|
Пәні: алгебра № 198ЖББМ директорының ОІЖ орынбасары: |
Күні: Сынып: 9 Сабақ реті:1 |
|
|
Тақырыбы: Тіктөртбұрыштың ауданы |
||||||||
|
|
Мақсат: |
||||||||
|
|
|
Жаңа білім |
Тіктөртбұрыштың ауданының анықтамасын біледі. Оны қалай дұрыс дәлелдеуді біледі. Тіктөртбұрыштың қабырғаларын салыстырады. |
||||||
|
|
Жаңа түсінік |
Тіктөртбұрыштың ауданын табу теоремасын парафразалайды. Тіктөртбұрыштың ауданын қалай табу керек екенін түсінеді |
|||||||
|
|
|
Қолданым әрекеті |
Тіктөртбұрыштың ауданын табуда берілген теореманы қолданады. |
||||||
|
|
Талдау әрекеті |
Тіктөртбұрыштың ауданын табу теоремасының үшінші жағдайдағы дәлелін талдайды. |
|||||||
|
|
Шығармашылық әрекет |
Сабақта өткен материалды қайта қарайды. Оның ішінде: Тіктөртбұрыштың ауданын табу теоремасының үш жағдайын қарайды. |
|||||||
|
|
|
Бағамдау әрекеті |
Тіктөртбұрыштың, квадраттың аудандарын есептейді. Тіктөртбұрыштың қабырғаларын салыстырады. |
||||||
|
|
Сабақ құрылымы: |
||||||||
|
|
|
І. Ақпарат алмасу (10 мин.). ІІ. Алғашқы бекіту (4 мин.). ІІІ. Құзырлылық қалыптастыру (15 мин.). ІV. Шығармашылық қалыптастыру (8 мин.). V.Бағамдау - бағалау (3 мин.). |
|||||||
|
|
Сабақ типі: фронтальді, топтық |
||||||||
|
|
Оқыту әдісі: репродуктивті, ішінара ізденушілік |
||||||||
|
|
Мұғалім іс-әрекетінің тәсілі: Оқушыға жол сілтеу |
||||||||
|
|
Негізгі ұғымдар мен терминдер: Aудан, тіктөртбұрыш, квадрат. |
||||||||
|
|
Оқушыда дағды қалыптастыру: |
||||||||
|
|
|
Тақырып бойынша әртүрлі ерекше сұрақтарды шешу, белгілеген мақсатқа қол жеткізу, өзін-өзі дамыту, топпен жұмыс істеу және топ жұмысының нәтижесін көру, өз ойын сынып алдында қорғай білу, өзгелердің жауабын көңіл бөліп оларды талдау. |
|||||||
|
|
Ақпарат көздері: Қайдасов, Ж., Хабарова, Г., Абдиева, А. Геометрия 8 сынып оқулығы. Алматы «Мектеп» 2012. |
||||||||
|
|
Оқушы жетістігін бағалау: Оқушыға сабақ блоктарының деңгейлік тапсырмаларын уақытылы орындауы, топтық жұмысқа қатысуы мен үй жұмысын орындауына байланысты баға қойылады. |
||||||||
|
|
Үй тапсырмасы: |
||||||||
|
|
|
|
|||||||
|
|
|
БОНУС. Ені 3см, ал ұзындығы 4см. n нешеге тең? |
|||||||
|
САБАҚ БЛОКТАРЫ ○ |
|||||||||
|
|
|
|
і. аҚПАРАТ алмасу |
|
|
||||
Тақырып жоспары:
1. Тіктөртбұрыштың ауданы туралы теорема
2. Теореманың дәлелі. Бүтін, бөлшек, шексіз бөлшек қабырғалары үшін
3. Квадраттың ауданы
Слайдтар:
|
1 – слайд (титул) |
|
|
|
2 – слайд Сабақтың мақсаты |
|
|
|
3 – слайд Тақырып жоспары |
|
|
|
4 – слайд Тіктөртбұрыштың ауданы туралы теорема
2 S = ab |
|
|
|
5 – слайд Тіктөртбұрыштың ауданы туралы теорема Теореманың дәлелі: Төртбұрыштың а және b қабырғаларының ұзындықтарына байланысты теореманың дәлелін үш жағдайға бөлеміз: 1) a мен b – натурал сандар 2) a мен b – ондық бөлшектер 3) а мен b – шексіз ондық бөлшек |
|
|
|
6 – слайд Тіктөртбұрыштың ауданы туралы теорема Теореманың дәлелі:
Ұзындығы а болған қабырғасын а бөлікке, ал ұзындығы b болған қабырғасын b бөлікке бөлеміз. Сонда, бізде бірлік квадраттар шығады. Ал, ол квадраттардың жалпы саны ab. Бірлік квадраттың ауданы 1 болғандықтан, төртбұрыштың ауданы 1*ab = ab болады. |
|
|
|
7 – слайд Тіктөртбұрыштың ауданы туралы теорема
М |
|
8 – слайд Тіктөртбұрыштың ауданы туралы теорема Теореманың дәлелі: 2) a мен b – ондық бөлшектер. Сол ондық бөлшектің ұзындығына байланысты a және b қабырғаларын бірлік кесінділерге бөлеміз. Мысалы, ұзындығын 10n деп алайық, яғни бұл бірлік кесіндіміздің ұзындығы. Ал, енді a және b қабырғаларын бірлік кесінділерге бөлгендіктен, онда 10n a және 10n b бөлшектер шығады. Осыдан, бізде 102n ab бірлік квадраттар шығады. Ал, әрбір бірлік квадраттың ауданы 1/10n х1/10n =1/102n Яғни, берілген тіктөртбұрыштың ауданы: 102n ab х1/102n = ab |
|
9 – слайд Тіктөртбұрыштың ауданы туралы теорема Теореманың дәлелі: 3) а мен b – шексіз ондық бөлшек а және b сандарын астынан және үстінен шектейтін ондық бөлшектер алайық (шексіз емес): a1<a<a2 , b1<b<b2 a1,a2 , b1,b2 тікбұрышты үшбұрыштың қабырғалары деп алатын болсақ, біз білеміз олардың аудандары: S1 = a1*b1 , S2 = a2*b2 Және, қабырғалары a1,a2 болатын тіктөртбұрышты берілген үшбұрыштың ішіне орналастыруға болады, Aл, берілген тіктөртбұрышты қабырғалы b1,b2 тіктөртбұрыштың ішіне сыйзығызуға болады. Демек берілген тіктөртбұрыштың ауданы a1*b1 және a2*b2 сандарының аралығында болады және әрдайым a1b1 < ab < a2b2 Ал, a1b1 және a2b2 алдын ала көрсетілген кез-келген дәлдікпен алынған n мейлінше үлкен болғандағы ab-ның жуық мәндері болғандықтан, S = ab |
|
|
|
10 – слайд Тіктөртбұрыштың ауданы туралы теорема
М S = ab S = 5*4 = 20 S = 20 см2 |
|
|
|
1 Тіктөртбұрыштың ауданы оның іргелес жатқан екі қабырғасының көбейтіндісіне тең. Ал, Квадраттың қабырғалары тең. Яғни, Квадраттың ауданы бір қабырғасының квадратына тең. |
|
|
|
1 МЫСАЛ: Квадраттың қабырғасы 5 см болса, S = ? S = a2 S = 52 = 25 S = 25 см2 |
|
|
іі. алғашқы бекіту |
|
Мына кестені толтыра отырып сабақтың мазмұны бойынша қорытынды шығар.
|
Тіктөртбұрыштың ауданы туралы теорема |
Теореманың дәлелі. Бүтін, бөлшек, шексіз бөлшек қабырғалары үшін |
Квадраттың ауданы |
|
|
|
|
Қорытынды:___________________________________________________________
|
|
ііі. құзырлылық қалыптастыру |
|
Деңгейлік тапсырмалар:
І деңгей тапсырмалары
-
Тіктөртбұрыштың ауданын табу теоремасын парафразалаңыз
-
Бұл теореманы неліктен үш түрлі жағдайларға байланысты дәлелдедік
-
Ұзындығы 3.2см, ал ені 1/3см болатын тіктөртбұрыштың ауданын табу қай жағдайға жатады.
-
Ұзындығы 3.2см, ал ені 1/3см болатын тіктөртбұрыштың ауданын табыңыз.
-
Ені 3.3см, ал ұзындығы 3.35см. Тіктөртбұрыштың ауданын табу қай жағдайға жатады.
-
Ені 3.3см, ал ұзындығы 3.45см. n нешеге тең?
-
Ені 3.366665см, ал ұзындығы 3.35см. n нешеге тең?
ІІ деңгей тапсырмалары
-
Ені 3.3000000 см, ал ұзындығы 3.35см. n нешеге тең?
-
Ені 3.3000000 см, ал ұзындығы 3.35см. Ауданын табыңыз
ІІІ деңгей тапсырмалары
-
Тіктөртбұрыштың ауданын табу теоремасының үшінші жағдайдағы дәлелін талдаңыз
|
|
іV. шығармашылық әрекет |
|
Топтық жұмыс.
Үш топқа бөлініп, бірінші топ тіктөртбұрыштың ауданын табу теоремасының бірінші жағдайдағы дәлелін қорытындылап берсін. Екінші топ тіктөртбұрыштың ауданын табу теоремасының екінші жағдайдағы дәлелін қорытындылап берсін. Үшінші топ тіктөртбұрыштың ауданын табу теоремасының үшінші жағдайдағы дәлелін қорытындылап берсін.
|
|
V. бағамдау-бағалау |
|
Сабақтың мақсатына қалай қол жеткізгендігің туралы эссе жаз.
______________________________________________________________________
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тіктөртбұрыштың ауданы
Тіктөртбұрыштың ауданы
|
Пәні: алгебра № 198ЖББМ директорының ОІЖ орынбасары: |
Күні: Сынып: 9 Сабақ реті:1 |
|
|
Тақырыбы: Тіктөртбұрыштың ауданы |
||||||||
|
|
Мақсат: |
||||||||
|
|
|
Жаңа білім |
Тіктөртбұрыштың ауданының анықтамасын біледі. Оны қалай дұрыс дәлелдеуді біледі. Тіктөртбұрыштың қабырғаларын салыстырады. |
||||||
|
|
Жаңа түсінік |
Тіктөртбұрыштың ауданын табу теоремасын парафразалайды. Тіктөртбұрыштың ауданын қалай табу керек екенін түсінеді |
|||||||
|
|
|
Қолданым әрекеті |
Тіктөртбұрыштың ауданын табуда берілген теореманы қолданады. |
||||||
|
|
Талдау әрекеті |
Тіктөртбұрыштың ауданын табу теоремасының үшінші жағдайдағы дәлелін талдайды. |
|||||||
|
|
Шығармашылық әрекет |
Сабақта өткен материалды қайта қарайды. Оның ішінде: Тіктөртбұрыштың ауданын табу теоремасының үш жағдайын қарайды. |
|||||||
|
|
|
Бағамдау әрекеті |
Тіктөртбұрыштың, квадраттың аудандарын есептейді. Тіктөртбұрыштың қабырғаларын салыстырады. |
||||||
|
|
Сабақ құрылымы: |
||||||||
|
|
|
І. Ақпарат алмасу (10 мин.). ІІ. Алғашқы бекіту (4 мин.). ІІІ. Құзырлылық қалыптастыру (15 мин.). ІV. Шығармашылық қалыптастыру (8 мин.). V.Бағамдау - бағалау (3 мин.). |
|||||||
|
|
Сабақ типі: фронтальді, топтық |
||||||||
|
|
Оқыту әдісі: репродуктивті, ішінара ізденушілік |
||||||||
|
|
Мұғалім іс-әрекетінің тәсілі: Оқушыға жол сілтеу |
||||||||
|
|
Негізгі ұғымдар мен терминдер: Aудан, тіктөртбұрыш, квадрат. |
||||||||
|
|
Оқушыда дағды қалыптастыру: |
||||||||
|
|
|
Тақырып бойынша әртүрлі ерекше сұрақтарды шешу, белгілеген мақсатқа қол жеткізу, өзін-өзі дамыту, топпен жұмыс істеу және топ жұмысының нәтижесін көру, өз ойын сынып алдында қорғай білу, өзгелердің жауабын көңіл бөліп оларды талдау. |
|||||||
|
|
Ақпарат көздері: Қайдасов, Ж., Хабарова, Г., Абдиева, А. Геометрия 8 сынып оқулығы. Алматы «Мектеп» 2012. |
||||||||
|
|
Оқушы жетістігін бағалау: Оқушыға сабақ блоктарының деңгейлік тапсырмаларын уақытылы орындауы, топтық жұмысқа қатысуы мен үй жұмысын орындауына байланысты баға қойылады. |
||||||||
|
|
Үй тапсырмасы: |
||||||||
|
|
|
|
|||||||
|
|
|
БОНУС. Ені 3см, ал ұзындығы 4см. n нешеге тең? |
|||||||
|
САБАҚ БЛОКТАРЫ ○ |
|||||||||
|
|
|
|
і. аҚПАРАТ алмасу |
|
|
||||
Тақырып жоспары:
1. Тіктөртбұрыштың ауданы туралы теорема
2. Теореманың дәлелі. Бүтін, бөлшек, шексіз бөлшек қабырғалары үшін
3. Квадраттың ауданы
Слайдтар:
|
1 – слайд (титул) |
|
|
|
2 – слайд Сабақтың мақсаты |
|
|
|
3 – слайд Тақырып жоспары |
|
|
|
4 – слайд Тіктөртбұрыштың ауданы туралы теорема
2 S = ab |
|
|
|
5 – слайд Тіктөртбұрыштың ауданы туралы теорема Теореманың дәлелі: Төртбұрыштың а және b қабырғаларының ұзындықтарына байланысты теореманың дәлелін үш жағдайға бөлеміз: 1) a мен b – натурал сандар 2) a мен b – ондық бөлшектер 3) а мен b – шексіз ондық бөлшек |
|
|
|
6 – слайд Тіктөртбұрыштың ауданы туралы теорема Теореманың дәлелі:
Ұзындығы а болған қабырғасын а бөлікке, ал ұзындығы b болған қабырғасын b бөлікке бөлеміз. Сонда, бізде бірлік квадраттар шығады. Ал, ол квадраттардың жалпы саны ab. Бірлік квадраттың ауданы 1 болғандықтан, төртбұрыштың ауданы 1*ab = ab болады. |
|
|
|
7 – слайд Тіктөртбұрыштың ауданы туралы теорема
М |
|
8 – слайд Тіктөртбұрыштың ауданы туралы теорема Теореманың дәлелі: 2) a мен b – ондық бөлшектер. Сол ондық бөлшектің ұзындығына байланысты a және b қабырғаларын бірлік кесінділерге бөлеміз. Мысалы, ұзындығын 10n деп алайық, яғни бұл бірлік кесіндіміздің ұзындығы. Ал, енді a және b қабырғаларын бірлік кесінділерге бөлгендіктен, онда 10n a және 10n b бөлшектер шығады. Осыдан, бізде 102n ab бірлік квадраттар шығады. Ал, әрбір бірлік квадраттың ауданы 1/10n х1/10n =1/102n Яғни, берілген тіктөртбұрыштың ауданы: 102n ab х1/102n = ab |
|
9 – слайд Тіктөртбұрыштың ауданы туралы теорема Теореманың дәлелі: 3) а мен b – шексіз ондық бөлшек а және b сандарын астынан және үстінен шектейтін ондық бөлшектер алайық (шексіз емес): a1<a<a2 , b1<b<b2 a1,a2 , b1,b2 тікбұрышты үшбұрыштың қабырғалары деп алатын болсақ, біз білеміз олардың аудандары: S1 = a1*b1 , S2 = a2*b2 Және, қабырғалары a1,a2 болатын тіктөртбұрышты берілген үшбұрыштың ішіне орналастыруға болады, Aл, берілген тіктөртбұрышты қабырғалы b1,b2 тіктөртбұрыштың ішіне сыйзығызуға болады. Демек берілген тіктөртбұрыштың ауданы a1*b1 және a2*b2 сандарының аралығында болады және әрдайым a1b1 < ab < a2b2 Ал, a1b1 және a2b2 алдын ала көрсетілген кез-келген дәлдікпен алынған n мейлінше үлкен болғандағы ab-ның жуық мәндері болғандықтан, S = ab |
|
|
|
10 – слайд Тіктөртбұрыштың ауданы туралы теорема
М S = ab S = 5*4 = 20 S = 20 см2 |
|
|
|
1 Тіктөртбұрыштың ауданы оның іргелес жатқан екі қабырғасының көбейтіндісіне тең. Ал, Квадраттың қабырғалары тең. Яғни, Квадраттың ауданы бір қабырғасының квадратына тең. |
|
|
|
1 МЫСАЛ: Квадраттың қабырғасы 5 см болса, S = ? S = a2 S = 52 = 25 S = 25 см2 |
|
|
іі. алғашқы бекіту |
|
Мына кестені толтыра отырып сабақтың мазмұны бойынша қорытынды шығар.
|
Тіктөртбұрыштың ауданы туралы теорема |
Теореманың дәлелі. Бүтін, бөлшек, шексіз бөлшек қабырғалары үшін |
Квадраттың ауданы |
|
|
|
|
Қорытынды:___________________________________________________________
|
|
ііі. құзырлылық қалыптастыру |
|
Деңгейлік тапсырмалар:
І деңгей тапсырмалары
-
Тіктөртбұрыштың ауданын табу теоремасын парафразалаңыз
-
Бұл теореманы неліктен үш түрлі жағдайларға байланысты дәлелдедік
-
Ұзындығы 3.2см, ал ені 1/3см болатын тіктөртбұрыштың ауданын табу қай жағдайға жатады.
-
Ұзындығы 3.2см, ал ені 1/3см болатын тіктөртбұрыштың ауданын табыңыз.
-
Ені 3.3см, ал ұзындығы 3.35см. Тіктөртбұрыштың ауданын табу қай жағдайға жатады.
-
Ені 3.3см, ал ұзындығы 3.45см. n нешеге тең?
-
Ені 3.366665см, ал ұзындығы 3.35см. n нешеге тең?
ІІ деңгей тапсырмалары
-
Ені 3.3000000 см, ал ұзындығы 3.35см. n нешеге тең?
-
Ені 3.3000000 см, ал ұзындығы 3.35см. Ауданын табыңыз
ІІІ деңгей тапсырмалары
-
Тіктөртбұрыштың ауданын табу теоремасының үшінші жағдайдағы дәлелін талдаңыз
|
|
іV. шығармашылық әрекет |
|
Топтық жұмыс.
Үш топқа бөлініп, бірінші топ тіктөртбұрыштың ауданын табу теоремасының бірінші жағдайдағы дәлелін қорытындылап берсін. Екінші топ тіктөртбұрыштың ауданын табу теоремасының екінші жағдайдағы дәлелін қорытындылап берсін. Үшінші топ тіктөртбұрыштың ауданын табу теоремасының үшінші жағдайдағы дәлелін қорытындылап берсін.
|
|
V. бағамдау-бағалау |
|
Сабақтың мақсатына қалай қол жеткізгендігің туралы эссе жаз.
______________________________________________________________________
шағым қалдыра аласыз
3 – теорема. Тіктөртбұрыштың ауданы оның іргелес
жатқан екі қабырғасының көбейтіндісіне тең.
ысалы: Бізге a = 4см, b = 2см тіктөртбұрыш
берілсін. а қабырғасын тең 4 бөлікке бөлеміз. b қабырғасын тең 2
бөлікке бөлеміз. Сонда, 8 бірлік квадраттар шығады. Яғни, берілген
төртбұрыштың ауданы – 8cм
ЫСАЛ: Егер a = 5 см, b = 4 см болса, S =
?
1 – слайд
Квадраттың ауданы
2 – слайд
Квадраттың ауданы












