|
«Келісілген» |
ӘБ жетекшісі |
||
|
Бөлім 8.1В: Көпбұрыштар. Төртбұрыштарды зерттеу |
Мектеп: Мұғалім: |
||
|
Сабақ № Күні: |
Сынып: 8 |
||
|
Сабақ тақырыбы |
Тікбұрышты үшбұрыштарды шешу |
||
|
Оқу мақсаты |
8.3.3.6 тікбұрышты үшбұрыштың элементтерін табу үшін 300, 450, 600 бұрыштарының синус, косинус, тангенс және котангенсінің мәндерін қолданады; 8.3.3.7 берілген екі элементі бойынша тікбұрышты үшбұрыштың бұрыштары мен қабырғаларын табады; |
||
|
Бағалау критерийлері |
Оқушылар: - тікбұрышты үшбұрыштың кабырғаларының қатынастары арқылы бұрыштың синусы, косинусы, тангенсі және котангенсінің анықтамаларын біледі; - тікбұрышты үшбұрыштың элементтерін табу үшін 300, 450, 600 бұрыштарының синус, косинус, тангенс және котангенсінің мәндерін қолданады; |
||
|
Сабақ мақсаты |
Берілген екі элементі бойынша тікбұрышты үшбұрыштың бұрыштары мен қабырғаларын табады |
||
|
КДМ |
|
||
|
Сабақ барысы |
|||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
|
|
1 сабақ |
|||
|
Сабақтың басы Білімнің өзектілігі Мақсат қою 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі:
Мақсат: Сабақ тақырыбы мен мақсатын анықтау. Үшбұрыштың периметрі нешеге тең? 1 – жағдай: Оқушылар мәлімет жеткіліксіздігін алға тартады.
2 – жағдай Оқушылар тікбұрышты үшбұрыштарды шешу үшін екі элементтің жеткілікті екенін түсінеді.
Бүгінгі сабағымыздың мақсаты қандай? – сұрақ бере отырып, оқу мақсатын оқушылардың барлығына түсінікті жеткізу. Мақсат: оқушыларды бағалау критерийін құра білуге баулу.
Бағалау критерийлерін барлық оқушы үшін қолжетімді жасау. |
|
|
|
Жаңа сабақты игеру 15 мин
|
Алдыңғы сабақтағы білімдерін қайталау мақсатында алдында берілген есепті аяқтауды ұсынамын: Үшбұрыштың периметрі нешеге тең?
Есепті шығару барысында оқушылар Пифагор теоремасын, бұрыштың синусы, косинусы, тангенсі, котангенсі анықтамаларын қайталайды. Мақсат: Берілген екі элементі бойынша тікбұрышты үшбұрыштың бұрыштары мен қабырғаларын табу (өткен білімдерін есептер шығаруда қолдану) дағдыларын қалыптастыру. Жеке жұмыс: 1. Тікбұрышты үшбұрыштың бір
катеттері 5 см және 5 2. Тікбұрышты үшбұрыштың
гипотенузасы 12 см, ал сүйір бұрышының
3. Тікбұрышты үшбұрыштың
гипотенузасы 9 см, ал сүйір бұрышының
4. Тікбұрышты үшбұрыштың
гипотенузасы 24 см, ал бір катеті 12 5.
Тікбұрышты үшбұрыштың бір
катеттері 20 см және оған қарсы жатқан сүйір
бұрышының Оқушылар дәптерге орындап чатқа жібереді, оқушылар чаттағы есептерді көріп бірін бірі бағалайды қажет болғанда мұғалім кері байланыс береді. |
Ресурсы |
|
|
2 сабақ |
|||
|
Жаңа сабақты бекіту 17 мин |
Төменде көрсетілген тапсырмалар OneNote беріледі. Оқушыларға есептерді шығару ұсынылады. Бір оқушы тақтаға орындайды, қалғаны өз дәптерлерінде орындайды. 6. Биіктігі 8 м болатын футбол
қақпасынан 8
7. Сіз скейтборд үшін ұзындығы 14 фут және көтерілу бұрышы 300 болатын төбе жасағыңыз келеді. Осы төбенің биіктігі мен табан ұзындығын табыңыз.
300
8. Өндірілген тұз, суретте көрсетілгендей, конус тәрізді үйіндімен сақталады. Конус табанының ұзындығы 113,04 фут. Конус жасаушысы 450 бұрышпен көлбеген. Конустың һ биіктігін табыңыз. Содан соң үйіндінің s ұзындығын табыңыз.
450 9. Құстың қандай биіктікте отырғанын анықтаңыз.
Шығарылу жолы тақтада көрсетіледі, оқушылар өзін – өзі бағалайды |
Ресурсы |
|
|
Қорытынды 3 мин |
Рефлексия Бүгін сабақта не үйрендім? Бүгін сабақта не қиындық туғызды? Нені әлі де болса қарастыруым қажет? Үй жұмысы: Кеме ертеректе суға батып кеткен кемеге тап болып, сол кеменің дәл үстіндегі нүктеге жүзіп келеді. Сызбадағы берілген мәліметтерге сүйене отырып, кеменің осы бағытқа қарай 500 метр жүзіп өткеннен кейінгі көлбеулік бұрышы нешеге тең болатынын табыңыз.
|
|
|
|
|
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тікбұрышты үшбұрыштарды шешу
Тікбұрышты үшбұрыштарды шешу
|
«Келісілген» |
ӘБ жетекшісі |
||
|
Бөлім 8.1В: Көпбұрыштар. Төртбұрыштарды зерттеу |
Мектеп: Мұғалім: |
||
|
Сабақ № Күні: |
Сынып: 8 |
||
|
Сабақ тақырыбы |
Тікбұрышты үшбұрыштарды шешу |
||
|
Оқу мақсаты |
8.3.3.6 тікбұрышты үшбұрыштың элементтерін табу үшін 300, 450, 600 бұрыштарының синус, косинус, тангенс және котангенсінің мәндерін қолданады; 8.3.3.7 берілген екі элементі бойынша тікбұрышты үшбұрыштың бұрыштары мен қабырғаларын табады; |
||
|
Бағалау критерийлері |
Оқушылар: - тікбұрышты үшбұрыштың кабырғаларының қатынастары арқылы бұрыштың синусы, косинусы, тангенсі және котангенсінің анықтамаларын біледі; - тікбұрышты үшбұрыштың элементтерін табу үшін 300, 450, 600 бұрыштарының синус, косинус, тангенс және котангенсінің мәндерін қолданады; |
||
|
Сабақ мақсаты |
Берілген екі элементі бойынша тікбұрышты үшбұрыштың бұрыштары мен қабырғаларын табады |
||
|
КДМ |
|
||
|
Сабақ барысы |
|||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
|
|
1 сабақ |
|||
|
Сабақтың басы Білімнің өзектілігі Мақсат қою 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі:
Мақсат: Сабақ тақырыбы мен мақсатын анықтау. Үшбұрыштың периметрі нешеге тең? 1 – жағдай: Оқушылар мәлімет жеткіліксіздігін алға тартады.
2 – жағдай Оқушылар тікбұрышты үшбұрыштарды шешу үшін екі элементтің жеткілікті екенін түсінеді.
Бүгінгі сабағымыздың мақсаты қандай? – сұрақ бере отырып, оқу мақсатын оқушылардың барлығына түсінікті жеткізу. Мақсат: оқушыларды бағалау критерийін құра білуге баулу.
Бағалау критерийлерін барлық оқушы үшін қолжетімді жасау. |
|
|
|
Жаңа сабақты игеру 15 мин
|
Алдыңғы сабақтағы білімдерін қайталау мақсатында алдында берілген есепті аяқтауды ұсынамын: Үшбұрыштың периметрі нешеге тең?
Есепті шығару барысында оқушылар Пифагор теоремасын, бұрыштың синусы, косинусы, тангенсі, котангенсі анықтамаларын қайталайды. Мақсат: Берілген екі элементі бойынша тікбұрышты үшбұрыштың бұрыштары мен қабырғаларын табу (өткен білімдерін есептер шығаруда қолдану) дағдыларын қалыптастыру. Жеке жұмыс: 1. Тікбұрышты үшбұрыштың бір
катеттері 5 см және 5 2. Тікбұрышты үшбұрыштың
гипотенузасы 12 см, ал сүйір бұрышының
3. Тікбұрышты үшбұрыштың
гипотенузасы 9 см, ал сүйір бұрышының
4. Тікбұрышты үшбұрыштың
гипотенузасы 24 см, ал бір катеті 12 5.
Тікбұрышты үшбұрыштың бір
катеттері 20 см және оған қарсы жатқан сүйір
бұрышының Оқушылар дәптерге орындап чатқа жібереді, оқушылар чаттағы есептерді көріп бірін бірі бағалайды қажет болғанда мұғалім кері байланыс береді. |
Ресурсы |
|
|
2 сабақ |
|||
|
Жаңа сабақты бекіту 17 мин |
Төменде көрсетілген тапсырмалар OneNote беріледі. Оқушыларға есептерді шығару ұсынылады. Бір оқушы тақтаға орындайды, қалғаны өз дәптерлерінде орындайды. 6. Биіктігі 8 м болатын футбол
қақпасынан 8
7. Сіз скейтборд үшін ұзындығы 14 фут және көтерілу бұрышы 300 болатын төбе жасағыңыз келеді. Осы төбенің биіктігі мен табан ұзындығын табыңыз.
300
8. Өндірілген тұз, суретте көрсетілгендей, конус тәрізді үйіндімен сақталады. Конус табанының ұзындығы 113,04 фут. Конус жасаушысы 450 бұрышпен көлбеген. Конустың һ биіктігін табыңыз. Содан соң үйіндінің s ұзындығын табыңыз.
450 9. Құстың қандай биіктікте отырғанын анықтаңыз.
Шығарылу жолы тақтада көрсетіледі, оқушылар өзін – өзі бағалайды |
Ресурсы |
|
|
Қорытынды 3 мин |
Рефлексия Бүгін сабақта не үйрендім? Бүгін сабақта не қиындық туғызды? Нені әлі де болса қарастыруым қажет? Үй жұмысы: Кеме ертеректе суға батып кеткен кемеге тап болып, сол кеменің дәл үстіндегі нүктеге жүзіп келеді. Сызбадағы берілген мәліметтерге сүйене отырып, кеменің осы бағытқа қарай 500 метр жүзіп өткеннен кейінгі көлбеулік бұрышы нешеге тең болатынын табыңыз.
|
|
|
|
|
|||
шағым қалдыра аласыз



















