Сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 3 А |
Мектеп: |
||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Керимбаева. А.К |
||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Терракота әскері ежелгі қытай туралы қандай ақпарат береді |
||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
5.3.1.1. Ежелгі мемлекеттердің саяси құрылымының ерекшеліктерін сипаттау |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: |
||||||||||||||||||||||
|
Ежелгі Қытай әскерінің мемлекет басқару жүйесіндегі орнын біледі. |
|||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі: |
|||||||||||||||||||||||
|
Терракота әскерін жасалу тарихы арқылы ежелгі қытай мемлекеттік саяси жүйесін сипаттайды. |
|||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: |
|||||||||||||||||||||||
|
Ежелгі Қытай мемлекеттік жүйесінің ерекшеліктерін сараптайды. |
|||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар тарихи термин сөздерді тақырыпқа сай қолданып, өз түсініктерін жеткізе алады. (Терракота, Империя, император) |
||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Отансүйгіштікке, елжандылыққа, адамгершіліке тарихи құндылықтарға баулу. |
||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Қазақстан тарих, География |
||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Дүниетану |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
І. Ұйымдастыру кезеңі Жетелеуші сұрақтар қою арқылы сабақтың тақырыбына шығу, оқу мақсаты айтылады. Бейнекөрсетілімнің мазмұнына сәйкес Анықтаушы сұрақтар: -Көрсетілген бейнежазбадан Қытай жерінен археологтар не тапты? -Оларды ғылымда қалай атайды? -Терракота деген не? Сабақтың тақырыбы айқындалғаннан соң оқулықпен жұмыс жүргізіледі(жаңа сабақты оқушылар оқулықтағы мәтінді толық оқып біледі) 1- тапсырма. «Ойлан-жұптас-бөліс» тәсілі арқылы бүкіл сынып орындайтын жұмыс. Мұғалім барлық сыныпқа ортақ сұрақтар қояды.Берілген сұрақтар бойынша əрбір оқушы жеке жұмысжасау арқылы өз ойын қорытып, жұп болып пікірлерімен бөліседі; бұл бүкіл топтық талқылауға ұласады. Білу және түсіну дағдысына бағытталған сұрақтар: 1. Цинь империясы қалай құрылды? 2. Цинь Шинхуанди қандай қызмет атқарды? 3. Цинь Шинхуанди қандай өзгерістер енгізді? 4. Терракот әскері деп аталуының себебі неде? Критерий арқылы бағалау - Цинь империясының құрылғанын атайды; -Цинь Шинхуандидің атқарған қызметін біледі; - Цинь Шинхуандидің енгізген өзгерістерін атайды; -Терракот әскерінің Цин империясына қатыстылығын анықтайды. Мұғалім ауызша кері байланыс береді. |
АКТ
Оқулық
Жеке және жұптық жұмыс
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
Сабақтың соңы
|
Топтық жұмыс Сынып оқушылары «Империя», «Цинь Шихуанди», «Мәңгі күзетшілер» сөздері жазылған түрлі-түсті стикерлер таратылады. Оқушылар сол арқылы топқа бөлінеді. 1-топ –Империя 2-топ- Цинь Шихуанди 3-топ- Мәңгі күзетшілер 2-тапсырма.Әр топ «Цинь империясы», «Цинь
Шихуанди – тұңғыш император», «Мәңгі күзетшілер»
туралытақырыпшаларды талдау арқылы тапсырмаларды
орындайды. 1 – Империя тобының тапсырмасы. «Цин Шинхуандидің атқарған қызметінің оң және теріс жағы» кестесін толтырады. 2 – Цинь Шихуанди тобының тапсырмасы. Цинь Шинхуандидің енгізген өзгерістерін талдайды. 3 – Мәңгі күзетшілер тобының тапсырмасы. Терракота жауынгерлерінің әскери атағын суреттер арқылы жіктейді. Қ Б: Критерий арқылы топтардың бірін-бірі бағалауы - Цинь Шинхуандидің атқарған қызметінің оң және теріс жағын анықтады; - Цинь Шинхуандидің енгізген өзгерістерін талдады; - Терракота жауынгерлерінің әскери атағын жіктеді. Бағалау парағы Критерийлердің тұсына «+», «-» таңбасын қойыңыздар
Кері байланыс орнату.
Сабақты қорытындылау. Сабақтың соңында бүкіл сынып орындайтын жұмыстың мақсаты – оқу бойынша қорытынды жүргізу, оқуды біріктіру. Тестпен жұмыс «Ия,жоқ»
Бағалау: тест нәтижесі арқылы оқушылар бағаланады. 8-«5» 6-«4» 5-«3» Үйге тапсырма: Терракота әскерлерінің қытай тарихында алатын орны туралы мәлімет жинау |
Түрлі-түсті стикерлер
флипчарт, терракота әскерінің суреттері, Цинь Шихуандидің суреті, постер
Интербелсенді тақта Жауап парағы |
|||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат
|
|||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жопарлайсыз?
|
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, денсаулық, АКТ-мен байланыс. |
|||||||||||||||||||||
|
1.«Ойлан-жұптас-бөліс» тәсілі арқылы бүкіл сыныпқа жұмыс. 2. «Айналмалы бекеттер» әдісі арқылы талдау жасалады.
3.Топтық, жұптық, жеке жұмыстар арқылы оқушыларға өзара қолдау, көмек көрсету жүзеге асырылады. 4.Барлық оқушыларға империя, Цинь Шихуанди императорының билігі, терракота әскерінің құрылу себептері туралы мысал келтіру, оларды анықтау себептерін білу тапсырмалары беріледі. Сынып оқушыларының басым бөлігіне Цинь империясының саяси құрылымын салыстырады, қабілеті жоғары оқушыларға қосымша тапсырма ұсыну арқылы олардың білімдерін кеңейту ұсынылады |
1.Критерий арқылы бағалау
2. Критерий арқылы топтардың бірін-бірі бағалауы 3. Мұғалім ауызша кері байланыс береді. 4. Әр топтың тапсырманыорындалғаннынанықтау үшін бағалау парығын қолдану 5.«Тазалық» (білу, түсіну, қолдану)
|
. |
|||||||||||||||||||||
|
Рефлексия |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||
|
- Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? - Бүгін оқушылар не білді? - Сыныптағы ахуал қандай болды? - Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? - Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? - Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Терракота әскері ежелгі қытай туралы қандай ақпарат береді
Терракота әскері ежелгі қытай туралы қандай ақпарат береді
Сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 3 А |
Мектеп: |
||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Керимбаева. А.К |
||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Терракота әскері ежелгі қытай туралы қандай ақпарат береді |
||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
5.3.1.1. Ежелгі мемлекеттердің саяси құрылымының ерекшеліктерін сипаттау |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: |
||||||||||||||||||||||
|
Ежелгі Қытай әскерінің мемлекет басқару жүйесіндегі орнын біледі. |
|||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі: |
|||||||||||||||||||||||
|
Терракота әскерін жасалу тарихы арқылы ежелгі қытай мемлекеттік саяси жүйесін сипаттайды. |
|||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: |
|||||||||||||||||||||||
|
Ежелгі Қытай мемлекеттік жүйесінің ерекшеліктерін сараптайды. |
|||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар тарихи термин сөздерді тақырыпқа сай қолданып, өз түсініктерін жеткізе алады. (Терракота, Империя, император) |
||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Отансүйгіштікке, елжандылыққа, адамгершіліке тарихи құндылықтарға баулу. |
||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Қазақстан тарих, География |
||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Дүниетану |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
І. Ұйымдастыру кезеңі Жетелеуші сұрақтар қою арқылы сабақтың тақырыбына шығу, оқу мақсаты айтылады. Бейнекөрсетілімнің мазмұнына сәйкес Анықтаушы сұрақтар: -Көрсетілген бейнежазбадан Қытай жерінен археологтар не тапты? -Оларды ғылымда қалай атайды? -Терракота деген не? Сабақтың тақырыбы айқындалғаннан соң оқулықпен жұмыс жүргізіледі(жаңа сабақты оқушылар оқулықтағы мәтінді толық оқып біледі) 1- тапсырма. «Ойлан-жұптас-бөліс» тәсілі арқылы бүкіл сынып орындайтын жұмыс. Мұғалім барлық сыныпқа ортақ сұрақтар қояды.Берілген сұрақтар бойынша əрбір оқушы жеке жұмысжасау арқылы өз ойын қорытып, жұп болып пікірлерімен бөліседі; бұл бүкіл топтық талқылауға ұласады. Білу және түсіну дағдысына бағытталған сұрақтар: 1. Цинь империясы қалай құрылды? 2. Цинь Шинхуанди қандай қызмет атқарды? 3. Цинь Шинхуанди қандай өзгерістер енгізді? 4. Терракот әскері деп аталуының себебі неде? Критерий арқылы бағалау - Цинь империясының құрылғанын атайды; -Цинь Шинхуандидің атқарған қызметін біледі; - Цинь Шинхуандидің енгізген өзгерістерін атайды; -Терракот әскерінің Цин империясына қатыстылығын анықтайды. Мұғалім ауызша кері байланыс береді. |
АКТ
Оқулық
Жеке және жұптық жұмыс
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
Сабақтың соңы
|
Топтық жұмыс Сынып оқушылары «Империя», «Цинь Шихуанди», «Мәңгі күзетшілер» сөздері жазылған түрлі-түсті стикерлер таратылады. Оқушылар сол арқылы топқа бөлінеді. 1-топ –Империя 2-топ- Цинь Шихуанди 3-топ- Мәңгі күзетшілер 2-тапсырма.Әр топ «Цинь империясы», «Цинь
Шихуанди – тұңғыш император», «Мәңгі күзетшілер»
туралытақырыпшаларды талдау арқылы тапсырмаларды
орындайды. 1 – Империя тобының тапсырмасы. «Цин Шинхуандидің атқарған қызметінің оң және теріс жағы» кестесін толтырады. 2 – Цинь Шихуанди тобының тапсырмасы. Цинь Шинхуандидің енгізген өзгерістерін талдайды. 3 – Мәңгі күзетшілер тобының тапсырмасы. Терракота жауынгерлерінің әскери атағын суреттер арқылы жіктейді. Қ Б: Критерий арқылы топтардың бірін-бірі бағалауы - Цинь Шинхуандидің атқарған қызметінің оң және теріс жағын анықтады; - Цинь Шинхуандидің енгізген өзгерістерін талдады; - Терракота жауынгерлерінің әскери атағын жіктеді. Бағалау парағы Критерийлердің тұсына «+», «-» таңбасын қойыңыздар
Кері байланыс орнату.
Сабақты қорытындылау. Сабақтың соңында бүкіл сынып орындайтын жұмыстың мақсаты – оқу бойынша қорытынды жүргізу, оқуды біріктіру. Тестпен жұмыс «Ия,жоқ»
Бағалау: тест нәтижесі арқылы оқушылар бағаланады. 8-«5» 6-«4» 5-«3» Үйге тапсырма: Терракота әскерлерінің қытай тарихында алатын орны туралы мәлімет жинау |
Түрлі-түсті стикерлер
флипчарт, терракота әскерінің суреттері, Цинь Шихуандидің суреті, постер
Интербелсенді тақта Жауап парағы |
|||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат
|
|||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жопарлайсыз?
|
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, денсаулық, АКТ-мен байланыс. |
|||||||||||||||||||||
|
1.«Ойлан-жұптас-бөліс» тәсілі арқылы бүкіл сыныпқа жұмыс. 2. «Айналмалы бекеттер» әдісі арқылы талдау жасалады.
3.Топтық, жұптық, жеке жұмыстар арқылы оқушыларға өзара қолдау, көмек көрсету жүзеге асырылады. 4.Барлық оқушыларға империя, Цинь Шихуанди императорының билігі, терракота әскерінің құрылу себептері туралы мысал келтіру, оларды анықтау себептерін білу тапсырмалары беріледі. Сынып оқушыларының басым бөлігіне Цинь империясының саяси құрылымын салыстырады, қабілеті жоғары оқушыларға қосымша тапсырма ұсыну арқылы олардың білімдерін кеңейту ұсынылады |
1.Критерий арқылы бағалау
2. Критерий арқылы топтардың бірін-бірі бағалауы 3. Мұғалім ауызша кері байланыс береді. 4. Әр топтың тапсырманыорындалғаннынанықтау үшін бағалау парығын қолдану 5.«Тазалық» (білу, түсіну, қолдану)
|
. |
|||||||||||||||||||||
|
Рефлексия |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||
|
- Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? - Бүгін оқушылар не білді? - Сыныптағы ахуал қандай болды? - Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? - Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? - Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














