Бөлім:
|
6.2В. Алгебралық өрнектер
|
Мектеп
|
№201
|
Педагогтің Тегі, Аты, Әкесінің аты
)
|
Тыныштықбаева Алтынкүл
Ераліқызы
|
Пәні
|
Математика
|
Сынып: 6 г
|
Қатысатыны саны: 20 Қатыспағандар саны:
2
|
Күні:
|
21.12.2023 ж
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Тепе-теңдік. Өрнектерді тепе-тең
түрлендіру
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаттары
|
6.2.1.8 тепе-теңдік және тепе-тең түрлендіру
анықтамаларын білу;
|
Сабақтың мақсаты:
|
Өрнекті теңбе -
тең түрлендіру үшін негізгі ережелерді
білу;
Көбейтудің қосуға қатысты үлестірімділік қасиетін
пайдаланып, алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендіруді
үйрену.
|
Құндылықтарды дарыту
|
Сыни және
креативті ойлау, жеке және командамен жұмыс істей білу, жақсы
қарым-қатынас орнату, ынтымақтастық дағдысын қалыптастыру, талап
құндылығына тәрбиелеу
|
Сабақ барысы:
|
Уа
қыты
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Басы5 мин
|
Ұйымдастыру
Сәлеметсіздерме!
Бүгін, тепе-тең өрнектермен танысамыз, және
оларды тепе-тең түрлендіруді үйренетін боламыз
Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:
-Тепе-тең өрнектер; -Өрнекті тепе-тең
түрлендіру.
|
Оқушылар амандасады.
|
|
Тақта
слайд
|
5 мин
|
Өткен тақырыпты
қайталау:
True or Foul
әдісі
Оқушыларға өткен тақырыптардан сұрақтар қойылады,
оқушы тек қана
Иә немесе
Жоқ
деп
жауап беруі қажет
1) Кез-келген теріс сан оң саннан –
кіші
Иә
2) а кез - келген теріс сан, нөльден
–кіші
Иә
3) -1 коэффицентінің орнына бөлу таңбасы қойылады
Жоқ
4) Ұқсас қосылғыштарды қосу ұқсас қосылғыштарды
біріктіру деп аталады
Иә
5) Ұқсас қосылғыштарды біріктіру үшін олардың
коэффиценттерін азайтып, шыққан санға әріпті көбейткішті бөлуіміз
қажет Жоқ
6) Коэффицент әріпті көбейткіштен кейін жазылады
Жоқ
7) Орнына сан қоюға болатын
әріпті айнымалы деп атайды Иә
|
Сұрақтарға жауап береді
Тақырып бойынша ресурстарды қарап,
танысады
|
Оқушылардың белсенділігіне қарай
мұғалім
ауызша мақтау сөздермен
бағалауы
«Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы!
Талпын!»
|
Тақта, слайд, оқу құралдары;
6
сыныпқа арналған оқулық
Wordwell.com
|
Орта
сы
Жаңа сабақ
15 мин
|
Тепе-теңдіктер. Өрнектерді тепе-тең
түрлендіру
Prezi.com бағддарламасы арқылы жаңа сабақ
түсіндіріледі.
-Айнымалылардың кез-келген мәніне берілген
өрнектердің сәйкес мәндері тең болса, олар
тепе-тең өрнектер
деп аталады.
-Айнымалының орнына кез-келген санды қойғанда
тура санды теңдік шығатын айнымалысы бар теңдік
тепе-теңдік деп
аталады.
Өрнекті оған тепе-тең екінші өрнекпен
алмастыру тепе-тең түрледіру
немесе түрлендіру деп
аталады
Теңдіктің тепе-тең екенін дәлелдеу
дегеніміз:
-Оң
жақ бөлігіндегі өрнек алынғанша сол жақ бөлігін
түрлендіру;
-Сол жақ бөлігіндегі өрнек алынғанша оң жақ
бөлігін түрлендіру;
-Бірдей өрнек алынғанша теңдіктің сол жақ бөлігін
де, оң жақ бөлігін де түрлендіру;
|
Оқушылар жаңа сабақпен танысады
|
Оқушылардың белсенділігіне қарай
мұғалім ауызша мақтау сөздермен
бағалауы «жарайсың» «өте жақсы»
|
Тақта, слайд, оқу құралдары;
6
сыныпқа арналған оқулық
|
Топ
тық
жұ
мыс
15
мин
|
1.
Тапсырма: Берілген өрнекке үлестірімділік қасиетін қолдану.
Айнымалының мәнін қойып, есептің жауабын табады. Есептердің
барлығын болғаннан кейін ең үлкен саннан кіші санға қарай
орналастырып , есеп берілген парақ артындағы әріптер арқылы сөз
құрастырады.
1.
3(а+7) мұндағы а=-2 С Т Е
2.
4(а-3) мұндағы а=5 П А Ң
3.
5а+2а-9а а=-3 О Л Б
4.
6(а- 0.5) мұндағы а=1 Р А Е
5.
2(6-а) мұндағы а=5 Т П К
2.
Күнбағыс ойыны арқылы өрнектерді
сәйкестеніру
№758
есеп
-
31а
*(-6)=
-
-
-
)=
-
-
|
Жауаптары:
3(a+7)=3*a+3*7=
=3a+21=15
4(a-3)=4*a-4*3=8
5a+2a-9a=a(5+2-9)=a*(-2)=-2a=6
6(a-0.5)=6*a-6*
0.5=6*1-3=3
2(6-a)=12-2a=12-10=2
|
Дескриптор: Тақырыпқа қатысты есептер
шығарады, талдайды
Дескриптор:
-Таңбалар ережесін пайдаланып, өрнектің мәнін
табады.
|
Тақта, слайд, оқу құралдары;
6
сыныпқа арналған оқулық
|
Жұп
тық
жұ
мыс
|
«Өз
жұбыңды тап»
№760
Ұқсас қосылғыштарды біріктіру
1)245х – 100,1 + 265х +
99,9=510x-0,2
2) y
+ 48 +
2 y
+ 51 =
2 y-3
3)
№763
Өрнектерді ықшамдау
-
10 - (x - 20) + 8x=7x
+30
-
–(15+4y) + (2y - 17)=-2y -
32
-
9a –(21 – 8a)
+18=17a-3
|
Дискриптор:
Берілген тапсырма бойынша жұптасып жұмыс
жасайды,
есепті шығарады.
|
Дескриптор:
- ұқсас қосылғыштарды біріктіріп
жазады;
- жақшаларда ашып табады
Бағалау:
Транспортир әдісімен
бағалау
|
ДК
экраны
қосымша
|
Жеке жұ
мыс
|
Оқулықтан есептер шығару
№759
1)
6x*(-10y)=-60xy
3) = 12 cd
5)
-1,1 *(50a - c)=-55a +
1,1c
№764
1)
79–(20+9a)+(11a -122)=2a -
63
2)
–(b + 40) + (28-19b) +11b= -9b
-12
|
Оқулықтағы берілген есептерді
орындайды
Тапсырманы орындайды
|
Дескриптор:
-Таңбалар ережесін пайдаланып, өрнектің мәнін
табады
Бағалау:
Транспортир әдісімен
бағалау
|
Тақта, слайд, оқу құралдары;
6
сыныпқа арналған оқулық
|
Соңы 5 мин
|
Сабақты қорытындылау.
1)
5 + х=5; 5+х =5+х; х=5;
5=5 теңдіктерінің қайсысы тепе-теңдік болады?
2)
m*(-n); -(a-b) өрнегіне тепе-тең болатын өрнекті
атаңдар
Үй тапсырмасы № 765, 766
Рефлексия:
Бүгін біз сабақта нені білдік, оқушы пікірін
тыңдау.
|
Оқушылар сабақтан қорытынды
жасайды
Кері байланыс жасайды
|
Оқушылардың сабаққа қатысуына қарай 1-10 балдық
шкаламен бағалайды
|
Тақта, слайд
Бағалау парағы
|