-
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
6.1А Қатынастар және пропорциялар
"Қызылтаң" жалпы орта білім беретін мектебі
Күні:21.10.22ж
Мұғалімнің аты-жөні: Ахметова Гаухар
Сынып: 6б
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақ тақырыбы
Теріс рационал сандарды қосу. Таңбалары әртүрлі рационал сандарды қосу.
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
6.1.2.13 таңбалары бірдей, таңбалары әртүрлі рационал сандарды қосуды орындау;
Сабақ мақсаттары
таңбалары бірдей, таңбалары әртүрлі рационал сандарды қосуды орындайды;
Сабақ барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың басы
10-15 минут
а) Мақсат: сабақтың басын ұйымдастыру.
Оқушылармен сәлемдесу,сабаққа қатысуын тексеру;
ә)Үй жұмысын тексеру (оқушылар дайын жауап арқылы жіберген қателелерін түзетеді, жұптағы оқушылардың бір-бірімен дәптер алмасып дайын жауаппен тексеруін ұсынуға болады);
б)Оқушыларды топқа бөлу
1-топ "Оң сандар"
2-топ Теріс сандар
3-топ Қарама-қарсы сандар
в)Өткенді пысықтау үшіноқушыларға сұрақтар мен ауызша есептер қою.
-Оң сандар мен теріс сандар координаталық түзуде қалай кескінделеді?
-Оң сандар мен теріс сандарды қалай салыстырамыз?
-Теріс сандар қалай қосылады?
- Таңбалары әртүрлі сандарды қалай қосамыз? Ауызша есептер қойылады.
27+(-54)
-6+3
-11+11
-6+5
11-15
25-40
-5+(-4)
0+(-5)
-6,5+1
0,75+(-8,75)
-8/15+1/15
1/5+(-4/5)
-1,5+10
8,16+1,14
5+(-0,5)
-10+(-5)
Оқушылардың өздері жауабын ұсынады.
Әрбір дұрыс жауапқа 1 ұпай беріледі.
Жұпқа бөлу (1минут)
Білімді жаңарту (3 минут)
Азайту – қосынды мен белгілі қосылғыш бойынша екінші (белгісіз) қосылғышты табу амалы. b+x=a; х – белгісіз қосылғыш, х=a-b. Рационал сандарды азайту амалы азайғыш азайтқыштан кіші (кем) болғанда да орындалады.
Проблемалық жағдай туғызу.
Рационал сандарды қосу амалын пайдаланып,температураның өзгерісін табайық.
Есеп.

Ауаның температурасы таңертең -2 С (суық) еді, түсте 5 С (жылы) болды. Ауаның температурасы неше градусқа өзгерді?
Оқушылар жауабын презентация бойынша тексереді. Оқушылардың жауаптарын негіздеуі талап етіледі.Шешуі:
-2+х=5
Х=5+2
Х=7
Дескриптор: Білім алушы:
-
Таңбалары бірдей және таңбалары әртүрлі сандарды қоса алады.
-
Сандар өзгерісін есептей алады.
Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы»
Дидактикалық материал, үлестірмелі кеспелер
Сабақтың ортасы
25 минут
Жұптық жұмыс
Бос орынды толтырады
Бірнеше оқушылардан тақтаға шығып өз жауаптарымен бөлісулері сұралады. Жауаптардың дұрыс па жоқ па екенін қалған оқушылардан сұрап талқыланады. Қателескен жағдайда мұғалім түзетеді.
Топтық жұмыс "Түймедақ гүлі" әдісі
Есептің берілген мен жауаптары түймедақ күлтелеріне жазылған. Оқушылар топтаса отырып есептің берілгенімен жауабын тауып дұрыс орналастырады.
Дұрыс құрастырған топ жеңімпаз атанады.
1-топ
1) -0,5+5,5+(-2) 3) -8+8+0,2
2) 8+(-5)+1,7 4) -0,6+(-0,4)
Жауаптары: 3; 4,7; 0,2; -1
2-топ
1) 7+(-4)+(-2) 3) -1,7+0,7
2) -8+5+0 4) 1+(-1)+2,3
Жауаптары: 1; -3; 0; 2,3
3- топ
1) -0,5+6,5+7 3) 3,2+(-0,2)
2) -5+7+2,5 4).-1,2+1,2
Жауаптары: 13; 4,5; 3; 0
Жеке жұмыс
Деңгейлік есептер шешу оқулық бойынша
А деңгейінен № 400 есеп
В деңгейінен № 401 есеп
С деңгейінен № 410 есеп
Оқушыларға деңгейлік есептер берілген соң оның нәтижесін қарастырады. Қай оқушы қай деңгейге жеткенін анықтаймын.
Сабақты қорытындылау
Сабақты бекіту бойынша "Мәре" әдісі бойынша жеңімпаз оқушыны анықтау.
№2. Бос орындытолтырыңыз:

- 3 + … = 4

4 + … = - 2

- 1 + … = - 4
Дескрипторлар:
-
Координаттық түзуде нүктелерді дұрыс бейнелейді;
Координаттық түзуде сандарды қосуды дұрыс орындайды
Жұптар арасында өзара бағалау жүргізіледі.
«Түймедақ» гүлінің күлтелерін сәйкестендіру қажет.Топтық жұмысты былай бағалаймын.
Мысалы:
-
егер барлық жұмыс дұрыс орындалса, «өте жақсы»,
-
егер жауаптары дұрыс, кейбір түсіндірмелер қиындық тудырса «жақсы»,
-
егер барлық жұмыстың 70-ы дұрыс болса, онда «тәжірибе қажет»
егер барлық жұмыстың 70-нан азы дұрыс болса, онда «көмек қажет» деп бағалауға болады.

Дескрипторлар:
-
Таңбалары бірдей және таңбалары әртүрлі сандарды қосады- 1балл;
-
Жауабын сәйкестендіреді-1 балл
-
Түймедақ гүлінің дұрыс, әдемі жинақталуы-1балл
Топтар арасында өзара бағалау жүргізіледі.
А деңгейі
№400 есеп Бос орынға теңдік тура болатындай санды қой:
Дескриптор:
-
Белгісіз санды табады- 1балл
В деңгейі
№401 есеп Қосындыны табыңдар
Дескриптор:
-
Таңбалары әртүрлі сандарды қосуды орындайды-1балл;
-
Жауабын негіздейді -1балл
№410 есеп
Жеке кәсіпкер тапқан 8000000 теңге пайдасының 3%-ін салық үшін төледәі және 130000 теңгені қамқорлық қорына салды. Жеке кәсіпкердің тапқан пайдасының неше теңгесі қалды?
Шешуі: 8000000*3%= 240000теңге салық
240000+130000=370000теңге шығын
8000000-270000=7630000 теңге пайда қалды
Дескриптор:
-
Салық сомасын табады-1балл;
-
шығынды есептейді-1балл;
-
пайданы табады-1бал
"Бес саусақ " әдісімен оқушыларды жеке - жеке шығарып, есепті қате шығарса, басқа оқушыны тақтаға шығарып жеңімпаз оқушыны анықтайды.
Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы»
1-10 баллдық жүйеде бағаланады.
6 сынып оқулығы. 1-бөлім.
Әбілқасымов А.Е., Кучер Т.П., Жұмағұлова З.Ә., 2018ж «Мектеп» баспасы
https://www.youtube.com/watch?v=SAWr-KZhD0E
Деңгейлік есептер, үлестірмелі кеспелер, бағалау парақшасы
Сабақтың соңы
5 минут
Сабақ бойынша қорытынды жасау. Оқушылардың жинаған балдарын есептеу және белсенді топты анықтау.
Үй жұмысы: рационал сандарды қосуға өмірмен байланысты 2 есеп құрастыру
Сабақты қорытындылау:
Нені білдім? Нені үйрендім? Немен жұмысты жалғастыру керек?
Сабақтың келесі сабақпен байланысты екенін оқушыларға ескерту маңызды.
Жапырақ стикерлері
-
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Теріс рационал сандарды қосу. Таңбалары әртүрлі рационал сандарды қосу.
Теріс рационал сандарды қосу. Таңбалары әртүрлі рационал сандарды қосу.
-
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
6.1А Қатынастар және пропорциялар
"Қызылтаң" жалпы орта білім беретін мектебі
Күні:21.10.22ж
Мұғалімнің аты-жөні: Ахметова Гаухар
Сынып: 6б
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақ тақырыбы
Теріс рационал сандарды қосу. Таңбалары әртүрлі рационал сандарды қосу.
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
6.1.2.13 таңбалары бірдей, таңбалары әртүрлі рационал сандарды қосуды орындау;
Сабақ мақсаттары
таңбалары бірдей, таңбалары әртүрлі рационал сандарды қосуды орындайды;
Сабақ барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың басы
10-15 минут
а) Мақсат: сабақтың басын ұйымдастыру.
Оқушылармен сәлемдесу,сабаққа қатысуын тексеру;
ә)Үй жұмысын тексеру (оқушылар дайын жауап арқылы жіберген қателелерін түзетеді, жұптағы оқушылардың бір-бірімен дәптер алмасып дайын жауаппен тексеруін ұсынуға болады);
б)Оқушыларды топқа бөлу
1-топ "Оң сандар"
2-топ Теріс сандар
3-топ Қарама-қарсы сандар
в)Өткенді пысықтау үшіноқушыларға сұрақтар мен ауызша есептер қою.
-Оң сандар мен теріс сандар координаталық түзуде қалай кескінделеді?
-Оң сандар мен теріс сандарды қалай салыстырамыз?
-Теріс сандар қалай қосылады?
- Таңбалары әртүрлі сандарды қалай қосамыз? Ауызша есептер қойылады.
27+(-54)
-6+3
-11+11
-6+5
11-15
25-40
-5+(-4)
0+(-5)
-6,5+1
0,75+(-8,75)
-8/15+1/15
1/5+(-4/5)
-1,5+10
8,16+1,14
5+(-0,5)
-10+(-5)
Оқушылардың өздері жауабын ұсынады.
Әрбір дұрыс жауапқа 1 ұпай беріледі.
Жұпқа бөлу (1минут)
Білімді жаңарту (3 минут)
Азайту – қосынды мен белгілі қосылғыш бойынша екінші (белгісіз) қосылғышты табу амалы. b+x=a; х – белгісіз қосылғыш, х=a-b. Рационал сандарды азайту амалы азайғыш азайтқыштан кіші (кем) болғанда да орындалады.
Проблемалық жағдай туғызу.
Рационал сандарды қосу амалын пайдаланып,температураның өзгерісін табайық.
Есеп.

Ауаның температурасы таңертең -2 С (суық) еді, түсте 5 С (жылы) болды. Ауаның температурасы неше градусқа өзгерді?
Оқушылар жауабын презентация бойынша тексереді. Оқушылардың жауаптарын негіздеуі талап етіледі.Шешуі:
-2+х=5
Х=5+2
Х=7
Дескриптор: Білім алушы:
-
Таңбалары бірдей және таңбалары әртүрлі сандарды қоса алады.
-
Сандар өзгерісін есептей алады.
Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы»
Дидактикалық материал, үлестірмелі кеспелер
Сабақтың ортасы
25 минут
Жұптық жұмыс
Бос орынды толтырады
Бірнеше оқушылардан тақтаға шығып өз жауаптарымен бөлісулері сұралады. Жауаптардың дұрыс па жоқ па екенін қалған оқушылардан сұрап талқыланады. Қателескен жағдайда мұғалім түзетеді.
Топтық жұмыс "Түймедақ гүлі" әдісі
Есептің берілген мен жауаптары түймедақ күлтелеріне жазылған. Оқушылар топтаса отырып есептің берілгенімен жауабын тауып дұрыс орналастырады.
Дұрыс құрастырған топ жеңімпаз атанады.
1-топ
1) -0,5+5,5+(-2) 3) -8+8+0,2
2) 8+(-5)+1,7 4) -0,6+(-0,4)
Жауаптары: 3; 4,7; 0,2; -1
2-топ
1) 7+(-4)+(-2) 3) -1,7+0,7
2) -8+5+0 4) 1+(-1)+2,3
Жауаптары: 1; -3; 0; 2,3
3- топ
1) -0,5+6,5+7 3) 3,2+(-0,2)
2) -5+7+2,5 4).-1,2+1,2
Жауаптары: 13; 4,5; 3; 0
Жеке жұмыс
Деңгейлік есептер шешу оқулық бойынша
А деңгейінен № 400 есеп
В деңгейінен № 401 есеп
С деңгейінен № 410 есеп
Оқушыларға деңгейлік есептер берілген соң оның нәтижесін қарастырады. Қай оқушы қай деңгейге жеткенін анықтаймын.
Сабақты қорытындылау
Сабақты бекіту бойынша "Мәре" әдісі бойынша жеңімпаз оқушыны анықтау.
№2. Бос орындытолтырыңыз:

- 3 + … = 4

4 + … = - 2

- 1 + … = - 4
Дескрипторлар:
-
Координаттық түзуде нүктелерді дұрыс бейнелейді;
Координаттық түзуде сандарды қосуды дұрыс орындайды
Жұптар арасында өзара бағалау жүргізіледі.
«Түймедақ» гүлінің күлтелерін сәйкестендіру қажет.Топтық жұмысты былай бағалаймын.
Мысалы:
-
егер барлық жұмыс дұрыс орындалса, «өте жақсы»,
-
егер жауаптары дұрыс, кейбір түсіндірмелер қиындық тудырса «жақсы»,
-
егер барлық жұмыстың 70-ы дұрыс болса, онда «тәжірибе қажет»
егер барлық жұмыстың 70-нан азы дұрыс болса, онда «көмек қажет» деп бағалауға болады.

Дескрипторлар:
-
Таңбалары бірдей және таңбалары әртүрлі сандарды қосады- 1балл;
-
Жауабын сәйкестендіреді-1 балл
-
Түймедақ гүлінің дұрыс, әдемі жинақталуы-1балл
Топтар арасында өзара бағалау жүргізіледі.
А деңгейі
№400 есеп Бос орынға теңдік тура болатындай санды қой:
Дескриптор:
-
Белгісіз санды табады- 1балл
В деңгейі
№401 есеп Қосындыны табыңдар
Дескриптор:
-
Таңбалары әртүрлі сандарды қосуды орындайды-1балл;
-
Жауабын негіздейді -1балл
№410 есеп
Жеке кәсіпкер тапқан 8000000 теңге пайдасының 3%-ін салық үшін төледәі және 130000 теңгені қамқорлық қорына салды. Жеке кәсіпкердің тапқан пайдасының неше теңгесі қалды?
Шешуі: 8000000*3%= 240000теңге салық
240000+130000=370000теңге шығын
8000000-270000=7630000 теңге пайда қалды
Дескриптор:
-
Салық сомасын табады-1балл;
-
шығынды есептейді-1балл;
-
пайданы табады-1бал
"Бес саусақ " әдісімен оқушыларды жеке - жеке шығарып, есепті қате шығарса, басқа оқушыны тақтаға шығарып жеңімпаз оқушыны анықтайды.
Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы»
1-10 баллдық жүйеде бағаланады.
6 сынып оқулығы. 1-бөлім.
Әбілқасымов А.Е., Кучер Т.П., Жұмағұлова З.Ә., 2018ж «Мектеп» баспасы
https://www.youtube.com/watch?v=SAWr-KZhD0E
Деңгейлік есептер, үлестірмелі кеспелер, бағалау парақшасы
Сабақтың соңы
5 минут
Сабақ бойынша қорытынды жасау. Оқушылардың жинаған балдарын есептеу және белсенді топты анықтау.
Үй жұмысы: рационал сандарды қосуға өмірмен байланысты 2 есеп құрастыру
Сабақты қорытындылау:
Нені білдім? Нені үйрендім? Немен жұмысты жалғастыру керек?
Сабақтың келесі сабақпен байланысты екенін оқушыларға ескерту маңызды.
Жапырақ стикерлері
-
шағым қалдыра аласыз













