Материалдар / Тік бұрыштап проекциялау әдісі

Тік бұрыштап проекциялау әдісі

Материал туралы қысқаша түсінік
Тік бұрыштап проекциялау әдісі туралы білім алушыларға түсінік
Авторы:
22 Қырқүйек 2023
301
5 рет жүктелген
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Тақырыбы: Тік бұрыштап проекциялау әдісі



Мақсат:

  1. Білімділік: Тік бұрыштап проекциялау әдісімен таныстыру.

  2. Дамытушылық: Кеңістікте ойлау қабілеттерін, визуалды қабылдау дағдыларын дамыту.

  3. Тәрбиелік: Сызудың алғашқы негіздерін игерту арқылы оқушыларды политехникалық мамандықтарға тәрбиелеу

Сабақ типі: жаңа сабақ

Сабақ түрі: лекция, ішінара ізденіс сабағы.

Әдіс-тәсілдер: әңгіме, иллюстрациялау, сызу

Құрал-жабдықтар: Транспортир, циркуль, қарындаштардың түрлері, көрнекіліктер, «Проекция түрлері» презентациясы, өшіргіш, сызғыш түрлері, бұрыштықтар.

Сабақ барысы

І. Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен сәлемдесу. Сабақта жоқ оқушыларды түгендеп, журналға белгілеу. Құрал саймандарын тексеру.

ІІ. Жаңа сабақты меңгеруге дайындау кезеңі

Оқушыларды сабақтың тақырыбымен, мақсатымен, сабақ таныстыру.

Сендер бүгін сабақта тік бұрыштап проекциялау әдісімен танысып оның өмірде инженерлік графика да пайдалану негіздерімен танысасыңдар.

III. Өткен тақырыпты қайталау

  1. Қандай проекциялау центрлік, параллель, тік бұрыштап және қиғаш бұрыштап проекциялау деп аталады.?

  2. Проекциялаудың қандай тәсілін негізгі деп алуға болады?

ІV. Жаңа сабақты меңгеру кезеңі













.









а) б) в)

























V. Жаңа сабақты бекіту

  1. Нәрсенің сыэбадағы бір проекциясы әрқашан да жеткілікті бола ма?

  2. Проекциялар жазықтықтарын қалай атайды? Олар қалай белгіленеді?

  3. Нәрсені үш проекция жазықтығына проекциялағаннан шыққан проекциялар қалай аталады? Осы жазықтықтар бір-біріне қатысты қалай орналасуы керек?


Жаттығу:



суретте детальдың-бұрыштықтың көрнекі кескіні мен сызбасы берілген. Көрнекі кескінде стрелкамен проекциялау бағыты көрсетілген. детальдардың проекциялары 1, 2, 3



VI. Қорытынды: осы сабақта оқушылар тік бұрыштап проекциялау қасиеттерімен әдісін игерді.

VII. Үйге тапсырма: тақырыпты қайталау, үй жұмысын орындап аяқтау.

Үй жұмысы:

Төмендегі кестені деталь сызбаларының суреттерімен салыстырып отырып сәйкес келетін көріністермен толтырыңдар.







 Сызу пәнін оқытудағы тәжрибелі мұғалімдердің қолданып жүрген тиімді әдістері;

-  оқушылардың ойлану қабілетін және кеңістіктегі нәрсені көз алдына елестете білуіне талаптандыратын әдістер мен құралдар;

-  аксонометриялық проекция негіздеріне сәйкес орындалған эскиздер мен көрнекі кескіндерін бейнелеу әдістері мен құралдары;



Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ