр. 2-топ. №2 тапсырма. Текшені сағат тілімен 3 рет айналдырғанда қай сурет сәйкес келуі мүмкін? Анықта. 3 топ. №3 тапсырма. Параллелепипед құрастыр.Қабырғаларының ұзындығын жаз. 5.«Ойшыл» аялдамасы. Функционалдық сауаттылық. №5 тапсырма. Есепті шығар. "Фотограф әр апта сайын мектепке 5 рет барады. Әр барғанда ол 30 баладан фотосуретке түсіреді. Ол 4 аптада қанша баланы фотосуретке түсіреді?" 1 аптада-5 рет,30 бала 4 аптада-? Ш: 5х30=150 (1 аптада) 4x150=600 (4 аптада) Ж: 4 аптада 600 баланы фотоға түсірді. 6.«Кім жылдам?» аялдамасы. 6 тапсырма.Теңдеу шеш. (6 оқушы) у-165=620+173. а : 15 = 54 : 18. 800-х=870-610. у - 420= 600-56. 55*х=820-710. 300-х=42*2. 7.«Демалыс» аялдамасы. Сергіту сәті. 8.«Ойлан, тап» аялдамасы. №7 тапсырма. Тирдегі 2 дос әрқайсысы қанша ұпай жинағанын анықта. Алмас: 3х4=120 210 3х30=90 Қайрат: 3х40=120 240 4х30=120 9.«Астана» аялдамасы. Қорытындылау. Ойнап отырып Астана қаласына да жеттік. Астана қаласында кеңістік фигураларға ұқсайтын қандай ғимараттар бар? Әлем геометриялық фигуралардан тұрады. -Шаршы,папаллелепипедке ұқсайтын не бар? -Әр түрлі нысандар,көп қабатты үйлер бар. «Бағдаршам» әдісі Кеңістіктік фигуралар: Үйде текше мен параллелепипедтің суретін салып, олардың орналасуындағы өзгерістерді сипаттау. №8. 46-бет. |
Сәлемдеседі . Парталас оқушылар дәптер алмастыру арқылы үй жұмыстарын тексереді. Колесоға түскен оқушы сұраққа жауап береді. Берілген жазбалардан текше,параллелепипед құрастырады, жапсырады, өлшейді. Оқушылар өз жауабын жазып, оның дұрыс екенін дәлелдеп, үш рет айналдырудың нәтижелерін талқылайды. Оқушылар әр фигураның өлшемдерін жазып, қабырғаларының ұзындығын есептейді «Шаршы» әніне сай геометриялық фигураларды кеңістікке салып, қимыл қозғалыс жасайды. Қолдарын көтеріп, әр фигураның пішінін көрсетеді. Астана қаласының суреттегі ғимараттарынан кеңістік фигураларға ұқсастарын тауып,атайды. Кері байланыс жасайды Үй тапсырмасын алады |
Мадақтау арқылы бағалап отыру. «Бәйтерек» бағалау парағы арқылы өз-өздерін бағалап отырады. Дескриптор: 1.Өрнектің мәнін табады. 1 бал 2. Санның квадратын анықтайды.1 бал ҚБ:мадақтау Дескриптор: текше мен параллепипед туралы айтады.1 бал ҚБ: мадақтау Дескриптор: 1.Жазбадан текше, параллелепипед құрастырады.2 бал 2. Орналасуындағы өзгерістерді анықтайды.1 бал ҚБ:мадақтау Дескриптор: 1. Есептерді шығарады 1 бал ҚБ:мадақтау Дескриптор: 1. Теңдеулерді шешеді 1 бал ҚБ:мадақтау Дескриптор: Балалардың қанша ұпай жинағанын анықтайды.2 бал ҚБ:мадақтау шығармашылықпен Дескриптор: ✔ Оқушы есепті дұрыс
шығарды және әртүрлі тәсілдермен шешімдер ұсынды. Дескриптор: ✔ Оқушы теңдеулерді дұрыс
шешіп, белгісіздерді тауып көрсетті. ? Дескриптор: ? Дескриптор үй
тапсырмасын орындау үшін: |
? Оқулық (математика, 3 сынып) – тапсырмалар мен теориялық негіз үшін. Интернет-платформалар: «Wordwall» әдісі Сызғыш – өлшеулер мен сызбаларды салу үшін. Картон/қағаз – модельдер жасау үшін (кәдесый қораптары). LearingApps – математикалық тапсырмаларды орындау үшін. |
||
Білім беру ұйымының атауы |
Т.Рысқұлов атындағы ЖББМ |
|||||
Пәні: |
Математика |
|||||
Бөлім: |
Өнер |
|||||
Педагогтің аты-жөні: |
Сейдалиева Н |
|||||
Күні: |
|
|||||
Сынып: |
3 |
|
||||
Сабақтың тақырыбы: |
№100 сабақ. Текше, тіктөртбұрышты параллелепипед. Фотосуретке түсіру өнері. |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.3.2.4 солға және оңға бұрғанда, үстінен және жанынан қарағанда кеңістіктік фигуралардың қалпындағы өзгерістерді түсіндіру |
|||||
Сабақтың мақсаты |
Кеңістіктік фигуралардың орналасуындағы өзгерістерді түсіндіреді. Кестеден тыс көбейту және бөлуді орындайтын болады. |
|||||
Құндылықтар: Ақпан айы: Жасампаздық және жаңашылдық |
Сабақ құндылығы: Табиғи және әлеуметтік объектілер, тірі және жансыз табиғаттың байланысы, ғылым және ғылыми білім туралы алғашқы түсініктің болуы Апта дәйексөзі: Жасампаздық- бәрімізге өнеге |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Сабақ тың басы 5 минут
Өткенді пысықтау 5 минут
Сабақ тың ортасы 20 минут
Сергіту сәті 2 минут
Сабақты қорыту 8 минут
Кері байланыс 5 минут |
? Психологиялық ахуал қалыптастыру Оқушылармен амандасып, сабақтың мақсатын түсіндіріп, жақсы көңіл-күй орнату. "Бүгінгі сабақта біз не істейміз? Біз кеңістіктегі фигураларды зерттеп, математикалық амалдарды орындайтын боламыз!"
Өткенді пысықтау №7, 44-бет. Қосымша: "Менің бөлмемдегі текшелер мен параллелепипедтер" тақырыбында зерттеу жұмысын тексеру.
Құндылық мақсаты: Қарапайым өлшеулер жүргізу, практикалық есептерді шешуге арналған құралдармен жұмыс жасай алу
Жаңа тақырып ? Тапсырма: Жаңа тақырыпқа кіріспе
Текше мен тіктөртбұрышты параллелепипед туралы бейнемазмұн көрсетеміз. Оқушылар бұл фигуралардың кеңістікте қалай орналасқанын көреді және сұрақтарға жауап береді.
Текше мен параллелепипедтің сипаттамасын түсіндіріп, олардың кеңістіктегі орналасуы мен өзгерістерін көрсету.
? №2, 45-бет. Текшені сағат тілімен айналдыру Тапсырма:
Нұсқаулық:
? №3, 45-бет. Қорапты ашып, фигураларды жазу Тапсырма:
Нұсқаулық:
? Сергіту
сәті
? ЕҚБ Фигураларды құрастыру: Оқушыларға текше мен тіктөртбұрышты параллелепипедтің моделін құрастыру тапсырмасы беріледі. Бұл үшін олар картонды немесе қатты қағазды қолдануы керек. Текшенің моделін 6 квадраттан, ал параллелепипедтің моделін 6 тіктөртбұрыштан құрастыру қажет.
? №4, 46-бет. Кәдесый қораптарын жасап, оларды суретке түсіру Тапсырма:
Нұсқаулық:
? №5. Есепті әртүрлі тәсілмен шығар. Қандай тәсіл ыңғайлы? Неліктен? Тапсырма:
Көбейту тәсілі: Әр аптада 5 рет барса, бір аптада неше баладан түсіретінін есептеп, 4 аптаға көбейту. Қосымша тәсіл: 1 аптадағы түсірілген балалардың санын есептеп, кейін оны 4 аптаға қосу арқылы шығару.
Нұсқаулық:
➗ №6, 46-бет. Теңдеулерді шеш. у-165=620+173. а : 15 = 54 : 18. 800-х=870-610. у - 420= 600-56. 55*х=820-710. 300-х=42*2.
? Қорытынды тапсырма: Математикалық өрнектер құру Оқушыларға сызба немесе сурет бойынша өрнек құру тапсырмасы беріледі. Оқушылар сызба немесе сурет негізінде математикалық өрнек құрып, амалдарды орындайды. Оқушылар топтар бойынша есептерді шешіп, қорытындыны талқылайды.
? Үй тапсырмасы: №7,8. 46-бет.
? Қорытынды және кері байланыс:
|
Өткенді пысықтайды
Видео көреді, тақырыпты ашады, сұрақтарға жауап береді.
Оқушылар өз жауабын жазып, оның дұрыс екенін дәлелдеп, үш рет айналдырудың нәтижелерін талқылайды.
Оқушылар әр фигураның өлшемдерін жазып, қабырғаларының ұзындығын есептейді.
Қораптың дизайны мен құрылысын түсіндіру кезінде, оқушылар өз жоспарларын дәлелдейді.
? Теңдеулерді шешу оқушылардың математикалық дағдыларын арттырады, арифметикалық амалдарды үйренуге көмектеседі.
|
Дескриптор:
Дескриптор: ✔ Оқушы қорапты ашып, оның беттеріндегі фигураларды дұрыс анықтады. ✔ Оқушы әр беттегі тіктөртбұрыштардың өлшемдерін дәл жазып шықты. ✔ Оқушы параллелепипедтің қабырғаларының ұзындығын дұрыс есептеп, нәтижелерін ұсынды. ✔ Оқушы беттің әрқайсысында қанша бірдей фигура бар екенін дұрыс есептеді.
Дескриптор:
Дескриптор: ✔ Оқушы кәдесый қораптарын дұрыс жасады және оның жоспарын алдын ала құрды. ✔ Оқушы жұмыс кезінде қажетті құралдарды дұрыс таңдады және қолданды. ✔ Оқушы қораптың дизайнын сәтті орындап, оны суретке түсірді. ✔ Оқушы өз жұмысының нәтижесін түсінікті және дәлелді түрде ұсынды.
Дескриптор: ✔ Оқушы есепті дұрыс шығарды
және әртүрлі тәсілдермен шешімдер ұсынды.
Дескриптор: ✔ Оқушы теңдеулерді дұрыс шешіп,
белгісіздерді тауып көрсетті.
? Дескриптор:
? Дескриптор үй тапсырмасын
орындау үшін:
|
? Оқулық (математика, 3 сынып) – тапсырмалар мен теориялық негіз үшін. Сызғыш – өлшеулер мен сызбаларды салу үшін.
Картон/қағаз – модельдер жасау үшін (кәдесый қораптары). Интернет-платформалар: Kahoot! – интерактивті ойындар мен білімді тексеру үшін. LearingApps – математикалық тапсырмаларды орындау үшін. |

