Тақырып бойынша 11 материал табылды

Тіктөртбұрыш пен шаршының ауданын табу.Ежелгі уақытта ауданды қалай өлшеген?

Материал туралы қысқаша түсінік
Бастауыш класс мұғалімдеріне тіктөртбұрыш пен шаршының ауданын табуға және бұрынғы уақытта ауданынды қалай өлшеген туралы мағұлмат беріледі Қарапайым сабақ жоспары
Материалдың қысқаша нұсқасы

Пән : Математика

Ұзақ мерізімді жоспар бөлімі :

Мектеп : №27ОМЛ


Күні: 26.11.1018ж

Мұғалімнің аты- жөні :Наурызбекова Р.М

Класс:3 «Ә»

Қатысқандар :24

Қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы :

Тіктөртбұрыш пен шаршының ауданын табу.Ежелгі уақытта ауданды қалай өлшеген?

Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары

3.1.3.1 ауданы болатын нысандарды атау және ауданды өлшеуге арналған өлшемдер мен құралдарды таңдап алу, палеткамен өлшеу

3.3.1.3 тікбұрышты үшбұрыш, шаршы,тіктөртбұрыш ауданы формуласын: S= (a·b):2, S=a2,S=a·b шығарып алу және қолдану, қоршаған орта обьектілері

3.1.3.2 мм, км/ г, т/см2, дм2, м2 /секунд өлшем бірліктерін қолданып өлшеу

Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары

Барлық оқушылар үшін:

ауданы болатын нысандарды атау және ауданды өлшеуге арналған өлшемдер мен құралдарды таңдап алу, палеткамен өлшеу

Бірқатар оқушылар үшін:

Тіктөртбұрыштың (S=a·b), шаршының (S=a 2)ауданын табу формулаларын құру және қолдану.

Кейбір оқушылар үшін:

Тіктөртбұрыштар мен шаршының ауданын табу формуласын қалай құру және қолдану керек екенін түсіндіру.

Бағалау критерийлері

  • Фигураның ауданын формуланың көмегімен анықтайды

  • Ауданды өлшеуге арналған құралды анықтайды

Тілдік мақсаттар

Аудан деген не және оны қалай табуға болатынын түсіндіре алады.

Пәндік лексика және терминология:Аудан, палетка.

Құндылықтарды дарыту

Зайырлы қоғам және рухани руханият

Пәнаралық байланыстар

Көркем еңбек

АКТ қолдану дағдылары

Компьютерден тақтадан көру,тыңдау,арқылы жаңа тақырыпты түсінеді;

Бастапқы бөлім

Тіктөртбұрыш пен шаршының ауданын табу

Сабақтың барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері


Сабақтағы жоспарланған іс – әрекет

Мұғалім адамдарға көне заманнан бері ауданды өлшеу қажет болғандығын әңгімелейді.

Психологиялық дайындық.

«Көңілді фигуралар» тренинг

Билеп жүріп бір-біріне шар ұсыну арқылы түстерді таңдап топқа бөлінеді.

(Топтың атын тауып алу үшін алдарыңдағы қағаздардың түстерінен фигуралар құрастырасыңдар.Сол шыққан зат қандай фигуралардан құралып тұр?Сол фигура топтың аты болып табылады)

1топ- Төртбұрыш 3 – топ Шаршы

2топ-Дөңгелек 4- топ Бесбұрыш

Топқа бөлу және орналасу.


Ресурстар

Палетка

Сабақтың басы



Әр фигураның ауданын квадрат сантиметрмен (торкөз – квадрат сантиметр) өлшеңіздер. Торкөздер санын қалай есептедіңіздер? (Қайтадан санаумен).

«Shape2 Shape1 Әр фигураның үйін тап!» ойыны
Тік төртбұрыш үйі Шаршы үйі


Shape4 Shape3





- Неге бұл үйді тіктөртбұрыш үйі дейміз?

- Неге бұл үйді шаршының үйі дейміз?

- Тіктөртбұрыштың ауданын қалай есептеген ыңғайлы?

- Бізге ережені еске түсіру керек.

- Балалар тіктөртбұрыштың (шаршының) ауданын табу ережесін еске түсіріп алайық?

Тік төртбұрыштың ауданын 2 тәсілмен табуға болады:
1 - тәсіл: оның ұзындығы мен енін көбейту арқылы табамыз.
S = а * в
2 - тәсіл: көбейтудің ауыстырымдылық қасиетін пайдаланамыз:
S = в * а
Шаршының ауданын былайша табуға болады:
Оның ауданын табу үшін екі қабырғасының ұзындықтарын көбейтеміз.
S = а * а=

Қиылған фигуралар.











Фигуралар суреті













Формулалар суреті









Сабақтың ортасы















Рефлекция

3мин





Бір парақ қағаз және бір түймені(қақпақты,қағаздан қиылған дөңгелекті)ал.Түймені пайдаланып қағаз парағының ауданын шамамен өлше.

Сабақ дескрипторын құрып алайық:

- ауданды өлшеуге арналған құралды анықтайды;

- палетканың көмегімен фигураның ауданын есептеп шығарады.

Өзіндік жұмыс

Оқушылар №2 мен №3 есептерді орындарынан шығарып,орындау нәтижесін эталонмен салыстырады.

Тақатамен жұмыс

Шығарып көр тапсырмасы

(Ө)Қалыптастырушы бағалау

Берілген фигуралардың ауданын табу үшін қай формуланы қолдану керек? Сурет пен формуланы

сәйкестендір.

S = (a ∙ b) : S = a b S = a2

Формуланың көмегімен әр фигураның ауданын есептеп шығар.

Дескриптор

-әр фигураның ауданын табу формуласын анықтайды;

-формула бойынша тіктөртбұрыштың ауданын табады;

-формула бойынша шаршының ауданын табады;

-формула бойынша тікбұрышты үшбұрыштың ауданын табады.

Оқулық

Түйме,қақпақ,қағаз








Оқулық





Саралау

Бағалау

Shape7 Shape5 Shape6 Талпынуым керек Түсінбеген ақпараттарым бар Түсіндім


Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Мақсат бойынша саралау

Топтық,жұптық жұмыста қалыптастырушы бағалауларда дескриптор арқылы,мадақтау арқылы бағалау



Жетістік сызғышы.









































Пән : Математика

Ұзақ мерізімді жоспар бөлімі :

Мектеп : №27ОМЛ


Күні: 27.11.1018ж

Мұғалімнің аты- жөні :Наурызбекова Р.М

Класс:3 «Ә»

Қатысқандар :24

Қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы :

Тіктөртбұрыш пен шаршының ауданын табу.Ежелгі уақытта ауданды қалай өлшеген?

Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары

3.1.3.1 ауданы болатын нысандарды атау және ауданды өлшеуге арналған өлшемдер мен құралдарды таңдап алу, палеткамен өлшеу

3.3.1.3 тікбұрышты үшбұрыш, шаршы, тіктөртбұрыш ауданы формуласын: S= (a·b):2, S=a2,S=a·b шығарып алу және қолдану, қоршаған орта обьектілері

3.1.3.2 мм, км/ г, т/см2, дм2, м2 /секунд өлшем бірліктерін қолданып өлшеу

Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары

Барлық оқушылар үшін:

Тікбұрышты үшбұрыш ауданын табу формуласын (S=(ab):2) құрастыру және қолдану.

Бірқатар оқушылар үшін:

Тікбұрышты үшбұрыш ауданын табу формуласын (S=(ab):2) шығарып алу және қолдануды түсіндіру.

Кейбір оқушылар үшін:

Тікбұрышты үшбұрыш ауданын табу формуласын (S=(ab):2) шығарып алу және қолдануды түсіндіру.

Бағалау критерийлері

  • Фигураның ауданын формуланың көмегімен анықтайды

  • Ауданды өлшеуге арналған құралды анықтайды

Тілдік мақсаттар

Аудан деген не және оны қалай табуға болатынын түсіндіре алады.

Пәндік лексика және терминология:Аудан, палетка.

Құндылықтарды дарыту

Зайырлы қоғам және рухани руханият

Пәнаралық байланыстар

Көркем еңбек

АКТ қолдану дағдылары

Компьютерден тақтадан көру,тыңдау,арқылы жаңа тақырыпты түсінеді;

Бастапқы бөлім

Тіктөртбұрыш пен шаршының ауданын табу

Сабақтың барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері


Сабақтағы жоспарланған іс – әрекет

Оқушылардың зейінін бір арнаға тоғыстыру мақсатында психологиялық ахуал туғызамын: Шаттық шеңбері арқылы сабақты бастаймыз.
Балалар, енді қолымызды ұстап алақан жылуы арқылы бір - біріңе жылы лебіздер айтып, сабағымызды бастайық
Қуанамын мен де, (өзімді көрсетемін)
Қуанасың сен де, (жанындағы досымды көрсетемін)
Қуанайық, достарым, (бір біріміздің қолымыздан ұстаймыз)
Арайлап атқан күнге (қолдарымызды жоғары көтереміз)
Үй тапсырмасын тексеру тақтада көрсетілген жауаптар арқылы әр оқушы өзін - өзі тексереді.

Ресурстар


Сабақтың басы



Алдыңызда үшбұрыштар. Олардың ұқсастықтары неде?

Олардың барлығының бұрыштары тік. Олардың ауданын табуға бола ма?


Shape8 Shape9


Сабақтың ортасы























Рефлекция

3мин






Жаңаны ашу.

Мынадай тіктөртбұрыштың ауданын қалай табуға болады?(Палетканың көмегімен). Біздің алған білімімізді тіктөртбұрыштың ауданын табуға қолдануға бола ма?

Балалар өз болжамдарын ұсынып, нәтиже шығарады: тікбұрышты үшбұрыштың ауданы тік бұрыштарын қабырғалар жанасатын туындысының екіге бөліндісіне тең S=(ab):2.Тікбұрышты үшбұрыштың ауданы қабырғалардың туындысына тең, тік бұрышқа жанасып, оны екіге бөледі.

Түсіндіре отырып алғашқы бекіту.

2 тапсырманы – практикалық жұмысты түсінік бере отырып топпен немесе жұппен орындауды ұсынады.

Өзіндік жұмыс.

3 пен №4тапсырмада – үлгі бойынша тексере отырып өз бетімен ауданын табуды орындауды ұсынады.

Қалыптасытырушы бағалау

ТапсырмаФигураның ауданын өлшеуге арналған құралды белгіле ().

Осы құралдың көмегімен берілген фигураның ауданын есепте және жауабын жаз.

S =

Дескриптор: -ауданды өлшеуге арналған құралды анықтайды;

-палетканың көмегімен фигураның ауданын есептеп шығарады.

Оқулық

Түйме,қақпақ,қағаз








Оқулық





Саралау

Бағалау



Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Мақсат бойынша саралау

Топтық,жұптық жұмыста қалыптастырушы бағалауларда дескриптор арқылы,мадақтау арқылы бағалау


Жетістік сызғышы.

































«Тауелсиз ел ураны»


Қазақстаным Отаным

Шалқыған шаттық ордасы

Тәуілсіздіктің ұраны

Шатттық ән жырдын арнасы

Қ-сы:

Елім де тыныш, жерім де тыныш

Бейбіттің ән шырқалсын

Бақытты жерім, жақұтты жерім

Тіл-көзден сені сақтасын.


Тәуелсіз елдің ұраны

Қырандай көкке самғасын

Көк туым менің желбіреп

Тұғыры мәңгі таймасын



























Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
21.12.2018
2494
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі