Бекітемін:
Мектеп басшысының
оқу ісі жөніндегі орынбасары -----------
күні:
|
пән |
Химия |
Мектеп:Алдаберген Бисенов атындағы №38орта мектеп |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Мугалова Салтанат |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныбы |
10 |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
ҮІ тарау Темір |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сілтеме |
1 Тақырыптың мазмұнын түсіну. 2 Тақырып бойынша сұрақ коя білу және жауап бере білу, тапсырмаларды орындай ала білу. 3 Тақырыптың мазмұнына талдау жасау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Білу Оқушылар темірдің периодтық жүйедегі орны, атом құрылысы, табиғатта таралуы , алыну, физикалық, химиялық қасиеттері, маңызды қосылыстары, тарихы, биологиялық рөлі туралы мағлұмат алады Көптеген оқушылар: Түсіну Темірдің қасиеттерін, қосылыстарын анықтауды біледі Кейбір оқушылар: Қолдану Оқушылар темірдің тіршілікке қажет екенін біле жүреді, олардың өмірдегі пайдасы мен зиянын ажырата отырып қолданады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Өмір бойы білім алу, құрмет, ынтымақтастық, ашықтық. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Математика,биология, экология, тарих, әдебиет |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Көрнекіліктер |
Интерактивті тақта, оқулық, периодтық кесте, постер, маркер, стикер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Әдіс-тәсілдер |
Жеке жұмыс, топтық жұмыс, жұптық жұмыс. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тапсырмалар |
1.Ынтымықтастық атмосферасын құру 2.Өткен сабақты қайталау.(графикалық тест) 3Топқа бөлу (түрлі түсті стикермен) 4.Сергіту сәті 5. Тақырыпты ашу(жұмбақ) 6. Топтық жұмыс 7.Рөлдік ойын. 9. Химиялық видеоролик. 10.Деңгейлік тапсырма 11. Кесте толтыру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі 2 минут
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сергіту сәті 2 минут |
“КІМ КӨП БІЛЕДІ ? “ Сыныптағы барлық оқушылар дөңгелене тұрып,бірінен кейін бірі химиялық элементтердің атын айтады. Мүдірген, элементті қайталап айтқан оқушы шеңберден шыға береді . Соңында жеңімпаз оқушы анықталып,сабаққа сәттілік тілейді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасын тексеру: 4-минут |
Графикалық тест.Ия, жоқ. 1.Хром VI-Б топтың басында орналасқан 2.Хромның соңғы энергетикалық деңгейінде 2 электрон бар 3.Хром әр түрлі минералдардың құрамына кіреді 4.Жер қыртысында хромның жалпы мөлшері 0,03%-ті құрайды 5.Хром металдардың ішіндегі ең жұмсағы 6.Cr O-типтік негіздік оксид 7.Cr2O3-қиын балқитын,күңгірт-жасыл түсті ұнтақ 8.Хром және оның құймалары –қазіргі жаңа техниканың бағалы материалдары 9.Хром қышқылы және оның тұздары-улы емес 10.Елімізде Cr-ның бай кен орны Ақтөбе облысында орналасқан Жауаптары : 1.иә 2.жоқ 3.иә 4.иә 5.жоқ 6.иә 7.иә 8.жоқ 9.жоқ 10.иә |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырыпты ашу. 1-минут |
БҰЛ ҚАЙ ЭЛЕМЕНТ?
Темір десек біздің көз алдымызға шойын мен болат келеді «Жер бетінде темір жойылып кетсе, не болады деп елестетсек, көшелерде сұмдық көрініс, темір жолда, поездарда, машиналарда жоқ, көпірлер үйіндіге айналған , өсімдіктер өле бастаған. Адам денесіндегі 3г темір жойылса , тіршілігін тоқтатып , өліп қалар еді.» ,бұл көріністі суреттеген , темірдің маңыздылығын айтқан атақты минералог , академик А.Е.Ферсман. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мағынаны тану Түсіну 5 минут оқу,2 минут талқылау 3 минут сызу 9 минут қорғау |
Темірдің периодтық жүйедегі орны, атом құрылысы, табиғатта таралуы, алынуы
Физикалық және химиялық қасиеттері
Темірдің маңызды қосылыстары, оларды анықтау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қолдану 6 минут |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Талдау Бекіту жеке, жұптық, топтық жұмыс. 8 -минут |
1 тапсырма ДЕҢГЕЙЛІК ТАПСЫРМА А Теміртастың (Fe2O3) құрамындағы темірдің массалық үлесін есепте В Натрий ферритінің (NaFeO2) мольдік массасын есепте С 27 г темір тұз қышқылымен әрекеттескенде түзілген темір хлоридінің массасын есепте 2 тапсырма Кесте толтыру (топтық жұмыс) І топ
ІІ топ
ІІІ топ
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау 2 минут |
Бағалау парақшасы Топ:_________________________________________
«5»- 17-20 «4»- 13-16 «3»-9-12 «2»-1-8 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма 1 минут |
Темір тақырыбын оқу, №4-7 есептер 190 бет |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Темір 10 сынып
Темір 10 сынып
Бекітемін:
Мектеп басшысының
оқу ісі жөніндегі орынбасары -----------
күні:
|
пән |
Химия |
Мектеп:Алдаберген Бисенов атындағы №38орта мектеп |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Мугалова Салтанат |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныбы |
10 |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
ҮІ тарау Темір |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сілтеме |
1 Тақырыптың мазмұнын түсіну. 2 Тақырып бойынша сұрақ коя білу және жауап бере білу, тапсырмаларды орындай ала білу. 3 Тақырыптың мазмұнына талдау жасау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Білу Оқушылар темірдің периодтық жүйедегі орны, атом құрылысы, табиғатта таралуы , алыну, физикалық, химиялық қасиеттері, маңызды қосылыстары, тарихы, биологиялық рөлі туралы мағлұмат алады Көптеген оқушылар: Түсіну Темірдің қасиеттерін, қосылыстарын анықтауды біледі Кейбір оқушылар: Қолдану Оқушылар темірдің тіршілікке қажет екенін біле жүреді, олардың өмірдегі пайдасы мен зиянын ажырата отырып қолданады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Өмір бойы білім алу, құрмет, ынтымақтастық, ашықтық. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Математика,биология, экология, тарих, әдебиет |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Көрнекіліктер |
Интерактивті тақта, оқулық, периодтық кесте, постер, маркер, стикер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Әдіс-тәсілдер |
Жеке жұмыс, топтық жұмыс, жұптық жұмыс. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тапсырмалар |
1.Ынтымықтастық атмосферасын құру 2.Өткен сабақты қайталау.(графикалық тест) 3Топқа бөлу (түрлі түсті стикермен) 4.Сергіту сәті 5. Тақырыпты ашу(жұмбақ) 6. Топтық жұмыс 7.Рөлдік ойын. 9. Химиялық видеоролик. 10.Деңгейлік тапсырма 11. Кесте толтыру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі 2 минут
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сергіту сәті 2 минут |
“КІМ КӨП БІЛЕДІ ? “ Сыныптағы барлық оқушылар дөңгелене тұрып,бірінен кейін бірі химиялық элементтердің атын айтады. Мүдірген, элементті қайталап айтқан оқушы шеңберден шыға береді . Соңында жеңімпаз оқушы анықталып,сабаққа сәттілік тілейді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасын тексеру: 4-минут |
Графикалық тест.Ия, жоқ. 1.Хром VI-Б топтың басында орналасқан 2.Хромның соңғы энергетикалық деңгейінде 2 электрон бар 3.Хром әр түрлі минералдардың құрамына кіреді 4.Жер қыртысында хромның жалпы мөлшері 0,03%-ті құрайды 5.Хром металдардың ішіндегі ең жұмсағы 6.Cr O-типтік негіздік оксид 7.Cr2O3-қиын балқитын,күңгірт-жасыл түсті ұнтақ 8.Хром және оның құймалары –қазіргі жаңа техниканың бағалы материалдары 9.Хром қышқылы және оның тұздары-улы емес 10.Елімізде Cr-ның бай кен орны Ақтөбе облысында орналасқан Жауаптары : 1.иә 2.жоқ 3.иә 4.иә 5.жоқ 6.иә 7.иә 8.жоқ 9.жоқ 10.иә |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырыпты ашу. 1-минут |
БҰЛ ҚАЙ ЭЛЕМЕНТ?
Темір десек біздің көз алдымызға шойын мен болат келеді «Жер бетінде темір жойылып кетсе, не болады деп елестетсек, көшелерде сұмдық көрініс, темір жолда, поездарда, машиналарда жоқ, көпірлер үйіндіге айналған , өсімдіктер өле бастаған. Адам денесіндегі 3г темір жойылса , тіршілігін тоқтатып , өліп қалар еді.» ,бұл көріністі суреттеген , темірдің маңыздылығын айтқан атақты минералог , академик А.Е.Ферсман. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мағынаны тану Түсіну 5 минут оқу,2 минут талқылау 3 минут сызу 9 минут қорғау |
Темірдің периодтық жүйедегі орны, атом құрылысы, табиғатта таралуы, алынуы
Физикалық және химиялық қасиеттері
Темірдің маңызды қосылыстары, оларды анықтау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қолдану 6 минут |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Талдау Бекіту жеке, жұптық, топтық жұмыс. 8 -минут |
1 тапсырма ДЕҢГЕЙЛІК ТАПСЫРМА А Теміртастың (Fe2O3) құрамындағы темірдің массалық үлесін есепте В Натрий ферритінің (NaFeO2) мольдік массасын есепте С 27 г темір тұз қышқылымен әрекеттескенде түзілген темір хлоридінің массасын есепте 2 тапсырма Кесте толтыру (топтық жұмыс) І топ
ІІ топ
ІІІ топ
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау 2 минут |
Бағалау парақшасы Топ:_________________________________________
«5»- 17-20 «4»- 13-16 «3»-9-12 «2»-1-8 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма 1 минут |
Темір тақырыбын оқу, №4-7 есептер 190 бет |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














