|
Бөлім: |
Химиялық реакциялардың энергетикасы |
|
|
Бөлімше: |
10.3.3 Химиялық тепе-теңдік |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Каптагаева Камшат Шаймуратовна |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сыныбы: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тепе-теңдік константасы мен тепе-теңдік концентрациялары тақырыбы бойынша есептеулер |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.3.3.5. реакция үшін тепе-теңдік константасының өрнегін құру; 10.3.3.6. Тепе-теңдік константасына әртүрлі факторлардың әсерін болжау; 10.3.3.7. Тепе-теңдік константасына қатысты есептерді шығару |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу/ Түсіну Қолдану |
|
Сабақтыңбарысы
|
Сабақтыңкезеңі/ уақыт |
Педагогтіңәрекеті |
Оқушыныңәрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Ұйымдасты-ру кезеңі 2 минут 7 минут
|
Оқушылармен сәлемдесу Оқушыларды түгендеу Жағымды атмосфера ұйымдастыру «Бір-біріне тілек білдіру» атты шаттық шеңберін өткізу. Сабақ мақсатымен таныстыру; Топқа бөлу: «Түрлі түсті шарлар» |
Оқушылар бір-бірлеріне жақсы тілек тілеп, топқа бөлінеді. |
|
Түрлі түсті шарлар
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: «Өрмекшінің торы» тәсілі. Мақсаты: «Өрмекшінің торы» тәсілін қолдану арқылы үй тапсырмасын пысықтау және түйінді ойларды бекіту.
|
Оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді. |
Дескриптор: 1)Химиялық тепе-теңдікті біледі; 2)Химиялық тепе-теңдіктің ығысуына әсер ететін факторларды атайды; 3)Ле Шателье-Браун принципінің тұжырымдамасының мағынасын түсіндіреді Дескриптор арқылы кері байланыс беріледі. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 2 минут
Жаңа сабақ 10 минут
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабақ: « Серіктестік оқыту» тәсілі Мақсаты: Жұптық жұмыс. Жұпта 1-жаттығудың шығару жолын талқылайды. 1-жаттығу:
а) CO(г ) +
2H2(г)
ә)
N2(г ) +
O2(г
) қайтымды реакцияларындағы тепе-теңдікке қысым мен температураның артуы қалай әсер етеді?
|
Оқушылар жұпта есептің шығару жолын талқылайды. Орындалған тапсырмаға кері байланыс жүргізеді. Кері байланыс: «Нысана» әдісі мұғалім- оқушы(ауызша)
|
ҚБ:Өзін-өзі дескриптор бойынша бағалайды. Дескриптор: 1)Химиялық тепе-теңдіктің ығысуына қысымның артуын болжайды; 2) Химиялық тепе-теңдіктің ығысуына температураның артуын болжайды; |
Оқулық М.Қ.Оспанова, Қ.С.Аухадиева, Т.Г.Белоусова «Химия» 10сынып. Алматы «Мектеп» 2019, 166 бет Тақта жұмыс дәптері
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
6 минут
6 минут |
Ойлан-жұптас-бөліс: Берілген тапсырма бойынша әр бір оқушы жеке жұмыс жасау арқылы өз ойын қорытып, жұп болып, пікірлерімен бөліседі, бүкіл топтық талқылауға ұласып, ойлау дағдыларын қалыптастырады. №1 есеп:
H2+I2
|
Оқушылар жұптық жұмыста есептер шығарады.
Орындалған тапсырмаға кері байланыс жүргізеді. Кері байланыс: Оқушымен-оқушы
|
ҚБ: дескриптор бойынша әр оқушы есептерді шығару деңгейімен анықтап, бағалайды. Дескриптор: 1)Реакцияны теңестіреді; 2)Йод сутектің концентрациясы неше есе өсетінін есептейді;
|
Оқулық 169 бет жұмыс дәптері |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Буклет әдісі арқылы сыныптағы ЕБҚ оқушылардың есеп шығаруын қамтамасыз ету. Мақсаты: Оқушылардың ойлау, есептеу жылдамдығын арттыру. №2 есеп. Егер белгілі бір температурада бастапқы алынған 5 моль CO мен 4 моль Cl2 әрекеттесуі нәтижесінде 1,5 моль COCl2түзілген болса, онда: CO+Cl2↔COCl2(фосген газы) Процесінің тепе-теңдік константасы қандай болғаны? |
Кері байланыс: «Нысана» әдісі
|
ҚБ: «Бipiн-бipi бaғaлaу» Өзара әділ бағалау Дескриптор: 1)Тепе-теңдік константасының өрнегін құрастырады; 2)Тепе-теңдік константасының өрнегін қолданып, есепті шығарады |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
8 минут |
Функционалдық сауаттылыққа арналған тапсырма: Аммиактың судағы ерітіндісі мүсәтір спирті деп аталады. Оны медицинада қолданылады. Аммиак өндірісінде келесі реакция жүзеге асады: 3H2 + N2 → 2NH3 + Q. Бұл қайтымды процесс. Аммиактың шығымын арттыру үшін тепетеңдікке әсер ететің факторларды білу манызды. Тапсырма:
|
Тапсырманы жазбаша орындайды Кері байланыс: «Аяқталмаған сөйлем» әдісі
|
Дескриптор: 1) Тепе-теңдікке әсер ететің факторларды атайды 2) Тепе-теңдік константасының өрнегін құрастырады; |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Каптагаева Камшат ШаймуратовнаШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Тепе-теңдік константасы мен тепе-теңдік концентрациялары тақырыбы бойынша есептеулер
Тақырып бойынша 11 материал табылды
Тепе-теңдік константасы мен тепе-теңдік концентрациялары тақырыбы бойынша есептеулерМатериал туралы қысқаша түсінік
"Тепе-теңдік константасы мен тепе-теңдік концентрациялары тақырыбы бойынша есептеулер" тақырыбында ашық сабақ
Материалдың қысқаша нұсқасы
Сабақтыңбарысы
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||















