Қысқа мерзімді жоспар
|
Пән: математика |
Мектеп: «Т.Есімжанов атындағы ЖББОМ» КММ |
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
2С. Шаманы өлшеу |
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Мукатаева Сәуле Аманжоловна |
|
Сынып: 1 сынып |
Қатысқандар саны:9 |
|
|
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақ тақырыбы: |
Тіктөртбұрыштың қабырғасын өлшеу. |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
|
1.3.1.3.Геометриялық фигуралардың (тіктөртбұрыш) қабырғаларын өлшейді және салыстырады. 1.1.3.2. Шамаларды, өлшем бірліктерді (см,дм) қолданып өлшейді |
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: Тіктөртбұрыштың қабырғаларын өлшейді, қарама-қарсы қабырғалары тең болатынын анықтайды. |
|
Көптеген оқушылар: Қарама-қарсы қабырғаларының тең екені туралы анықтаманы тұжырымдайды, қабырғаларын өлшеп салыстырады. |
|
|
Кейбір оқушылар: Дм, см арақатынасын салыстырады, қарама-қарсы қабырғаларының тең екеніне дәлелдер келтіреді. |
|
|
Бағалау критерийлері: |
-Тіктөртбұрыштың төрт қабырғасын өлшейді, -Қарама-қарсы қабырғаларын салыстырады; -см,дм өлшем бірліктері арқылы тіктөртбұрыштың қабырғаларын өлшейді. |
|
Тілдік мақсаттар: |
Жұппен талдау жасау кезінде коммуникативтік дағдысы дамиды , бірін-бірі тыңдау кезінде өз қарасын нақты дәлелдер арқылы көрсетеді. |
|
Пәнге тән лексика мен терминология: ұзындығы, ені, қарама-қарсы, тең, см, дм. Тіл стилі: ауызекі |
|
|
Сұрақтары: -Тіктөртбұрыштың неше қабырғасы бар? - Тіктөртбұрыштың қайсы қабырғалары тең болады? -Неліктен тең болатынын дәлелде. |
|
|
Құндылықтарды дарыту: |
«Мәңгілік ел» бағдарламасындағы 7 басты құндылығының 2 құндылығы негізінде қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісімге баулу. |
|
Пәнаралық байланыстар: |
Көркем еңбек пәнімен: пішіндерді сызғышпен өлшеу, пішіндерді жапсыру кезінде. Сауат ашу пәні: дәлелдемелер мен мысалдар келтіргенде, топқа бөлінгенде сөздерді оқиды. |
|
АКТ қолдану дағдылары: |
Видео көрген кезде тыңдалым дағдылары және өмірде қай жерлерде тіктөртбұрыштың кездесетіні туралы біледі. |
|
Бастапқы білім: |
-Тіктөртбұрышты таниды; - Сызғышпен өлшеуді біледі; - жапсыруды; |
|
Сабақтың барысы: |
||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 5 минут |
Шеңберге тұру: Қайырлы күн болсын, Қайырлы түн болсын. Бүгінгі күн сәттілікке толсын. Жазуы бар қағаз тарату. Қағазда құрылыс материалдарының атаулары жазылған (жұппен бөлінеді) Кірпіш, цемент, балға, балта, тақтай, терезе, есік, шеге, құм, түсқағаз және т.с.с. жазулары бар қағаздар таратылып беріледі, біркелкі сөз кездескен оқушылар жұптасып отырады. -Осы сөздерді біз қай жерде кездестіреміз? -Құрылыста. Отбасы мүшелерінен басқа әр отбасының тұрғылықты жері, яғни өз үйлері болады.Бүгін біз сабақта ата-анамызға көмектесіп, өз отбасымыздың үйін тұрғызамыз. (әр жұпқа конверт таратылады.) |
Кірпіш, цемент, балға, балта, тақтай, терезе, есік, шеге, құм, түсқағаз және т.с.с. жазулары бар қағаздар
|
||
|
Сабақтың ортасы 25-27 минут
|
(Ж) №1 тапсырма . «Ой бөліс» -Үлкен сары төртбұрышты алып өлшейміз. Ұзындығы - 12см, 12см= 1 дм, 2 см. ені- 9 см. -Тіктөртбұрыштың неше қабырғасы бар? -Барлық қабырғасын өлшедің бе? -Қай қабырғалары тең? -Өмірде тіктөртбұрыштарды қай жерден кездестіреміз? (Интербелсенді тақтадан «Пішіндер» туралы видеоны көреді. Өлшеген тіктөртбұрышымызды үйіміздің қабырғасына орналастырайық. Дескриптор: 1.Тіктөрбұрыштың ұзындығын өлшейді. 2.Тіктөртбұрыштың енін өлшейді 3.Қарама-қарсы қабырғаларының тең екенін түсіндіреді. 4. Тіктөртбұрышты жапсырады. ҚБ: «Шапалақ» Дұрыс орындаса – 4 рет, төртбұрыш жасап шапалақтайды Қателіктер болса- 2 рет, жарты төртбұрыш жасап шапалақтайды. (Ж) №2 тапсырма . «Ойлан, жұптас, ақылдас» -Енді үйлердің нелері жетіспейді? -Шатырын өлшейміз сызғышпен. -Ұзындықтарын салыстырамыз, жапсырамыз. -Үйдің бөліктері шатыр, есіктерді өлшеп жапсырады. -Ал тор көз қағаздан жасалған терезені сызғышпен өлшеп, 1 см = 2тор көзге тең екенін анықтайды. -Сызғышты қолданбай басқа қабырғаларының ұзындықтарын анықтату. Дескриптор: -Тор көз қағазды сызғышпен өлшейді. - 1см = 2 тор көзге тең екенін біледі. ҚБ: «Шапалақ» Дұрыс орындаса – 4 рет, төртбұрыш жасап шапалақтайды Қателіктер болса- 2 рет, жарты төртбұрыш жасап шапалақтайды. -(Ж) №3 тапсырма . « Сиқырлы кірпіштер » -Қандай көлік түрлерін көріп тұрсыңдар? -Машина қайда тұрады? -Олай болса, машинаға қима кірпіштерден гараж тұрғызайық. -Ұзындығына неше кірпіш кетті? - Еніне неше кірпіш кетті? - барлығы неше кірпіш кетті? Дескриптор:
ҚБ: «Шапалақ» Дұрыс орындаса – 4 рет, төртбұрыш жасап шапалақтайды Қателіктер болса- 2 рет, жарты төртбұрыш жасап шапалақтайды. (Т) №4 тапсырма . «Бірлесе орында» әдісі
Жауабы: ( 15+10+15+10=50) Дескриптор: -Үзындығындағы тақтайларды санайды -Еніндегі тақтайларды санайды. -Қарама-қарсы қабырғалары тең екенін білгендіктен санамай-ақ орындайды. ҚБ: «Шапалақ» Дұрыс орындаса – 4 рет, төртбұрыш жасап шапалақтайды Қателіктер болса- 2 рет, жарты төртбұрыш жасап шапалақтайды. Сергіту сәті: Жаңағы орнатқан бау-бақшамызға дән егейік. -орнымыздан тұрып, төртбұрыш жасап, бір -бірііміздің артымызға тұрып массаж жасаймыз. - жерді жырту (тырмалау) -дән себу (бір саусақпен) -суару ( бес саусақпен) -жаймалау (сипалау) -дән жинау (шымшу) -жұлу – ору ( қол қырымен ұру) (ЖЖ) Дәптермен жұмыс №5 тапсырма 1 дм = 10 см
2
3
4
5 Дескриптор: -дм мен см арақатынасын анықтайды. ҚБ: «Шапалақ» Дұрыс орындаса – 4 рет, төртбұрыш жасап шапалақтайды Қателіктер болса- 2 рет, жарты төртбұрыш жасап шапалақтайды. |
терезе
|
||
|
Сабақтың соңы минут |
№5 тапсырма «Өзің жаса» әдісі -Қағаз қыстырғыштан салған үімізге қоршау жасаймыз.
Дескриптор: -Қағазқыстырғыштардан қоршау жасайды. -Тіктөртбұрыштың қасиетін қолданып, тез есептейді. «Кір қысқыш әдісі» Тіктөртбұрыштың қабырғасы туралы не айта аласыңдар? -Салған үйлерің өздеріңе ұнады ма? -Үйлеріңді кір қысқыша апарып іліңдер. Кері байланыс: «Білім қоржыны» Қызыл түсті қоржын – Сабақты өте жақсы түсіндім, мен үшін қызықты болды Көк түсті қоржын – Мен сабақты жақсы түсіндім. Сары түсті қоржын – Тақырып бойынша әлі де іздену керек. |
қағаз қыстырғыштар
|
||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||
|
Тіктөртбұрыштың қабырғаларын өлшеп, салыстырғанда диалог және қолдау көрсету , қарқын тәсілдерін қолдануды жоспарлап отырмын. Мысалы: 2-тапсырмада терезе, есік, шатырды жапсырғанда төмен деңгейдегі оқушылар торкөз дәптердің бетін сызғышпен өлшеп, 2 торкөз 1см екенін анықтайтыны күтіледі. Ал орта деңгейдегі оқушылардан өлшемдерді анықтайтыны, салыстыратыны және жаза алатыны күтіледі. Жоғарғы деңгейдегі оқушылардан пішіндердің өлшемін сызғышсыз торкөз дәптердің көмегімен өлшеуді орындайтыны күтіледі. |
Қалыптастырушы бағалауды «Шапалақ» әдісі арқылы орындайды. Дұрыс орындаса – 4 рет, төртбұрыш жасап шапалақтайды Қателіктер болса- 2 рет, жарты төртбұрыш жасап шапалақтайды. |
Желіммен жұмыс жасағанда, сергіту сәті кезінде |
||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|
|||
|
Жалпы бағалау |
||||
|
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқу мен оқытуға қатысты) 1:2:Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқытуды да оқуға қатысты) 1:2:Сабақ барысында мен сынып н емесе жекеленген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тіктөртбұрыштың қабырғасын өлшеу.
Тіктөртбұрыштың қабырғасын өлшеу.
Қысқа мерзімді жоспар
|
Пән: математика |
Мектеп: «Т.Есімжанов атындағы ЖББОМ» КММ |
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
2С. Шаманы өлшеу |
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Мукатаева Сәуле Аманжоловна |
|
Сынып: 1 сынып |
Қатысқандар саны:9 |
|
|
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақ тақырыбы: |
Тіктөртбұрыштың қабырғасын өлшеу. |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
|
1.3.1.3.Геометриялық фигуралардың (тіктөртбұрыш) қабырғаларын өлшейді және салыстырады. 1.1.3.2. Шамаларды, өлшем бірліктерді (см,дм) қолданып өлшейді |
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: Тіктөртбұрыштың қабырғаларын өлшейді, қарама-қарсы қабырғалары тең болатынын анықтайды. |
|
Көптеген оқушылар: Қарама-қарсы қабырғаларының тең екені туралы анықтаманы тұжырымдайды, қабырғаларын өлшеп салыстырады. |
|
|
Кейбір оқушылар: Дм, см арақатынасын салыстырады, қарама-қарсы қабырғаларының тең екеніне дәлелдер келтіреді. |
|
|
Бағалау критерийлері: |
-Тіктөртбұрыштың төрт қабырғасын өлшейді, -Қарама-қарсы қабырғаларын салыстырады; -см,дм өлшем бірліктері арқылы тіктөртбұрыштың қабырғаларын өлшейді. |
|
Тілдік мақсаттар: |
Жұппен талдау жасау кезінде коммуникативтік дағдысы дамиды , бірін-бірі тыңдау кезінде өз қарасын нақты дәлелдер арқылы көрсетеді. |
|
Пәнге тән лексика мен терминология: ұзындығы, ені, қарама-қарсы, тең, см, дм. Тіл стилі: ауызекі |
|
|
Сұрақтары: -Тіктөртбұрыштың неше қабырғасы бар? - Тіктөртбұрыштың қайсы қабырғалары тең болады? -Неліктен тең болатынын дәлелде. |
|
|
Құндылықтарды дарыту: |
«Мәңгілік ел» бағдарламасындағы 7 басты құндылығының 2 құндылығы негізінде қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісімге баулу. |
|
Пәнаралық байланыстар: |
Көркем еңбек пәнімен: пішіндерді сызғышпен өлшеу, пішіндерді жапсыру кезінде. Сауат ашу пәні: дәлелдемелер мен мысалдар келтіргенде, топқа бөлінгенде сөздерді оқиды. |
|
АКТ қолдану дағдылары: |
Видео көрген кезде тыңдалым дағдылары және өмірде қай жерлерде тіктөртбұрыштың кездесетіні туралы біледі. |
|
Бастапқы білім: |
-Тіктөртбұрышты таниды; - Сызғышпен өлшеуді біледі; - жапсыруды; |
|
Сабақтың барысы: |
||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 5 минут |
Шеңберге тұру: Қайырлы күн болсын, Қайырлы түн болсын. Бүгінгі күн сәттілікке толсын. Жазуы бар қағаз тарату. Қағазда құрылыс материалдарының атаулары жазылған (жұппен бөлінеді) Кірпіш, цемент, балға, балта, тақтай, терезе, есік, шеге, құм, түсқағаз және т.с.с. жазулары бар қағаздар таратылып беріледі, біркелкі сөз кездескен оқушылар жұптасып отырады. -Осы сөздерді біз қай жерде кездестіреміз? -Құрылыста. Отбасы мүшелерінен басқа әр отбасының тұрғылықты жері, яғни өз үйлері болады.Бүгін біз сабақта ата-анамызға көмектесіп, өз отбасымыздың үйін тұрғызамыз. (әр жұпқа конверт таратылады.) |
Кірпіш, цемент, балға, балта, тақтай, терезе, есік, шеге, құм, түсқағаз және т.с.с. жазулары бар қағаздар
|
||
|
Сабақтың ортасы 25-27 минут
|
(Ж) №1 тапсырма . «Ой бөліс» -Үлкен сары төртбұрышты алып өлшейміз. Ұзындығы - 12см, 12см= 1 дм, 2 см. ені- 9 см. -Тіктөртбұрыштың неше қабырғасы бар? -Барлық қабырғасын өлшедің бе? -Қай қабырғалары тең? -Өмірде тіктөртбұрыштарды қай жерден кездестіреміз? (Интербелсенді тақтадан «Пішіндер» туралы видеоны көреді. Өлшеген тіктөртбұрышымызды үйіміздің қабырғасына орналастырайық. Дескриптор: 1.Тіктөрбұрыштың ұзындығын өлшейді. 2.Тіктөртбұрыштың енін өлшейді 3.Қарама-қарсы қабырғаларының тең екенін түсіндіреді. 4. Тіктөртбұрышты жапсырады. ҚБ: «Шапалақ» Дұрыс орындаса – 4 рет, төртбұрыш жасап шапалақтайды Қателіктер болса- 2 рет, жарты төртбұрыш жасап шапалақтайды. (Ж) №2 тапсырма . «Ойлан, жұптас, ақылдас» -Енді үйлердің нелері жетіспейді? -Шатырын өлшейміз сызғышпен. -Ұзындықтарын салыстырамыз, жапсырамыз. -Үйдің бөліктері шатыр, есіктерді өлшеп жапсырады. -Ал тор көз қағаздан жасалған терезені сызғышпен өлшеп, 1 см = 2тор көзге тең екенін анықтайды. -Сызғышты қолданбай басқа қабырғаларының ұзындықтарын анықтату. Дескриптор: -Тор көз қағазды сызғышпен өлшейді. - 1см = 2 тор көзге тең екенін біледі. ҚБ: «Шапалақ» Дұрыс орындаса – 4 рет, төртбұрыш жасап шапалақтайды Қателіктер болса- 2 рет, жарты төртбұрыш жасап шапалақтайды. -(Ж) №3 тапсырма . « Сиқырлы кірпіштер » -Қандай көлік түрлерін көріп тұрсыңдар? -Машина қайда тұрады? -Олай болса, машинаға қима кірпіштерден гараж тұрғызайық. -Ұзындығына неше кірпіш кетті? - Еніне неше кірпіш кетті? - барлығы неше кірпіш кетті? Дескриптор:
ҚБ: «Шапалақ» Дұрыс орындаса – 4 рет, төртбұрыш жасап шапалақтайды Қателіктер болса- 2 рет, жарты төртбұрыш жасап шапалақтайды. (Т) №4 тапсырма . «Бірлесе орында» әдісі
Жауабы: ( 15+10+15+10=50) Дескриптор: -Үзындығындағы тақтайларды санайды -Еніндегі тақтайларды санайды. -Қарама-қарсы қабырғалары тең екенін білгендіктен санамай-ақ орындайды. ҚБ: «Шапалақ» Дұрыс орындаса – 4 рет, төртбұрыш жасап шапалақтайды Қателіктер болса- 2 рет, жарты төртбұрыш жасап шапалақтайды. Сергіту сәті: Жаңағы орнатқан бау-бақшамызға дән егейік. -орнымыздан тұрып, төртбұрыш жасап, бір -бірііміздің артымызға тұрып массаж жасаймыз. - жерді жырту (тырмалау) -дән себу (бір саусақпен) -суару ( бес саусақпен) -жаймалау (сипалау) -дән жинау (шымшу) -жұлу – ору ( қол қырымен ұру) (ЖЖ) Дәптермен жұмыс №5 тапсырма 1 дм = 10 см
2
3
4
5 Дескриптор: -дм мен см арақатынасын анықтайды. ҚБ: «Шапалақ» Дұрыс орындаса – 4 рет, төртбұрыш жасап шапалақтайды Қателіктер болса- 2 рет, жарты төртбұрыш жасап шапалақтайды. |
терезе
|
||
|
Сабақтың соңы минут |
№5 тапсырма «Өзің жаса» әдісі -Қағаз қыстырғыштан салған үімізге қоршау жасаймыз.
Дескриптор: -Қағазқыстырғыштардан қоршау жасайды. -Тіктөртбұрыштың қасиетін қолданып, тез есептейді. «Кір қысқыш әдісі» Тіктөртбұрыштың қабырғасы туралы не айта аласыңдар? -Салған үйлерің өздеріңе ұнады ма? -Үйлеріңді кір қысқыша апарып іліңдер. Кері байланыс: «Білім қоржыны» Қызыл түсті қоржын – Сабақты өте жақсы түсіндім, мен үшін қызықты болды Көк түсті қоржын – Мен сабақты жақсы түсіндім. Сары түсті қоржын – Тақырып бойынша әлі де іздену керек. |
қағаз қыстырғыштар
|
||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||
|
Тіктөртбұрыштың қабырғаларын өлшеп, салыстырғанда диалог және қолдау көрсету , қарқын тәсілдерін қолдануды жоспарлап отырмын. Мысалы: 2-тапсырмада терезе, есік, шатырды жапсырғанда төмен деңгейдегі оқушылар торкөз дәптердің бетін сызғышпен өлшеп, 2 торкөз 1см екенін анықтайтыны күтіледі. Ал орта деңгейдегі оқушылардан өлшемдерді анықтайтыны, салыстыратыны және жаза алатыны күтіледі. Жоғарғы деңгейдегі оқушылардан пішіндердің өлшемін сызғышсыз торкөз дәптердің көмегімен өлшеуді орындайтыны күтіледі. |
Қалыптастырушы бағалауды «Шапалақ» әдісі арқылы орындайды. Дұрыс орындаса – 4 рет, төртбұрыш жасап шапалақтайды Қателіктер болса- 2 рет, жарты төртбұрыш жасап шапалақтайды. |
Желіммен жұмыс жасағанда, сергіту сәті кезінде |
||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|
|||
|
Жалпы бағалау |
||||
|
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқу мен оқытуға қатысты) 1:2:Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқытуды да оқуға қатысты) 1:2:Сабақ барысында мен сынып н емесе жекеленген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
||||
шағым қалдыра аласыз























