Сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Мектеп: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
КДМ |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
9.2.5.3 - тербелмелі қозғалысының сипаттамаларын білу және қолдану: амплитуда, период, жиілік, бұрыштық жиілік, тербеліс фазаларының айырымы; 9.2.5.5 - жиілік пен бұрыштық жиілік арқылы тербеліс периодын көрсету; 9.1.1.11 -идеялар мен түсініктемелерді дайындау және сынақтан өткізу үшін әртүрлі ғылыми әдістер мен тәсілдерді пайдалану; 9.1.1.5 - дәл және нақты нәтижелерге жету әдісінің тиімділігін түсіндіру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Тербелмелі қозғалысының сипаттамаларын сипаттай алу; Жиілік пен бұрыштық жиілік арқылы тербеліс периодын көрсете алу; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Тербелмелі қозғалысының сипаттамаларын сипаттай алады; Жиілік пен бұрыштық жиілік арқылы тербеліс периодын көрсете алады; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Тілдік мақсаттар Оқушылар жоғарыда аталған тірек ұғымдарды пайдалана отырып, зерттеу жұмыстарының болжамын жасайды; идеяларды пайдалана отырып, зерттеудің тиімді әдістерін ұсынуда жазылым дағдыларын дамытады; зерттеу жұмыстарын сипаттайды және зерттеу жұмыстарына қорытынды тұжырымдай алады. Арнайы пәндік лексика мен терминология: Тірек ұғымдар
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Құндылықтарды дарыту Оқушылардың пәнге деген қызығушылқтарын арттыру, алғырлыққа, зеректікке шапшандыққа баулу, ізденімпаздық қасиеттерге жетелеу, шығармашылық қабілетін дамыту,өз ойын нақты жеткізе білуге үйрету. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Математика, геометрия |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Бейнематериалдар сілтемелері, онлайн презентация, онлайн тақталар. https://r7.whiteboardfox.com/ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Масса, заряд, күш, энергия, қозғалыс түрлері, координата, жылдамдық, үдеу т.б. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 1 мин
4 мин
15 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу, сабаққа дайындығын тексеру. «Ой қозғау» Презентация арқылы фронтальды сұрақтар қою арқылы Тербелмелі қозғалысының сипаттамалары тақырыбына шығамыз.
Сыныппен бірге аузша талдаймыз(оқушылардың аттарын атап отыру). Тақырыпқа шығамыз. Сабақ мақсаттарын оқушылармен бірге айқындаймыз. «Мағынаны тану»
Бағалау критериі
Кері байланыс. Бірін – бірі бағалайды, жауаптарын өзара және мұғаліммен бірге талқылайды.
|
Тимс
Слайд 1-5
Слайд 6-7
Слайд 8-14 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 12 мин
6 мин
|
Тапсырма 1 Тапсырма 2 Бағалау критериі
Кері байланыс. Бірін – бірі бағалайды, жауаптарын өзара және мұғаліммен бірге талқылайды. Бекіту тапсырмалары
1.Қандай қозғалыстарды
тербелмелі қозғалыстар деп атайды? Кері байланыс. Оқушылар жауаптарын тимс арқылы жеткізеді Дескрипторлар
|
Слайд 15-16 Онлайн тақта Слайд 17 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 2 мин |
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: Бағалау критерийлерін ұсыну, түсіну деңгейін талдату Рефлексия. - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет. Үйге тапсырма: https://quizizz.com/admin/quiz/5f0f048694660d001b02a13c/oscillation
|
Слайд 18
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық
және
қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Зерттеу жұмысын барлық сынып оқушылары орындағанымен соңындағы тапсырмаларды қабілеті жоғары оқушылар толықтырып, дұрыс шығарады. Деңгейлік тапсырмаларды орындайды. |
Оқушылар зерттеу жұмысынан кейін жұптар бір-бірін бағалайды, ал деңгейлік тапсырманы орындап болғаннан кейін өз-өздерін дұрыс жауаптарымен тексере алады. |
Зертхана жұмысы барысында оқышылар қауіпсіздік ережесін сақтауы тиіс.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ
жоспары Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі: Мектеп: Күні: Мұғалімнің
аты-жөні: Сынып:
9 Қатысқандар
саны: Қатыспағандар
саны: Сабақ
тақырыбы
Тербелмелі қозғалысының
сипаттамалары: амплитуда, период, жиілік. Тербеліс фазасының айырымы
Тербелмелі қозғалысының сипаттамалары: бұрыштық жиілік, тербелістің
фазасы. КДМ Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
9.2.5.3 -
тербелмелі қозғалысының сипаттамаларын білу және қолдану:
амплитуда,
период, жиілік, бұрыштық жиілік, тербеліс фазаларының
айырымы;
9.2.5.5 - жиілік пен
бұрыштық жиілік арқылы тербеліс периодын
көрсету;
9.1.1.11
-идеялар мен түсініктемелерді дайындау және сынақтан өткізу үшін әртүрлі ғылыми әдістер мен тәсілдерді пайдалану; 9.1.1.5 -
дәл және нақты нәтижелерге жету әдісінің тиімділігін түсіндіру Сабақ
мақсаттары
Тербелмелі қозғалысының сипаттамаларын сипаттай
алу;
Жиілік пен бұрыштық жиілік
арқылы тербеліс периодын көрсете алу; Бағалау
критерийлері
Тербелмелі қозғалысының сипаттамаларын сипаттай
алады;
Жиілік пен бұрыштық жиілік
арқылы тербеліс периодын көрсете алады; Тілдік
мақсаттар Тілдік
мақсаттар
Оқушылар жоғарыда аталған
тірек ұғымдарды пайдалана отырып, зерттеу жұмыстарының болжамын
жасайды; идеяларды пайдалана отырып, зерттеудің тиімді әдістерін
ұсынуда жазылым дағдыларын дамытады; зерттеу жұмыстарын сипаттайды
және зерттеу жұмыстарына қорытынды тұжырымдай
алады.
Арнайы пәндік лексика
мен терминология: Тірек
ұғымдар Қазақ
тілінде Орыс
тілінде Ағылшын
тілінде Тербеліс
периоды Период
колебаний Period of
oscillations Тербеліс
жиілігі Частота
колебаний Frequency of
oscillations Циклдік
жиілік Циклическая
частота Angular
frequency Амплитуда Амплитуда Amplitude Математикалық
маятник Математический
маятник (simple)
pendulum Серіппелі
маятник Пружинный
маятник Spring
pendulum Еркін және еріксіз
тербелістер Сбоводные и вынужденные
колебание Free and forced
oscillation Резонанс Резонанс Resonance
Құндылықтарды
дарыту
Құндылықтарды
дарыту
Оқушылардың пәнге деген
қызығушылқтарын арттыру, алғырлыққа, зеректікке шапшандыққа баулу,
ізденімпаздық қасиеттерге жетелеу, шығармашылық қабілетін дамыту,өз
ойын нақты жеткізе білуге үйрету.
Пәнаралық
байланыстар
Математика, геометрия
АКТ қолдану
дағдылары
Бейнематериалдар сілтемелері,
онлайн презентация, онлайн тақталар.
https://r7.whiteboardfox.com/
Бастапқы
білім
Масса, заряд, күш,
энергия, қозғалыс түрлері, координата,
жылдамдық, үдеу т.б.
Сабақ
барысы
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
Ресурстар
Сабақтың
басы 1 мин
4 мин
15
мин
Ұйымдастыру кезеңі.
Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу, сабаққа
дайындығын тексеру. «Ой
қозғау» Презентация арқылы фронтальды
сұрақтар қою арқылы Тербелмелі қозғалысының сипаттамалары
тақырыбына шығамыз.
Тербелістер деп нені
түсінеміз?
Қозғалыстың тербелмелі екенін
қалай білеміз?
Тербелістердің негізгі
түрлері?
Маятниктердің қандай түрлерін
білесіз?
Тербеліс тұдыратын жүйе қалай
аталады? Сыныппен бірге аузша
талдаймыз(оқушылардың аттарын атап отыру). Тақырыпқа шығамыз. Сабақ
мақсаттарын оқушылармен бірге айқындаймыз. «Мағынаны
тану»
Тербеліс
периды Тербеліс
жиілігі Период,
жиілік және
циклдік
жиілік арасындағы байланыс
формулалары. Ығысуға пропорционал және оған
қарама-қарсы бағытталған күштің әрекетінен болатын механикалық
тербелістер гармоникалық
тербелістер деп
аталады. Ығысу Тербеліс амплитудасы
деп Циклидік
жиілік Тербеліс
фазасы Фазалар
айрымы. Бағалау
критериі Тербелмелі қозғалысының сипаттамаларын сипаттай
алады; Жиілік пен бұрыштық жиілік
арқылы тербеліс периодын көрсете алады;
Кері
байланыс. Бірін – бірі бағалайды,
жауаптарын өзара және мұғаліммен бірге
талқылайды.
Тимс
Слайд
1-5
Слайд
6-7
Слайд
8-14
Сабақтың
ортасы 12
мин
6 мин
Тапсырма
1 Тапсырма
2 Бағалау
критериі
Маятник түрлерін анықтай
алады;
Тербеліс ұзақтығы қандай
шамаларға тәуелді екенін анықтайды; Тербелмелі қозғалысының сипаттамаларын сипаттай
алады;
Кері
байланыс. Бірін – бірі бағалайды,
жауаптарын өзара және мұғаліммен бірге
талқылайды. Бекіту
тапсырмалары
1.Қандай қозғалыстарды
тербелмелі қозғалыстар деп атайды? Кері
байланыс. Оқушылар жауаптарын тимс
арқылы жеткізеді Дескрипторлар Тербелмелі қозғалысының сипаттамаларын сипаттай
алады;
Слайд
15-16 Онлайн
тақта Слайд
17
Сабақтың
соңы 2 мин
Сабақ соңында оқушылар
рефлексия жүргізеді: Бағалау критерийлерін ұсыну,
түсіну деңгейін талдату Рефлексия. - нені білдім, нені
үйрендім - нені толық
түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру
қажет.
Үйге
тапсырма:
https://quizizz.com/admin/quiz/5f0f048694660d001b02a13c/oscillation
Слайд
18
Саралау – оқушыларға қалай
көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары
оқушыларға
қандай
міндет
қоюды
жоспарлап
отырсыз?
Бағалау
– оқушылардың материалды меңгеру
деңгейін
қалай
тексеруді
жоспарлайсыз?
Денсаулық
және
қауіпсіздік техникасының сақталуы
Зерттеу жұмысын барлық сынып оқушылары орындағанымен соңындағы тапсырмаларды қабілеті жоғары оқушылар толықтырып, дұрыс шығарады.
Деңгейлік тапсырмаларды
орындайды.
Оқушылар зерттеу жұмысынан
кейін жұптар бір-бірін бағалайды, ал деңгейлік тапсырманы орындап
болғаннан кейін өз-өздерін дұрыс жауаптарымен тексере
алады.
Зертхана жұмысы барысында
оқышылар қауіпсіздік ережесін сақтауы
тиіс.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













