Материалдар / Тиімді әрі пайдалы тамақтану негіз

Тиімді әрі пайдалы тамақтану негіз

Материал туралы қысқаша түсінік
Тиімді әрі пайдалы тамақтану негіз
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
09 Сәуір 2024
245
5 рет жүктелген
225 ₸ 250 ₸
Бүгін алсаңыз 10% жеңілдік
беріледі
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Педагогтің Т.А.Ә.


Күні:


Сынып: 5 «А»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Тәрбие тақырыбы

Тиімді әрі пайдалы тамақтану негіз

Құндылық

Ұлттық мүдде

Мақсаттары

Тиімді әрі пайдалы тамақтануға үйрету. Тиімді әрі пайдалы тамақтану туралы түсінік қалыптастыру; оқушылардың ой-өрісін дамыту, салауатты өмір салтын ұстанудыдәріптеу


Сабақтың барысы:

Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті


Ресурстар


Оны күткен адамдар,
Ұзақ өмір сүреді.
Қадірін білген жарандар,
Байлық осы деседі. (денсаулық)


1.Тамақ ішу қажеттілік пе?

2.Дәрумендер қандай тағамдарда көп?

3.Қандай тамақты ас мәзіріне қосуға болады?

4.Теледидарда қандай тағамдар туралы айтады?



Бір түрлі тағам денсаулыққа қажетті қоректік заттардың барлығын бере алмайды. Бір тағамдар ағзаға күш-қуат береді. Мәселен: бал, қарақұмық, геркулес, жүзім, май- қимылдар жасауға, жақсы ойлануға, шаршамауға көмектеседі.

Ірімшік, ет, жұмыртқа, жаңғақтар* ағзаның мықты болуына, сүйектердің жақсы дамуына көмектеседі.

Ал жемістер мен көкөністер ағзаның өсіп дамуына қажетті бәрумендерге бай болады.

«Көкөністер- денсаулық қоймасы» деген мақалды естулерің бар ма?

Бұл мақалдың мәнісі неде деп ойлайсыңдар?


Жағдаят: сен дүкеннен жартылай дайын өнім сатып алдың. Бірақ сақталу мерзімі өткенін кеш көрдің. Не істейсің?



 Мәтінді оқы. (мәтінмен жұмыс,тыңдалым, оқылым)
Бүгін мектепте «Фастфудтар: «ия» және «жоқ» » тақырыбында сынып сағаты өтті. Сынып сағатына оқушылар, гастроэнтеролог- дәрігерлер қатысты.
Дәрігерлер мектеп оқушыларына тез дайындалатын тағам түрлерінің зиян екенін айтты. Гамбургер, хот-дог, чипсы, газдалған сусындарды пайдаланбау туралы ескертті. Олар: фастфуд тағамдарын дайындаушылар оның сапасына қарамайды. Сондықтан олар тез бұзылады да, көп ауруға себеп болады. Көп балалар фастфуд тағамдарын жиісжейді. Ол денсаулыққа зиян. Сендер дұрыс тамақтана біліңдер», – деді.
Қазір 6 жастан 14 жасқа дейінгі балаларда қаназдық ауруы көп кездеседі. Ал асқазан ауруы бірінші орында тұр. Фастфуд тағамдары артық салмақ қосады.

Қорытындылау

Тамақтану ережесін оқыңдар. Осы ереже мен мәтіннің негізінде бірің – дәрігер, бірің – оқушы рөлінде диалог құрыңдар.
Тамақтанудың ережесі:
1. Уақытында тамақтану керек.
2. Тамақтанар алдында қолды жуу керек.
3. Тамақтану кезінде теледидар қарауға,кітап оқуға болмайды.
4. Тамақты асықпай жеу керек.
5. Тамақты көп жемеу керек.

Күніне 3-4 рет уақытында тамақтану қажет.

Тағамды 3-4 сағаттан соң қабылдау керек

Тамақтанып отырған кезде қатты сөйлеме, қолды сермеме

Тамақты шайнамай жұта сал

Тамақ ішер алдында қолыңды сабындап жу

Ұйықтар алдында тойып тамақ іш

Тамақтан бұрын тәттілерді көп же

Тамақты асықпай, жақсылап шайнап жеу керек

Сүт, жемістер мен көкөністер біздіә денсаулығымызды құртады

Тамақ ішіп болған соң «рахмет» айт

Тамақ ішу – қажеттілік.

Жеміс-жидек пен көгөністе дәрумендер көп.

Пайдалы әрі жеңіл тамақты ас мәзіріне қосамыз.

Теледидарда жартылай дайын өнімдер туралы көп айтады.


Төмендегі сөздерді пайдаланып, сатушымен сөйлес: кешіріңіз, көрмедім, жартылай дайын өнім, сатып алдым, сақталу мерзімі, өтіп кеткен.



 Бұл тағамның елі қайсы? Сұрақтың жауабын белгіле. (ауызша)
1пицца Қазақстана
2спагеттиТүркияә
3сушиҚытайб
4қазы-картаЖапонияв
5Соса-СоІаГерманияг
6хот-догАҚШғ
7гамбургерАзияд
8картошка-фриИталияе
9грек жаңғағыФранцияж
10дөнерБелгияз
11грек салатыГрецияи

Үш қатардағы сөздерді пайдаланып, сөйлем құра.
1Тез1тамақтану1тағамдар
2Асқазан2мерзімі2төмен
3Газдалған3сапасы3өнімдер
4Денсаулыққа4тағамдарының4өткен
5Тағамның5бұзылатын5көбейді
6Дұрыс6ауруы6болады
7Фастфуд7сусындар7зиян
8Жартылай8дайын8қажет
9Сақталу9зиян9сапасы

«Көкөніс базары» ойыны.

  1. Өсімдіктер неше топқа бөлінеді? (ағаш, бұта, шөп)

  2. Көкөніс қайда? (Бақшада)

2. Балалар бақшада көкөністерді баптап өсіретін адамды кім дейміз? (Бағбан)

3. Қыс айларында көкөністерді қайда өсіреді? (жылыжайда)

4. Қияр, қызанақ неден пайда болады? (Жеміс гүлінен)

5. Көкөністерді қалай өсіреді? (Тұқымсебу)

6. Тығызоралыпөскенжапырақты не депатаймыз? (Орамжапырақ)

7. Көкөністер туралы ертегі бар ма?

8. Шикілейжеугеболатынкөкөністердіата?

9. Көкөністердіқалайкүтіпөсіреміз? (құнарлытопырақ, арапшөпжұлу, суару)

10. Көкөністердіжылдыңқаймезгіліндеотырғызады? (көктем)

11Мына өлеңде қандай көкөністердің атауы бар?

12.Әкеміз ала баспақ асырады,
Күз келсе соямын деп асығыды.
Баспағым бойын шөпке жасырады.
Еті қызыл, терісі жасыл әлі.   (Қарбыз)

13.Ашулықонақбұланық,
Тоныпшешсе, жыладық.   (Пияз)













Бейнеролик








Тәттілер
















































Стикерлер






Материал жариялап тегін
сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!