Материалдар / Теңдеу және оны шешу тәсілдері
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Теңдеу және оны шешу тәсілдері

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақты еңбек жолын жаңа бастаған жас мамандарға көп көмегі бар.Осы сабақта тек оқушыларға математика сабағын түсіндіріп қоймай , Отанға, туған жеріне деген сүйіспеншілікке тәрбиелей алады. Қ.Р. Президенті Н.Ә.Назарбаевтың «Рухани –жаңғыру» мақалсы аясындағы балаларды Отан сүйгіштік, туған жерге деген сүйіспеншілігімізді ояту мақсатында , оқушылар Қостанай облысы бойынша ауылдық жерлерге саяхатқа шығады.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
02 Ақпан 2018
1779
4 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Пән: Математика

Тақырыбы:Теңдеу және оны шешу тәсілдері

Мектеп: №7

Күні: 27.11.17

Мұғалімнің аты-жөн:Байгазина Г.Т.

СЫНЫП: 4 «В»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар:

Осы сабақ арқылы іске асатын оқыту мақсаттары

Теңдеу және оны шешу тәсілдерін қайталау. Есепті теңдеу құру арқылы шығару.

Сабақтың мақсаттары

Біледі: Жай теңдеу мен күрделі теңдеуді ажырата алады.

Барлығы біледі:Теңдеуді шеше алады.

Кейбіреуі біледі:Сөз есепті теңдеуге айналдырады.

Тілдік мақсат

Оқушылардың математикаға қызығушылықтарын арттыру, логикалық ойлауын дамыту және топпен бірлесіп жұмыс жасауға баулу.

Алдыңғы білім

Жылдамдық, уақыт, арақашықтыққа байланысты есептерді орындай алады.

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған әрекеттер (төмендегі жазбаларды өзіңіздің жоспарлаған әрекеттеріңізбен алмастырыңыз)

Ресурстар

Басы

2мин







2мин



















2мин







4мин




















3мин

Ортасы













5мин


















2мин


5мин











2мин






2мин






3мин

Соңы













6мин



Ұйымдастыру кезеңі
Психологиялық дайындық.

Жаңа сабаққа кіріспе:

Қ.Р. Президенті Н.Ә.Назарбаевтың «Рухани –жаңғыру» мақалсы аясындағы балаларды Отан сүйгіштік, туған жерге деген сүйіспеншілігімізді ояту мақсатында ,бүгін біз Қостанай облысы бойынша ауылдық жерлерге саяхатқа шығамыз.

Олай болса бірінші біз,

1)Алтынсарин ауданына барамыз. Бұнда сіздерге берілген тапсырма.

Таза тақта әдісі.

-ҚР-нының тұңғыш президенті Нұрсұлтан Әбішұлы Назарбаевты Республикамыздың Президенті етіп қай жылы және қай айда сайланды?.(1991 жылы 1-желтоқсанда)

-Қазақстан Республикасының Ұлттық ақшасы –Теңге айналымға қай жылы және қай айда енді? (1993 жылы 15-қарашада)

-Жаңа мемлекеттік рәміздер Елтаңба, Ту, Әнұран қай жылы және қай айда бекітілді?.(1992 жылы 4-маусымда)

* Сонымен тақтада қалған жаздан не байқауға болады?

-Бүгінгі тақырыбымыз: Теңдеу және оны шешу тәсілдері

Мақсатымыз:Есептер арқылы теңдеу құру және онын шешу әлілдерін үйрену.

1.Теңдеу дегеніміз не?

Белшісіз саны бар теңдікті теңдеу деп атаймыз.

2. Теңдеуді шешу дегенді қалай түсінесіңдер?

Теңдеуді шешу дегеніміз – теңдеуді дұрыс сандық теңдеуге айналдыратындай белгісіз санның мәнін табу.

2)Қарасу ауданына барамыз.Бұнда сіздерге берілген тапсырма.

Көркем жазу:( сұрақтарға жауап беру арқылы жазду)

-ҚР –ның тұңғыш «Ата Заңы» қай айда және қай жылы қабылданды. (28-қаңтар,1995 жылы)

-Осы 28 бен қантардан айынан қандай үш таңбалы сан шығаруға болады? (281)

Көркем жазу:

28

281

1995

3)Сарыкөл ауданының тапсырмасы.

Топпен жұмыс

1- Есептерді теңдеу құрастыру:

1-топ.

Оқушылар х түп шие және 20 түп қарақат отырғызды. Егер шие ағаштарының саны 3 есе кемітсе, онда қарақат пен шие ағаштарының саны бірдей болар еді. Оқушылар қанша түп шие ағашын отырғызған?

х/3=20 х=20*3 х=60 60/3=20 20=20

2-топ

Үшбұрыштың екі қабырғасы 3 сантиметрден, ал оның үшінші қабырғасы х см. Үшінші қабырғасы берілгендегіден 4 есе кем болатын үшбұрыштың периметрін өрнек түрінде жаз.

х/4=3 х=3*4 х=12 12/4=3 3=3

3-топ

Басқұрдың ұзындығы 3м, бұларқаннан 5 есеқысқа. Қыл арқанның ұзындығы қандай?

х*3=5 х=5/3 х=15 10*5=50

4-топ

Бақта 50 өрік ағашы және х алхоры ағашы бар. Егер алхоры ағашының саны 5 есе арттырса, онда өрік пен алхоры ағаштарының саны бірдей болар еді. Бақта неше алхоры ағашы бар?

Х*5=50 Х=50/5 Х=10 10*5=50

4)Мендіқара ауылының тапсырмасы. Оқулықпен жұмыс

************(Жеке оқушыға тапсырма беру)

Оқулықта 108бет №1 Теңдеулерді шеш және тексер.

1-топ 2-топ

Х+20*8 =2600 х*(40/4)=12600

Х+160=2600 х*10=12600

Х=2600-160 х=12600/10

Х=2440 х=1260

2440+20*8=2600 1260*(40/4)=12600

3-топ 4-топ

Х-560/7=20000 х/(36+64)=543

Х-80=20000 х/100=543

Х=20000-80 х=543*100

Х=19920 х=54300

19920-560/7=20000 54300/(36+64)=543

5)Наурызым ауданының тапсырмасы

*************(Дарынды оқушыларға тапсырма беру)

Топпен жұмыс «Постер» №2 Теңдеулерді шеш және тексер:

1-топ 2-топ

12+в =72/2 а/10=960/2

12+в=36 а/10=480

В=36-12 а=480*10

В=24 а=4800

12+24=72/2 4800/10=960/2

36=36 480=480

3-топ 4-топ

(х+20)/5=6 2400/ (с-12)=10

Х+4=6 с-12=2400/10

Х=6+4 с-12=240

Х=10 с=240+12 с=252

(10+20)/5=6 2400/(252-12)=10

Балалар біз шаршаған болармыз.Олай болса аялдамаға тоқтап демалып алайық.

Сергіту сәті:

6)Әулиекөл ауданының тапсырмасы.

6 Есеппті шығару.

1-2 топ есепті шығарады.

6к-1800тг

8к-?

Ш:1)1800/6

2)300*8=2400

3-4 топ есепті теңдеу құру арқылы шығарады.

Х/8=1800/6

х/8=300

х=300*8

х=2400

2400/8=1800/6

300=300

7)Амангелді ауданының тапсырмасы.

Өздік жұмыс.Қалдықпен бөлуді орында және тексеру

1-топ 2-топ

1529/4=382 ( 1қалд.) 1437/6=239 (3қалдық)

3-топ 4-топ

1358/3=452 (2қалд.) 40987/8=5123 (3қалдық)

8)Жәнгелді ауданының тапсырмасы.

Кім жылдам ойыны?

Фигураның ауданың тап.

1-2 топ 1-фигура s=3см*4см=12см2 2см*2см=4см2

3-4 топ 2-фигураs=4см*4см=16см2 2см*2см=4см2

Қандай фигуралар шықты?

Білім лендтен тапсырма: ауыша барлық топқа

9)Таран ауданы.

Қорытынды. Кері байланыс:

Мен бүгін көп нәрсе үйрендім............................

Мен үшін.................................

Қиын болды.............................

Мен тапсырманы..................

Мен түсіндім.........................

Мен енді..............................

Мен осы тақырыбты.........................

Мен үйрендім...............................

Алдағы уақытта............................

Жақсы оқушылар енді біз елесі сабақта тағы басқа ауылдық жерлерге барамыз, шашаған шығармыз үйге оралайық.Өзіміздін тұрып жатқан қаламызға.

10)Рудый қаласына келдік.

Үйге тапсырма: 109 бет №9

Бағалау:мадақтап смайликтер

************(Жеке оқушыға тапсырма беру)

Қандай сандарды қойғанда тура теңдік шығады.

35м46см= см 3456кг= т кг

19мин 35с= с 65 376кг= т кг

5сағ 45мин = мин 587мм= см мм

Бөлуді бағандап орында.

1800/4 8400/6 3240/4

2800/4 2888/4 7200/6

Өрнек түрінде жаз.

а-ның 80-ге бөліндісін 5 есе арттыру; Мысалы: а/80*5

90 мен с-тің қосындысын 60-қа көбейту;

70-тің 5-ке бөліндісіне 42-нің х-ке бөліндісін қосу;

*************(Дарынды оқушыларға тапсырма беру)

*1 цифрын 7 рет, 3 цифрын 6 рет пайдаланып және амал таңбаларын қолданып, мәні 100-га тең өрнекті көрсет

Жауабы:1111-111+333-333=1000 (тақтада)

*Термометр аяз болғасын – үш градус көрсетіп тұр. Осындай екі термометр неше градус көрсетеді?

Жауабы: үш

*Үстел үстінде үш стакан шие тұр. Марат бір стакан шиені жеп қойды. Неше стакан қалды?

Жауабы: үш стакан

*Тақтада 7 зат есім, 5 етістік, 2 сын есім жазылып тұр. Сөйлем құрау үшін әр сөз табынан бір сөзден алу керек. Мұны неше тәслмен жүзеге асыруға болады? Шешімі: 7*5*2=70



Слайд










Тақтаға тек жауабын ілу.























Әр тапсырмасайын топ басшылары ағашқа жапырақ іліп отырады.

















Карточка жеке оқушыға











Дарынды оқушыларға тапсырма беру.


































Карточка ретінде беру. Дарынды оқушыларға берілен тапсырманы тексеру.


































Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!