|
7.2А бөлім: Үшбұрыштар |
Мектеп: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Теңбүйірлі үшбұрыш, оның қасиеттері және белгілері (5 сағат, 2 сабақ) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты |
7.1.1.23 теңбүйірлі үшбұрыштың белгілері мен қасиеттерін қолдану; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
-Тең бүйірлі үшбұрыштың қасиеттерін, белгілерін білу және есептер шығаруда қолдану. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
- Есептерді шығару барысында тең бүйірлі үшбұрыштың қасиеттері мен белгілерін қолданады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Физика, география |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім
|
Үшбұрыштың медианасының, биссектрисасының және биіктіктігінің анықтамасы және оларды кескіндеу; сүйір бұрышты, тік бұрышты және доғал бұрышты үшбұрыштардың биіктіктерінің орналасуын салыстыру; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы
|
І. Ұйымдастыру кезеңі: -Сәлемдесу,түгендеу; -Оқушыларды түрлі үшбұрыштардың суреттері бойынша 4 гетерогенді топқа бөлу.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. ( Әр топ келесі топ мүшелерінің үй жұмысын тексереді) Қалыптастырушы бағалау: «Ашық микрофон» әдісін пайдаланады. Саралау : Топтық жұмыс нәтижесін ескере отырып диалогтік қолдау көрсетемін. ІІІ. Жаңа сабақ Мақсаты: Тең бүйірлі үшбұрыштың қасиеттерін, белгілерін білу. Мұғалім: «Миға шабуыл» әдісі арқылы сұрақтар беріледі:
Оқушылардан күтілетін нәтиже Сонда үшбұрыштардың қабырғаларының ұзындықтарына қарай үш түрге бөлінеді екен. Үшбұрыштар
Мұғалім: Үшбұрыштардың өмірде қолданылуына тоқталу. Оқушылардан күтілетін нәтиже Екі қабырғасы тең үшбұрышты тең бүйірлі үшбұрыш деп атайды. Тең қабырғаларын үшбұрыштың бүйір қабырғалары деп, ал үшінші қабырғасын оның табаны деп атайды. Барлық қабырығалары тең үшбұрышты тең қабырғалы үшбұрыш деп атайды. Қалыптастырушы бағалау: -Стикер көрсету Саралау: Диалогтік қолдау көрсете отырып, қате айтқан немесе жауап беруде қиындыққа кезіккен оқушыларға көмек көрсетемін.
IV.Теоремаларды дәлелдеу. Топтық жұмыс «Джексо әдісі» арқылы Оқушылар берілген теоремаларды өздігінен дәлелдейді 4 гетерогенді топта талқылайды. Мақсаты: Оқушылар тең бүйірлі үшбұрыштың қасиеттері мен белгілерін қолданып теоремаларды дәлелдеу. Бағалау критериі: Тең бүйірлі үшбұрыштың қасиеттері мен белгілерін қолданып теоремаларды дәлелдейді. Теорема 3. Тең бүйірлі үшбұрыштың төбесінен табанына жүргізілген биссектриссасы оның әрі медианасы, әрі биіктігі болады. Дәлелдеу(Оқушылардан күтілетін нәтиже). ∆ABC – табаны AB болатын теңбүйірлі үшбұрыш, ал CD – оның табанына жүргізілген биссектрисасы болсын.
СD кесіндісі осы үшбұрыштың әрі медианасы, әрі биіктігі болатынын көрсету керек. Шынында да, СD биссектриса болғандықтан,
∠ACD =∠BCD, ал
∆ABC – теңбүйірлі болғандықтан
АС=ВС. Осыған қоса
СD кесіндісі
-ACD және
BCD үшбұрыштарына ортақ
қабырға.Олай болса, үшбұрыштар теңдігінің І белгісі
бойынша ∆ACD =∆BCD.Сондықтан AD=BD, яғни СD-
медиана және ∠ADC
=∠
BDC=900, яғни сыбайлас бұрыштар
теңдігінен CD Дискриптор: -Тең бүйірлі үшбұрыштардың қасиетін қолданады; - Үшбұрыштар теңдігінің 1-белгісін қолданып дәлелдейді.
Теорема 4. 1) Егер үшбұрыш теңбүйірлі болса,онда бұл үшбұрыштың табанындағы бұрыштары тең болады; 2) Керісінше, егер үшбұрыштың екі бұрышы тең болса, онда бұл үшбұрыш тең бүйірлі болады. Дәлелдеу(Оқушылардан күтілетін нәтиже). 1) ABC –тең бүйірлі үшбұрыш болсын: AC=AB. ∠A=∠B теңдігін дәлелдейік. С төбесінен жүргізілген СD биссектрисасын қарастыралық.Онда теорема 3-тің дәлелдеуінде көрсетілген ∆ACD =∆BCD теңдігінен ∠A=∠B екендігі шығады. Теорема дәлелденді.
Дискриптор: -Теорема 3-ті қорғаған топтың тұжырымына сүйеніп дәлелдейді.
Қалыптастырушы бағалау : "Екі жұлдыз, бір тілек" әдісі арқылы әр топ бірін-бірі бағалайды. Нәтижесінде, оқушылар бір-бірімен бітімге, келісімге қол жеткізуге ұмтылады. Өзгенің пікірімен санасуға тәрбиелейді Саралау:Саралау әдістерінің ішінен «Қарқын» және «Қолдау көрсету» әдістерін пайдаландым. Мақсаты: Қарқын (кейбір білім алушылар басқаларына қарағанда тапсырманы тез орындайды, сондықтан тез орындаған білім алушы өз тобына және келесі топтарға көмек береді). Мұғалімнің оқушыға көмегі( түрткі сұрақ қою):
Оқушылардан күтілетін нәтиже:
Сергіту сәті: Оқушылар «музыкалық қол шапалақтау» әдісі арқылы шапалақтап музыка орындайды.
Жеке есеп «А деңгейінен бастап ілгерулеріне қарай шығару» әдісі арқылы: Мақсаты: Тең бүйірлі үшбұрыштың қасиеттерін, белгілерін біледі және есептер шығаруда қолданады. Теңбүйірлі үшбұрыштың бүйір қабырғасы 8см, табаны 10см болғандағы периметрін табыңдар. Дескриптор: Білім алушы - теңбүйірлі үшбұрыштың анықтамасы арқылы бүйір қабырғасын анықтайды - периметрін табады.
В деңгей Теңбүйірлі үшбұрыштың төбесіндегі бұрышы 750 . Табанындағы бұрыштарын табыңдар. Дескриптор: Білім алушы
С деңгей
Берілгені: MO = ON,
Дескриптор:
Бағалау критерийі:
Қалыптастырушы бағалау жұмысы Мұғалім оқушыларға өзін-өзі бағалау үшін слайдта шешімін көрсетеді. Мұғалімнің оқушыға көмегі (түрткі сұрақтар):
Оқушыдан күтілетін нәтиже:
Саралау: қарқын, диолог және қолдану. Тапсырмаларды саралау арқылы оқушының қажеттілігін есепке ала отырып (оңайдан күрделіге) А, В,С деңгейінің есептерін пайдаланамын, нәтижеге көз жеткіземін |
Слайд 1
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Булатова Айсулу Тайырханқызы Шағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз
Тақырып бойынша 31 материал табылды
Теңбүйірлі үшбұрыш, оның қасиеттері және белгілеріМатериал туралы қысқаша түсінік
Тең бүйірлі үшбұрыштың қасиеттерін, белгілерін білу және есептер шығаруда қолдану.
Материалдың қысқаша нұсқасы
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||






